PDA

Zobacz pełną wersję : Wbudowana lampa prześwietla - 450D



leszek32
07-01-2010, 22:43
Cześć,

nie wiem czy to miałem wcześniej, ale zauważyłem, że zdjęcia mi wychodzą prześwietlone - jak by aparat blednie dokonywał pomiaru jasności.

W sumie próbowałem na różnych ustawieniach czy to w automacie czy na priorytecie przysłony czy też na gotowym programie - raczej zawsze.

Wiem, że można ustawiać siłę lampy wewnętrznej, ale to tylko w trybach manualnych.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=c793e6a46bf9ff1d)

Co robię źle lub może coś nie tak.

Zestaw jak w podpisie.

maniak
07-01-2010, 23:06
Ale przepalenia niema więc do zniwelowania w przy obróbce.
Może powinieneś robić na punktowym pomiarze światła? Bo zapewne jest matrycowy.

gerbil
07-01-2010, 23:07
Na moje oko wszystko działa jak powinno (przynajmniej z lampą :P). Może potrzeba więcej wprawy w mierzeniu światła?

dinderi
07-01-2010, 23:08
To zdjęcie nie jest prześwietlone.
Po pierwsze, ostrośc jest gdzieś na ramieniu, nie na twarzy, co potęguje niekorzystne wrażenie
Po drugie, tak wygląda zdjecie z wbudowana lampą - czyt. przypał prosto w twarz z bliskiej odleglości. (ogniskowa 30 mm)
Aparat zmierzyl światło w calym polu widzenia, podzielił, pomnożyl, uśrednił i dobrał ekspozycję do calosci kadru, bo nie wiedział, że chciałeś miec ladnie oswietloną tylko twarz.
Żeby było lepiej to, albo musisz skorygowac i rozproszyc swiatlo wbudowanego flesza chociażby przez cienką chusteczke higieniczną, albo uzyc lampy zewnętrznej z całym jej dobrodziejstwem...
Albo, jak sugeruja przedmowcy, wyciagac w programie graficznym... Co akurat, z punktu widzenia samej fotografi, powinno byc na samym końcu wszystkich możliwości.

leszek32
07-01-2010, 23:21
No ok, dzięki, bo myślałem, że aparatem coś nie tak... ale wyszło jak zawsze ...wiedza :) - to prawda pół metra od twarzy z lampą wprost to nie profesjonalne.
Chusteczka pewnie by pomogła, a czy warto kupić dyfuzor (ew jaki)?

maniak
07-01-2010, 23:49
W tym wypadku polecam samoróbkę kawałek cienkiego papieru i taśmy klejącej ;)
Jak chcesz wydać kasę to lepiej zainwestuj sobie w lampę choćby prostą ale osiągniesz znacznie lepsze efekty.

adamires
08-01-2010, 00:21
wyciagac w programie graficznym... Co akurat, z punktu widzenia samej fotografi, powinno byc na samym końcu wszystkich możliwości.

Z punktu widzenia samej fotografii to nie ma wyciągania w programach graficznych. Ach, jak tęsknię za czasami ciemni. Chyba muszę przeprosić swojego KROKUS-a i wywołać małe co nie co. Tylko gdzie moje ORWO są?