PDA

Zobacz pełną wersję : Film BW - jaki na jesień ?



lucien
30-09-2005, 21:44
Macie swoich faworytów do focenia "na codzień" czarno-biało w ciemniejszych trochę dniach jesiennych, przystępnych cenowo i jakościowo :) ?

Czacha
30-09-2005, 22:23
hm.. nie wiedzialem ze filmy wybiera sie porami roku ;) stawial bym na wybor w zaleznosci od oswietlenia badz tez swiadomego uzyskania danego efektu (ziarno, ruch itp)

Polecam z calego serca HP5+ .. lub tanszego PAN'a 400 ktory podobno jest tym samym co HP5'tka. Latwy do wolania jest APX400 z Agfy. Ostatnio polubilem tez Tri-X'a.. to tez 400'tka.

Silent Planet
30-09-2005, 22:24
Hmm... pytanie subiektywne.
Odpowiedź prosta: co lubisz najbardziej.

Wiem, że wiele Ci nie pomogłem... ale wybacz, na to pytanie trudno odpowiedzieć.
Kup parę różnych klisz i zobacz co jakie efekty daje.
No i od wołania zależy przecież.

Co do jesiennych wieczorów... hmm... coś co ma ze 400ISO na liczniku...
W sumie nie wiem, bo ja jadę na tej czułości cały rok...

Czacha
30-09-2005, 22:32
przede wszystkim unikal bym robienia zdjec w sloncu - w zasadzie w takie dni nie wychodze wogle na zdjecia... musi sie cos dziac na niebie.. bo inaczej kontrasty zabija kazde zdjecie, chyba ze bedziesz korzystal z miekkiego swiatla tuz przed switem i po zachodzie slonca

lucien
30-09-2005, 22:58
Generalnie chodzi o zdjęcia z miasta/street photo, czyli budynki i ludzie/samochody w ruchu lub nie, widoczków raczej nie pstrykam,
X Tri 400 miałem w Zenicie, ale mi małpa cały film ....

Silent Planet
30-09-2005, 23:05
To bardzo dobrze miałeś w zenicie.

adamek
01-10-2005, 00:18
Hmm.
Ja uzywam dwóch kombinacji:
a) Trix + D76
b) Apx 100 + D-23

vadolv
01-10-2005, 10:24
Z filmów o czułosci 400 moimi faworytami są:
1) tri-x w - d76 (1+1)
2) fuji neopan - d76 (1+1)

chomsky
01-10-2005, 10:39
Lucien- jesien w mieście jest taka sama pora roku jak lato, tylko dzień się wcześniej kończy. :lol:
Przy foceniu industrialnych klimatów pora roku nie ma znaczenia. No moze niski kat padania promiwni slonecznych. W fotografii cz-b wiele zależy od pracy w ciemni, mniej od filmu-choć i tu można wykorzystac to i owo- jakieś filtry kolorowe do fotografii cz-b? Raczej kieruj sie doborem czułości, kontrastu, ziarna, ostrosci, by wykorzystać zalety lub wady filmu i procesu dla wlasnych zamierzeń. Przyznam, że trudne to tego typu zamierzenia twórcze przerastają moją wyobraźnię i wiedzę.
Cześć.Ch.

adamek
01-10-2005, 11:40
Ja wolę Trixa w D76 1+3. Daję mi na oko mniejsze ziarno... i jest tańszy. :D
Chyba, że forsuje to w stocku oczywiście. :)

minek
01-10-2005, 14:39
Mi ostatnio bardzo się spodobał TMAX 400 w HAD (to mutacja d23, 1+12 z odrobiną węglanu sodu, przepis Vacka z p.r.f). Chciałem to jescze kiedy wypróbować w Xtolu, bo w dedykoawnym do niego TMAXie średnio mi to się podoba. Ale oceniam tylko na podstawie skanów, bo na razie nie mam dostepu do ciemni.

krwisty
20-10-2005, 11:56
Czacha, to ty nie uzywasz kombinacji trix+rodinal? Tak mi sie jakos uroilo :)...
Co do filmu.. Z racji malej ilosci swiatla w gre wchodza raczej wyzsze czulosci, no i filmy latwo forsowalne. Jezeli nie wiesz dokladnie co potrzebujesz: kontrast/wieksza ostrosc/podatnosc na forsowanie.. To wez Ilforda PAN400, to calkiem przyjemny film, mozna go forsowac (np bardzo ladnie w microphenie).

Aha, Czacha, no kto ci tak powiedzial, ze PAN400 to to samo co HP5?:) Calkowicie rozne jest podloze i emulsja (porownaj sobie nawet kolor negatywu po wolaniu).. fakt zachowuje sie dosc podobnie, ale przy zwiekszaniu czulosci roznice klasy imho widac juz od EI=800.

Pozdrawiam :)

Czacha
20-10-2005, 14:02
Nie twierdze ze to to samo, bo przeciez nie to samo.. ale utarlo sie, ze efekty sa bardzo podobne, czasem wrecz identyczne.. oczywiscie przy standardowym swietleniu.. stad sformulowanie "podobno" ;)
Szczerze mowiac nigdy nie forsowalem 400tek.. zawsze mi czasow starcza, wiec sie nie wypowiem :)

A Rodinala to tylko do APX'a stosowalem - tak to raczej D76.. a wczesniej ID-11.. ale pozniej byl problem z dostaniem, wiec przesiadlem sie na Kodakowskiego wolacza ;) Ostatnio mam lenia i malo czasu na cokolwiek, wiec nosze do labu.. tam chyba wolaja w Microphenie ;)

adamek
20-10-2005, 16:34
Zamiast Pana 400 proponuje jednak trixa --> forsowanie do 3200 przechodzi z luzikiem. :)

krwisty
23-10-2005, 15:16
ja proponuje hp5 w lc29 albo ddx :) jak juz chcemy forsowac :)