PDA

Zobacz pełną wersję : 5D MKII - pytania nowego usera (AF)



heralek
06-01-2010, 00:25
Witam wszystkich forumowiczów. I stało się! Zostałem posiadaczem nowej piątki z 24-105. Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc i odpowiedzi na moje pytania. Sprzęt kupiłem u naszych zachodnich sąsiadów, akurat byłem przejazdem i trafił się zestawik w dobrej cenie - skorzystałem. Miał być 24-70, ale na obecną chwilę miałem troszkę innych wydatków więc reszta szklarni musi poczekać.

Od 2 dni szlifuję instrukcję i przyznam się szczerze, że mam "zawiechę" na kilku pozycjach z menu. Instrukcja w j.polskim (ściągnięta z neta) bardzo ogólnikowo opisuje te elementy:

- Rozszerzanie pola punktów AF
- Nakładkowe wyświetlanie
- Szukanie ostrości po utraceniu AF

Może ktoś z Was łopatologicznie opisać jaki wpływ mają te pozycje na AF i jak macie ustawione te funkcje w swoich markach?

I jeszcze jedna rzecz... przycisk zasilania ON-OFF. Po cholerę jest ten 3 stopniowy przełącznik, skoro podczas włączania matryca jest czyszczona. Może mi to ktoś logicznie wytłumaczyć...

I przy okazji: Wszystkiego Naj w Nowym Roczku!

arturs
06-01-2010, 00:39
- Rozszerzanie pola punktów AF

Właczyć - to jakby dodatkowe pola "wspomagające" punkt środkowy



I jeszcze jedna rzecz... przycisk zasilania ON-OFF. Po cholerę jest ten 3 stopniowy przełącznik, skoro podczas włączania matryca jest czyszczona. Może mi to ktoś logicznie wytłumaczyć...


jak jest w środkowej pozycji to masz kółko tylne zablokowane - przed przypadkowym przestawieniem.. innych nie pamiętam

heralek
06-01-2010, 11:53
Właczyć - to jakby dodatkowe pola "wspomagające" punkt środkowy

Aha... dzięki za info.


jak jest w środkowej pozycji to masz kółko tylne zablokowane - przed przypadkowym przestawieniem.. innych nie pamiętam

No właśnie też to doczytałem w instrukcji, natomiast kółka tylne u mnie jest odblokowane zarówno przy środkowej pozycji, jak i górnej. OK. Mniejsza z tym.

A ktoś może podpowiedzieć resztę ustawień?

1foto
06-01-2010, 12:05
natomiast kółka tylne u mnie jest odblokowane zarówno przy środkowej pozycji, jak i górnej.

kręcić można, ale ustawienia będą bez zmian

MC_
06-01-2010, 12:07
Nakladkowe wyswietlanie - przy podgladzie zdjecia bedzie Ci pokazywal gdzie byla ustawiana ostrosc. Ja mam na off.

airhead
06-01-2010, 13:09
Aha... dzięki za info.
tylko nie testuj potem FF/BF :D

heralek
06-01-2010, 14:02
tylko nie testuj potem FF/BF :D

Testowałem zaraz po odpakowaniu sprzętu - trwało to może 5 minut i wyleczyłem się totalnie :) W sklepie nie testowałem szkiełka i wszystko gra jak należy. Teraz wiem, że na świecie są ci którzy robią zdjęcia i ci którzy stękają na sprzęt doszukując się dziury w całym.

A boczne punkty chodzą pięknie i tylko przy kiepskim świetle się gubią. A to mnie praktycznie cały czas odpychało od piątki, bo ponoć są tak kiepskie, że wręcz nieużyteczne. Bzdura. Gdyby nie net od roku siedziałbym w Canonie.

Pozdro!

airhead
06-01-2010, 14:06
Testowałem zaraz po odpakowaniu sprzętu - trwało to może 5 minut i wyleczyłem się totalnie :) W sklepie nie testowałem szkiełka i wszystko gra jak należy. Teraz wiem, że na świecie są ci którzy robią zdjęcia i ci którzy stękają na sprzęt doszukując się dziury w całym.
nie mówię o sensowności testowania FF/BF, tylko o tym, że gdy punkt centralny jest rozszerzony, to AF nie nastawia Ci ostrości dokładnie tam, gdzie chcesz - więc na linijce będzie to wyglądało dziwnie

heralek
06-01-2010, 14:20
nie mówię o sensowności testowania FF/BF, tylko o tym, że gdy punkt centralny jest rozszerzony, to AF nie nastawia Ci ostrości dokładnie tam, gdzie chcesz - więc na linijce będzie to wyglądało dziwnie

O to chodziło? W takim razie dzięki za info.

airhead
06-01-2010, 14:28
w starej włącza się 6 dodatkowych punktów "dookoła" centralnego, więc testowanie w BF/FF nie ma wtedy sensu
zresztą, sam punkt centralny i tak jest większy niż jego obrazek na matówce...
chyba w wersji II jest podobnie

Handelson
06-01-2010, 14:33
nie mówię o sensowności testowania FF/BF, tylko o tym, że gdy punkt centralny jest rozszerzony, to AF nie nastawia Ci ostrości dokładnie tam, gdzie chcesz - więc na linijce będzie to wyglądało dziwnie

Dlatego ja mam wyłączony... I nie strzelam do linijek ;)
Ale ja to mam wszystko powyłączane ;)

1foto
06-01-2010, 14:48
w starej włącza się 6 dodatkowych punktów "dookoła" centralnego, więc testowanie w BF/FF nie ma wtedy sensu

ale one zdaje sie dzialaja tylko w servo i tylko gdy punkty wybierane sa automatycznie. Jezeli punkt AF wybrany jest recznie to one nie maja znaczenia, tak przynajmniej jest w starej 5D, moze rzeczywiscie nowa ma inaczej.

airhead
06-01-2010, 15:02
ale one zdaje sie dzialaja tylko w servoto pierwsze może

i tylko gdy punkty wybierane sa automatycznie. Jezeli punkt AF wybrany jest recznie to one nie maja znaczenia, tak przynajmniej jest w starej 5D, moze rzeczywiscie nowa ma inaczej.
ale to drugie raczej nie

1foto
06-01-2010, 15:36
to pierwsze może
ale to drugie raczej nie

w starej 5D z pewnoscia jest tak jak napisalem, 5DII nie wiem bo nie mialem dlugo

heralek
08-01-2010, 20:05
Koledzy, a to "Szukanie ostrości po utraceniu AF" - macie włączone czy wyłączone?

BartasPL
29-09-2012, 03:34
no właśnie za co odpowiada ta funkcja? (ale trupa wygrzebałem ;)

michael_key
29-09-2012, 08:16
Koledzy, a to "Szukanie ostrości po utraceniu AF" - macie włączone czy wyłączone?
Za instrukcją:

C.Fn III -1 Szukanie ostrości po utrac.AF
W sytuacji, gdy włączona jest automatyczna regulacja ostrości, jednak nie jest możliwe
jej uzyskanie, aparat może nadal próbować dokonać regulacji ostrości lub zatrzymać ją.
0: Szukanie ostrości włączone
1: Szukanie ostrości wyłączone
Funkcja ta zapobiega powstaniu nieostrych zdjęć rejestrowanych przez
aparat, poprzez ponowne próby uchwycenia ostrości. Jest ona
szczególnie przydatna w przypadku super-teleobiektywów, które mogą
zarejestrować obraz o wyraźnym braku ostrości.

Ja mam wyłączoną. Gdy miałem w menu ustawione 0 to zdarzało mi się, że przy przekadrowywaniu z podpiętym 85 1.8 szukał mi ostrości.