PDA

Zobacz pełną wersję : Oslony przeciwsloneczne



Elandril
30-09-2005, 14:25
Czy jest sens kupowac oslone przeciwsloneczne do kita za 100 zl i kolejna do 50/1.8 za kolejne 100 zl? Moglibyscie mi wytlumaczyc dlaczego sa one takie drogie i czy tak duzo kosztuja, bo az tak sa potrzebne?

Pszczola
30-09-2005, 14:29
Moim zdaniem jest sens o ile czesto uzywasz tych obiektywow.

gietrzy
30-09-2005, 14:40
Pszczola ma rację. Osobiście nie mogę się już doczekać osłony do kita. Dlaczego osłony? Bo jak Ci słońce wejdzie w kadr to masz dupe bladą a nie kontrast, masz flary, jednym słowem po kolorze. Dodatkowo (dla mnie b. ważne) osłona chroni przed ciekawskimi wszystkiego modelami (dziećmi ;-) )
Oprócz wspomnianego kita do każdego obiektywu mam osłony (dają w komplecie, w woreczku ;-) )
Co może tu na forum ciekawe nie używam filtrów UV!

Pszczola
30-09-2005, 14:45
Prawie zawsze uzywam oslon i prawie zawsze filtrow uv. Prawie.

Maciej
30-09-2005, 15:06
Ja też uważam, że osłony są niezbędne ale uważam także że 100 zł za kawałek plastiku to istne zdzierstwo !!!
Czy można gdzieś znaleźć zamiennik??
Kiedyś jak miałem analoga to do obiektywów używałem gumowych osłon. Można je wkręcić do obiektywu i jest git - mają dwie zalety: kosztują grosze i można je zwinąć na obiektywie dzięki czemu nie zabierają miejsca w torbie.
Są one jednak trochę ciężkie (w porównaniu z plastikowymi) - wtedy miałem solidne szkła manualne i to nie przeszkadzało ale czy sprawdzi się na np. na 18-55 EF S który jest raczej delikatny. Czy taka ciężka osłona nie wpłynie negatywnie na zużycie silniczka w obiektywie??

Pozdrawiam
Maciej

KMV10
30-09-2005, 15:11
Czy jest sens kupowac oslone przeciwsloneczne do kita za 100 zl i kolejna do 50/1.8 za kolejne 100 zl? Moglibyscie mi wytlumaczyc dlaczego sa one takie drogie i czy tak duzo kosztuja, bo az tak sa potrzebne?
Są po ok. 25 zł gumowe osłony mocowane na gwint filtru. Czyli z filtru ew. nie skorzystasz - i dobrze moim skromnym zdaniem, bo to najczęściej nic nie daje.
Jeżeli chcesz mieć jedno i drugie to bulisz, bo filtr korzysta z gwintu a osłona z mocowania na obiektywie. A takie osłony są po ok. 100 zł.

Silent Planet
30-09-2005, 15:14
Osłony do kitów można o kant **** potłuc.
Dlaczego?
Kit ma dość zróżnicowaną skalę ogniskowych - od szerokiego kąta do krótkiego tele ( mniej więcej, nie wnikając w nazewnictwo ).
I o ile jeśli osłona coś zdziała przy szerokim kącie, to przy dłuższych ogniskowych równie dobrze mogłoby jej tam nie być. Dłuższe ogniskowe wymagają dłuższych tubusów. Nie wiem dlaczego tak jest, ale jest :wink:

Przykład z analogowych kitów - domyślna osłona to była porażka.
Kupiłem szerokokątną dedykowaną do 28mm - taki detal, że była tylko ok. 3x większa...

A największy ubaw wzbudzają we mnie osłony do kitowych szkieł do dynaksów - ostatnio szybko spojrzałem na taki obiektyw z założoną odwrotnie osłoną i myślę - ale dziwny pierścień ostrości :mrgreen:
Po chwili zajarzyłem, że to przecież lens-hood... paranoja.

Ale wracając do tematu - osłona do kita to profanacja. Ale kup, bo przy szerokim zlikwiduje trochę flar. Ale obiektyw i tak Ci je złapie. Brak IF uniemożliwia założenie dobrze obliczonej osłony.

A co do 50/1.8... looknij na allegro, tam gość ma tulipanki za ok. 50 pln, wkręcają się w gwint. To szkło ostrzy przednią soczewką, ale jej nie obraca. Z autopsji wiem, że działają trochę lepiej niż ten tubusik od canona, a połowę tańsze.
Poza tym 50/1.8 ma i tak dość schowaną przednią soczewkę, więc budowa szkła sama w sobie zapewnia osłonę przed bocznymi światłami.
A pod słońce to i tak nic Ci nie pomoże.

Pawouek
30-09-2005, 15:40
Ja zalozylem do kita wlasnie taka gumowa skladana - jest ciezsza nic plasticzek ale kit daje rade.

Są po ok. 25 zł gumowe osłony mocowane na gwint filtru. Czyli z filtru ew. nie skorzystaszCzemu mialbym nie skorzystac z filtru? Oslona tez ma gwint od srodka w ktory mozna cos wkrecic - przynajmniej ta ktora posiadam.
Zreszta oslonke mozna wkrecic w gwint filtra.

Elandril
30-09-2005, 15:41
Dzieki za odpowiedzi. Ale dlaczego uwazacie ze przy oslonie nie uzywac filtra? Filtr troche pogarsza jakosc, ale szklo obiektywu sie nie rysuje, itp., a oslona przed tym przeciez nie chroni.

Silent Planet
30-09-2005, 16:32
Rysuje się chyba tylko od nadmiernego czyszczenia... :roll:

Moim zdaniem używanie filtrów uv kiepskiej jakości jest pomysłem nie na miejscu... a dobry mało kto założy, bo mało kogo stać.
Dwa - zdejmij ten filtr po roku i zobacz, czy faktycznie jest taki poorany.
Trzy - na filtr i tak zazwyczaj nakładacie dekielki, prawda? :D
Cztery - po narząd męski rozdrodczy używać filtra do odfiltrowywania promieni, na które i tak matryca jest ślepa?

No same zalety, panie...

Osłona nie chroni?
No może ten kawałek gumy z hamy nie...
Ale jak masz metalową czy ostatecznie plastikową ( nie mówię o tym plastikowym paseczku do kita, raczej o czymś trochę większym ) to możesz tym jak trzeba i w ścianę przyuderzyć. Swoje zrobi. Już o te szkła się tak nie bój.
Na prawdę trzeba ostro walnąć, żeby soczewkę zbić.

gietrzy
30-09-2005, 16:40
Dzieki za odpowiedzi. Ale dlaczego uwazacie ze przy oslonie nie uzywac filtra?
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Ostry_problem_z_filtrem_UV
Sam mam Heliopan UV 16. powłokowy i też mam go w ... pudełku :mrgreen:

Elandril
02-10-2005, 15:51
http://allegro.pl/show_item.php?item=65928530 - tulipan do kita
http://allegro.pl/show_item.php?item=65746195 - tuleja do kita
I dylemat-ktora wybrac? Tuleja jest gumowa. Przy tulipanie pisza ze nie winietuje od 30 mm (28 mm ma wide angle kit). Moglibyscie mi doradzic?

Silent Planet
02-10-2005, 16:12
Obie będą winietować na 28mm.
Osłony na szerokie kąty masz w www.raysfoto.pl za około 50 pln.

A co do tulipanka... nie kupuj go do kita.
Przecież kit nie ma wewnętrznego ogniskowania i kręci przednią soczewką... tulipany wymagają obiektywów o nieruchomej przedniej soczewce.

Poza tym osobiście bym nie wkręcał tego tulipana na nic, co ma mniej niż te 45mm. On też może winietować... jest obliczony "na oko" po kątach "patrzenia", nie pod konkretne szkło.

mxw
03-10-2005, 21:25
Poza tym osobiście bym nie wkręcał tego tulipana na nic, co ma mniej niż te 45mm. On też może winietować... jest obliczony "na oko" po kątach "patrzenia", nie pod konkretne szkło.
a do mnie idzie pocztą (mam nadzieję) pewien produkt radzieckiego przemysłu zbrojeniowego - właśnie w celach osłonowych. jak dotrze i spasuje, to sie pochwalę :mrgreen:

ps. jak tam doniczka? ;-)

Silent Planet
03-10-2005, 22:12
Doniczka ma się dobrze... regularnie podlewam wyrastającego z niej 90-300, może mi urośnie chociaż tak do 500-600mm... :wink:

A tak na poważnie to zbiliście mnie z tropu tym blikowaniem, myślę od czasu do czasu czym ją zmatowić i nie mam pomysłu.
Ale to nic, ważne że zarąbiście wygląda :wink: :wink:

adamek
03-10-2005, 22:39
Poszukaj jakiegoś może materiału do rzyklejenia do środka...
Jak będzie włochaty, to i ciepło będzie 'kwiatkowi" w środku.
:D

mxw
04-10-2005, 01:32
dokładnie, coś matowego do środka, może czarny papier ścierny?? ;-)

fabryczna osłona ma jakiś taki delikatny materiał, jakby aksamit, adamaszek... :shock:
przypomnij next time, dam ci pomacać :mrgreen:

Pszczola
04-10-2005, 05:04
dokładnie, coś matowego do środka, może czarny papier ścierny?? ;-)

fabryczna osłona ma jakiś taki delikatny materiał, jakby aksamit, adamaszek... :shock:
przypomnij next time, dam ci pomacać :mrgreen:

Raczej aksamit. Papier scierny moze byc robiony z jakis krysztalkow kwarcowych wiec moze mimo wszystko ladnie blikowac.

Polaco
04-10-2005, 06:41
A moze jakis cienki polar ? Kupisz jakis metr w sklepie, obkleisz i po klopocie. Aha, i koniecznie przynies efekty na kolejne spotkanie.

Silent Planet
04-10-2005, 22:40
adamaszek
A nie Adamek?

Macałem już... wiem jakie to jest... nie umiem nazwać tego materiału... siakieś takie zamszopodobne cuś.

No nie wiem czym toto zrobić, żeby jeszcze bardziej wieśniacko wygądało :mrgreen:
Jak coś wymyślę, to zrobię.
Chociaż blikować nie blikuje, ale, kuchnia, zatruliście mi umysł... :mrgreen:

mxw
05-10-2005, 01:13
Chociaż blikować nie blikuje, ale, kuchnia, zatruliście mi umysł... :mrgreen:
jak nie blikuje to już daj spokój i idź foty robić ;-)



hej, to kiedy w końcu do tej "fabryki" i kto?

Polaco
05-10-2005, 07:04
No nie wiem czym toto zrobić, żeby jeszcze bardziej wieśniacko wygądało :mrgreen:
Poszukaj skore z krowy (taka z wlosami jeszcze), naklej to od wewnetrznej strony doniczki. Bardziej wiesniacko nie ma szans ;)

muflon
05-10-2005, 12:12
Poszukaj skore z krowy (taka z wlosami jeszcze),
No właśnie że bez włosów - bo włosy się w słońcu błyszczą :-) Dobrze radzili: idealnie aksamit, a jak nie to stary cienki polar :)

Polaco
05-10-2005, 14:42
No właśnie że bez włosów - bo włosy się w słońcu błyszczą :-) Dobrze radzili: idealnie aksamit, a jak nie to stary cienki polar :)
Silent chcial zeby wygladalo wiesniacko a Ty mu proponujesz polara, jak wiesniacko to wiesniacko ! ;)

dentharg
05-10-2005, 14:48
A to w tym momencie nie lepiej jakiś wydarty kawałek dresu z 4-ma paskami?

muflon
05-10-2005, 14:59
Ale to musi być taki dres... no, zdaje się "kreszowy" się to nazywa. Nie błyszczący :-)
O, mam lepszy pomysł: stare majtki. No nie powiecie, że to nie spełnia kryteriów :mrgreen:

adamek
05-10-2005, 15:03
Byle nie stringi :mrgreen:

dentharg
05-10-2005, 15:06
Ej.. a jak weźmie damskie? (tj. nie stringi, bo materiału zabraknie; zwykłe)
I to w jakieś wzorki? To jeszcze na kasza-nowę wyjdzie..

Polaco
05-10-2005, 15:15
Ej.. a jak weźmie damskie? (tj. nie stringi, bo materiału zabraknie; zwykłe)
I to w jakieś wzorki? To jeszcze na kasza-nowę wyjdzie..
Albo niech kupi jakies damskie majtki z lat 70-tych, bedzie hardcore. No to jak Silent, czego mamy sie spodziewac na plenerze ? Na co padnie wybor ? ;)

mxw
05-10-2005, 22:53
wy tu o majtkach.......
a ja tymczasem sobie wypatrzyłem i sprawiłem dziś takie coś:
radziecką osłonę przeciwsłoneczną do pięćdziesiątki :razz:

wygląda - oceńcie sami, sprawia solidne wrażenie (metalowa), no i idealnie pasuje (montowana na gwint M52x0,75).

oryginalnie była chyba do heliosa M-44.

a te dwa powiększenia specjalnie dla kolegi Silenta ;-)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood7.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood3.jpg)

Silent Planet
05-10-2005, 22:54
Podsumujmy: damskie polarowe stringi z lat '70, w biało czarne łaty oraz z czterema kreszowymi paskami...

...ale macie wymagania :|

MxW - no śliczna radziecka osłona. :wink:

mxw
05-10-2005, 23:02
Podsumujmy: damskie polarowe stringi z lat '70, w biało czarne łaty oraz z czterema kreszowymi paskami... ...ale macie wymagania :|
wg mnie - serio - papier ścierny to nie był zły pomysł.
tzn. nie żebyś go tam wklejał, tylko przeleć nim wnętrze, żeby zmatowić i szlus.


MxW - no śliczna radziecka osłona. :wink:
no masz ;-) zastanawiam się, czy osłonka nie zasługuje na czerwony pasek :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

adamek
05-10-2005, 23:10
Czerwony zwłaszcza. ;D

PatriX
29-01-2006, 15:49
A ja mam pytanko .... Jaka osłona lepsza do Canon 70-200 F/4 tulipan czy zwykła prosta osłonka ? :> Estetycznie ładniej wygląda tulipan :P I jaki model jeśli chodzi o Canona do F/4 ? PoZdrO

adamek
29-01-2006, 15:52
Hmm.
A osłona nie jest w komplecie? Taka duża, czarna.

PatriX
29-01-2006, 15:54
Hmm.
A osłona nie jest w komplecie? Taka duża, czarna.
Jest ale mi siępodoba tulipan ładniej wygląda :P Ale siępytam właśnie czy lepszy będzie tulipan czy zwykła "doniczka" ... Canon 70-200 F/2.8 ma w komplecie tulipana a F/4 nie wiem dlaczego ma zwykłą osłonę ...

Vitez
29-01-2006, 23:21
Canon 70-200 F/2.8 ma w komplecie tulipana a F/4 nie wiem dlaczego ma zwykłą osłonę ...

Cena ;) .
70-200 2.8 IS L tez ma tulipana w komplecie a 100-400 juz doniczke bo... jest tanszy od 70-200 :roll: .

Tytus
04-02-2006, 23:52
Jest ale mi siępodoba tulipan ładniej wygląda

kolejny onanista, rany Julek...

może jeszcze tele w kwiatki zaczniecie malować?


Cena ;) .
70-200 2.8 IS L tez ma tulipana w komplecie a 100-400 juz doniczke bo... jest tanszy od 70-200 :roll: .

pitolicie jak potłuczeni, niby siedzą na tych forach całymi dniami, instrukcji na pamięć się uczą zamiast zdjęcia robić ale nic chyba z tego nie wynosicie...

doniczka w 70-200/2,8 zakrywałaby kawałki kadru, przecież 70-200/2,8 i 70-200/4 to konstrukcyjnie zupełnie inne szkła, inaczej światło przez nie przechodzi...

PatriX
04-02-2006, 23:56
kolejny onanista, rany Julek...

może jeszcze tele w kwiatki zaczniecie malować?

Ale się mądrala znalazł .... <lol2> Zamiast siewykłucać to rób fotki MĄDRALO :P A nie ludziom nastrój psujesz :D PoZdrO

Vitez
05-02-2006, 02:52
I gratulacje dla Tytusa - nastepnym razem pomysl zanim nacisniesz "Zatwierdź odpowiedź" czy przypadkiem nie przekraczasz Pkt 1 Regulaminu.

Dodatkowe gratulacje to za napisanie odpowiedzi merytorycznej, na temat, z rozsadnymi wyjasnieniami ale jednak ponizej poziomu :roll: .

Tytus
05-02-2006, 11:10
I gratulacje dla Tytusa - nastepnym razem pomysl zanim nacisniesz "Zatwierdź odpowiedź" czy przypadkiem nie przekraczasz Pkt 1 Regulaminu.

Dodatkowe gratulacje to za napisanie odpowiedzi merytorycznej, na temat, z rozsadnymi wyjasnieniami ale jednak ponizej poziomu :roll: .

Vitez, po dwóch latach na forum po prostu więcej się po Tobie spodziewałem niż ocenianie osłon po cenie szkieł...

Vitez
05-02-2006, 17:20
Vitez, po dwóch latach na forum po prostu więcej się po Tobie spodziewałem niż ocenianie osłon po cenie szkieł...

A ja sie po tobie spodziewalem minimum umiejetnosci czytania smileyow - w tym i tych ktore zamiescilem przy swojej "ocenie" oslon :roll: .
Przeciez nie napisalem tego serio o tych cenach.

kociu
21-03-2006, 17:47
wy tu o majtkach.......
a ja tymczasem sobie wypatrzyłem i sprawiłem dziś takie coś:
radziecką osłonę przeciwsłoneczną do pięćdziesiątki :razz:

wygląda - oceńcie sami, sprawia solidne wrażenie (metalowa), no i idealnie pasuje (montowana na gwint M52x0,75).

oryginalnie była chyba do heliosa M-44.

a te dwa powiększenia specjalnie dla kolegi Silenta ;-)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood7.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood2.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/hood3.jpg)

a czy przypadkiem ta oslona nie jest za duza i nie powoduje winetowania?

mxw
21-03-2006, 18:39
a czy przypadkiem ta oslona nie jest za duza i nie powoduje winetowania?
chmmm, oryginalnie przecież była od 50mm (albo 58mm), więc powinno być dobrze, chyba że obiektyw 50/1.8 canona ma aż tak wydłużoną mordkę w stosunku do radzieckiego heliosa.

niemniej jednak używam tego teraz przy 350D - czyli przy 80mm (po cropie) - więc całkowicie bez stresu 8-)

ale ok, przy okazji sprawdzę tę 50/1.8 z tą osłoną na mojej 50E, o ile tylko jeszcze będzie mi się chciało naświetlić kiedyś błonę ;)

kociu
21-03-2006, 19:30
chmmm, oryginalnie przecież była od 50mm (albo 58mm), więc powinno być dobrze, chyba że obiektyw 50/1.8 canona ma aż tak wydłużoną mordkę w stosunku do radzieckiego heliosa.

niemniej jednak używam tego teraz przy 350D - czyli przy 80mm (po cropie) - więc całkowicie bez stresu 8-)

ale ok, przy okazji sprawdzę tę 50/1.8 z tą osłoną na mojej 50E, o ile tylko jeszcze będzie mi się chciało naświetlić kiedyś błonę ;)


Aha wiec pewnie jest ok, poprostu nie doczytalem wczesniej ze ta oslona tez byla docelowo w 50-ce. Ja posiadam jupitera 135 i oslona do niego wyglada na bardzo podobnej dlugosci dlatego myslalem ze z 50-ka moze winetowac, ale skoro jest ok to super:D Cena niska a oslonka solidna.
Gratuluje zakupu8-)

kami74
22-03-2006, 13:33
To ja mam pytanie. Jakiej szerokosci jest oryginalna osłona do KITA tzn EW-60C. Jak ktoś posiada to prosiłbym o wymiary. Pozdrawiam

mxw
24-03-2006, 19:47
dlatego myslalem ze z 50-ka moze winetowac, ale skoro jest ok to super Cena niska a oslonka solidna.
Gratuluje zakupu
a dziękuję, tak mi się na allegro trafiło jak ślepej kurze... :mrgreen:

ale faktem jest, że polecam wszystkim używać (i sam używam) obiektywy razem z osłonami - nawet prędzej, niż z filtrami.
ostatnio kupiłem osłonkę do kita i też sobie chwalę (EW-60C za 45 zł).


To ja mam pytanie. Jakiej szerokosci jest oryginalna osłona do KITA tzn EW-60C. Jak ktoś posiada to prosiłbym o wymiary. Pozdrawiam
proszę bardzo:
na samym "szerokim" końcu:
- średnica zewnętrzna = 81,0 mm
- średnica wewnętrzna = 78,0 mm (czyli grubość ścianek to 1,5 mm)
wysokość mierzona wewnątrz od końca gwintu obiektywu do końca osłony = 16,0 mm

a oto foto: 8-)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://mxw.republika.pl/cb/IMG_19923s.jpg)

Bonku5
17-05-2007, 18:57
Ja chciałbym poruszyć jeszcze raz temat materiału, którym osłona jest wyłożona od środka (oryginał). Kupiłem "Osłona EW-73B do EF-S 17-85/4-5,6 IS - zamiennik" za 49pln od "Kubisek" na allegro i też ma taki materiał od wewnętrznej strony :) Także teraz już zupełnie nie widzę różnicy między zamiennikiem a oryginałem. No chyba, że ktoś musi mieć napis Canon.

Ale może komuś wystarczy napis for Canon :P:P heh

michal_sokolowski
27-05-2007, 23:46
witam wszystkich;

od razu napiszę że czytałem tutaj o osłonach na obiektywy,
ale po tej lekturze w końcu nie wiem czy kupić tego tulipana
na obiektyw kitowy 18-55 mm czy nie ?

jeśli tak, to jaki tulipan ?
czy ktoś może konkretnie coś polecić ?

sprawdzałem na Allegro, ale boję się, że kupię tandetę.

pozdrawiam
Michał.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
chciałbym żeby również pasował ten tulipan do canon 50 mm 1.4

mrek
28-05-2007, 01:22
[ciach] chciałbym żeby również pasował ten tulipan do canon 50 mm 1.4 Tulipan na 50mm nie ma sensu.
Na te 50'tke kupisz na ebay oslone z Chin za ok 35 zl. z przesylka. Okragla z meszkiem w srodku. Szukaj For Canon ES-71 II

Vitez
28-05-2007, 10:33
od razu napiszę że czytałem tutaj o osłonach na obiektywy,
ale po tej lekturze w końcu nie wiem czy kupić tego tulipana
na obiektyw kitowy 18-55 mm czy nie ?

Skoro czytales ale nadal czegos nie wiesz, to dlaczego nie skorzystales z Punktu 3 Regulaminu:
http://canon-board.info/announcement.php?f=22&a=3

"3. Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Wskazane jest również uprzednie skorzystanie z google. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi). "

Połączyłem.

Lowcadusz77
25-11-2007, 14:21
Po przeczytaniu calej tej sieczki,prob podbudowania swego ego i innych paru glupot(bez obrazy dla tych co wiedza po co sa fora) nie znalazlem odpowiedzi na pytania ktore mnie dreczy.A mianowicie ktora oslona bedzie najlepsza do kita 17-55IS USM 2.8.Sa 3 mozliwosci na allegro:gumowa(raczej odpada ze wzgledu na ciezar),plastik z pierscieniem zaciskowym i plastik mocowany na srobke zaciskowa.Czy ktos kto ma ktoras z tych oslon moze powiedziec z czystym sumieniem ze jest warta zakupu,tzn nie ma wad jak np.luzowanie sie tulipana,zaciemnianie katow itp?
Dzieki za konstruktywne odpowiedzi

remol71
25-11-2007, 14:36
Skoro czytales ale nadal czegos nie wiesz, to dlaczego nie skorzystales z Punktu 3 Regulaminu:
http://canon-board.info/announcement.php?f=22&a=3

"3. Zanim założysz nowy temat, sprawdź w wyszukiwarce, czy nie był on już wcześniej poruszany na forum. W 90% przypadków był. Wskazane jest również uprzednie skorzystanie z google. Jeśli masz pytania związane z takim tematem, dopisz nowego posta do istniejącego wątku (o ile już nie ma w nim na nie odpowiedzi). "

Połączyłem.

Tyle teoria. W praktyce przekopać się przez wątek jest ciężko. Ilość bełkotu i bzdur jest tak ogromna, że odfiltrowanie sensownej informacji graniczy z cudem. Nie ma co się dziwić, że ludzie wolą pytać niz szukać.



Po przeczytaniu calej tej sieczki,prob podbudowania swego ego i innych paru glupot(bez obrazy dla tych co wiedza po co sa fora) nie znalazlem odpowiedzi na pytania ktore mnie dreczy.A mianowicie ktora oslona bedzie najlepsza do kita 17-55IS USM 2.8.Sa 3 mozliwosci na allegro:gumowa(raczej odpada ze wzgledu na ciezar),plastik z pierscieniem zaciskowym i plastik mocowany na srobke zaciskowa.Czy ktos kto ma ktoras z tych oslon moze powiedziec z czystym sumieniem ze jest warta zakupu,tzn nie ma wad jak np.luzowanie sie tulipana,zaciemnianie katow itp?
Dzieki za konstruktywne odpowiedzi

Firmowa droga, osłony na śrubkę nie polecam, bo ma tendencję do notorycznego spadania. Ostatnio kupiłem na Allegro osłonę gumową składaną na 2x. Sądzę, że ma to zaletę przy zoomach, przynajmniej trochę regulowany zakres.

Vitez
25-11-2007, 17:03
ktora oslona bedzie najlepsza do kita 17-55IS USM 2.8.

http://www.e-cyfrowe.pl/akcesoria-foto/oslona-przeciwsloneczna-zamiennik-canon-ew-83j-p-5779.html

Lowcadusz77
25-11-2007, 17:27
i wszystko jasne..
Dzieki

Jago
22-04-2008, 21:31
Ja do mojego szkiełka zakupiłem kiedyś gumową osłonę składaną "Hama" standart. Niestety przy krótkim końcu zaciemniała mi ona po rogach obraz. Jest jeszcze w sprzedaży osłona tej firmy wide (trochę inne zaokrąglenie rozłożonej gumy) - ja jednak już nie ryzykowałem i kupiłem EW-73B i teraz jest OK. Więc z różnymi zamiennikami różnie bywa - oryginały są jednak sprawdzone !!

andres
24-04-2008, 11:49
w końcu nie wiem czy kupić tego tulipana
na obiektyw kitowy 18-55 mm czy nie ?

jeśli tak, to jaki tulipan ?
czy ktoś może konkretnie coś polecić ?

sprawdzałem na Allegro, ale boję się, że kupię tandetę.


:lol: bardzo mi się podoba ten dylemat..... oj bardzo :lol:

i chciałem tylko powiedzieć że niektóre osłony gumowe mają jakby regulację ... tzn może być nawinięta na obiektyw, wywinięta do przodu na połowę(?) długości lub na całą długość.

axk
25-04-2008, 14:31
Kupując osłonę przeciwsłoneczną należy zawsze pamiętać iż jej kształt oraz wymiary są ściśle powiązane z ogniskową obiektywu (im dłuższa ogniskowa tym mniejszy kąt widzenia). Nie bez znaczenia jest także jej kształt ("tulipan" lub standardowy pierścień). Jeżeli przy kupnie osłony kierujemy się tylko średnicą mocowania lub materiałem z którego osłona jest wykonana to taki zakup jest bezsensowny. Każda szanująca się firma produkująca obiektywy podaje modele osłon zalecanych do konkretnego modelu obiektywu lub konkretnego przedziału ogniskowych.

Czasami zdarza mi się widywać (w plenerze lub co ciekawe na aukcjach Allegro) różne "ciekawe" połączenia np. osłona typu "tulipan" założona na KIT-a 18-55. Widząc takie połączenie odrazu wiem iż osoba która używa takiego zestawu kompletnie nie wie do czego służy osłona przeciwsłoneczna. Dla niej jest to zwyczajny dodatek poprawiający ogólny wygląd aparatu (że niby bardziej profesjonalny) a nie element który w pewnych warunkach znacząco wpływa na wygląd oraz jakość wykonanych zdjęć.

jar14
16-06-2008, 10:38
a co powiecie na to idzie do mnie obiektyw 75-300 usm a w domu mam osłonę et-54 na obiektyw np.80-200. dostałem od kolegi on używał z 75-300 coś wyciął żeby pasowało i pasuje ale jak to się ma do ogniskowej da rade

axk
16-06-2008, 11:26
a co powiecie na to idzie do mnie obiektyw 75-300 usm a w domu mam osłonę et-54 na obiektyw np.80-200. dostałem od kolegi on używał z 75-300 coś wyciął żeby pasowało i pasuje ale jak to się ma do ogniskowej da rade

Do obiektywu EF 75-300 przewidziana jest osłona ET-60. W przypadku zastosowania nieprawidłowej osłony do konkretnego modelu obiektywu (lub konkretnego przedziału ogniskowych) skuteczność eliminacji bocznych odbić oraz rozbłysków znacznie spada.

jar14
16-06-2008, 11:31
tyle to wiem ale co bedzie jak założę tą et-54 na obiektyw 75-300. jak przyjdzie obiektyw to się przekonam

axk
16-06-2008, 11:51
... co bedzie jak założę tą et-54 na obiektyw 75-300.

Do ogniskowej 200 mm osłona będzie spełniała swoje zadanie, natomiast powyżej 200 mm obiektyw będzie się zachowywał tak jakby osłony w ogóle nie było.

Misiaque
16-06-2008, 12:13
Jakie jest uzasadnienie takiego twierdzenia?

pjakusz
16-06-2008, 12:48
Do ogniskowej 200 mm osłona będzie spełniała swoje zadanie, natomiast powyżej 200 mm obiektyw będzie się zachowywał tak jakby osłony w ogóle nie było.

Tiaaa, tym tokiem rozumowania osłona jest tylko dla ogniskowej 75mm, dla wyższych osłony nie ma. No chyba że ta osłona zwęża się sama przy kręceniu zoomem :)

To, że ogniskowa jest wyższa niż ta, dla której jest przewidziana osłona, nie znaczy że osłona nic nie daje. Po prostu nie osłania szkieł tak mocno, jakby mogła osłaniać, ale przecież i tak niweluje dużą część bocznego światła.

pozdrawiam

airhead
16-06-2008, 12:56
czy Pan jest z firmy Canon?

axk
16-06-2008, 13:04
Tiaaa, tym tokiem rozumowania osłona jest tylko dla ogniskowej 75mm


Osłona będzie poprawnie spełniała swoje zadanie dla przedziału ogniskowych. Nie napisałem "dla" lecz "do", co jest równoznaczne z określeniem przedziału.

pawelsz
16-06-2008, 13:09
Załóżmy, że z boku mam ostre światło- latarnię np albo zapaloną latarkę (czemu nie), więc wytłumacz mi to proszę- dlaczego osłona zadziała tylko dla określonego przedziału- znaczy jeśli będzie boczne światło, wyłapane przez osłonę przy ogniskowej powiedzmy 180, to dla 220 albo i 300 już nie zostanie wyłapane i sobie pójdzie na soczewki ? - jak niby ?
Rozumiem, że dopasowanie osłony do danego obiektywu ma duży sens, ale takie stwierdzenie mnie zdziwiło troszkę- no tele można lepiej osłonić osłoną , ale każda osłona ma sens, nie tylko wizualny- wszystko zalezy od warunków- pod słońce, albo ostro do niego żadna osłona nic nie da.

axk
16-06-2008, 13:23
Załóżmy, że z boku mam ostre światło- latarnię np albo zapaloną latarkę (czemu nie), więc wytłumacz mi to proszę- dlaczego osłona zadziała tylko dla określonego przedziału- znaczy jeśli będzie boczne światło, wyłapane przez osłonę przy ogniskowej powiedzmy 180, to dla 220 albo i 300 już nie zostanie wyłapane i sobie pójdzie na soczewki ? - jak niby ?
Rozumiem, że dopasowanie osłony do danego obiektywu ma duży sens, ale takie stwierdzenie mnie zdziwiło troszkę- no tele można lepiej osłonić osłoną , ale każda osłona ma sens, nie tylko wizualny- wszystko zalezy od warunków- pod słońce, albo ostro do niego żadna osłona nic nie da.

Przyznaję iż niezbyt precyzyjnie i poprawnie "skomponowałem" wcześniejsze zdanie. Chodzi o to iż zastosowanie osłony (w tym przypadku) ET-54, która to jest przeznaczona dla obiektywów o górnej granicy ogniskowej 200 mm, nie da tak dobrych efektów optycznych (nie uwzględniam zastosowania osłony jako ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi) jak zastosowanie dedykowanej osłony dla obiektywów 75-300 mm, czyli ET-60, która to z racji dłuższej budowy odpowienio "współpracuje" z węższym polem widzenia które to występuje przy ogniskowej 300 mm. Zupełnie inną kwestią którą także należy wziąć pod uwagę jest to czy osłonę ET-54 można zamontować na obiektywie EF 75-300.

pawelsz
16-06-2008, 13:42
dzięki- teraz rozumiem i zgadzam się- osłona zadziała, ale gorzej, niż osłona dedykowana, no i montaż, hmm, ale co kto woli albo co kto ma już

werek
16-06-2008, 13:43
jak w temacie

z obiektywem dawana jest oslonka ale dla body FF a ja akurat mam crop'a (choc kto wie co za chwile bedzie...) i chcialbym zakupic oslone taka ktora bedzie mi kryła crop'a (w przeciwnym wypadku ta oslona to raczej pic na wode).

czy wiecie moze ktora oslona bedzie pasowac (wiem ze EW-83J nadaje sie do 17-40, ale czy na 24-105 tez bedzie ok)?

z gory dzieki za zainteresowanie.

@Vitez: pamietam ze miales 24-105, stosowales jakies zamienniki na crop'a??

jar14
16-06-2008, 13:43
dostałem od kolegi on używał z 75-300 coś wyciął żeby pasowało i pasuje ale jak to sie ma do tego że to nie jest dedykowana

axk
16-06-2008, 13:46
... ale jak to sie ma do tego że to nie jest dedykowana

Wydaje mi się iż zostało to dosyć szczegółowo wyjaśnione we wcześniejszych postach.

jar14
16-06-2008, 14:15
no oki ale była mowa o mocowaniu więc to napisałem że kombinacyjnie się da pozdr;-)

airhead
16-06-2008, 22:08
uwaga, ten pan jest z firmy Canon

axk
16-06-2008, 22:46
uwaga, ten pan jest z firmy Canon

Ale kto taki?

Vitez
16-06-2008, 23:42
@Vitez: pamietam ze miales 24-105, stosowales jakies zamienniki na crop'a??

Nie. Osłonę od 24-105 uzywałem również na 17-40 8) .

bazancior
29-06-2008, 10:02
Witam serdecznie,

Aby nie mnozyc nowych wątków mam pytanie czy ta osłona przeciwsłoneczna http://allegro.pl/item384896202__oslona_przeciwsloneczna_tamron_58mm _58]_.html nada sie do Canona EF 100-300 USM...pisałem to pytanie wystawiajacemu przedmiot ale dostałem enigmatyczą odpowiedz...po prostu nie chce wywalac kasy w błoto...a nie jest to typowa donica tylko tuleja...proszę o pomoc i z gory dziekuje.

axk
29-06-2008, 11:06
Witam serdecznie,

Aby nie mnozyc nowych wątków mam pytanie czy ta osłona przeciwsłoneczna http://allegro.pl/item384896202__oslona_przeciwsloneczna_tamron_58mm _58]_.html nada sie do Canona EF 100-300 USM...pisałem to pytanie wystawiajacemu przedmiot ale dostałem enigmatyczą odpowiedz...po prostu nie chce wywalac kasy w błoto...a nie jest to typowa donica tylko tuleja...proszę o pomoc i z gory dziekuje.

Nie jest to osłona dedykowana do tego obiektywu, tak więc jej skuteczność będzie dyskusyjna. W opisie aukcji nie ma żadnych informacji odnośnie zakresu ogniskowych z jakimi "współpracuje" ta osłona, podany jest tylko rozmiar gwintu. Do obiektywu EF 100-300 USM dedykowana jest osłona ET-65 wersja II lub III.

Przem312
01-07-2008, 15:29
A teraz z podobnej beczki pytanie: potrzeba mi et-65 do 70-210 3.5-4.5 ... Istnieje jakaś sensowna różnica między zamiennikami Delty a dwukrotnie droższym oryginałem? I czym się różni II od III?

axk
01-07-2008, 20:17
I czym się różni II od III?

ET-65 II różni się od ET-65 III oznaczeniem. Jest to po prostu "nowszy" model tej samej osłony.

iblip
03-07-2008, 22:34
Mam pytanie. Jaka osłona tulipanowa będzie dobra do canona 50 1.4?

axk
07-07-2008, 15:22
Mam pytanie. Jaka osłona tulipanowa będzie dobra do canona 50 1.4?

Dedykowanej osłony typu "tulipan" nie ma. Do Canon-a EF 50 f/1.4 dedykowana jest osłona ES-71 II.

iblip
07-07-2008, 21:37
tyle to wiem. dlatego pytam się czy jakaś osłona tulipanowa, dedykowana dla innego obiektywu, będzie w pełni kompatybilna z canonem 50 1.4?

może ktoś ma jakieś doświadczenia w tym temacie.

axk
08-07-2008, 07:59
A dlaczego musi to być konkretnie osłona typu "tulipanowego"? Czyżby dedykowany "owal" się nie sprawdzał?

iblip
08-07-2008, 08:31
nie, to nie to. Tulipanek po prostu ładniej wygląda ;)

axk
08-07-2008, 09:24
nie, to nie to. Tulipanek po prostu ładniej wygląda ;)

Kwestia gustu. W stosowaniu osłon przeciwsłonecznych chodzi o funkcjonalność a nie o wygląd, dlatego producent zaleca konkretny typ osłony do konkretnego modelu obiektywu lub zakresu ogniskowej. A tak swoją drogą ciekawa metoda : wybieranie osłony ze względu na wygląd a nie na jej funkcjonalność.

iblip
08-07-2008, 14:38
... A tak swoją drogą ciekawa metoda : wybieranie osłony ze względu na wygląd a nie na jej funkcjonalność.

no i po co, takie bzdury wymyślasz?

2 posty wcześniej napisałem że taka osłona ma być w "pełni kompatybilna", a co za tym idzie?? Jej funkcjonalność ma się w niczym nie różnić od dedykowanej.

Tak swoją drogą, to pytam tylko z ciekawości :-)

Enjoy
02-09-2008, 12:12
Czy warto zainwestowac i kupic oryginalna oslone przeciwsloneczna 'ES-71 II' do 'C 50 1.4', czy tez moze lepiej kupic jakis zamiennik cztery razy tanszy na Allegro?

Czy przykrece do 50 1.4 wlasnie ta oslone + filtr UV?

Poohutch
02-09-2008, 12:19
Czy warto zainwestowac i kupic oryginalna oslone przeciwsloneczna 'ES-71 II' do 'C 50 1.4', czy tez moze lepiej kupic jakis zamiennik cztery razy tanszy na Allegro?

Może miałem PH, ale mój zamiennik osłony do 17-55 nie trzyma się dobrze na bagnecie i kilka razy osłona delikatnie przekręciła mi sie bez mojej wiedzy powodując zaczernienie rogu zdjęcia. Na szczęście nie były to potencjalne fotki mojego życia, ale i tak planuje wymianę na oryginalną. Ciekawe jakie doświadczenia mają inni.

axk
02-09-2008, 12:25
Czy warto zainwestowac i kupic oryginalna oslone przeciwsloneczna 'ES-71 II' do 'C 50 1.4', czy tez moze lepiej kupic jakis zamiennik cztery razy tanszy na Allegro?

Jeżeli cenisz jakość wykonania oraz bezproblemowy montaż to polecam dołożyć do oryginału. Jeżeli chodzi o ceny na aukcjach Allegro to oryginał jest około dwukrotnie droższy od zamiennika.

Iras_PL
10-09-2008, 23:33
Zdaję sobie sprawę z przydatności osłony, ale czy dokupienie jej do kita ma jakikolwiek sens?

Szczerze mówiąc powątpiewam w skuteczność tak skromnego kołnierzyka.

axk
11-09-2008, 07:45
... czy dokupienie jej do kita ma jakikolwiek sens?


Jaki obiektyw masz na myśli? Dla Canon-a 5D obiektywem KIT-owym jest 24-105 f/4 L IS. Tak więc KIT KIT-owi nie równy.

Iras_PL
11-09-2008, 09:18
Oczywiście chodzi mi o 18-55 (IS).

Swoją drogą czy z 5D i 24-105 nie dają osłony w zestawie?

carlo
01-10-2008, 23:04
Witam. Potrzebuję osłony do 17-55 2.8. Czy warto inwestować w oryginał EW-83J za 125 zł, czy może zadowolić się czymś takim http://www.allegro.pl/item441625370_oslona_ew_83j_do_canon_17_55mm.html ? Będzie jakaś istotna różnica pomiędzy nimi ?

axk
01-10-2008, 23:37
Będzie jakaś istotna różnica pomiędzy nimi ?

Jakość wykonania, materiał oraz spasowanie.

mssk
02-10-2008, 06:19
Jakość wykonania, materiał oraz spasowanie.
w oryginalnych wnętrze osłony jest wyłożone miękkim matowym materiałem. w zamiennikach jest po prostu plastik, który może słabo tłumić odbijające się światło. do 10-22 wolałem kupić oryginał. faktycznie wykonanie, materiał i spasowanie są nieporównywalne :) jeśli już ktoś kupuje obiektyw za >2kPLN, to chyba lepiej dopłaci 100PLN, aby mieć komfort pracy.

axk
02-10-2008, 10:20
... http://www.allegro.pl/item441625370_oslona_ew_83j_do_canon_17_55mm.html ...

I jeszcze ta subtelna uwaga zawarta w opisie aukcji : "Zdjęcie może odbiegać od rzeczywistego wyglądu towaru". Ciekawe co autor miał na myśli?

carlo
02-10-2008, 12:53
Ciekawe, ciekawe:-D
Chyba kupię oryginał.

Grzery
05-10-2008, 19:54
Witam,

Zaciekawiło mnie, że taki temat jak osłona przeciwsłoneczna może wzbudzić tak długą dyskusję. Nie podniesiono w niej ważnych dla tematu kwestii. Oto one i mój na nie punkt widzenia:


1.
Moim zdaniem (przyznaję nie robiłem szczegółowych analiz) kształt osłony opracowanej przez producenta dla danego obiektywu nie jest przypadkowy (estetyka chyba nie była tu brana pod uwagę). Z pewnością kształt typu „tulipan” jest zdecydowanie lepszy (osłania większe pole). Jednak kształt ten może być stosowany tylko w przypadku obiektywów, których element, do którego mocowany jest obiektyw się nie obraca przy zoomowaniu lub ustawianiu ostrości.


2.
Aby uzyskać najlepszy możliwy efekt przy doborze osłony należy brać również pod uwagę to, jak dużą matrycę mamy w aparacie. Osłona przeznaczona dla obiektywu EF z aparatem FF jest optymalna, ale jeśli ten sam obiektyw zastosujemy w aparacie z mniejszą matrycą (przypuszczam, takie ma większość z nas) to zastosowana poprzednio osłona nie będzie optymalna. powinna być zastosowana osłona odpowiadająca zakresowi ogniskowych przeliczonych na FF. Nie miałem nigdy możliwości i potrzeby sprawdzenia (mam EF-S 17-85 z dobrze podrobioną osłoną) czy mechanicznie mocowanie osłon jest są wzajemnie kompatybilne (przy tej samej średnicy filtra). Podsumowując jeśli stosujemy obiektyw EF 17-coś tam to przy fotografowaniu cropem 1,6× możemy zastosować osłonę z obiektywu, EF, którego dolna ogniskowa (jeśli to zoom) lub ogniskowa jest mniejsza niż 27 mm. Należy oczywiście stale mieć na uwadze punk 1 tego postu.

3.
Gdzieś w sieci (nie pamiętam niestety gdzie) jest strona z „rozwiniętymi” kształtami osłon różnych obiektywów. Na tej podstawie można samemu wykonać osłonę.

4.
Osłony nie oryginalne (takie jak oryginał :-) nie muszą być złe. Ta którą kupiłem na allegro do swojego EF-S 17-85 jest wykonana bardzo starannie i idealnie pasuje mechanicznie do mocowania na obiektywie.

axk
05-10-2008, 22:17
Moim zdaniem (przyznaję nie robiłem szczegółowych analiz) kształt osłony opracowanej przez producenta dla danego obiektywu nie jest przypadkowy ...

Ta kwestia jest akurat oczywista, zresztą jak można produkować coś "przypadkowego".



Z pewnością kształt typu „tulipan” jest zdecydowanie lepszy ...

Nie jest ani lepszy ani gorszy, po prostu inny. Osłona taka jest skonstruowana w taki sposób aby w większym stopniu przesłaniała pole widzenia w "miejscu" w którym jest ono węższe i w mniejszym stopniu w "miejscu" w którym jest ono szersze. Osłony tego typu są szczególnie przydatne podczas korzystania z obiektywu szerokokątnego.

_igi
05-10-2008, 22:26
Osłona to fajna sprawa, ale raczej tylko przy długich/ciężkich szkłach. Przy kicie wystarczy drugą ręką przysłonić promień słońca powodujący flarę ;)

Grzery
05-10-2008, 22:50
Osłona to fajna sprawa, ale raczej tylko przy długich/ciężkich szkłach. Przy kicie wystarczy drugą ręką przysłonić promień słońca powodujący flarę ;)
IMHO osłona przeciwsłoneczna służy nie tylko do osłaniania obiektywu dla ochrony przed tzw. flarą.
Umieszczenie przedniej soczewki obiektywu w cieniu eliminuje efekt zmniejszenia kontrastu (zwłaszcza gdy stosowany jest kiepskiej jakości filtr).
W czasie szybkich zdjęć często nie pamiętamy o osłonięciu obiektywu.

Jago
06-10-2008, 12:21
Używam oryginalnej osłony przeciwsłonecznej - w sumie nie wiem aż w jakim stopniu niweluje ona zbędne efekty świetlne. Bardziej służy mi jednak do ochrony obiektywu. Sprzęt swój szanuję a mimo to od spodu osłonki są na niej delikatne ryski od podłoża na którym kładłem sprzęt. Gdyby nie ta osłonka, ślady te by były widoczne być może na obudowie obiektywu (chociaż, jeśli chodzi o 17-85, to nie jest obudowa z typowego "plastiku fantastiku" i być może na niej nie byłoby widać tych śladów - twardszy materiał). Ponadto na razie nie zdarzyło mi się, ale w przypadku lekkiego uderzenia "czubkiem" obiektywu w jakiś inny przedmiot (a zdarzyć się to może każdemu w plenerze a nawet w domu) osłonka taka pełni rolę swoistego bufora. Ktoś powie, że ma filtr UV, celem ochrony - OK. Żeby zbić przednią soczewkę, to trzeba pewnej już siły uderzenia. Z uwagi na wewnętrzne mechanizmy w obiektywie nawet nieduże "puknięcia" są nie wskazane. Osłonka jako swoisty bufor może w tym przypadku także się przydać. A jeśli chodzi o niefirmowe wyroby, to kiedyś kupiłem składaną (gumową) nakręcaną na obiektyw lub filtr osłonę przeciwsłoneczną. Okazało się jednak, że na najmniejszej ogniskowej po prostu zaciemnia ona rogi zdjęcia i do niczego mi się nie przydała. Zamiast oszczędzić straciłem i nauczony tym doświadczeniem stosują już tylko firmowe gadżety.

axk
06-10-2008, 14:26
W Twoich wypowiedziach jest pewna nieścisłość :


Osłony nie oryginalne (takie jak oryginał :-) nie muszą być złe. Ta którą kupiłem na allegro do swojego EF-S 17-85 jest wykonana bardzo starannie i idealnie pasuje mechanicznie do mocowania na obiektywie.


Używam oryginalnej osłony przeciwsłonecznej (...) stosują już tylko firmowe gadżety.

airhead
06-10-2008, 14:40
miałem trochę doświadczenia z osłonami zarówno firmowymi, jak i niefirmowymi i muszę powiedzieć, że te "made by Canon" są niezłe, ale nie najlepsze... a niestety najdroższe

zgodzę się z argumentem, że nie ma co oszczędzać 100zł przy szkle za 1000zł, ale polecałbym dobre osłony "zamienniki" - bywają grubsze i nie mają tego beznadziejnego pluszu od środka, który po jakimś czasie się sypie
tak więc polecam obejrzeć osłonę przed kupieniem, a nie brać w ciemno z Alledrogo

axk
06-10-2008, 15:14
... nie mają tego beznadziejnego pluszu od środka, który po jakimś czasie się sypie ...

Materiał którym wyłożone jest wnętrze oryginalnej osłony spełnia konkretne zadanie. Ma on za zadanie wytłumienie odbić promieni świetlnych wpadających do wnętrza osłony i mogących powodować powstawanie blików czy rozbłysków. Swoją drogą używając oryginalnych osłon które wyłożone były w/w materiałem nigdy nie zauważyłem aby w jakikolwiek sposób ów materiał się "sypał".

Jago
06-10-2008, 17:40
W Twoich wypowiedziach jest pewna nieścisłość :

axk Hmmm......Napisałem w zdaniu początkowym jakiej używam osłony (tzn oryginalnej) a w zdaniu końcowym napisałem dlaczego używam tego oryginału. W sumie nie widzę w mojej wypowiedzi nieściśłości lub niedomówień - starałem się, aby przekaz moich myśli był czytelny i jednoznaczny. A jak wyszło inaczej, to sorry.

Grzery
06-10-2008, 21:24
axk Hmmm......Napisałem w zdaniu początkowym jakiej używam osłony (tzn oryginalnej) a w zdaniu końcowym napisałem dlaczego używam tego oryginału. W sumie nie widzę w mojej wypowiedzi nieściśłości lub niedomówień - starałem się, aby przekaz moich myśli był czytelny i jednoznaczny. A jak wyszło inaczej, to sorry.
Jago

Wszystko jest ok. Pierwsza cytowana wypowiedź jest moja.

axk
06-10-2008, 21:37
Jago

Wszystko jest ok. Pierwsza cytowana wypowiedź jest moja.

Zgadza się, cóż zmęczenie daje o sobie znać. Za zaistniałe "zamieszanie" najmocniej przepraszam.

Jago
06-10-2008, 22:01
Zgadza się, cóż zmęczenie daje o sobie znać. Za zaistniałe "zamieszanie" najmocniej przepraszam.


Spokojnie.....Oddaj się w objęcia Morfeusza.....:wink:


Materiał którym wyłożone jest wnętrze oryginalnej osłony spełnia konkretne zadanie. Ma on za zadanie wytłumienie odbić promieni świetlnych wpadających do wnętrza osłony i mogących powodować powstawanie blików czy rozbłysków. Swoją drogą używając oryginalnych osłon które wyłożone były w/w materiałem nigdy nie zauważyłem aby w jakikolwiek sposób ów materiał się "sypał".

W mojej oryginalnej też nic się nie sypie - tkaninka ta ma jednak właściwości statyczne, tzn przyciąga drobinki jasnego kurzu. No i muszę ją co jakiś czas "trzepnąć" i jest OK.

Portal
08-10-2008, 20:59
mam canona 450d plus obiektyw kit 18-55 IS. Tak sie zastanawiam na oslona /tulipanem ale znalazlem tylko taka oslonke :
http://allegro.pl/item446126078_oslona_canon_ew_60c_18_55_18_55mm_35 0d_400d_450d.html

czy ta oslona zdaje swoje zadanie , czy nie ma oslon w stylu tulipana ?

axk
08-10-2008, 21:13
Tak sie zastanawiam na oslona /tulipanem (...) czy nie ma oslon w stylu tulipana ?

Do obiektywów które podczas ustawiania ostrości zmieniają położenie przedniej soczewki (m. in. EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS) NIE STOSUJE SIĘ osłon typu tulipanowego. Dedykowana osłona przeznaczona dla obiektywu EF-S 18-55 f/3.5-5.6 IS to EW-60C.

Portal
09-10-2008, 19:36
o dzieki za uswiadomienie
A ta oslona typu tulejka sprawdza sie ? i czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?
oraz dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?

axk
09-10-2008, 19:56
... czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?


Tak. Tak jak pisałem powyżej dla tego typu obiektywu najlepiej sprawdzi się osłona typu EW-60C.


... dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?

Osłona typu tulipanowego z racji swojego kształtu wymaga konkretnego pozycjonowania względem osi obiektywu (odpowiednie znaczniki na osłonie oraz obiektywie) i właśnie dlatego stosowana jest tylko i wyłącznie w obiektywach z wewnętrznym "zoomowaniem". Jeżeli osłona zamocowana była by niewłaściwie względem osi obiektywu to w pewnych położeniach nie przesłaniała by odpowiednich "fragmentów" pola widzenia co skutkowało by zmniejszeniem efektywności jej pracy.

jar14
09-10-2008, 19:57
o dzieki za uswiadomienie
A ta oslona typu tulejka sprawdza sie ? i czy ja montuje sie wlasnie na tej wysuwajacej sie soczewce ?
oraz dlaczego nie stosuje sie tulipanow ?

oczywiście że się sprawdza po to ona jest a tulipana się nie stosuje gdyż ponieważ podczas ustawiania ostrości przednia część obiektywu obraca się. Do tego typu obiektywów jest stworzona osłona typu doniczka :mrgreen: o kolega mnie ubiegł się nie rozpisuje

Portal
09-10-2008, 20:22
dzieki za informacje , duzo sie dowiedzialem

Superbeer
14-10-2008, 09:14
Mam prośbę do posiadaczy osłonek o wrzucenie zdjęć z kita z osłonką i bez.
Myślę, że przydały by się dwa rodzaje zdjęć - standardowe prawie pod światło i ze światłem bocznym. Oczywiście do tego trzeba dołożyć zdjęcia z obydwu skrajnych ogniskowych.

Dzięki temu każdy przekona się na ile powyższa dyskusja jest rzeczowa i w ogóle ma sens. A kilka zdjęć na forum fotograficznym będzie w bardzo dobrym tonie.

Kubak82
14-10-2008, 11:33
Dzięki temu każdy przekona się na ile powyższa dyskusja jest rzeczowa i w ogóle ma sens.


oslonka do kit'a to smiech na sali.. w tym przypadku zdecydowanie lepiej sprawdzi sie reka , najlepiej uzbrojona w czapke ;-)

lepiej wytłumi refleksy i kontrast bedzie wiekszy niz z tym plastikowym wypierdkiem za 100 zl :lol: :mrgreen:

co do innych szkieł to nie wyobrazam sobie by nie uzywac oslon.. a co do testow - zrob je sam ;-) .. sposob z reka jest naprawde najlepszy do 18-55 :-)

FlatEric
14-10-2008, 12:40
Ja tam używałem onegdaj do kita 28-80 mm z analogiem zamiast EW-60C zwykłej peerelowskiej nakładanej osłony PZO o średnicy 58 mm - co prawda poniżej jakichś 35 mm (czyli 22 mm z cropem) nie można jej było stosować z powodu winietowania, ale przy dłuższych ogniskowych wysłonięcie obiektywu było w porównaniu z symbolicznym plasterkiem osłony dedykowanej wręcz imponujące.

Pzdr

Grzesiu

MarRek
24-10-2008, 17:52
Po zapoznaniu sie z tematem postanowiłem dać odpocząc lewej ręce (od osłaniania soczewki przed promieniami słońca) i udałem się do najblizszego sklepu allegro i za cenę 40 zł (wliczając koszty przesyłki) kupiłem podrabiana, dedykowana osłonke do swego "dekielka na dziurę w body" :D

po zainstalowaniu jej na właściwym miejscu, patrząc na jej rozmiary zapewne znów będę zmuszony uruchomić lewicę, bo nie wydaje mi się aby 16 mm mogło skutecznie ochronić soczewkę przed słońcem :lol: ale co tam, jak się szlachta bawi, na koszta nie patrzy...

a i żeby nie robić tu OT, to wspomnę, że bardzo mnie i dyskusję ubarwiły wycieczki o stringach w krowie desenie...

Jago
24-10-2008, 21:29
Panowie. Proponuję nie robić z dłoni (nawet lewej) osłony przeciwsłonecznej a wykorzystać ją do tego, do czego jest bardziej przydatna w tym przypadku - do pewnego trzymania aparatu podczas robienia zdjęć. Sądzę, że w tym przypadku takie wykorzystanie tej części kończyny górnej będzie najbardziej optymalne. Pozdrawiam.

MarRek
29-10-2008, 16:02
No i dotarła ta OSŁONKA do 18 - 55 IS i tak jak myslałem do tarcia chrzanu sie nadaje. Przy szerokim kącie i tak rączki trzeba użyć...

Ale za to wyglądam jakbym umiał :lol: robić zdjęcia

kobonk
17-11-2008, 14:01
Witam,

ja w sprawie osłonki EW 83J do 17-55 f.2/8 IS. Chce kupic wspomniany kawałek plastiku i zastanawiam sie, czy kupic oryginal (okolo 120 zl), czy zamiennik (od 35 zl.). Czy ktos z Was mail do czynienia z zamiennikami? Na rynku są Delty, JJC, King i Foxfoto.

tom517
17-11-2008, 14:12
używałem zamiennika z foto-tip z tego co pamietam, ogolnie ok, na poczatku problemy z dopasowaniem, ale pare razy zalozenie i zdjecie i dopasowala sie, oryginalne wydaja sie ciut fajniejsze, ale czy warto doplacic do oryginalnej to nie wiem :), jeszcze dodam ze oslona ta posiada takie dwa male plastikowe "patyczki" nie wiem jak to nazwac :) o dl ok 1cm, ktore mozna wyjac myslalem ze zgubie na poczatku, ale jakos nie zgubilem :)

radmro
17-11-2008, 14:56
Ja kupiłem jakiś chiński zamiennik do ef 100 2.8 makro i miałem problem z dokręceniem go do końca. A jak juz dokręciłem to nie mogłem go potem zdjąć. Spasowanie byle jakie choć sam plastik był całkiem OK. Do 17-55 kupiłem oryginalny, żeby uniknąć takich sensacji. Tak sobie myślę, że do tak drogiego obiektywu kupowanie chińszczyzny jakoś nie do końca pasuje. Osłony nie kupuje sie na miesiąć więc trochę węcej kasy można tu poświęcić zwłaszcza, że w tym przypadku widać dość wyraźną różnicę w jakości.

rudek5
16-01-2009, 15:43
używałem zamiennika z foto-tip z tego co pamietam, ogolnie ok, na poczatku problemy z dopasowaniem, ale pare razy zalozenie i zdjecie i dopasowala sie, oryginalne wydaja sie ciut fajniejsze, ale czy warto doplacic do oryginalnej to nie wiem :), jeszcze dodam ze oslona ta posiada takie dwa male plastikowe "patyczki" nie wiem jak to nazwac :) o dl ok 1cm, ktore mozna wyjac myslalem ze zgubie na poczatku, ale jakos nie zgubilem :)

HM mam problem bo nie moge wkrecic tej oslony co mam zrobic z tymi patyczkami ????? bo nie zrozumialem do konca co ty zrobiles czy calkowicie je scaignales ( jesli tak to nie odkrecala sie samoistnie oslona ?) czy nakrecales na zalozonych tych patyczkach ????


PS kupilem tyez od foto-tip

andrewjohn
05-04-2009, 16:28
MarRek, rzeczywiscie ta osłonka do kita jest dość smieszna.Ponadto moja (jest to zamiennik ,nie oryginał) ma od wewnatrz taką nibywelurkowa powierzchnie,która pięknie przyciąga kurz.Ale może chociaż trochę będzie chronić obiektyw przed urazami mechanicznymi.

stroos
12-04-2009, 22:07
Kupowalem do 28-105 oslone zamiennik JJC i wyglada jak oryginal i trzyma sie jak oryginal, wykonana naprawde swietnie.

Mam dylemat tylko skad zdobyc porzadna oslone na 67mm gwint.. ma ktos jakis pomysl?

Jago
13-04-2009, 06:54
....Mam dylemat tylko skad zdobyc porzadna oslone na 67mm gwint.. ma ktos jakis pomysl?

Kup oryginał a będziesz mieć na pewno porządną osłonę. Z zamiennikami można różnie trafić.

pawelsz
13-04-2009, 08:50
hmm- mam gdzieś taką osłonę na gwint 67mm (obiektyw 17-85 is) kupioną w DX, ale wolę zdecydowanie mocowaną na zatrzask- pasuje idealnie
o taka teraz mam http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12522
wygodniejsza w używaniu i dobrze wykonana, a cena bardzo przystepna

Jago
13-04-2009, 10:11
o taka teraz mam http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12522
wygodniejsza w używaniu i dobrze wykonana, a cena bardzo przystepna

Też mam taką - pasuje idealnie.

stroos
13-04-2009, 22:49
Jago, to do starego szkla M42, wiec inna niz na gwint nie da rady.
Najchetniej metalowa, dluga :| Ma ktos namiar albo zapasowa ? :)

Mialem JJC do 28-105 i sobie bardzo cenilem.

Davon
11-05-2009, 15:12
Witam
Chciałbym sie zapytać jakie oznaczenie ma oryginalny i czy wogóle jest osłaona na obiektyw do kitowego obiektywu 18-55 IS od Canona 1000D ?
I czy warto coś takiego kupywać ?
Pozd Davon

tombas
11-05-2009, 15:26
Witam
Chciałbym sie zapytać jakie oznaczenie ma oryginalny i czy wogóle jest osłaona na obiektyw do kitowego obiektywu 18-55 IS od Canona 1000D ?
I czy warto coś takiego kupywać ?
Pozd Davon
zawsze warto mieć osłonę, a najlepiej dedykowaną/oryginalną, a do IS pewnie taka jak do wersji bez czyli EW-60C

andrewjohn
07-06-2009, 13:31
Zgadza się, chociaż ta osłona EW-60C to taka dość symboliczna, wąska, za wiele to ona raczej nie daje, ale zawsze coś ...

Merauder
08-06-2009, 11:00
Zgadza się, chociaż ta osłona EW-60C to taka dość symboliczna, wąska, za wiele to ona raczej nie daje, ale zawsze coś ...
Z tego co wiem od dosc zaufanej osoby to jednak troche daje glownie w zakresie kontrastu, zwlaszcza przy bocznym swietle.

Co do szerokosci to musi byc waska, wez pod uwage, ze 18 mm to dosc szeroko, nawet na cropie.

andrewjohn
08-06-2009, 20:14
Z tego co wiem od dosc zaufanej osoby to jednak troche daje glownie w zakresie kontrastu, zwlaszcza przy bocznym swietle.

Co do szerokosci to musi byc waska, wez pod uwage, ze 18 mm to dosc szeroko, nawet na cropie.

No to mnie pocieszyłeś,że nie wydałem pieniędzy na tę osłonę zupełnie niepotrzebnie.Tak naprawdę to i tak mam ją cały czas założoną na KITa. Mam wrażenie,że jakby trochę lepiej z nią wygląda, a poza tym zawsze też jakaś osłona przed urazami mechanicznymi.

Merauder
08-06-2009, 21:26
No to mnie pocieszyłeś,że nie wydałem pieniędzy na tę osłonę zupełnie niepotrzebnie.Tak naprawdę to i tak mam ją cały czas założoną na KITa. Mam wrażenie,że jakby trochę lepiej z nią wygląda, a poza tym zawsze też jakaś osłona przed urazami mechanicznymi.
sam obecnie nie dawono zamowilem, czekam na przesylke.

wig
23-10-2009, 16:02
zapytam - czy ktoś ma doświadczenia z takim zamiennikiem do C 10-22 ;
http://www.allegro.pl/item790161882_oslona_canon_ew_83e_20_35_17_40_16_3 5_10_22_mm.html
czy zakłada się i zdejmuje bez większych problemów

dziękuję za wskazówki
G.

Jago
23-10-2009, 16:53
Zgadza się, chociaż ta osłona EW-60C to taka dość symboliczna, wąska, za wiele to ona raczej nie daje, ale zawsze coś ...

Gdyby osłona ta miała "większą wysokość" dochodziłoby do winietowania na krótszym końcu. Kiedyś kupiłem (niby dedykowany) składany gumowy zamiennik. Po rozłożeniu tej osłony była ona "wyższa" od oryginału - była też widoczna przy niej winieta na krótszym końcu.


zapytam - czy ktoś ma doświadczenia z takim zamiennikiem do C 10-22 ;
http://www.allegro.pl/item790161882_oslona_canon_ew_83e_20_35_17_40_16_3 5_10_22_mm.html
czy zakłada się i zdejmuje bez większych problemów

dziękuję za wskazówki
G.

Ponadto jaka jest jakość wykonania, użyty materiał i czy ma "wyklejkę" od wewnętrznej strony :?:

Carine
18-01-2010, 22:12
kupiłam ostatnio osłone przeciwsłoneczną tulipan do kita.Niestety nie doczytałam,że osłona mocowana jest na pierścieniu filtra za pomocą śrubki blokującej.Muszę więc kupić filtr,ale czy ktoś wie jaki to ma być? :neutral: jak trzeba pokażę zdj tej osłony

airhead
19-01-2010, 02:00
nie potrzebujesz żadnego filtru - to się wkręca W MIEJSCE filtru
inna sprawa, że to jakaś egzotyczna osłona

Carine
19-01-2010, 12:58
kurcze no własnie nie da się jej wkręcić.nie pasuje:neutral:
gościu pisał ,że do kita ale ,że montuje się ją na pierścieniu filtra

airhead
19-01-2010, 13:13
to sorry, ale nie wiem, co Ty za osłonę znalazłaś
potrzebujesz czegoś takiego:
podróbka: http://www.allegro.pl/item876370236_oslona_ew_60c_ew_60_c_do_canon_18_55 _28_80_28_90.html
oryginał: http://www.allegro.pl/item878037333_canon_ew_60c_do_18_55_is_oryginalna_ f_vat.html

Carine
19-01-2010, 13:49
taka ta osłona jest http://www.allegro.pl/item861323492_tulipan_58mm_wyprzedaz_canon_400d_45 0d_500d.html

tyle dobrze,że była tania więc tak nie żal,ale właśnie wolałam zapytać.

iso
19-01-2010, 14:07
pomijając to że nie możesz zamocować, to ta osłona do kita się nie nadaje - to tulipan czyli przy wyostrzaniu będzie się kręcił co może spowodować zaciemnienia na rogach.

Carine
19-01-2010, 16:11
czyli jednym słowem gościu mi kit wcisnął:neutral: chyba nie ma sensu rozglądać się w takim razie za tym filtrem uv tylko kupić nową osłonę
thx

iso
19-01-2010, 16:28
filtr nie ma tu nic do rzeczy - w opisie aukcji napisane jest że osłonę wkręca się w mocowanie filtra - czyli w obiektyw. Może dostałaś nie ten rozmiar. powinien być gwint 58mm

edit: mam taki tulipan 67mm. założenie czegoś takiego polega na ustawieniu tego ruchomego pierścienia z tyłu tak gdzieś w połowie gwintu, wkręcenia osłony na obiektyw, ustawienia w odpowiedniej pozycji i dokręceniu tym ruchomym pierścieniem żeby się nie ruszało. Przynajmniej u mnie to tak wygląda.

Carine
19-01-2010, 16:40
tak on ma właśnie 58 mm.Tylko ,że nie dam rady go założyć bo blokuje mi to:

https://canon-board.info/imgimported/2010/01/21r02o-1.jpg
źródło (http://i48.tinypic.com/21r02o.jpg)

iso
19-01-2010, 16:44
nie tak. osłona jest wkrecana z drugiej strony - "od środka" obiektywu - tam gdzie napisy obok soczewki. tylko najpierw musisz poluzować taki pierścień u dołu tej osłonki przeciwsłonecznej. pokombinuj trochę.

edit: nic na siłę :D

Carine
19-01-2010, 16:48
Tylko ,ze ta osłona ma taką śrubkę z zewnątrz.Pokombinuje a jak nie to pójde do jakiegoś fotograficznego sklepu,niech mi założą,jeśli się wogóle da
teraz spróbowałam i tak,żeby włożyć ją od środka jak mówisz jest za duża a ,żeby założyć od zewnątrz za mała..

Garnett
19-01-2010, 17:03
W aukcji jest napisane:
"osłona mocowana jest na pierścieniu filtra"

Według mnie jest to jakiś tym osłony która jest zakładana na pierscień/Obudowe/Obręcz samego filtra o gwincie 58mmm - jakis dziwny wynalazek.

Moja rada. Nie kupuj filtra tylko wyrzuć ta osłone i kup sobie dedykowaną osłone do tego obiektywu - Tuleje a nie tulipan. Tulipan nie nadaje sie do biektywu który kreci "mordką" bo zasada działania tulipana jest taka zeby dluższe konce miał na dole i na górze a jak obiektyw bedzie nim krecił to nic nie da i moze "włazić" w kadr.

Carine
19-01-2010, 17:08
i chyba tak będe musiała zrobić.:wink: bo ewidentnie ta osłona nie pasuje

roshuu
29-03-2010, 21:55
a co sadzicie o zamienniku et-60 - mowie o firmie jjc? Mam taka oslone do 50/1.4 i jest ok. Teraz zastanawiam sie nad dokupieniem jej do 55-250. Ma ktos?

pawelsz
29-03-2010, 22:48
jestes zadowolony to czemu nie weźmiesz ? cena nie zabija, a raczej jest dość niska
Patrzyłem właśnie, ale mam ET-65B do 70-300IS i jest ok
Mam cosik podobnego
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.10915

roshuu
31-03-2010, 11:19
jestes zadowolony to czemu nie weźmiesz ? cena nie zabija, a raczej jest dość niska
Patrzyłem właśnie, ale mam ET-65B do 70-300IS i jest ok
Mam cosik podobnego
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.10915

chcialem sie upewnic :)

retter
03-08-2010, 15:51
a jak z osloną przeciwsloneczną do c28/1.8ums
co polecacie zamiennik czy orginał?
czy owe wykonczenie materiałem pomaga? warte dopłacania
jak jakos trzymania osłonki np JJC ?

pozdrawiam

zaitsev
03-08-2010, 17:04
jak jakos trzymania osłonki np JJC ?
Mam osłony JJC, ale akurat do 50/1.4 i do 85/1.8. Jestem zadowolony, nie mam problemów. Trudno mi powiedzieć jak wypadają na tle oryginałów, bo nie mam niestety porównania. W każdym razie nawet w 85/1.8, gdzie sposób mocowania jest ewidentnie beznadziejny, to zamiennik osłony trzyma się bardzo dobrze.

retter
03-08-2010, 18:28
@zaitsev dzieki


W każdym razie nawet w 85/1.8, gdzie sposób mocowania jest ewidentnie beznadziejny, to zamiennik osłony trzyma się bardzo dobrze.

to juz cos:)

hmm od siebie powiem ze mam ORGINALNA osłonkę do 85/1.8

ma system zatrzaskowy 4 zapadek ząbków bynamniej
doniczka można krecic dowolnie przez co jakos nie można pewniej złapac szkła, ma ona delikatnie luzy ale naprawde delikatnie tak jak na to wskazuje szczelina przeznaczona do mocowania szkła zabki sa ok połowe węższe od szczeliny i tu jest luz
co by nie mowic nie złapła bym szkła za samą osłone:/

materiał wewnatrz na wypukłosciach od zakładania dekla sie wyszorował reszta ok, nawet sie nie pruszy co tam gdzies czytałem

o tyle dobrze ze jak by szkło spadało w duł przednia szoczewką to cały obiektyw powinnien sie oprzec na kołnierzu osłony (a ta jest najbardziej szywna w całej osłonie) przed tulejką z napisem CABOB LENS EF 85... na obiektywie

hmm i to w sumie tyle, z tego wzgledu kupiłem osłonke by chronic mechanicznie od opadku porysowań, paluchów no i trochę flar

dla potomnych, pozdrawiam
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
poprawka
napisem CANON LENS EF 85... na obiektywie

ehhh ten brak edycji, khhhhh

pozdrawiam

zaitsev
03-08-2010, 20:56
hmm od siebie powiem ze mam ORGINALNA osłonkę do 85/1.8

ma system zatrzaskowy 4 zapadek ząbków bynamniej
doniczka można krecic dowolnie przez co jakos nie można pewniej złapac szkła, ma ona delikatnie luzy ale naprawde delikatnie tak jak na to wskazuje szczelina przeznaczona do mocowania szkła zabki sa ok połowe węższe od szczeliny i tu jest luz
co by nie mowic nie złapła bym szkła za samą osłone:/
No właśnie ten system czterech zatrzasków jest również w zamienniku. Z tym, że ja nie mam żadnych luzów. Powiem wręcz, że osłona jest dopasowana bardzo dobrze, bo wchodzi z minimalnym oporem, ale jak wskoczy, to się ładnie kręci wkoło (ale nie jest luźna). Więcej - zdarza mi się wyciągać z plecaka ten obiektyw trzymając za osłonę. Ale tylko wtedy, gdy osłona jest w pozycji "pracy" - cały czas ją tak noszę, tak samo jak w 50/1.4 gdzie ma to większy sens, bo ma wysuwający się tubus. Podejrzewam jednak, że te ząbki się z czasem wyłamią i wtedy już tak dobrze się nie będzie trzymać. Jeśli osłona jest "złożona", wzdłuż obiektywu to nie trzyma już się tak pewnie. Mimo wszystko nie chwyciłbym obiektywu poziomo trzymając tylko za osłonę. Jak pionowo wyciągam z plecaka, to nie ma szans, żeby coś się stało. Oczywiście jest to ryzykowne... ;-)

axk
04-08-2010, 08:40
...w 85/1.8, gdzie sposób mocowania jest ewidentnie beznadziejny...

Zależy jak dla kogo. Jeżeli osłona nie posiada uszkodzonych zaczepów to trzyma się na obiektywie pewnie.

zaitsev
04-08-2010, 19:40
Zależy jak dla kogo. Jeżeli osłona nie posiada uszkodzonych zaczepów to trzyma się na obiektywie pewnie.
Też mówię, mi się trzyma dobrze... Ale puknij w coś odsłoną i niech się jeden-dwa ząbki wyłamią, to jest koniec...
Przy osłonie 50/1.4 trzeba by mocno pukać i jeśli coś by pękło, to cała osłona od razu...

Bolek02
05-08-2010, 16:57
Są w sprzedaży osłony na zatrzaski oraz takie z gwintem które wkręca się w gwint filtra na obiektywie. IMHO nie warto przepłacać za oryginał, bo cena zabija a to tylko kawałek plastiku.
Miałem i używałem osłony JJC i uważam że są niezłe. Teraz mam osłony dedykowane, ale tylko dlatego że w Sigmie, Samyangu i Tamronie fabryczne osłony są w zestawie :)

retter
05-08-2010, 18:09
osłony ... z gwintem które wkręca się w gwint filtra na obiektywie.
takich to chyba mało kto chce, moim zdaniem nie trafiony pomysł


IMHO nie warto przepłacać za oryginał, bo cena zabija a to tylko kawałek plastiku.
no coż projekt osłonki też kosztuje dlatego taka cena

natomiast kto ma 28/1.8usm i osłonke i jaką?? zapewne JJC

zaitsev
05-08-2010, 19:49
takie z gwintem które wkręca się w gwint filtra na obiektywie.
Mówisz o takich, które na allegro są nazywane np. "Osłona TULIPAN do CANON 500D 1000D 450D 550D 58mm" albo "Gumowa osłona przeciwsłoneczna 3-pozycyjna 58mm"? Szkoda kasy... Albo będzie winietować, albo w ogóle nic nie dawać, bo wystarczy spojrzeć po zamiennikach osłon do Canona. Praktycznie każda jest zupełnie inna. No chyba, że ktoś sobie dla lansu taką kupi...

Jago
05-08-2010, 20:26
.............. albo "Gumowa osłona przeciwsłoneczna 3-pozycyjna 58mm"? Szkoda kasy... Albo będzie winietować..........

Gumowe składane winietują już przy 17 mm - przerabiałem już takie - rzeczywiście szkoda kasy :!:

mxw
14-08-2010, 01:26
natomiast kto ma 28/1.8usm i osłonke i jaką?? zapewne JJC
mam oryginał i sobie oczywiście chwalę.
miałem ją od 28-105 usm - to ta sama osłona (teraz oba szkła współdzielą tę osłonę).
plastik dość solidny, choć to tylko mały tulipan.
w środku matowy, ale nie jest to żaden meszek.

do 50/1.4 mam osłonę zamiennik (doniczka, chyba JCC) i plastik wydaje się słabszy, cieńszy, ale jedną glebę już zaliczył i nie pękł, porysował się jedynie dość mocno (teraz wygląda to jak memento) ale i szkło i body całe i bez uszkodzeń.

enter
14-08-2010, 02:34
ja szukam zamiennika EW 65 II bo za oryginał 90zł płacić nie będę

kendzi1
14-08-2010, 10:48
ja szukam zamiennika EW 65 II bo za oryginał 90zł płacić nie będę

moze ten zamiennik (http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.3192) co prawda tytul sugeruje Lens Hood for Canon (EW-63) ale w opisie jest kompatybilne Canon EF28-105/f3.5-4.5, EF28/f2.8

enter
14-08-2010, 10:55
niestety już przegrzebałem takie rozwiązania - osłona musi być montowana nie na przekręcenie tylko na wypustki z dwom przyciskami

retter
16-08-2010, 21:05
natomiast kto ma 28/1.8usm i osłonkę i jaką?? zapewne JJC

kupiłem wiec pisze
kupione w fotoabc
pudełko JJC w środku osłona osłona "Lens Hood For EW-63II" brak loga JJC:???:

nie było problemów by założyć, osłona siedzi prawie pewnie czuć mikro luzy (w porównaniu oryginał ET-65III do 85/1.8 ma ok 4 razy większe luzy ale tam jest inny system zatrzaski)

zew strona osłona jest wykończona jak oryginał,
wew. strona osłony jest srednio matowa, czuć fakturę owego matowienia, nie widze sensu przetarcia papierem ściernym by zmatowić
grubość jest delikatnie cieńsza od oryginału ale i tak jak ma pęknąć to pęknie

to tyle, pozdrawiam

Bolek02
25-08-2010, 15:37
Oryginalne osłony Canona w większości przypadków mają od wewnętrznej strony coś co przypomina aksamit i to się niestety z czasem wyciera :( Tamron natomiast po wewnetrznej stronie osłony jest matowy i w prążki i w niczym to nie przeszkadza za to zaczepy IMHO dość liche :) Najbardziej pancerne osłony produkuje Samyang :):):)
jak kupować zamienniki to tylko takie, które są w miarę solidnie wykonane .

iso
25-08-2010, 17:12
org et-60 wykonany całkiem solidnie luzów brak, wygląda na twardy. przy 55-250 strasznie niewygodnie zakłada/zdejmuje się dekielek, wobec czego noszę bez, osłona jest na tyle głęboka że nic się soczewce nie stanie.

Bolek02
13-09-2010, 14:30
Poszukuje porządnego zamiennika ET-65III do C85/1.8. Co byście polecili w tym temacie ?

Andrus
13-09-2010, 18:00
Poszukuje porządnego zamiennika ET-65III do C85/1.8. Co byście polecili w tym temacie ?
oryginal

bob_
13-09-2010, 18:56
Dopiszę się może, bo też kupiłem - zamiennik do C17-55/2.8, JJC. Wizualnie Ok, sprawia porządne wrażenie. Wewnętrzna powierzchnia zmatowiona przez zeszlifowanie najprawdopodobniej. Można się przyczepić że niestarannie -są dwa niewielkie bardziej gładkie i w mocnym słońcu pobłyskujące placki. W pewnym sensie to dyskwalifikuje osłonę, ale papier 2000 w dłoń i jest matowa :)
30 sek później ten sam papier poszedł w ruch kiedy ku zaskoczeniu i wbrew wielu opiniom osłona ledwo dała się włożyć i wkręcić w zamek obiektywu, tak była ciasna! Poniekąd potwierdza to opinie o mizernej precyzji tyle, że u mnie poszło w druga stronę. I dobrze, tylko że to kwestia przypadku niestety. Dobrze dlatego że po lekkim oszlifowaniu brzegów osłony (w miejscu wkręcania) i wyjęcia jednego z zatrzasków jest idealnie!!! Wkręca się z lekkim oporem, zamyka bardzo pewnie i siedzi bez luzów! :)
Podsumowując - ja jestem w 100% zadowolony: osłona wygląda porządnie, spełnia swoje zadanie, i po 5 minutach lekkiego "tuningu" pasuje idealnie i trzyma się pewnie. Problem tylko w przypadkowości tych cech zapewne. Ale dla 20 zł plus te kilka więcej z przesyłką? Chyba warto zaryzykować. Jeśli się nawet zdarzy nieco luźna, jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk tez coś wymyśli ;)

Bolek02
15-09-2010, 07:50
oryginal

Jeśli posiadasz takową na sprzedaż w cenie ok 40-50zł, to chetnie odkupię :)

rattler
04-11-2010, 02:13
Koledzy i koleżanki a jaką osłonkę polecalibyście do Tamronika 28-75 niestety nabyłem Tamrona ale osłonki już nie było.

Bartek_902
04-11-2010, 07:48
Ja do 85 1.8 kupiłem zamiennik jjc,za kwote 30zł nie jest zły,przyzwoity plastik,niezłe wykonana,nie ma luzów po założeniu,co prawda wewnętrzna powierzchnia mogła by być bardziej matowa no ale coś za coś...
Kupiłem bo szkoda mi było wydać 100zł na oryginalny kawałek plastiku

heban
22-01-2011, 00:15
Czy jest sens kupowac oslone przeciwsloneczne do kita za 100 zl i kolejna do 50/1.8 za kolejne 100 zl? Moglibyscie mi wytlumaczyc dlaczego sa one takie drogie i czy tak duzo kosztuja, bo az tak sa potrzebne?

Do tak tanich obiektywow z mojego punktu widzenia raczej nie ma sensu kupowac plastiku za taka cene, ktora narzucaja sobie producenci. Wynika ona z faktu iz ludzie,ktorzy zarabiaja na fotografi moge sobie na nie pozwolic ,wiec i producenci chcac troche zarobic pozwalaja sobie na takie ceny,ktore oczywiscie sa zawyzone,biorac pod uwage koszta produkcji.
Co do potrzeby, na zachodzie zawodowcy nie sciagaja ich z obiektywow, bo chronia przed odblaskami ,ale przede wszystkim najlepiej chronia przednia soczewke przed urazami, poniewaz wiele osob uwaza,ze ochronne filtry uv ,ktore sie zaklada w Polsce namietnie zaklucaja czesto prace af. Dlatego wiec producenci tacy jak Canon wewnatrz oslony umieszczaja cos jak zamsz,ktory ma za zadanie przyciagac wszelkie smiecie tak by nie dostaly sie do srodka obiektywu.Jesli jestes poczatkujacym wystarczy zamiast oslony ,oslona w postaci reki lub kapelusza :) sprawdzony sposob

Adamszum
22-01-2011, 19:18
pstrykam często 24-70 i 70-200 bez osłony i powiem szczerze że w niczym mi to nie przeszkadza, niezmiernie rzadko powstają odbłuski które wpadają do szkła a miejsce zaoszczędzone w plecaku ... bezcenne :)

Jago
22-01-2011, 20:23
pstrykam często 24-70 i 70-200 bez osłony i powiem szczerze że w niczym mi to nie przeszkadza, niezmiernie rzadko powstają odbłuski które wpadają do szkła a miejsce zaoszczędzone w plecaku ... bezcenne :)

Jak na czas transportu schowasz obiektywy do plecak z odwrotnie założonymi osłonami, to wiele miejsca nie w nim stracisz.

axk
22-01-2011, 23:04
Dlatego wiec producenci tacy jak Canon wewnatrz oslony umieszczaja cos jak zamsz,ktory ma za zadanie przyciagac wszelkie smiecie tak by nie dostaly sie do srodka obiektywu.

Ten matowy materiał o którym wspomniałeś zapobiega powstawaniu odblasków oraz refleksów świetlnych a nie służy do "przyciągania wszelkich śmieci".

hekselman
23-01-2011, 00:00
producenci tacy jak Canon wewnatrz oslony umieszczaja cos jak zamsz,ktory ma za zadanie przyciagac wszelkie smiecie tak by nie dostaly sie do srodka obiektywu.J
Zaskakuje mnie inwencja ludzka: -)
Przy okazji: w hurtowni z materiałami dla plastyków (folie samoprzylepne wszelkiej maści) można kupic cieniusieńką folię własnie z takim meszkiem - samoprzylepną.Znakomita do wnętrz osłon! I nie tylko.

heban
23-01-2011, 11:10
Ten matowy materiał o którym wspomniałeś zapobiega powstawaniu odblasków oraz refleksów świetlnych a nie służy do "przyciągania wszelkich śmieci".

oczywiscie i takie zadanie ma ten material,ale jesli uwazacie ,ze moja teoria nie ma sensu,to niech mi ktos wytlumaczy,jakie zadanie ma ten material w elkach od strony body ?? tam tez chroni d odblaskow ? Chyba po to zakladamy oslone, by zaslonic dojscie swiatla,wiec jakie niby odblaski maja tam wpadac, nierozumiem..

axk
23-01-2011, 21:39
...wiec jakie niby odblaski maja tam wpadac, nierozumiem..

Chodzi o refleksy powstające na wewnętrznej stronie osłony. W osłonach pozbawionych tego dodatku promienie świetlne mogą odbijać się od jej wewnętrznej błyszczącej strony, co jak wiadomo jest zjawiskiem niepożądanym.

pawelsz
29-01-2011, 12:18
jest przydatna w wielu sytuacjach, ale 100zeta za kawałek platiku jest ceną z bani wziętą
artor wytłumaczysz mi na czym polega
Chroni też system ustawiania ostrości w niektórych obiektywach które zmieniają swoją długość przy ostrzeniu
Osłona jest mocowana na obudowie obiektywu, no ok amortyzuje to i owo jak się przywali, ale ?

retter
29-01-2011, 21:48
Jesli jestes poczatkujacym wystarczy zamiast oslony ,oslona w postaci reki lub kapelusza :) sprawdzony sposob
Dla dłoni naprawdę jest lepsze zajęcie niż robota zamiast osłony, tym bardziej przy cenie podróbek. Rozumiem awaryjnie, ale i tak lepiej trzymać aparat niż tak ryzykować.

axk
30-01-2011, 00:20
osłona przeciesłoneczna to bardzo przydatna rzecz oprócz polepszenia kontrastu...

Ja osobiście nie zauważyłem aby jej używanie wpływało na "polepszenie kontrastu".

kaqkaba
05-10-2011, 16:31
A ja ostatnią osłonę (zamiennik) kupiłem na ebay-u z Hank-Kongu za circa 10-11 PLN. Osłona do 15-85 bardzo przyzwoicie wykonana z meszkiem w środku. Plastik wygląda na solidny i jest dość sztywny, siedzi na obiektywie bez zadnych luzów.

berbec_188
08-10-2011, 22:44
A ja ostatnią osłonę (zamiennik) kupiłem na ebay-u z Hank-Kongu za circa 10-11 PLN. Osłona do 15-85 bardzo przyzwoicie wykonana z meszkiem w środku. Plastik wygląda na solidny i jest dość sztywny, siedzi na obiektywie bez zadnych luzów.

...większośc nie oryginalnych osłon na allegro pochodzi z Chin, ale sprzedawane u nas sa już po wyższej cenie niż np. na ebay...ja korzystam z zamienników do C70-300...ale miałem ją załozoną może kilka razy...co do flar to zawsze staram sie tak focic aby słońce mieć pod kontrolą... nie rozumiem polityki cenowej producentów oryginalnych osłon gdyż ich cena jest ogromna względem cen np. filtrów UV czy cpl...albo iinych akcesorii..reasumując kto chce kupuje oryginał a komu wystarczy zamiennik kupuje go...

krzysztofT
02-05-2012, 11:06
Witam
Szukam informacji na temat osłony EW-83J do obiektywu 17-85, wiem, że ta osłona jest dedykowana do 17-55, pasuje także to eLek ale chciałbym upewnić się, zanim zakupie go na allegro do obiektywu 17-85mm będzie do niego pasował, czy mocowanią są takie same, bo winietowania nie powinno być a moja osłona 73b jest już bardzo zużyta. Powiedzcie mi czy ta osłona EW-83J będzie pasowała na obiektyw 17-85mm?

janmar
02-05-2012, 12:16
...większośc nie oryginalnych osłon na allegro pochodzi z Chin, ale sprzedawane u nas sa już po wyższej cenie niż np. na ebay...ja korzystam z zamienników do C70-300...ale miałem ją załozoną może kilka razy...co do flar to zawsze staram sie tak focic aby słońce mieć pod kontrolą... nie rozumiem polityki cenowej producentów oryginalnych osłon gdyż ich cena jest ogromna względem cen np. filtrów UV czy cpl...albo iinych akcesorii..reasumując kto chce kupuje oryginał a komu wystarczy zamiennik kupuje go...

Wielokrotnie już pisane.
Osłona oprócz osłaniania światła,osłania często obiektyw przed
udarem.Oryginały są drogie ,ale lepsze.Opisywałem swój przypadek wdepnięcia na oryginalną osłonę Canona.[Drogą :-) ]
Spłaszczona dość silnie ,za chwile wróciła do kształtu.Kol. przekręcił mi osłonę na 50/1,2 L w drugą stronę.Przeżyła ze spokojem.
Tak wiec powiedziałbym że osłony jak wiele rzeczy w zależności od wykonania oferują różne możliwości.Jedne lepiej czy gorzej chronią od bocznego światła ,[wnętrze pokryte światłochłonnym materiałem]
inne jeszcze przed urazem mech. [sztywna nie jest dobra].
Wybór należy do fotografa.Ale wybierać IMHO dedykowane do danego szkła.
Na ogół są w cenowej relacji do jego wartości, i najlepiej dobrane ze względu na cechy konstrukcyjne szkła.

the_bleeding
02-05-2012, 14:01
Ja mam złe doświadczenie z osłoną. Szkło 24-70 F2,8 osłona oryginalna. Śpieszyłem się i podczas zakładania spadła na terakotę z wysokości około 1 metra - rozpadła się na dwie części .

darkon
03-05-2012, 11:32
Witam
Szukam informacji na temat osłony EW-83J do obiektywu 17-85, wiem, że ta osłona jest dedykowana do 17-55, pasuje także to eLek ale chciałbym upewnić się, zanim zakupie go na allegro do obiektywu 17-85mm będzie do niego pasował, czy mocowanią są takie same, bo winietowania nie powinno być a moja osłona 73b jest już bardzo zużyta. Powiedzcie mi czy ta osłona EW-83J będzie pasowała na obiektyw 17-85mm?
A nie można zakupić modelu dedykowanego czyli EW-73B, tylko trzeba kombinować?. Osłona EW-83J jest wyższa i może powodować winietowanie. Poszukaj dobrego zamiennika EW-73B jeśli nie chcesz wydawać kasy na oryginał i po kłopocie.

michael_key
03-05-2012, 17:34
Oryginały są drogie ,ale lepsze.
Dlatego warto dołożyć do oryginału, ja tak robię.

krzysztofT
06-05-2012, 21:59
Tylko zastanawiałem się. Robiłem małe testy i nie powinno być winietowania. Ale dzięki za porade :)

pawelsz
06-05-2012, 23:03
Dlatego warto dołożyć do oryginału, ja tak robię.
cena oryginału z bani wzięta jest, sorka ale biorąc ogół uwag i moje własne doświadczenia nie ma sensu, to są klony i tyle a czy się połamie itd bez znaczenia- oryginały tez pękają

Merde
11-05-2012, 21:59
Szukam informacji na temat osłony EW-83J do obiektywu 17-85, wiem, że ta osłona jest dedykowana do 17-55, pasuje także to eLek ale chciałbym upewnić się, zanim zakupie go na allegro do obiektywu 17-85mm będzie do niego pasował, czy mocowanią są takie same
Raczej pasować nie będzie, 17-85 ma średnicę filtra 67 mm, a 17-55 z kolei 77 mm. Mocowania osłon p.słon. zatem też się będą różnić.

marfot
12-05-2012, 07:45
Raczej pasować nie będzie, 17-85 ma średnicę filtra 67 mm, a 17-55 z kolei 77 mm. Mocowania osłon p.słon. zatem też się będą różnić.

No pewnie. Przecież rozmiar mocowania podany jest w oznaczeniu osłony. Jest 10 mm różnicy (73 a 83 mm). Najpierw to powinno pasować.

barthez
18-05-2013, 12:08
Mam pytanko, gdyż zakupiłem niedawno osłonę przeciwsłoneczną i założyłem na mojego kita 18-55. Przy najmniejszej ogniskowej widać tą osłonę w kadrze... Nie wiem czy to z osłoną coś nie tak, czy jest tak zawsze... Może ktoś mi poradzić co zrobić w takiej sytuacji ?

Grzesiek_PL
18-05-2013, 13:11
Do kita powinna być taka osłona - EW-60C - Allegro.pl - Więcej niż aukcje. Najlepsze oferty na największej platformie handlowej. (http://allegro.pl/listing/listing.php?string=EW-60C)
Ona nie wystaje. Tulipan może być dopiero w kicie od 700D (18-55 STM).

Bolek02
18-05-2013, 21:51
Jak możemy Tobie pomóc skoro nawet nie napisałeś jaką osłonę posiadasz . Jedyne co może być nie tak, to tylko to, że jest ona nieodpowiednia do tego typu szkła :) .

Adriana
08-08-2014, 22:59
Znalazłam ostatnio tulipany dedykowane do 70-200 f/4 L -
JJC Lens Hood F Canon EF 70 200mm F4 L USM W ET 74 Black | eBay (http://www.ebay.pl/itm/JJC-Lens-Hood-f-Canon-EF-70-200mm-F4-L-USM-w-ET-74-black-/280871591193?pt=DE_Foto_Camcorder_Gegenlichtblende n&hash=item4165405d19&_uhb=1)
Sonnenblende F Canon EF 70 200mm F4 L USM Weiß W ET 74 NEU | eBay (http://www.ebay.pl/itm/Sonnenblende-f-Canon-EF-70-200mm-F4-L-USM-weis-w-ET-74-NEU-/271082235218?pt=DE_Foto_Camcorder_Gegenlichtblende n&hash=item3f1dc2a552&_uhb=1).
Przecież oryginalnie to szkło powinno mieć okrągłą osłonę, chyba że może być i tak :P.
W ogóle to myślałam, że tulipan jest dla obiektywów które nie kręcą przednią soczewką, a okrągłe osłony dla tych w których się ona obraca podczas ostrzenia, ale zauważyłam, że niektóre obiektywy nie kręcące szkiełkiem też mają dedykowane okrągłe osłony. W takim razie od czego jeszcze to zależy?

baracuda
14-08-2023, 11:19
Witam, odnowię temat po 10 latach, szukam osłony
po szkło Canona RF 35mm, na allegro jakiś chińczyk
szaleje i woła prawie 150zł. Może coś z EF pasuje,
do RF 50mm, spasowała ze szkłą EF28mm.
Dzięki za wszelką pomoc.

Bangi
14-08-2023, 12:11
Witam, odnowię temat po 10 latach, szukam osłony
po szkło Canona RF 35mm, na allegro jakiś chińczyk
szaleje i woła prawie 150zł. Może coś z EF pasuje,
do RF 50mm, spasowała ze szkłą EF28mm.
Dzięki za wszelką pomoc.

Nie pomogę w kwestii RF 35, ale dodam, że do RF 50 1.8 STM pasuje też bardzo dobrze osłona z EF 85/1.8.

solti
14-08-2023, 13:05
dodam, że do RF 50 1.8 STM pasuje też bardzo dobrze osłona z EF 85/1.8.
I nie winietuje? Mam oryginalną odsłonę do RF 50/1.8, miałem 85/1.8 z oryginalną osłoną i ta druga jest znacznie większa/ dłuższa.

Bangi
14-08-2023, 14:15
I nie winietuje? Mam oryginalną odsłonę do RF 50/1.8, miałem 85/1.8 z oryginalną osłoną i ta druga jest znacznie większa/ dłuższa.

Może trochę, ale nie jakoś szczególnie gorzej niż oryginał (patrząc na foty z netu).

Leon007
14-08-2023, 18:16
Może w morzu różnych opcji ta informacja pomoże.
Canon oznacza osłony przeciwsłoneczne wg schematu: EW-73, ET-67, ES-68 i tak dalej:

pierwsza litera E to chyba EOS lub EF
druga litera: W = szeroki kąt, S = standard, T = tele,
kreska oznacza kreskę,
liczba to średnica bagnetu osłony,
czasem jest dodatkowa litera, która nie wiem co znaczy, prawdopodobnie odmianę osłony o tej samej średnicy i kącie.

atsf
14-08-2023, 18:46
Podpowiem inne rozwiązanie.

O ile rozmiar obiektywu z założoną osłoną nie jest problemem w transporcie, to najprościej jest kupić od Chińczyka prostą, metalową osłonę wkręcaną w gwint filtra. Jeżeli jest to obiektyw szerokokątny, to trzeba wziąć nadmiarową średnicę osłony i użyć redukcji filtrowej. Te osłony mają zewnętrzny gwint, w który można wkręcać większe filtry, niż w gwint obiektywu, oraz można zakładać na nie standardowy dekielek. Osłona bardzo dobrze zabezpiecza przednią soczewkę i przeważnie można się obyć bez zakładania przedniego dekla, dzięki czemu obiektyw jest szybciej dostępny, i dekle się nie gubią.

baracuda
18-08-2023, 19:39
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, jak się okazało miałem w klamorach,
wkręcaną, metalową osłonę. Jest, jak jest, szkło jest chronione,
150 zł to ja nie dam za kawałek plastyku :)

atsf
19-08-2023, 05:51
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, jak się okazało miałem w klamorach,
wkręcaną, metalową osłonę. Jest, jak jest, szkło jest chronione,
150 zł to ja nie dam za kawałek plastyku :)

A bo wiodący producenci aparatów i obiektywów do nich sprzedają je poniżej kosztów produkcji, a prawdziwe pieniądze zarabiają dopiero na deklach, kapslach, osłonkach i kawałkach gazrurki pociętej na plasterki, tudzież na bateryjkach. Uszanujmy więc ich poświęcenie dla ogółu :mrgreen:

cybulski
19-08-2023, 06:14
Do RF 50/1.8 tu kupowałem, do 35 też pewnie są https://pl.aliexpress.com/item/1005003610654275.html

Szkło 50 z osłoną mieści się do futerału po przelotce canona rf-ef po nałożeniu w drugą stronę. Osłona jest bardzo wygodna, sprawdza się w podróży.

Do 50tki mam tą https://pl.aliexpress.com/item/1005002678307631.html?spm=a2g0o.order_list.order_l ist_main.107.1f031c24uWsS31&gatewayAdapt=glo2pol

Można znaleźć, różne od 15 PLN w górę.

https://pl.aliexpress.com/item/1005005074925035.html?spm=a2g0o.detail.0.0.5fbcSi0 LSi0Lli&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40050.281175.0&scm_id=1007.40050.281175.0&scm-url=1007.40050.281175.0&pvid=a96e09cf-3fb1-457e-9698-81108a94e985&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.281175.0,pvid:a96e09cf-3fb1-457e-9698-81108a94e985,tpp_buckets:668%232846%238113%231998&pdp_npi=4%40dis%21PLN%2114.40%2114.36%21%21%213.42 %21%21%40211b440316924197022693833e616f%2112000031 537546481%21rec%21PL%21%21A

Są i takie z gwintem ale wg mnie one są niewygodne w używaniu, lepsze są dla mnie na klik.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004242710920.html?spm=a2g0o.detail.0.0.f905NnV lNnVlT9&gps-id=pcDetailTopMoreOtherSeller&scm=1007.40050.281175.0&scm_id=1007.40050.281175.0&scm-url=1007.40050.281175.0&pvid=9e6e9fb4-d30e-480e-b38a-aaf914e757de&_t=gps-id:pcDetailTopMoreOtherSeller,scm-url:1007.40050.281175.0,pvid:9e6e9fb4-d30e-480e-b38a-aaf914e757de,tpp_buckets:668%232846%238113%231998&pdp_npi=4%40dis%21PLN%2111.96%2112.0%21%21%212.84% 21%21%40211b440316924197828864417e616f%21120000303 69174237%21rec%21PL%21%21A

Wygodne na aliexpress jest to, że od jakiegoś czasu mają płatność blikiem oraz mogą wysyłać do paczkomatów inpost.
Wiele zamówień od różnych dostawców przychodzi często jedną paczką. Zamawiałem kilkukrotnie chińskie okulary do sesji zdjęciowych, jest szybko i sprawnie.