PDA

Zobacz pełną wersję : 550EX v 420EX



Jerzy
13-07-2004, 07:48
Witam wszystkich
Czytałem dość długo forum zanim postanowiłem napisać coś od siebie.Jestem amatorem,ale ostatnio miałem okazję zrobić kilka zdjęć z lampami błyskowymi studyjnymi.Miałem lampę 420EX.Miała ona tylko służyć do wyzwalania lamp studyjnych.Palnik był zwrócony w przeciną stronę do fotografowanej modelki.Niestety tryb pracy tej lampy(ETTL) uniemożliwia zrobienie poprawnych zdjęć z lampami studyjnymi.Po prostu już pierwszy błysk pomiarowy trybu ETTL wyzwala lampy studyjne.Na nic przydały się pomiary światłomierzem.Zdjęcia wychodziły niedoświetlone,po prostu czarny kadr.W lampie tej nie ma możliwości wyłączenia ETTL-u.Inaczej przedstawia się sprawa z 550EX.Wyłączamy ETTL i przechodzimy na "manual" z minimalną siłą blysku,aby nie zakłócić pomiaru z lamp studyjnych.I wszystko jest OK.Może moją uwagę przeczyta ktoś przed zakupem lamy.Nigdy nie wiadomo co i gdzie możemy fotografować.

gietrzy
13-07-2004, 08:51
Witam wszystkich
Niestety tryb pracy tej lampy(ETTL) uniemożliwia zrobienie poprawnych zdjęć z lampami studyjnymi.Po prostu już pierwszy błysk pomiarowy trybu ETTL wyzwala lampy studyjne.Na nic przydały się pomiary światłomierzem.Zdjęcia wychodziły niedoświetlone,po prostu czarny kadr.W lampie tej nie ma możliwości wyłączenia ETTL-u.

Można wyłączyć ETTL! Przynajmniej gościu wyłączył na 380EX. Generalnie chodzi o to by odizolować jeden kontakt na stopce nośnikiem z dyskietek 3,5". Możesz spróbować wycinając szablony po kolei izolujące poszczególne kontakty i sprawdzać które "ficzery" Ci wyłączy.Gdzieś w domu mam link. Podeśle jak nie zapomnę.

pozdrawiam,
g3

Vitez
13-07-2004, 16:12
Po prostu już pierwszy błysk pomiarowy trybu ETTL wyzwala lampy studyjne.

1. Fotocele na drugi blysk w studio wypada miec :roll:
2. Mozna uzyc FEL ( * ) przed wlasciwym zdjeciem, wtedy lampa nie wyzwala blysku pomiarowego (banalna rzecz a cieszy gdy jest wlasnie problem z fotocelami nie posiadajacymi wyzwalania na drugi blysk).
3. Mozna uzyc kabelka PC-Sync (Canon 10D).

myst
08-10-2007, 23:03
Witajcie
Potrzebuje kupić lampkę na sanki :) :mrgreen:
Będzie współpracowała głównie ze studyjnymi flashami, ale też chciałbym móc nią wyzwalać slave'y typu 420EX. Mam możliwość kupić 550EX używkę lub nową 420EX (różnica 100zl droższa 550EX). Czy ta lampka się sprawdzi jako master?
Czym jest gorsza (slabsza) od 580EX?
Dzięki z góry za radę :confused:

mattnick
08-10-2007, 23:11
liczbą przewodnią o 3

swiderski
08-10-2007, 23:12
Bierz 550EX - inna (wyższa) klasa sprzętu. 420EX nie może działać jako master, więc
chciałbym móc nią wyzwalać slave'y typu 420EX raczej się nie sprawdzi ;)
A teraz coś z serii debilnych pytań: skąd chcesz wziać NOWĄ 420EX?
Jeżeli chodzi jednak o nową 430EX to już inna bajka... Mniejsza, szybsza, mniej prądożerna (ale niestety słabsza) od 550EX.

myst
08-10-2007, 23:19
Sorki - mój błąd :) Chodzi oczywiście o 430EX...
Z tego co wiem też nie może działać jako master.
W kwestii wyzwalania to i tak będzie konieczna 2 lampka i gdybym kupil 430EX to po prostu jako kolejna musiała by być kupiona 580EX lub coś podobnego...
Ta 550EX jest dostępna do "przestrzelania" i myślę że jak by wszystko było ok, to może bym ją wziął. Z drugiej strony gwarancja... ( a raczej jej brak dla 550EX)..

swiderski
08-10-2007, 23:27
Twój wybór. Ja, jak stałem przed podobnym wyborem (430 a 550) wybrałem 550 - tak mi polecili na CB i bardzo zadowolony byłem. Niestety, musiałem ją sprzedać... i mam to, co w stopce :-?
Poprawcie mnie, jeżeli jestem w blędzie, ale jaka jest szansa że zepsuje się niezajechana lampa? 1/100000? :roll:

myst
08-10-2007, 23:29
pytanie czy poza wyglądem zewnętrznym (obudowa, zżółknięcie rozpraszacza) da się poznać jej zajechanie?

swiderski
08-10-2007, 23:32
Wątpię, by nawet serwis mógł sprawdzić "licznik" lampy błyskowej. Wydaje mi się jednak, że lampa po której zbytnio nie widać jak to nazwaliśmy - zajechania - stała nad grobem.

myst
08-10-2007, 23:52
to sie jutro wybiorę chyba do tego komisu i postrzelam troszkę :) pomacam też ją sobie dokładnie, powącham i posłucham ;)