PDA

Zobacz pełną wersję : Jechać z tym na żytnią czy może do okulisty ? 5D



Doctor77
03-01-2010, 00:16
Witam, czy ktoś byłby tak łaskawy i rzucił okiem na dwie fotki, tylko, co nabyłem 5D + nowy 24-105 i odrobinę mam mieszane odczucia tj. wydaje mi się, że obiektyw przy szerokim kącie jest nieco mydlany wydrukowałem test zrobiłem zdjęcia ze statywu i nieco te odczucia potwierdzają się przy szerokim kącie brakuje ostrości wydaje się, że to lekki ff, ale po lekturze tego forum delikatnie mówiąc zgłupiałem totalnie;)
A może mam szczęście i wszystko jest w granicach normy a ja oczekuje zbyt wiele? Choć za te parę tysięcy wydaje mi się, że szkło mogłoby być ciut lepsze, na długim końcu wygląda już dobrze może minimalny BF, ale ogólnie nie jest tragicznie najbardziej martwi mnie ten szeroki kąt przymknięcie z f4 do F8 nie robi, wielkiej różnicy.
Dwa zdjęcia (nic nie zmieniane balans jaki jest taki jest chwilowo czekam na paczke z lampą błyskową) tutaj 24mm (http://www.ciszewo.pl/24.jpg) tutaj 105mm (http://www.ciszewo.pl/105.jpg)

Matsil
03-01-2010, 00:34
Pomysł na testy fajny - ISO1600 + czas 1/60 zdziwiłbym się gdyby nie mydliło :). Wyjdź jutro na powietrze i tam trochę popstrykaj. Najgorzej jest zaczynać od kartki i testów domowych, bo wtedy każdy sprzęt od razu najlepiej wyrzucic przez okno. No, chyba, że zakupiony zestaw ma służyć do fotografowania kartek, wtedym i ja bym się wkurzył :).
U mnie 24-105 nie wykazuje żadnej różnicy pomiędzy 24 i 105mm, także od przysłony F4 jest ostry. Orłem ostrości niestety nie jest i blado wypada przy stałkach, ale to całkiem dobre szkło.
P.S. Jak sie doczekasz lampy i zrobisz podobny test przy jej użyciu, wyjdzie znacznie lepiej ale to też nie jest miarodajne.

kmleon
03-01-2010, 00:43
Heh, chciałbym mieć tylko takie problemy...
1. Test ostrości obiektywu przy ISO1600 jest g... warty
2. Test ostrości obiektywu (i celności AF) przy takim świetle jest g... warty
3. 24-105 to dość ciemne szkło, więc raczej nie powinieneś się marwić o FF/BF

4. wg mnie na obydwu ogniskowych jest lekki BF, a nie FF
5. ale mieści się on w granicach normy (choć tu gdybam ze względu na pkt 1 i 2)
6. do okulisty!

revolta
03-01-2010, 01:22
poto płacisz kupe kasy za bajerancki aparat, żeby działał w złych warunkach
w dobrym świetle i kompakt za 1000 zł ładnie stroi

także jako lamer fotograficzny powiem - po to płacisz więcej by działało w trudniejszych warunkach

sam kupowałem coś o nazwie EOS by mi działało, gdy kompakcik mojej dziewczyny nie działa

tak jak ktoś kupuje drogą terenówkę, nie można go zbyć "ojezu, wóz utknął, to po co jechałeś w to błoto" - po to sie kupuje właśnie drogą terenówkę więc uwagę 2 bym obśmiał
wtedy właśnie wychodzą "wady" lub "zalety" sprzętu, gdy pracuje w złych warunkach
ludzie kupują te cuda by im w zacienionym krzaku myszkę pod drzewem zrobiło
a nie by w piękną pogodę budynek fotografować, do tego sie i niektóre komórki pewnie nadają

co do zdjęcia 105 - dla mnie ładne :)
co do 24 mm - no nie jest tak ostre jak 105, ale u mnie też na 15-85 jest ostro powyżej 20-30 mm, a wcześniej jakby nie :( gdy mi zależy na tych dolnych ogniskowych, czyżby problemy z focusem, panoramą stały sie flagą Canona ? :(
dlatego teraz dają w menu regulację AF ???

kmleon
03-01-2010, 10:04
także jako lamer fotograficzny powiem - po to płacisz więcej by działało w trudniejszych warunkach

sam kupowałem coś o nazwie EOS by mi działało, gdy kompakcik mojej dziewczyny nie działa

tak jak ktoś kupuje drogą terenówkę, nie można go zbyć "ojezu, wóz utknął, to po co jechałeś w to błoto" - po to sie kupuje właśnie drogą terenówkę więc uwagę 2 bym obśmiał....

Jeśli przed zakupem aparatu EOS zapoznałbyś się ze specyfiką działania jego AF w różnych warunkach oświetleniowych (choćby z tego forum), to może zdawałbyś sobie sprawę z pewnych niedogodności tego rozwiązania. Niestety punkt ustawienia ostrości w tym systemie zależy od temp barwowej oświetlenia i im temp ta jest niższa, tym AF celuje bardziej w stronę FF. Tego niestety producent nie pisze w instrukcji, tak samo jak w instrukcji popularnej terenówki nie napiszą, że tak naprawdę należy unikać błota bo w tym akurat modelu brakuje odpowiednich rozwiązań i jednak samochód utknie w tym błocie....

revolta
03-01-2010, 11:32
znaczy, że co ?
że Canon spi**** focus przy czerwieni ?
bo zobacz na mój wątek pare postów niżej
założyłem topic o problemie, gdyż w dzień mi AF jakoś działa, w zdjęciach wieczornych mam potworny FF
od koloru światła zależy AF ???
zrobiłem zdjęcia na starówce i żenua

Doctor77
03-01-2010, 12:42
Dziękuje za odpowiedzi, zaktualizowałem zdjęcia na te same tyle, że przy świetle zastanym zza okna, więc jest nieco bielej, nie jestem może totalnym anonistą sprzętowym, ale jakieś tam zalążki pewnej choroby;) wykazuję wszystko siedzi w głowie a najbardziej dokucza ten dyskomfort psychiczny, że niby jest ok no, ale zawsze mogłoby być lepiej zwłaszcza, że np. u przysłowiowego kazka na tym samym sprzęcie jest nieco lepiej.

Pytałem o tą regulację, bo tak czy inaczej muszę pojechać na żytnią dla spokojności sumienia i sprawdzić przebieg migawki ma być bardzo mały, więc wolę się upewnić i spać spokojnie, temu pomyślałem o wykalibrowaniu body + ten konkretny egzemplarz szkła by było idealnie.
Boję się tylko, by nie wyszło, że po kalibracji będzie gorzej niż jest teraz.
Sam widzę, że jest w miarę ok., wiem wiem trzeba robić fotki a nie paski czy bateryjki (te też robiłem 3 ustawione w rzędzie celowanie na środkową i ta jest ostra ale głownie przy 105 przy 24mm wszystkie trzy wyglądały tak samo niezbyt ostre (może zbyt daleko stoją i wyobrażałem sobie, że napisy na nich mają być po powiększeniu ostre i wyraźne)
Jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie i nie olanie wątku.

Czy taki faktycznie lekki bf fachowcy z żytniej będa w stanie skalibrować na ideał ? czy to zbyt wielkie ryzyko i mogą zrobić zdecydowanie gorszy bf lub ff ?

ERRATA ok co ma być to będzie albo wyjdzie zboczenie albo nie ;) sławne bateryjki tutaj 24mm (http://www.ciszewo.pl/b24.jpg) tutaj 105mm (http://www.ciszewo.pl/b105.jpg)

piast9
03-01-2010, 12:48
w dobrym świetle i kompakt za 1000 zł ładnie stroi
Pomijając kwestie systemów AF, kompakt zawsze dobrze stroi bo ma głębię ostrości tak gigantyczną, że błędy AF nie są widoczne.

Matsil
03-01-2010, 14:32
poto płacisz kupe kasy za bajerancki aparat, żeby działał w złych warunkach
w dobrym świetle i kompakt za 1000 zł ładnie stroi

także jako lamer fotograficzny powiem - po to płacisz więcej by działało w trudniejszych warunkach

sam kupowałem coś o nazwie EOS by mi działało, gdy kompakcik mojej dziewczyny nie działa

tak jak ktoś kupuje drogą terenówkę, nie można go zbyć "ojezu, wóz utknął, to po co jechałeś w to błoto" - po to sie kupuje właśnie drogą terenówkę więc uwagę 2 bym obśmiał
wtedy właśnie wychodzą "wady" lub "zalety" sprzętu, gdy pracuje w złych warunkach
ludzie kupują te cuda by im w zacienionym krzaku myszkę pod drzewem zrobiło
a nie by w piękną pogodę budynek fotografować, do tego sie i niektóre komórki pewnie nadają

co do zdjęcia 105 - dla mnie ładne :)
co do 24 mm - no nie jest tak ostre jak 105, ale u mnie też na 15-85 jest ostro powyżej 20-30 mm, a wcześniej jakby nie :( gdy mi zależy na tych dolnych ogniskowych, czyżby problemy z focusem, panoramą stały sie flagą Canona ? :(
dlatego teraz dają w menu regulację AF ???

Kompletnie nie rozumiem o co chodzi. Tych zdjęć nie można oceniać z kilku powodów. Są kompletnie źle naświetlone - obejrzyj histogramy, jak napisał kmleon, popatrz jak trafiony jest balans bieli, poza tym testy na ISO1600 nie mają żadnego sensu, czas 1/60 z ręki wyjdzie poruszone, to samo ze statywu bez wężyka. Tak to jest z droższymi lustrzankami, że nie wystarczy ich kupić i liczyć, że zdjęcia będą super. Trzeba umieć je w konkretnych warunkach wykorzystać i Doctor77 musi trochę na to czasu poświęcić a zaczynajac od takich testów od razu lepiej sprzęt oddać i kupić kompakta za 1000zł :).
Najlepszym testem dla sprzętu jest sprawdzenie go w boju. Robiłem zdjęcia w naprawdę kiepsko oświetlonych kościołach na ISO3200 i 6400 i nie miałem problemów z AF.
Odnośnie regulacji AF w nowych aparatach to jest to średnio przydatne w przypadku zoomów - jak już wyregulujesz na 24mm, to nieźle rozjedzie się na 105 itd. Zresztą przy F4 nie wiem co tu regulować, przy tym świetle musi naprawdę baaaardzo nietrafiać, żeby to zobaczyć.

P.S. Nawet kupujac terenówkę za duże pieniądze a nie umiejąc się nią posługiwać można sporych szkód narobić :). Tak to jest, że często zawodowi fotografowie kupują 5D czy 1D i nie narzekaja tylko robią zdjęcia, a na tym forum często tak sie zaczynają wątki "kupiłem ... i coś tam mi nie działa". Skąd się to bierze? Z umiejętności. W sunmie to forum włąśnie po to jest, ale sprawę trzeba stawiać jasno a nie od razu zwalać winę na sprzęt.

revolta
03-01-2010, 14:46
1/60 poruszony ???
masz delirkę, parkinsona czy co ?
no paranoja
zwalanie na ludzi błędów sprzętu ? co to, forum użytkowników czy Goebels marketingu ???
a co do regulacji zoomów to właśnie ten sam ból mam, bo mi na Żytniej ustawili na górne ogniskowe, a dolne mam nie ostre, więc po raz trzeci będę tam wracał :/

sprzęt drogi ma działać lepiej w gorszych warunkach i tyle
no chyba że firma ma politykę "łapania szpanerów" i dają cenę ponad wartość bo "to szpan" jak podkoszulki z napisami pewnych firm kosztujące 20 razy tyle co t-shirt bez napisu

problem jak widzę jest taki, że koleś se kupił fajny sprzęt, coś mu nie pasuje, a go zjadacie, że nie umie używać
jak mnie zjadano na innym forum, gdy miałem front-focus
doradził mi ktoś serwis, poszedłem, zrobiono i nie miałem problemów
ale ileś postów słyszałem, że nie umiem używać nowej cyfrówki (po 2-3 latach używania częstego 300D przesiadłem sie na 450D i nagle "nie umiem zrobić prostego zdjęcia" samochodu na ulicy przed blokiem ???)

co zaś tyczy stricte jego zdjeć, to ja mu zazdroszczę pracy jego focusa
bo mój okropnie w porównaniu z tym, więc i tak mu pracuje na tyle, że ja bym był happy

ważne by zobaczył zdjęcia w dzień, nieskończoność czy mu stroi, czy zrobi pejzażyk ładny :]

Matsil
03-01-2010, 15:35
1/60 poruszony ???
masz delirkę, parkinsona czy co ?
no paranoja

Jeden potrafi z ręki zrobić przy 1/8 a drugi nie utrzyma przy 1/100. Kolejna sprawa, takie testy robi się raczej ze statywu - inaczej sensu nie widzę - a wtedy przy wciśnięciu spustu bez wężyka drgnięcia aparatu wyeliminować się nie da, chyba, że stosując opóźnienie.



problem jak widzę jest taki, że koleś se kupił fajny sprzęt, coś mu nie pasuje, a go zjadacie, że nie umie używać

Nikt go nie zjada, tylko delikatnie sugeruje, że w ten sposób wykonany test nie ma najmniejszego sensu. Albo zrobić go dobrze zeby był miarodajny albo odpuscić temat. A kolega udowodnił, że większego pojęcia jak test zrobić nie ma :).

Doctor77
03-01-2010, 17:21
[QUOTE=Matsil;750306]Jeden potrafi z ręki zrobić przy 1/8 a drugi nie utrzyma przy 1/100. Kolejna sprawa, takie testy robi się raczej ze statywu - inaczej sensu nie widzę - a wtedy przy wciśnięciu spustu bez wężyka drgnięcia aparatu wyeliminować się nie da, chyba, że stosując opóźnienie.


Tak gwoli ścisłości to przy czasie naświetlania 10s powinny być ostre... zważywszy, że były robione ze statywu a wyzwalane samowyzwalaczem o czym wyraźna informacja widnieje
w exifie... ale łatwiej jest zbesztać niż odczytać tak wyrafinowany parametr z exifa.

To tyle złośliwości z mojej strony, serdecznie dziękuje za informację te przydatne typu, że ktoś może zazdrościć mego AF więc nie jest faktycznie tak tragicznie popstrykałem parę fotek na zewnątrz i nie jest źle poza –15 + wiatr co dawało odczucie –25 ;) w tym wypadku mróz wygrywał każde ostrzenie. Chyba faktycznie zostawię na razie tak jak jest skupie się jedynie na odczytaniu ewentualnych błędów i sprawdzeniu przebiegu a z kalibracją wstrzymam się do lata kiedy to dokładniej zapoznam się z obiektywem i body.

Matsil
03-01-2010, 19:24
Tak gwoli ścisłości to przy czasie naświetlania 10s powinny być ostre... zważywszy, że były robione ze statywu a wyzwalane samowyzwalaczem o czym wyraźna informacja widnieje
w exifie... ale łatwiej jest zbesztać niż odczytać tak wyrafinowany parametr z exifa.

Tak gwoli ścisłości, to zanim cokolwiek napisałem przejrzałem exif i... :shock: nigdzie się tam 10s nie dopatrzyłem za to (patrz mój pierwszy post w tym temacie) powołałem się na dane 1/60 i ISO1600 przy 24mm - aż taki dobry nie jestem i na podstawie samego obejrzenia zdjęcia cyferek bym nie podał :). Informacji o statywie w exifie niestety też nie znalazłem ;).
P.S. Nawet 10s gwarancji ostrości nie da, w określonych warunkach wręcz przeciwnie.

To tyle złośliwości. Proponuję mimo wszystko zabrać tyłek na dwór i tam wyzbyć się kompleksów - mrozu aż tak dużego nie ma ;).

Doctor77
03-01-2010, 20:09
To tyle złośliwości. Proponuję mimo wszystko zabrać tyłek na dwór i tam wyzbyć się kompleksów - mrozu aż tak dużego nie ma ;).[/QUOTE]


Oj nie wiem czy bym się dziś odważył teraz wyjść:) u mnie za oknem jest już -18 plus miło smagający tu i ówdzie wiaterek. Droga z garażu do domu teraz wydawała się wiecznością. Wracając do tematu to faktycznie zwracam honor zdjęcia były bardzo chaotyczne no, ale tak to jest jak się ma nową zabawkę i w porównaniu do poprzedniej te same ujęcia wyglądają inaczej. Ale nawet po krótkim spacerku i przeglądnięciu jeszcze bardziej chaotycznych zdjęć stwierdzam, że goły raw to faktycznie mydelniczka bez granic, ale już po drobnym wywołaniu wychodzi super przynajmniej jak dla mnie i lepiej nie będę ryzykował rozkalibrowania cieszę się tym, co mam i tyle. Zobaczę jak będzie z lampą, bo sporo robię makro odznak medali itp. na allegro a jak do tej pory moim starym 350d +17-85 przy 85 właśnie takie zdjęcia wychodziły idealnie.

Matsil
03-01-2010, 21:53
Oj nie wiem czy bym się dziś odważył teraz wyjść:) u mnie za oknem jest już -18 plus miło smagający tu i ówdzie wiaterek.
Nie przesadzaj, ja dzis byłem na 2 godzinnym spacerze z sankami z córeczką. Dziecko całkiem dobrze to zniosło i na hasło "powót do domu" powiedziało stanowczo NIE :). Co prawda aparatu z sobą nie wziąłem.

Wracając do tematu, to sprawą oczywistą jest, że przesiadka na 5D z 350-ki może być lekkim szokiem zarówno pod względem jakości jak i samego użytkowaniu. Ja przeżyłem 2 razy szok w co prawda mniejszych krokach, pierwszy przy przesiadce z 350D na 30D, później z 30D na 5DMkII. Niestety potrzeba troche czasu aby do nowego aparatu przywyknać.
Dziwi mnie tylko jedno, że narzekasz na zestaw 5D + 24-105 przy porównaniu do dobrej pracy 350D + 17-85. Miałem ten ostatni obiektyw (sprzedałem po 3-ch miesiacach) i uważam, że to jedno ze słabszych szkieł canona, eLce 24-205 do pięt nie dorasta. Albo coś robisz nie tak albo sprzęt rzeczywiście kuleje.

takpoprostu
05-01-2010, 17:06
Doctor77 nie testuj na kartkach bo w głowe dostaniesz... Ja na swoim 5D z 28,1.8 mam na kartce ze 2cm BF! Masakra... A najlepsze jest to że w boju trafia i raczej nie mam z tym problemu... Więc olej kartki, zabieraj sprzęt z domu i foć.

Doctor77
05-01-2010, 17:26
Dokładnie tak zrobiłem, olałem kartki olałem jechanie do serwisu na kalibrowanie (na sprawdzenie ilości klapnięć podjadę), podłączyłem 430EX i faktycznie wszystko teraz wygląda zupełnie fajnie, zwłaszcza jak do zupełnie prywatnego amatorskiego użytku.

radioel
07-01-2010, 00:57
Dokładnie! Wielokrotnie zakładam lampkę ze wspomaganiem AF TYLKO aby usprawnić ustawianie ostrości potem wyłączam ją lub cykam tylko na 1/32 mocy.

Pikczer
07-01-2010, 11:29
Doctor77 nie testuj na kartkach bo w głowe dostaniesz... Ja na swoim 5D z 85 1,8 i 28,18 mam na kartce ze 2cm BF! Masakra... A najlepsze jest to że w boju trafia i raczej nie mam z tym problemu... Więc olej kartki, zabieraj sprzęt z domu i foć.
No to masz szczescie, ze fotografujesz tylko "na ulicy", bo zapewne przy zleceniu na np. kilka studyjnych packshotow musialbys odmowic, odpowiadajac: "sorki ale moj sprzet jest idealny ale tylko na ulicy" :lol:

takpoprostu
07-01-2010, 20:32
No to masz szczescie, ze fotografujesz tylko "na ulicy", bo zapewne przy zleceniu na np. kilka studyjnych packshotow musialbys odmowic, odpowiadajac: "sorki ale moj sprzet jest idealny ale tylko na ulicy" :lol:

PRZESTAŃ! Bo zaraz znowu zachoruje na BF/FF! Ledwo co wyszedłem z tej choroby i czasem mi się wróci.

Pikczer
07-01-2010, 21:15
To nie jest choroba tylko fakt (niestety). Zupelnie nie rozumiem tych wysmiewaczy tabelek i linijek. Chcial czy nie, wg mnie to najlepszy sposob na sprawdzenie FF/BF. Jednak trzeba to robic z glowa i miec jakas wiedze nt. tego typu testow a nie cykac gdzie popadnie, przy jakim swietle popadnie i na jakich ustawieniach popadnie.

p3cpl
08-01-2010, 20:48
Kurcze zaraz chyba sam linijkę i karteczkę w dłoń wezmę. Migawka mi się już kończy w 50-ce (88 tys) a jeszcze nie sprawdzałem BF/FF...

KrzysK
09-01-2010, 11:19
Witajcie!

Jak czytałem sobie ten wątek to im dalej, tym mi się bardziej gęba śmiała. Nie złośliwie, tylko tak po ludzku - serdecznie. A śmiała mi się, bo większość ludzi przechodzi swoją odmianę choroby zwanej "bateryjkowe zapalenie aparatu cyfrowo-wzrokowego". Na szczęście ona szybko mija. Wyróżniamy siedem etapów choroby:
1 etap - chorobliwe zaciekawienie spowodowane natrętną myślą "sprawdzę czy nie mam BF (FF)"
2 etap - Ból głowy, bo robimy linijki, bateryjki. Głowa boli bardziej - "Jasny gwint! Mam!"
3 etap - po przeglądnięciu co najmniej 20 zdjęć pojawia się myśl "a może aparat nie jest dokładnie ustawiony pod kątem 45 st?"
4 etap - kombinujemy i przestawiamy leciutko aparat na statywie. Rzecz to dziwna, ale zawsze jest źle ustawiony i korekcji dokonujemy w tę "dobrą" stronę ;-)
5 etap - wreszcie mamy to co chcemy i machamy ręką na te parę mm odchyłu - "chyba nie do końca dobrze ustawiłem"
6 etap - sprawdzamy organoleptycznie na portretach żony, dziewczyny, kochanki, dzieci i uznajemy, że... "no, teraz jest dobrze!"
7 etap - Aparat przestaje nas podniecać. Masz już dość ustawień, głupich klatek, aparat teraz to tylko coś ciężkiego - bryła metalu, plastiku i szkła. Patrzysz na nią bez radości. Idziesz się napić piwa.

Po szklaneczce zimnego pilsnera jesteś już ZDROWY!

fret
09-01-2010, 12:27
Boję się tylko, by nie wyszło, że po kalibracji będzie gorzej niż jest teraz.

i słusznie się boisz, bo masz świetnie skalibrowany zestaw

Sam widzę, że jest w miarę ok., wiem wiem trzeba robić fotki a nie paski czy bateryjki (te też robiłem 3 ustawione w rzędzie celowanie na środkową i ta jest ostra ale głownie przy 105 przy 24mm wszystkie trzy wyglądały tak samo niezbyt ostre

bo zmienia się głębia ostrości

(może zbyt daleko stoją i wyobrażałem sobie, że napisy na nich mają być po powiększeniu ostre i wyraźne)

myslałeś, że od powiększania przybędzie Ci pixeli? one są ostre


Czy taki faktycznie lekki bf fachowcy z żytniej będa w stanie skalibrować na ideał ? czy to zbyt wielkie ryzyko i mogą zrobić zdecydowanie gorszy bf lub ff ?

fachowcy z żytniej nie bardzo będą widzieli problem, a jak każesz im na siłę kręcić, to będziesz się później modlił o powrót do stanu pierwotnego

ERRATA ok co ma być to będzie albo wyjdzie zboczenie albo nie ;) sławne bateryjki tutaj 24mm (http://www.ciszewo.pl/b24.jpg) tutaj 105mm (http://www.ciszewo.pl/b105.jpg)

To tak w skrócie. Dodam jeszcze, że ostrości nie testuje się pstrykając bateryjki pod kątem, z góry, bo wiadomo, że wtedy płaszczyzna ostrości przebiega ukośnie.

takpoprostu
09-01-2010, 12:31
eee ta choroba jest bardziej skomplikowana... czasami zostaje małe ziarenko po wyleczeniu zwane "niepewność"
-kurczę, a może gdybym mial na linijce idealnie ta fota była by ciut ostrzejsza ?
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To tak w skrócie. Dodam jeszcze, że ostrości nie testuje się pstrykając bateryjki pod kątem, z góry, bo wiadomo, że wtedy płaszczyzna ostrości przebiega ukośnie.


Chyba że ustawi się bateryjki tak by tworzyły schody ;]

JaBlam
09-01-2010, 14:16
Dokładnie tak zrobiłem, olałem kartki olałem jechanie do serwisu na kalibrowanie (na sprawdzenie ilości klapnięć podjadę), podłączyłem 430EX i faktycznie wszystko teraz wygląda zupełnie fajnie, zwłaszcza jak do zupełnie prywatnego amatorskiego użytku.


A po co? Nie szkoda caasu na serwisy dla glupich klatek? RObi zdjecia to rob! Przeciez to nie jest GWARANCJA DZIALALNOSCI MIGAWKI! Nawet jak sie dowiesz , ze masz 20 tys klatek to moze ci walnac po 21 tysiacach (jak mojemu znajomemu) , a moze tez , tak jak w moim 5 D bylo okolo 80 tys i aparat dzialal wysmienicie i wiem ze nabywca jego nadal robi fotki na tej samej migawce.

Jak Ci powiedza , ze masz 80 tys to bedziesz robil fotki z przeswiadczeniem ze kazda nastepna moze byc ta ostatnia bo przeciez 80 tys na liczniku...
Ja bym to olal i robil fotki! Jak Ci padnie migawka, to wtedy sie bedziesz martwil, co dalej.

fret
09-01-2010, 14:22
A po co? Nie szkoda caasu na serwisy dla glupich klatek? RObi zdjecia to rob! Przeciez to nie jest GWARANCJA DZIALALNOSCI MIGAWKI! Nawet jak sie dowiesz , ze masz 20 tys klatek to moze ci walnac po 21 tysiacach (jak mojemu znajomemu) , a moze tez , tak jak w moim 5 D bylo okolo 80 tys i aparat dzialal wysmienicie i wiem ze nabywca jego nadal robi fotki na tej samej migawce.

Jak Ci powiedza , ze masz 80 tys to bedziesz robil fotki z przeswiadczeniem ze kazda nastepna moze byc ta ostatnia bo przeciez 80 tys na liczniku...
Ja bym to olal i robil fotki! Jak Ci padnie migawka, to wtedy sie bedziesz martwil, co dalej.

Przebieg dobrze jest sprawdzić przed kupnem uzywki, teraz, to już niepotrzebny stress, a tak jak napisał JaBlam, w praktyce ta wiedza nic nie znaczy. W serwisie znają przypadki działających 5DI z przebiegiem 250k.