PDA

Zobacz pełną wersję : Przyciski kontra kółko



cika
02-01-2010, 23:49
Witam
Posiadam 430 II i strasznie mnie wkurza sposób zmiany siły błysku w trybie manualnym za pomocą przycisków. Albo moje paluchy są za duże albo te przyciski są niezbyt szczęśliwie przemyślane ;-)
Czy ktoś może napisać jak spisuje się kółko w większym modelu? Czy zmiana siły błysku odbywa się tylko za pomocą kółka czy trzeba użyć jeszcze dodatkowego przycisku?
Może są inne modele lamp(starsze Canony, Metz 58?) z lepszym rozwiązaniem pozwalającym szybko i wygodnie zmienić siłę błysku?
Pozdrawiam
Rafał

sebcio80
02-01-2010, 23:53
sile blysku w 580EX zmieniasz wciskajac przycisk i krecac potem kolkiem

jak Ci przeszkadza korekta w 430EX to rob ja w body - jest wygodniej

axk
03-01-2010, 00:15
Osobiście nie uważam aby wprowadzanie korekty siły błysku w 430EX należało do jakichś uciążliwych - ot kwestia przyzwyczajenia. Wprowadzanie korekty z poziomu korpusu trwa dłużej (przynajmniej w 40D) a niżeli wykonanie analogicznej operacji z użyciem przycisków lampy (oczywiście mówię tutaj o sytuacji kiedy to zakładkę zawierającą opcje sterowania lampą mamy "wyciągniętą" do osobistego menu użytkownika).

sebcio80
03-01-2010, 00:26
Wprowadzanie korekty z poziomu korpusu trwa dłużej (przynajmniej w 40D) a niżeli wykonanie analogicznej operacji z użyciem przycisków lampy (oczywiście mówię tutaj o sytuacji kiedy to zakładkę zawierającą opcje sterowania lampą mamy "wyciągniętą" do osobistego menu użytkownika).

po co wyciagac cos do jakiegos menu? wystarczy przeciez jedno wcisniecie przycisku na body i krecenie kolkiem

axk
03-01-2010, 00:31
po co wyciagac cos do jakiegos menu? wystarczy przeciez jedno wcisniecie przycisku na body i krecenie kolkiem

Racja, zupełnie zapomniałem o tym "skrócie". Jak widać do wielu ustawień można się dostać różnymi drogami.

cika
03-01-2010, 00:35
Chyba nie odrobiłem lekcji :)
O jakim "skrócie" mówisz sebcio80 ?
Jest skrót do funkcji zmiany siły błysku od 1/1 do 1/64?

axk
03-01-2010, 00:40
Jest skrót do funkcji zmiany siły błysku od 1/1 do 1/64?

Chodzi o przycisk ISO, jednakże nie tyczy się to ustawień manualnych. Za jego pomocą można wprowadzać korektę siły błysku kiedy to lampa pracuje w E-TTL'u.

cika
03-01-2010, 00:50
Ok, o tym wiem. Nic trzeba nauczyć się korzystać z opcji w body. Jako były użytkownik Pentaxa jestem przyzwyczajony do zmiany bezpośrednio z lampy np. Metz 48 też ma przyciski, ale te maleństwa na 430 są dla mnie nie do ogarnięcia.

pietro.s
03-01-2010, 01:11
Chodzi o przycisk ISO, jednakże nie tyczy się to ustawień manualnych. Za jego pomocą można wprowadzać korektę siły błysku kiedy to lampa pracuje w E-TTL'u.
To działa tylko w aparatach z dwoma pokrętłami?
którym pokrętłem jest to realizowane?

axk
03-01-2010, 03:07
To działa tylko w aparatach z dwoma pokrętłami?

Funkcję tą oferują wszystkie korpusy serii x0D oraz xD.



...którym pokrętłem jest to realizowane?

Funkcyjnym (tym po prawej stronie wyświetlacza).

arturs
03-01-2010, 22:07
w 430tce to jest naprawdę upierdliwe - te przyciski +/- są małe i bardzo źle się wciskają, w 580ex możesz albo:
1. wcisnąć przycisk w kółku i kółkiem pokręcić i skorygować (b. wygodne)
2. Jak ustawisz w CF którymś to wystarczy samo pokrecenie kółkiem (szybsze ale jak machasz lampą w często np. do torby wkładasz to może się przestawić )

obie opcje są super wygodne - w 430tce własnie to spowodowało że jej nie kupiłem tylko odżałowałem i od razu 580kę wziąłem

_igi
03-01-2010, 22:22
Ok, o tym wiem. Nic trzeba nauczyć się korzystać z opcji w body. Jako były użytkownik Pentaxa jestem przyzwyczajony do zmiany bezpośrednio z lampy np. Metz 48 też ma przyciski, ale te maleństwa na 430 są dla mnie nie do ogarnięcia.

Naciskasz pierwszy przycisk od strony spustu, nad ekranem i kręcisz kółkiem nastaw przy ekranie - to moment przecież...