PDA

Zobacz pełną wersję : Początkowe probelmy



Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 20:25
Witam ponownie.
Zawsze zastanawiały mnie pewne rzeczy, przy fotografowaniu moim poprzednim aparatem, a mianowicie Lumixem FZ-18. W jakich sytuacjach na ile ma być ustawiona przysłona, jak długi ma być czas migawki, jaki obiektyw jest używany w jakich sytuacjach, w jaki sposób najlepiej robić zdjęcia, jakie ustawienia są najbardziej optymalne do środowiska w którym jesteśmy/ w którym robimy zdjęcia. Jak wyłapać w dobrym momencie np. fajerwerki, fale na morzu, szybko przejeżdżający samochód czy co innego. #Mówiąc szczerze, od zawsze mnie fotografia inspirowała - chciałbym w miarę moich możliwości jak i również waszej wspólnej pomocy forumowiczów, zamierzam się dokształcać. Od czego zacząć? Czego zacząć się uczyć? I tym podobnych... Wiem, że na naukę 'tego' trzeba poświęcić sporo czasu, że każdy uczy się najlepiej fotografii, jeśli sam grzebie w ustawieniach i spr. wszystko. Lecz, powiem tak, chciałbym się nauczyć robić zdj. na poziomie troszkę wyżej niż amatorka. :) Z góry dziękuję za wszelakie instrukcje oraz pomoc.

aligator16
02-01-2010, 20:34
No to w sumie 2 linki:

http://canon-board.info/showthread.php?t=7161

http://www.google.pl/

Powodzenia!

roshuu
02-01-2010, 21:16
Lecz, powiem tak, chciałbym się nauczyć robić zdj. na poziomie troszkę wyżej niż amatorka. :)

co rozumiesz przez amatorke? Kadry czy sprzet?
Chyba nie da sie od razu byc zawodowcem :)
Podstaw nauczysz sie w google, tutaj raczej nie dostaniesz gotowych rozwiazan a odpowiedzi na konkretne pytania.
Skorzystaj tez z wyszukiwarki na forum :)

ds74
02-01-2010, 22:04
Uważaj bo niektórzy amatorzy (czyt. nie zarabiający na tym fachu) robią lepsze foto od niektórych zawodowców.

roshuu
02-01-2010, 22:32
Uważaj bo niektórzy amatorzy (czyt. nie zarabiający na tym fachu) robią lepsze foto od niektórych zawodowców.

to oczywiste :) mozna byc hobbysta dobrych kilka lat i mozna zarejestrowac dzialalnosc kupujac wczoraj aparat i uwazajac sie za maestro :P
Swoja droga wiadomo - chodzi o dobre oko :)

mamiski
02-01-2010, 23:10
Zacznij od uważnej lektury "Instrukcji obsługi" swojego sprzętu - tam są zawarte podstawowe informacje na temat doboru przesłony i migawki; również wiele innych. Sięgnij też po lektury (witryny wydawnictw), no i wątki naszego forum to prawdziwa kopalnia wiedzy.

Biperek
02-01-2010, 23:14
Przede wszystkim zacznij od przemyślenia co chcesz fotografować. Ludzi, krajobrazy, ptaki, kwiaty, owady.... ? Szukaj, czytaj, podglądaj, eksperymentuj - ucz się. Wszystkiego się nie da na wysokim poziomie, a na pewno nie od razu. A i sprzętu nieco innego potrzeba (oczywiście cały czas mam na myśli poziom, jak to określiłeś - "troszkę wyżej niż amatorka". Im dalej w las tym więcej pokory i problemów się pojawia niestety :( Życzę powodzenia, cierpliwości i zadowalających efektów.

mateuszkaratysz
03-01-2010, 18:37
A ja ze swojej strony, poleciłbym Ci najpierw żebyś na własną rękę rozszyforwał z pomocą googli lub lepiej książek tematycznych podstawowe zagadnienia fotograficzne czyli wszystko to co wymieniłeś jako nurtującą sprawę.

Większość podręczników opisuje kolejno czym jest czas, przysłona, iso itd.
następnie przechodzi do opowieściach o kompozycji obrazu i w tym momencie następuje podział fotografii na wiele dziedzin : portret, architektura.... poczytaj o tym zapełnij umysł wiedzą weź aparat w dłoń i staraj się wykonywać zdjęcia zgodzie z prawidłami jakie sugeruje wiedza podręcznikowa.

Po pewnym czasie świadomie zaczniesz robić zdjęcia i zdecydujesz która dziedzina fotografii jest dla Ciebie najbardziej interesująca.

Im dłuższa praktyka w danej dziedzinie tym stopniowe odchodzenie od sztywnych reguł poprawności w kierunku łamania ich kosztem odkrywania czego zupełnie nowego i powiedziałbym że w tym miejscu rodzi się SZTUKA.

I na tym zakończę.

iktorn92
03-01-2010, 21:56
Praca i jeszcze raz praca im dluzej tym lepiej!