PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki aparat



Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 13:47
Witam Administratorów i wszystkich użytkowników forum. Jestem nowy w świecie fotografii jak i na tym forum. Mam na dzieję, że bd tutaj spędzał dużo czasu oraz nauczę się dużo ciekawych rzeczy. Ale okej, do rzeczy. :)

Mam około 4 tysięcy zł do wydania na aparat. Myślałem nad EOS 50, +2 obiektywy i jakiś filtr, ale nie znam cen - mówiąc wprost nie mam pojęcia zbyt dużego o fotografowaniu. Aparat ma służyć do wszelkiego rodzaju zdjęć. Portrety, krajobrazy etc.
Z waszą pomocą na pewno opanuję sztukę fotografii aparatem, poznam tajniki opcji i tym podobnych. Dziękuję z góry za wszelką pomoc :D

mateuszkaratysz
02-01-2010, 14:59
Body canon 50D kosztuje 3200 zł

co oznacza, że nie starczy Ci na żaden inny obiektyw poza kitowym 18-55 IS.

I Jeśli ma to być nowy sprzęt i chcesz żeby to był koniecznie 50D to nie pozostanie Ci nic innego jak 50D+18-55IS

Natomiast ja polecałbym inny zestaw:

II http://www.allegro.pl/item863753331_canon_450d_18_55_is_55_200_4gb_torba _gw_f_vat.html + GRIP + filtry hoya UF , POLARYZACYJNY, POŁÓWKOWY

III LUB używany zestaw:

- body 40D http://www.allegro.pl/item871230843_canon_40d_body.html (http://http://www.allegro.pl/item871230843_canon_40d_body.html) 1700zł
- obiektyw canon 17-40 f4L http://http://www.allegro.pl/item870910318_okazja_idealny_zoom_canon_17_40_f_4_ l_jak_nowy.html 2140zł
PLUS FILTR UV HOYA

MASZ MOJE TRZY TYPY ZESTAWÓW Z TEGO WG MNIE TRZECI MIMO ŻE UŻYWANY BYŁBY NAJLEPSZY POD WZGLĘDEM JAKOŚCI DO CENY I OPTYKI> Masz BDB BODY I ELKE NA POKŁADZIE A TO JUŻ COŚ.

NATOMIAST DRUGI ZESTAW JEST IDEALNY DLA AMATORA KTÓRY W RĘKACH MA PIERWSZĄ LUSTRZANKĘ CYFROWĄ.

Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 15:09
Po dłuższej rozmowie z rodzicami przeanalizowaliśmy, że bd miał do dyspozycji 5-5.5tys.
Powiedzieli, że skoro mam takie ambicje, oraz, że ten aparat przyda nam się wszystkim, pomogą mi i dołożą się do kupna.
#dodam iż 'bawiłem się' już fotografią, lecz był to poziom podstawowy. Ustawienia, menu, przysłona, migawka etc. Był to aparat mianowicie Lumix FZ-18. Jeśli dla cb to nie problem, mógłbyś podać gustowny zestaw eos 50, + jakieś obiektywy. Jaka jest cena, które najczęściej są używane.
*tak samo z filtrami i w jaką lampę zainwestować.

Na dodatek : Cena finałowa nie jest na 100% pewna. Może delikatnie ulec zmianie. Dlatego proszę o wycenę każdej dodatkowej rzeczy. Z góry dziękuję bardzo.

HuleLam
02-01-2010, 15:30
1. Body EOS 500D - cena "około" 2500zł. Ewentualnie możesz w takiej cenie trafić z obiektywem 18-55 IS, który warto mieć.
2. Obiektyw podstawowy - albo 18-55 IS z zestawu, albo np. Tamron 17-50 (cena ok. 1400zł).
3. Obiektyw dodatkowy tele - np. Canon EF-s 55-250 IS (cena ok.900zł), albo szerokokątny (sam musisz zdecydować), np. Tamron 11-18 za ok.900zł
4. Jasny obiektyw portretowy* 50 f/1.8 - cena ok.400zł
5. Jak wystarczy środków to lampa - albo Nissin 622 (cena ok.400zł) albo Canon 430EX II (cena ok. 950zł)

Ja bym kupował tak - najpierw pkt.1 albo 1+2, a potem w miarę potrzeb (i środków) resztę

zdRAWki
* 50 mm to nie jest typowy obiektyw portetowy, ale dla APS-C można nim robić całkiem dobre portrety.

MC_
02-01-2010, 15:33
Ja z body to bym szukal w dobrym stanie uzywki 40D - ok. 2200zl. Wygodniej sie to trzyma i obsluguje niz serie trzycyfrowa.
Poza tym zgadzam sie z powyzszym. Zdecydowanie zamiast kita bym bral Tamrona 17-50.

iso
02-01-2010, 15:56
jak na początek to 50d (lub 500d jeśli nie przeszkadzają ci jego kompaktowe wymiary) kit 18-55, i lampa (mam nissina di622 i spisuje się doskonale.). jak poczujesz że 55mm jest za krótkie to zastanów się nad jakimś lekkim tele. A na imprezy polecam fiszaja od Samyanga :D Na prawdę zaoszczędzisz kupę kasy kupując niedrogi sprzęt - a może się okazać że całkowicie spełniający Twoje wymagania. Często słyszę ludzi którzy mówią że kitem się nie da robić zdjęć..

katharsis
02-01-2010, 15:59
Odpowiedz jeszcze sobie i nam na pytanie, czy zależy Ci na sprzęcie nowym, czy wolisz używany - wtedy kalkulacje będą wyglądały inaczej. A poza tym: czy poza 5,5 tys na start będziesz się w najbliższej przyszłości "dosprzętawiał", czy tego nie planujesz?

Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 16:00
A poza tym: czy poza 5,5 tys na start będziesz się w najbliższej przyszłości "dosprzętawiał", czy tego nie planujesz?

Tak, zamierzam iść w przyszłości w tym kierunku. Chcę być fotografem/grafikiem (robienie obróbek w PS etc.), Jeśli znalazłbym dobrą ofertę na allegro bądź gdzie indziej sprzętu używanego, to dlaczego nie. Lecz, przed zalicytowaniem z konsultuję się z wami :)

#wdł. wypowiedzi kolegi HuleLam najlepiej szukać Body EOS 500D
Natomiast MC_ sugeruje 50D.

Teraz który jest lepszy.

Oto porównanie : http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4
Sam nie wiem który. Proszę o radę.

katharsis
02-01-2010, 16:06
Czyli wdł. wypowiedzi kolegi HuleLam najlepiej szukać Body EOS 500D tak?
Natomiast MC_ sugeruje 50D.

Teraz który jest lepszy.

Oto porównanie : http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/4
Sam nie wiem który. Proszę o radę.

W fotografii nie ma czegoś takiego jak "lepszy" - może być lepszy dla kogoś lub do czegoś. Najlepiej byłoby, gdybyś wziął oba body do ręki. Jeśli masz niewielkie dłonie - wygodniejszy będzie dla Ciebie mniejszy 500d. Jeśli masz duże ręce - masywny 50d powinien pasować Ci badziej. Producent pozycjinuje 500d jako entry-level, czyli sprzęt dla osób zaczynających zabawę z fotografią. To nowszy model, ma parę wodotrysków , w tym możliwość kręcenia filmów.
50d to model z 2008 roku, w założenii półprofesjonalny. Filmów nie kręci, ale ma lepszy wizjer od 500d, lepsze wyższe używalne iso, mokrokalibrację.

Ja bez wahania, o ile kasa pozwala, wzięłabym 50-tkę. Niestety ostateczneh decyzji nikt za Ciebie nie podejmie.

iso
02-01-2010, 16:07
jeżeli naprawdę dopiero zaczynasz to weź 500d. Jeżeli masz naprawdę duże ręce to kup do tego grip. Dla samej wygody nie warto się pakować w 50d. Kup do tego kita i lampę. Jeżeli twoim zdjęciom będzie czegoś brakować odezwij się znów na forum, użytkownicy chętnie coś Ci doradzą. nie ma co porównywać 500 do 50 - to dwa różne segmenty każdy ma inne wady i zalety.

Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 16:16
Okej. Mniejsza z 50D. Ale jeśli mam do wyboru EOS 500D i EOS 40D body i powiedzmy kupiłbym któregoś z nich za 2400zł + zestaw w poniższym cytacie, to który będzie dla mnie bardziej 'komfortowy'? Dłoni w gruncie rzeczy nie mam małych. # Jeszcze jedno pytanie : mam w planach zrobienie zdjęć w moim mieście. Chcę fotografować architekturę, (najciekawsze miejsca) a następnie udostępnić je na wystawę w naszej galerii BWA - (...)Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze to miejska galeria sztuki współczesnej.. Taki mam na ten czas pomysł. :) Z waszą pomocą i moją wiedzą, która dzięki waszej pomocy bd nieustanie wzrastać na pewno się uda.


1. Body EOS 500D - cena "około" 2500zł. Ewentualnie możesz w takiej cenie trafić z obiektywem 18-55 IS, który warto mieć.
2. Obiektyw podstawowy - albo 18-55 IS z zestawu, albo np. Tamron 17-50 (cena ok. 1400zł).
3. Obiektyw dodatkowy tele - np. Canon EF-s 55-250 IS (cena ok.900zł), albo szerokokątny (sam musisz zdecydować), np. Tamron 11-18 za ok.900zł
4. Jasny obiektyw portretowy* 50 f/1.8 - cena ok.400zł
5. Jak wystarczy środków to lampa - albo Nissin 622 (cena ok.400zł) albo Canon 430EX II (cena ok. 950zł)

Ja bym kupował tak - najpierw pkt.1 albo 1+2, a potem w miarę potrzeb (i środków) resztę

zdRAWki
* 50 mm to nie jest typowy obiektyw portetowy, ale dla APS-C można nim robić całkiem dobre portrety.

iso
02-01-2010, 16:20
idź do sklepu weź w łapę oba. 40d jest cięższy i większy, tak po krótce.

katharsis
02-01-2010, 16:25
Okej. Mniejsza z 50D. Ale jeśli mam do wyboru EOS 500D i EOS 40D body i powiedzmy kupiłbym któregoś z nich za 2400zł + zestaw w poniższym cytacie, to który będzie dla mnie bardziej 'komfortowy'? Dłoni w gruncie rzeczy nie mam małych.

z tego, co jest na Allegro, ten zestaw jest grzechu wart:
http://www.allegro.pl/item869265630_canon_40d_17_85_is_70_200_l_430ex_id ealny.html
Masz tam body, kit 17-85 IS i świetne tele 70-200, a do tego jeszcze systemową lampę 430-tkę.


Chcę fotografować architekturę, (najciekawsze miejsca) a następnie udostępnić je na wystawę w naszej galerii BWA - (...)Biuro Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze to miejska galeria sztuki współczesnej.. Taki mam na ten czas pomysł. :) Z waszą pomocą i moją wiedzą, która dzięki waszej pomocy bd nieustanie wzrastać na pewno się uda.

Do architektury przydałby Ci sie jakiś szeroki kąt typu Canon ef-s 10-22. A co do wystawy - wysoko mierzysz. Popieram jak najbardziej śmiałe plany i pomysły, ale najpierw skompletuj sprzet i naucz się z niego korzystać :)


idź do sklepu weź w łapę oba. 40d jest cięższy i większy, tak po krótce.

40d nie weźmie do rąk, bo już go nie ma w sprzedaży. Korpus 50d ma wymiary i wagę takie jak 40d, więc jakby co może posłużyć do porównań.

mateuszkaratysz
02-01-2010, 18:23
Po dłuższej rozmowie z rodzicami przeanalizowaliśmy, że bd miał do dyspozycji 5-5.5tys.
Powiedzieli, że skoro mam takie ambicje, oraz, że ten aparat przyda nam się wszystkim, pomogą mi i dołożą się do kupna.
#dodam iż 'bawiłem się' już fotografią, lecz był to poziom podstawowy. Ustawienia, menu, przysłona, migawka etc. Był to aparat mianowicie Lumix FZ-18. Jeśli dla cb to nie problem, mógłbyś podać gustowny zestaw eos 50, + jakieś obiektywy. Jaka jest cena, które najczęściej są używane.
*tak samo z filtrami i w jaką lampę zainwestować.

Na dodatek : Cena finałowa nie jest na 100% pewna. Może delikatnie ulec zmianie. Dlatego proszę o wycenę każdej dodatkowej rzeczy. Z góry dziękuję bardzo.


jeśli masz 5,5 tysiąca to proponuje następujący zestaw który posłuży Ci przez wiele lat a odkrywanie wszystkich sztuczek i możłiwości zajmie Ci wiele godzin pracy:

BODY canon 50D nowe 3100zł
obiektyw canon 70-200 f4 L używany 1700zł nowy 2000zł
obiektyw canon 50 f1.8 400zł
do tego filtr UV HOYA
Lampa błyskowa TUMAX386 400zł

całość 5600 oczywiście przy zakupie wszystkiego u jednego sprzedawcy np na allegro można negocjować i sprzeda Ci za 5500zł.

Taki zestaw to idealna sprawa do walki w plenerze i wszelkich impreza okolicznościowych. Na pewno Cie nie zawiedzie.

Osobiście kiedy moja 400D zakończy żywot przesiadam się na 50/60D i zestaw dwóch Elek.

ds74
02-01-2010, 18:28
40d nie weźmie do rąk, bo już go nie ma w sprzedaży. Korpus 50d ma wymiary i wagę takie jak 40d, więc jakby co może posłużyć do porównań.

W MM w Kielcach leży za 2999. W RTVEUROAGD chyba też.

Sunders
02-01-2010, 18:46
W MM w Kielcach leży za 2999. W RTVEUROAGD chyba też.
Lepiej dać 200pln wiecej i kupić 50d/np.w FJ/.

Tomeksad2
02-01-2010, 18:51
idź do sklepu weź w łapę oba. 40d jest cięższy i większy, tak po krótce.
Myślę, ze warto właśnie od tego zacząć. Pomacać i porównać 50D i 500D. Zobacz, który lepiej Tobie pasuje i dobrać szkła. Może na początek 15-85 ( ok 2600 ). Z 50-ką wyjdzie trochę więcej, ale z 500D się zmieścisz ( chyba, że jeszcze gdzieś wyrwiesz 40D ew. używane 50D ).

ds74
02-01-2010, 18:59
Lepiej dać 200pln wiecej i kupić 50d/np.w FJ/.

To tylko taka informacja że można jeszcze spotkać po sklepach 40d.

Sunders
02-01-2010, 18:59
Dodając do 50d 15-85 budżet przekroczy się o 312pln, chyba warto, ale czy to możliwe :?

katharsis
02-01-2010, 18:59
BODY canon 50D nowe 3100zł
obiektyw canon 70-200 f4 L używany 1700zł nowy 2000zł
obiektyw canon 50 f1.8 400zł
do tego filtr UV HOYA
Lampa błyskowa TUMAX386 400zł

Zestaw fajny, ale nie doczytałeś, że kolega chce architekturę focić, a w tym zestawie nie bardzo będzie miał czym. Chyba, że 50-tką, ale wtedy będzie potrzebował duuużo miejsca.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To tylko taka informacja że można jeszcze spotkać po sklepach 40d.
Ok, co nie zmienia faktu że to rzadkość. A w celach poglądowych wystarczy wziąc 50-tkę do ręki.
BTW dawno w Kielcahc nie byłam ;)

ds74
02-01-2010, 19:06
A w celach poglądowych wystarczy wziąc 50-tkę do ręki.
BTW dawno w Kielcahc nie byłam ;)

Zgadza się "w dotyku" to to samo. A do Kielc zapraszam;)

pan.kolega
02-01-2010, 19:31
50d to model z 2008 roku, w założenii półprofesjonalny. Filmów nie kręci, ale ma lepszy wizjer od 500d, lepsze wyższe używalne iso, mokrokalibrację.

Ja bez wahania, o ile kasa pozwala, wzięłabym 50-tkę. Niestety ostateczneh decyzji nikt za Ciebie nie podejmie.

Czy 50D ma "wyzsze uzywalne iso" to sprawa co najmniej dyskusyjna (jednak ja nie mam zamiaru dyskutowac, podaje tylko dla informacji)

Tutaj sa probki i wychodzi na to, ze moze jednak jest odwrotnie.....

http://www.the-digital-picture.com/Reviews/Canon-EOS-Rebel-T1i-500D-Digital-SLR-Camera-Review.aspx

Zaraki Kenpachi
02-01-2010, 20:13
Dziękuję bardzo wszystkim za te rady. Myślę, że wybiorę chyba zestaw mateuszkaratysz

jeśli masz 5,5 tysiąca to proponuje następujący zestaw który posłuży Ci przez wiele lat a odkrywanie wszystkich sztuczek i możłiwości zajmie Ci wiele godzin pracy:

BODY canon 50D nowe 3100zł
obiektyw canon 70-200 f4 L używany 1700zł nowy 2000zł
obiektyw canon 50 f1.8 400zł
do tego filtr UV HOYA
Lampa błyskowa TUMAX386 400zł

całość 5600 oczywiście przy zakupie wszystkiego u jednego sprzedawcy np na allegro można negocjować i sprzeda Ci za 5500zł.

Taki zestaw to idealna sprawa do walki w plenerze i wszelkich impreza okolicznościowych. Na pewno Cie nie zawiedzie.

Osobiście kiedy moja 400D zakończy żywot przesiadam się na 50/60D i zestaw dwóch Elek.

katharsis,

Zestaw fajny, ale nie doczytałeś, że kolega chce architekturę focić, a w tym zestawie nie bardzo będzie miał czym. Chyba, że 50-tką, ale wtedy będzie potrzebował duuużo miejsca.

Co miałeś na myśli mówiąc "(...)będzie potrzebował duuuużo miejsca"

Czyli podsumowując
Pomyślę jeszcze i najwyżej dozbieram pieniądze :
I powiedzmy, że mój wybór padnie na to :


BODY canon 50D nowe 3100zł
obiektyw canon 70-200 f4 L używany 1700zł nowy 2000zł
obiektyw canon 50 f1.8 400zł
do tego filtr UV HOYA
Lampa błyskowa TUMAX386 400zł

katharsis
02-01-2010, 20:42
katharsis,
Co miałeś na myśli mówiąc "(...)będzie potrzebował duuuużo miejsca"
]

Ano to miałam na myśli, że jeślil najniższą ogniskową w Twojej stajni zostanie 50-tka, to de facto będzie to 50x 1,6 = 81mm, ponieważ aparaty canona wyposażone są w matrycę typu APC-S, która jest o 1,6 raza mniejsze, niż standardowy mały obrazek. Więc jeśli będziesz chciał fotografować jakiś budynek, będziesz musiał się bardzo od niego odsunąć, żeby objąć go w całości, czyli od fundamentów po dach. A - idąc dalej tym tropem - może się okazać, że stojąc w ciasnej uliczce nie będziesz miał się już gdzie cofnąć. Do tego najbardziej nadaja się szkła typu UVA - ultra wide angle, czyli super-szerokokątne, np. takie: http://www.allegro.pl/item868075672_interfoto_canon_10_22_usm_ef_s_10_20 _raty_wwa.html
No chyba, że sfotografujesz po kawałku, a potem skleisz programowo.

Jeśli chodzi natomiast o Twoje wybory: wybacz, ale bedzie troche ostro: to, co robisz w tej chwili, nie ma najmniejszego sensu. Ty nie masz wybierać zestawu mateuszkaratysz, tylko Twój własny. Nikt nie wybierze za Ciebie zestawu do Twojej przygody z fotografią i nikt nie zgadnie, co Tobie w przyszłości przyda się najbardziej. To prawda, fajnie się komponuje - teoretyczne - zestawy za cudze pieniądze, ale przeważnie umieszcza się w nich to, czego sam autor zestawienia pożąda najbardziej. Powiem Ci tyle: wszystki jedno, czy kupisz w tej chwili 40d, 50d czy 500d - o ile oczywiście jesteś zdecydowany na Canona. Ważne, żebyś najpierw poznał swój aparat, zobaczył, jakie daje możliwości, poćwiczył, bo prawdopodobnie Twoje pierwsze zdjęcia nie będą dziełami sztuki. A obiektyw? Najprostszy kit 18-55 IS. Ten obiektyw kosztuje niewiele, stracić na nim specjalnie nie stracisz, a na pierwsze próby i ćwiczenia będzie jak znalazł. Rozumiem, że masz w tej chwili wizję wejścia w posiadanie niemal-pro-zestawu, który uczyni z Ciebie niemal-pro-fotografa. Ochłoń. Zdążysz wydać te pieniądze. A jeśli zrobisz to teraz, na gorąco i na szybko, może okazać się, że nie będziesz zadowolony, co wywoła konieczność kolejnych zamian - a na nich stracisz. Fotografia to bardzo gotówkochłonne hobby - po body i podstawowym obiektywie przyjdzie czas na kolejne szkła, może grip, akumulatory, lampa, statyw, głowica, monopod, torba, filtry... Starczy na wiele lat zakupów. Dlatego zacznij od body, powiedzmy 50d/500d plus 18-55 IS, a kolejne zakupy zaplanuj, kiedy już się oswoisz z tym, co masz. Moim zdaniem to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie.

p.s. jakbyś mógł zwracać się do mnie w rodzaju żeńskim...:D

Sunders
02-01-2010, 20:54
Ano to miałam na myśli, że jeślil najniższą ogniskową w Twojej stajni zostanie 50-tka, to de facto będzie to 50x 1,6 = 81mm, ponieważ aparaty canona wyposażone są w matrycę typu APC-S, która jest o 1,6 raza mniejsze, niż standardowy mały obrazek. Więc jeśli będziesz chciał fotografować jakiś budynek, będziesz musiał się bardzo od niego odsunąć, żeby objąć go w całości, czyli od fundamentów po dach. A - idąc dalej tym tropem - może się okazać, że stojąc w ciasnej uliczce nie będziesz miał się już gdzie cofnąć.
Podobnie, albo gorzej będzie jak zechcesz wejść do środka i fotografować pomieszczenia.

Tomeksad2
02-01-2010, 21:10
Ochłoń. Zdążysz wydać te pieniądze. A jeśli zrobisz to teraz, na gorąco i na szybko, może okazać się, że nie będziesz zadowolony, co wywoła konieczność kolejnych zamian - a na nich stracisz. Fotografia to bardzo gotówkochłonne hobby - po body i podstawowym obiektywie przyjdzie czas na kolejne szkła, może grip, akumulatory, lampa, statyw, głowica, monopod, torba, filtry... Starczy na wiele lat zakupów. Dlatego zacznij od body, powiedzmy 50d/500d plus 18-55 IS, a kolejne zakupy zaplanuj, kiedy już się oswoisz z tym, co masz. Moim zdaniem to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie.

Myślę, że to bardzo dobra rada. Przemyśl jakie body będzie dla Ciebie odpowiednie tak żebyś za kilka miesięcy nie decydował się na zmianę bo jednak czegoś brakuje. Do tego 18-55 IS. Reszta pieniędzy może poczekać. Porobisz zdjęcia i zobaczysz co jest Tobie potrzebne teraz, a co może poczekać.

mateuszkaratysz
03-01-2010, 00:09
Myślę, że to bardzo dobra rada. Przemyśl jakie body będzie dla Ciebie odpowiednie tak żebyś za kilka miesięcy nie decydował się na zmianę bo jednak czegoś brakuje. Do tego 18-55 IS. Reszta pieniędzy może poczekać. Porobisz zdjęcia i zobaczysz co jest Tobie potrzebne teraz, a co może poczekać.

Co do fotografowania budowli mogę polecić obiektyw canona

- CANON 17-40L F4 natomiast jest to świetny obiektyw do fotografii zewnętrznej lecz wchodząc do środka będzie służył jako półśrodek po przeliczeniu cropa. CENA OKOŁO 2600pln NOWY.

Natomiast typowy obiektyw canona do robienia zdjęć wewnątrz klasy L czy najwyższej tak jak 17-40 to CANON TSE 17mm http://www.allegro.pl/item866581158_canon_ts_e_17_mm_f_4_l_nowosc_od_rek i.html
CENA 9100PLN czy dwa razy więcej niż posiada autor posta.

Także proponowałbym nie kusić losu i skorzystać z dobrodziejstwa rodziców brać co dają i kupić zestaw o którym pisałem ewentualnie sugeruje zamienić LAMPE BŁYSKOWĄ na CANON 18-55 IS USM

WTEDY ZMIEŚCISZ SIĘ W KASIE A BĘDZIE MIAŁ KOMPLETNY ZESTAW 3 OBIEKTYWÓW

DO PORTRETU, SPORTU, PRZYRODY canon 70-200 f4
DO PORTRETU i SZCZEGÓŁU ARCHITEKTONICZNEGO CANON 50 1.8
DO ARCHITEKTURY ZEWNĘTRZNEJ I JAKO PÓŁŚRODEK DO WEWNĘTRZNEJ CANON 18-55 IS

niestety pożegnasz się z lampą błyskową. COŚ kosztem CZEGOŚ.
z całą pewnością lampa błyskowa nie będzie CI potrzebna do robienia zdjęć architektury ale jeśli wiesz że będziesz częściej robił portrety to zrezygnuj z 18-55 i weź lampę. LAMPĄ ZAROBISZ NA OBIEKTYW DO ARCHITEKTURY.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!



Jeśli chodzi natomiast o Twoje wybory: wybacz, ale bedzie troche ostro: to, co robisz w tej chwili, nie ma najmniejszego sensu. Ty nie masz wybierać zestawu mateuszkaratysz, tylko Twój własny. Nikt nie wybierze za Ciebie zestawu do Twojej przygody z fotografią i nikt nie zgadnie, co Tobie w przyszłości przyda się najbardziej. To prawda, fajnie się komponuje - teoretyczne - zestawy za cudze pieniądze, ale przeważnie umieszcza się w nich to, czego sam autor zestawienia pożąda najbardziej. Powiem Ci tyle: wszystki jedno, czy kupisz w tej chwili 40d, 50d czy 500d - o ile oczywiście jesteś zdecydowany na Canona. Ważne, żebyś najpierw poznał swój aparat, zobaczył, jakie daje możliwości, poćwiczył, bo prawdopodobnie Twoje pierwsze zdjęcia nie będą dziełami sztuki. A obiektyw? Najprostszy kit 18-55 IS. Ten obiektyw kosztuje niewiele, stracić na nim specjalnie nie stracisz, a na pierwsze próby i ćwiczenia będzie jak znalazł. Rozumiem, że masz w tej chwili wizję wejścia w posiadanie niemal-pro-zestawu, który uczyni z Ciebie niemal-pro-fotografa. Ochłoń. Zdążysz wydać te pieniądze. A jeśli zrobisz to teraz, na gorąco i na szybko, może okazać się, że nie będziesz zadowolony, co wywoła konieczność kolejnych zamian - a na nich stracisz. Fotografia to bardzo gotówkochłonne hobby - po body i podstawowym obiektywie przyjdzie czas na kolejne szkła, może grip, akumulatory, lampa, statyw, głowica, monopod, torba, filtry... Starczy na wiele lat zakupów. Dlatego zacznij od body, powiedzmy 50d/500d plus 18-55 IS, a kolejne zakupy zaplanuj, kiedy już się oswoisz z tym, co masz. Moim zdaniem to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie.

p.s. jakbyś mógł zwracać się do mnie w rodzaju żeńskim...:D

WEŹ POD UWAGĘ, ŻE ON NIE KUPUJE ZA SWOJE PIENIĄDZE TYLKO ZA CUDZE (rodziców) i jeśli ma taką możliwość to lepiej żeby kupił sprzęt z wyższej półki teraz, który posłuży mu dłużej i nie będzie musiał po roku stwierdzić, że sprzedaje wszystkie kity żeby dołożyć 2,3 tysiące na ELKI skoro może mieć je teraz.

Ja co pół roku począwszy od zakupu kita wymieniałem obiektywy. Gdybym kupił od razu Dwie Elki miałbym spokój i nie utopiłbym pieniędzy w kity, potem sigmy, które wcale nie były lepsze od kitów.
Teraz kiedy siedzę w studio i obracam canonami 500D, 50D, 5D oraz paroma obiektywami wyższej półki mogę śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś ma fundusze to niech inwestuje od razu w najwyższą półkę takiego sprzętu już się nie odsprzedaje żeby kupić coś lepszego.

RedWine
03-01-2010, 00:19
Ano to miałam na myśli, że jeślil najniższą ogniskową w Twojej stajni zostanie 50-tka, to de facto będzie to 50x 1,6 = 81mm, ponieważ aparaty canona wyposażone są w matrycę typu APC-S, która jest o 1,6 raza mniejsze, niż standardowy mały obrazek. Więc jeśli będziesz chciał fotografować jakiś budynek, będziesz musiał się bardzo od niego odsunąć, żeby objąć go w całości, czyli od fundamentów po dach. A - idąc dalej tym tropem - może się okazać, że stojąc w ciasnej uliczce nie będziesz miał się już gdzie cofnąć. Do tego najbardziej nadaja się szkła typu UVA - ultra wide angle, czyli super-szerokokątne, np. takie: http://www.allegro.pl/item868075672_interfoto_canon_10_22_usm_ef_s_10_20 _raty_wwa.html
No chyba, że sfotografujesz po kawałku, a potem skleisz programowo.

Jeśli chodzi natomiast o Twoje wybory: wybacz, ale bedzie troche ostro: to, co robisz w tej chwili, nie ma najmniejszego sensu. Ty nie masz wybierać zestawu mateuszkaratysz, tylko Twój własny. Nikt nie wybierze za Ciebie zestawu do Twojej przygody z fotografią i nikt nie zgadnie, co Tobie w przyszłości przyda się najbardziej. To prawda, fajnie się komponuje - teoretyczne - zestawy za cudze pieniądze, ale przeważnie umieszcza się w nich to, czego sam autor zestawienia pożąda najbardziej. Powiem Ci tyle: wszystki jedno, czy kupisz w tej chwili 40d, 50d czy 500d - o ile oczywiście jesteś zdecydowany na Canona. Ważne, żebyś najpierw poznał swój aparat, zobaczył, jakie daje możliwości, poćwiczył, bo prawdopodobnie Twoje pierwsze zdjęcia nie będą dziełami sztuki. A obiektyw? Najprostszy kit 18-55 IS. Ten obiektyw kosztuje niewiele, stracić na nim specjalnie nie stracisz, a na pierwsze próby i ćwiczenia będzie jak znalazł. Rozumiem, że masz w tej chwili wizję wejścia w posiadanie niemal-pro-zestawu, który uczyni z Ciebie niemal-pro-fotografa. Ochłoń. Zdążysz wydać te pieniądze. A jeśli zrobisz to teraz, na gorąco i na szybko, może okazać się, że nie będziesz zadowolony, co wywoła konieczność kolejnych zamian - a na nich stracisz. Fotografia to bardzo gotówkochłonne hobby - po body i podstawowym obiektywie przyjdzie czas na kolejne szkła, może grip, akumulatory, lampa, statyw, głowica, monopod, torba, filtry... Starczy na wiele lat zakupów. Dlatego zacznij od body, powiedzmy 50d/500d plus 18-55 IS, a kolejne zakupy zaplanuj, kiedy już się oswoisz z tym, co masz. Moim zdaniem to najbardziej przyszłościowe rozwiązanie.

p.s. jakbyś mógł zwracać się do mnie w rodzaju żeńskim...:D








************************************************** *******
Pieknie powiedziane , celuj w to co ci bedzie odpowiadać najbardziej ,

a) jeśli chcesz iść za trendem rynkowym canona - 500/50 D + jakiś kit APS-C (który pewnie satysfakcji nie da , tylko rozczarowanie , ze za taką kase zdjecia nie wychodzą ) , w sumie abys zmiescił się budżecie

b) jeśli ma to być inwestycja na przyszłość i chcesz nauczyć się wiecęj, czerpać przyjemnosc z pogłębiania pasji - spróbuj pomyśleć nad rozwiązaniem , 40D (są jeszcze na półkach i lepsze od 500D) , plus lepsze , jasne szkło , np. 24-105 f4/L (w miarę uniwersalna Lka) , to ci zostanie na kilka ładnych lat i nauczysz się tyle samo co 50 tką, a jak poobeserwujesz canona co rok dwa wypuszczają nowe model , stąd pop-rostu ten dodatkowy tysiąc zainwestowany w body , moze lepiej zostawić w szkle ..

decyzja należy do Ciebie


pozdrowienia i daj info jak kupisz



************************************************** *****

katharsis
03-01-2010, 00:37
WEŹ POD UWAGĘ, ŻE ON NIE KUPUJE ZA SWOJE PIENIĄDZE TYLKO ZA CUDZE (rodziców) i jeśli ma taką możliwość to lepiej żeby kupił sprzęt z wyższej półki teraz, który posłuży mu dłużej i nie będzie musiał po roku stwierdzić, że sprzedaje wszystkie kity żeby dołożyć 2,3 tysiące na ELKI skoro może mieć je teraz.

Ja co pół roku począwszy od zakupu kita wymieniałem obiektywy. Gdybym kupił od razu Dwie Elki miałbym spokój i nie utopiłbym pieniędzy w kity, potem sigmy, które wcale nie były lepsze od kitów.
Teraz kiedy siedzę w studio i obracam canonami 500D, 50D, 5D oraz paroma obiektywami wyższej półki mogę śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś ma fundusze to niech inwestuje od razu w najwyższą półkę takiego sprzętu już się nie odsprzedaje żeby kupić coś lepszego.

Po pierwsze nie krzycz.
Po drugie fakt "wydawania" cudzych pieniędzy nie oznacza, że trzeba je wydać na cokolwiek.
Po trzecie zgadzam się ze wszystkim co piszesz z jednym zastrzeżeniem - to dotyczy Ciebie. Każdy inny fotograf ma inne preferencje, inne cele, inne umiejętności, inaczej oceni komfort użytkowania sprzętu i inna będzie jego ocena osiagów posiadanych narzędzi. Dlaczego? Bo każdy jest inny. I to, że Ty wybrałbyś taki a ni inny zestaw, to żeTy przeszedłeś taką drogę wcale nie oznacza, że każda kolejna idąca nią osoba w newralgicznych momentach podejmie identyczne decyzje.
I własnie dlatego - po czwarte - ja zamiast obkupowania się po zęby doradzałabym najtańsze wyjście - kit IS. Będzie za wąsko? Dokupi 10-22. Będzie za krótko - dobierze 70-200. Będzie za ciemno? 50/1,8 czy 85-tka, proszę bardzo. Chodzi o to, żeby wyboru dokonał świadomie.
Bo - po piąte - "pod każdego" można zbudować gotowy zestaw. Oczywiście. Tylko po co? Zdjęcia też chcesz za niego robić?
Poza tym - po szóste - co to za różnica, czy kupi teraz czy za pół roku? Rodzice się pewnie nie rozmyślą, a ceny obiektywów jak na razie powoli bo powoli, ale spadają. Ja nie widzę problemu.

mateuszkaratysz
03-01-2010, 00:45
Po pierwsze nie ma technicznej możliwości krzyczenia wpisem na forum xD jesli tak to czujesz to oznacza, że minęłaś już magiczną granicę pomiędzy realem a cyberrzeczywistością.

Po drugie autor posta wyraźnie napisał, że prosi o polecenie wyposażenia na które będzie mógł ZAINWESTOWAĆ pieniądze rodziców.

A więc dziele się z nim wiedzą, doświadczeniem, poświęcam czas szukam podlinkowuje wszystko po to by wskazać możliwości najlepsze z możliwych, a TY WYSKAKUJESZ Z tesktem, że fotograf ma inne preferencje.

Autor postu nie ma wyrobionych preferencji, jest laikiem, który mądrze szuka porady u ludzi bardziej doświadczonych.

UPRASZCZAJĄC MAKSYMALNIE wystarczy spojrzeć na podpisy sprzętowe fotografów z bardzo duzym doświadczenie i nierzadko z 30stką na karku.

Większość z nich posiada 5d , MKII, 1ds 1d MK II, III a standardem są szkła KLASY L.

Więc nie utrudniaj nam pomocy człowiekowi który jej szuka, i nie każ mu kierować się preferencjami których jeszcze sobie nie wyrobił.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

a ceny obiektywów jak na razie powoli bo powoli, ale spadają. Ja nie widzę problemu.


:lol:;-) ta jasne , a święty mikołaj jest kobietą.

katharsis
03-01-2010, 01:01
Po pierwsze nie ma technicznej możliwości krzyczenia wpisem na forum xD jesli tak to czujesz to oznacza, że minęłaś już magiczną granicę pomiędzy realem a cyberrzeczywistością.

Wiesz, wolę mieć problem teoretyczny problem z cyberrzeczywistością niż realny z kulturą osobistą.



Po drugie autor posta wyraźnie napisał, że prosi o polecenie wyposażenia na które będzie mógł ZAINWESTOWAĆ pieniądze rodziców.

A więc dziele się z nim wiedzą, doświadczeniem, poświęcam czas szukam podlinkowuje wszystko po to by wskazać możliwości najlepsze z możliwych, a TY WYSKAKUJESZ Z tesktem, że fotograf ma inne preferencje.

Autor postu nie ma wyrobionych preferencji, jest laikiem, który mądrze szuka porady u ludzi bardziej doświadczonych.

UPRASZCZAJĄC MAKSYMALNIE wystarczy spojrzeć na podpisy sprzętowe fotografów z bardzo duzym doświadczenie i nierzadko z 30stką na karku. Większość z nich posiada 5d , MKII, 1ds 1d MK II, III a standardem są szkła KLASY L. Więc nie utrudniaj nam pomocy człowiekowi który jej szuka, i nie każ mu kierować się preferencjami których jeszcze sobie nie wyrobił.
Reasumując upraszczasz bardziej niż maksymalnie, a przy okazji jeszcze histeryzujesz. Nie lubie histerycznych facetów, a tupanie nóżką nie robi na mnie wrażenia. I nie rozumiem, co Cię tak wkurza - to że doradzam gościowi żeby określił swoje preferencje a potem się nimi kierował? A może to, że nie wyszło na Twoje?

!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

:lol:;-) ta jasne , a święty mikołaj jest kobietą.
Owszem, tak jak Kopernik. A choćby i nawet był hermafordytą, to nie zmieni faktu, że na przestrzeni ostatnich 3 m-cy ceny sprzętu foto poszły ok. 10% w dół - obserwuję rynek bo planuję zakupy i bardzo mnie ta tendencja cieszy.

I tym optymistycznym akcentem uznaję polemikę z Tobą za zakończoną.

Tomeksad2
03-01-2010, 10:01
Wybór należy do autora wątku. Owszem jestem za tym by kupować dobra szkła, jeżeli tylko na to stać i nie bawić się w półśrodki, jeżeli jest to w pełni świadomy wybór poparty własnym doświadczeniem i świadomością tego co robię i co jest mi potrzebne. Dlatego wydaje mi się, że kit IS to bezpieczne rozwiązanie na początek. Nawet używany, niewiele kosztuje. Poza tym chcieć a móc to dwie różne sprawy. Kupując powiedzmy 50 D pozostaje ok 2K więc co za to można kupić ? 17-40 L używany ? A co będzie jeżeli po pewnym czasie okaże się, że jest za krótki czy za ciemny ? Nie wiemy czy te 5,5 tys to max i dalej nic. Jeżeli nie to może dozbierać i 17-55 2,8.

Merde
03-01-2010, 10:50
Kupując powiedzmy 50 D pozostaje ok 2K więc co za to można kupić ? 17-40 L używany ? A co będzie jeżeli po pewnym czasie okaże się, że jest za krótki czy za ciemny ?

Akurat kupując 17-40 masz sporą szansę, że przy odsprzedaży nie nic nie stracisz, lub stracisz niewiele.

Sunders
03-01-2010, 10:51
może dozbierać i 17-55 2,8.
To bardzo dobre wyjście, ale o ok.1000pln przekracza maksymalny podany przez autora wątku budżet :-( Gdyby wziąść pod uwagę sprzęt używany/puszkę i obiektyw/ to można się w nim zmieścić :idea:

mateuszkaratysz
03-01-2010, 17:25
katharsis

ceny obiektywów nie tanieją, taniały jakieś dwa lata temu, półtora roku temu bańka pękła i ceny poszybowały z punktu zero w górę teraz sytuacja zaczyna się normować i ceny wracają do punktu zero dopiero kiedy zejdą poniżej niego można mówić o tym że tanieją a zakup sprzętu w pierwszych dwóch kwartałach 2010 to niemądra decyzja, dla osób które liczą na to, ze kupią tanio właśnie wtedy - rzut oka na makro ekonomiczne z ameryki i wszystko jasne.

PS przywołuje Cie do porządku, twoje wypowiedzi zbyt mocno odbiegają od sedna wątku którego nie jesteś autorką.

Autor prosił o pomoc i rady a nie o dywagacje na temat tego jaki JA wg. Ciebie jestem niekulturalny i histeryczny w ten sposób nie przysłużyłaś się ani Jemu ani sobie - jeśli odczuwasz nieodpartą potrzebę podyskutowania zapraszam na moje gg 9330707 rozwieje twoje wszelkie wątpliwości.

POZDRÓWKA

_igi
03-01-2010, 23:41
Sam zaczynałem zestawem "od rodziców" - 400D + KIT + 50mm i lampa 430EX. Na tym się nauczyłem robić foty.

I w sumie to baza, na której można zacząć.

Przekładając na "dzisiejsze" warunki - Canon 500D + KIT IS + 50/1,8 i jakaś lampa (można Nissin Di622). Nie ma co na początku kupować*zbyt dobrego sprzętu, bo trudniej ci będzie się na nim nauczyć robić zdjęcia.

Jeśli planujesz architekturę, to powiem tak.

1) Statyw. Musi być dobry, bo się rozwali. Styknie do robienia panoram, do dłuższych czasów, do zabawy na dworze, z filtrami, etc. Najlepiej w zestawie z wężem spustowym.

2) UWA. Do wnętrz - Sigma 10-20 jest porządnie wykonana, ma dobrą jakość, fajny zakres i niewiele kosztuje.

3) Do zewnętrznej architektury, przydaje się coś dłuższego - albo 55mm z KIT'a, albo 50mm f/1,8, albo dodatkowe tele.

To już zależy od preferencji, ja sobie upodobałem ogniskową 50mm bardzo, dalej 10mm, 28mm i na samiuśkim końcu mielenie 70-200 jako teleobiektyw.

Ale nadal, zaczynałbym skromnie, od podstawowego body, KIT'a i jasnej stałki. Nie ma sensu zaczynać od świetnego sprzętu - i tak go nie wykorzystasz, a z czasem twoje potrzeby mogą być zdecydowanie inne. Na początku myślałem, że zoom'y będą najlepsiejsze na świecie. Teraz, stopniowo, zaczynam zmieniać sprzęt na stałki.

Pamiętaj też, że poza tym na co patrzysz, jest cała gromada dupereli, które są niby tanie, ale zżerają od groma kasy.

1) plecak foto - przydatne do spakowania całego śmiecia w jedno miejsce.
2) statyw + wąż
3) osłony przeciwsłoneczne
4) dodatkowe karty pamięci i akumulatory
5) filtry - nakręcane na obiektyw, albo Cokin
6) uchwyty pionowe

i wiele, wiele innych

A i jeszcze odnośnie kupowania sprzętu jako "amator". Ja sobie kupiłem 70-200L, żeby robić w sumie nie wiem co, w każdym razie żeby kupić teleobiektyw. Najpierw latałem z tym cały czas, potem mi przeszło, teraz szkło praktycznie leży i się kurzy, a ja sobie pluję w brodę, że nie kupiłem budżetowego tele, i np. 85/1,8, albo lepszej pięćdziesiątki. "Morał" - nie warto.

tonieboli
03-01-2010, 23:45
nikon d90 -2000zł
tokina 12-24 -1300zł
nikkor 35 1.8 - 700zł
nikkor 50 1.8 - 400zł
karciochy, torby, filtry, statyw - 600zł

za 5k jak znalazł



zrobisz tym prawie wszystko, ********e krajobrazy, portrety i masz jeszcze jasny standard na codzien....brakuje tylko jakiejś 100 do macro

Handelson
04-01-2010, 00:15
Po pierwsze nie ma technicznej możliwości krzyczenia wpisem na forum xD

A o netykiecie kolega słyszał?
http://sites.google.com/site/bezpieczniewwirtualnymswiecie/netykieta

i cytat z tej strony:
NIE KRZYCZ!
Unikaj pisania całego tekstu wielkimi literami, gdyż jest to powszechnie traktowane jak użycie podniesionego głosu.

A więc jednak coś w tym jest. Tak przy okazji - mnie też uszy puchną jak czytam DRUKOWANE LITERY:)
Sorry za OT.
Żeby tak do końca od czapy nie pisać: ja bym doradził 40D i kit na początek (no może skoro już wiemy, że architektura - rozumiem, że szeroko i wnętrza to 10-22 canona i książki, dużo książek :)
Pozdrawiam serdecznie autora na początku drogi ;)

Vitez
04-01-2010, 01:00
PS przywołuje Cie do porządku, twoje wypowiedzi zbyt mocno odbiegają od sedna wątku którego nie jesteś autorką.

Zagalopowujesz się troszkę...
Teraz to ja Ciebie przywołuję OFICJALNIE do porządku - nie pouczaj forumowiczów, nie takim tonem. Za krótko jesteś na tym forum, za mały masz dorobek by móc się aż tak wywyższać.
Od kilku-nastu-dziesięciu postów traktujesz forumowiczów z wyższością a siebie robisz na guru, choć na to nie zasługujesz. Opanuj się. Z góry dziękuję.

Przy okazji - pozycjonowanie sobie stronki poprzez niepotrzebnie potrójny wpis w podpisie jeszcze bardziej Cię umniejsza :roll: . Wystarczy raz - kto chce ten kliknie. Trzy razy to już spam.

mateuszkaratysz
04-01-2010, 11:50
Podpis to indywidualna sprawa użytkownika, jeden z forumowych mądralów ma 5 linków do swojej strony w podpisie kwestia w ogóle nie związana z postem ale OK.

PS dorobek forumowy nie odzwierciedla rzeczywistych umiejętności i wiedzy forumowiczów, mój forumowy KOLEGO;-)

Vitez
04-01-2010, 12:29
Podpis to indywidualna sprawa użytkownika, jeden z forumowych mądralów ma 5 linków do swojej strony w podpisie kwestia w ogóle nie związana z postem ale OK.

Napisałem Ci tylko jak to wygląda. Po prostu nieładnie. Ociera się o łamanie Regulaminu ale nie o to mi chodzi.



PS dorobek forumowy nie odzwierciedla rzeczywistych umiejętności i wiedzy forumowiczów, mój forumowy KOLEGO;-)

Ale na forum nie masz jak inaczej zaprezentować swoich umiejętności czy wiedzy jak poprzez ROZSĄDNE posty. Rozsądne, czyli na poziomie i wyważone a nie pisane z poziomu "ja wiem lepiej, więc słuchajcie". Nie każdy a wręcz prawie nikt Cię tu nie zna osobiście. Tobie się wydaje że jesteś kimś, ale nie dając się poznać, a od razu pisząc wydumane dyrdymały to na forum stajesz się nikim - tylko kolejnym nickiem. Dlatego właśnie Ci sugeruję - przyhamuj...

mateuszkaratysz
04-01-2010, 12:34
Ale na forum nie masz jak inaczej zaprezentować swoich umiejętności czy wiedzy jak poprzez ROZSĄDNE posty. Rozsądne, czyli na poziomie i wyważone a nie pisane z poziomu "ja wiem lepiej, więc słuchajcie". Nie każdy a wręcz prawie nikt Cię tu nie zna osobiście. Dlatego właśnie Ci sugeruję - przyhamuj...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!


Napisałem Ci tylko jak to wygląda. Po prostu nieładnie. Ociera się o łamanie Regulaminu ale nie o to mi chodzi.

Mój poziom prezentuje moje folio, którym zaspamowałem swój podpis.
Proponuje Ci jeszcze raz przejrzeć moje wpisy skoro je tak śledzisz i przemyśleć czy rzeczywiście jestem takim forumowym mądralom bez doświadczenia jak twierdzisz. Jeśli mimo wszystko nie pasuje Ci sposób w jaki się komunikuje z otoczeniem to przykro mi, że nie potrafisz zaakceptować odmienności odstającej od otoczenia.

ps "jakieś dyrdymały" to powiadał Lech Wałęsa na obchodach rocznicy obaleniu Muru Berlińskiego na prawdę nie wiem gdzie znalazłeś dyrdymały w moich rzeczowych wypowiedziach. Przykra sprawa. Jeśli trzeba to dalej roztrząsać zapraszam na gg 9330707 , nie ma sensu zaśmiecać wątku stekiem dyrdymałów xD

Janusz Body
04-01-2010, 12:44
Mój poziom prezentuje moje folio, którym zaspamowałem swój podpis. .....

Na forum liczy się raczej poziom wypowiedzi a ten masz raczek niski.


...
Natomiast typowy obiektyw canona do robienia zdjęć wewnątrz klasy L czy najwyższej tak jak 17-40 to CANON TSE 17mm...
Austriacke gadanie, że do wnętrz to tylko tilt-shift to zgroza.


Propozycja khatarsis jest jak najbardziej sensowna.


....
UPRASZCZAJĄC MAKSYMALNIE wystarczy spojrzeć na podpisy sprzętowe fotografów z bardzo duzym doświadczenie i nierzadko z 30stką na karku.

Większość z nich posiada 5d , MKII, 1ds 1d MK II, III a standardem są szkła KLASY L.

Upraszczając maksymalnie mało kto z nich zaczynał od 1Ds3 i szkieł po naście tysięcy zł. Pewnie nikt.

mateuszkaratysz
04-01-2010, 12:49
W takim razie Autor posta nie ma się czym stresować bo na podstawowy zestaw 500D + kit te 5,5k z pewnością wystarczy.
resztę forsy może zachować i jak przyjdzie czas wykorzysta ją na wymianę podzespołów, tylko cz warto dokonywać podwójnej inwestycji kiedy można zrobić coś raz a dobrze - typowe polskie myślenie ?

Ilu ludzi tyle pomysłów.

Vitez
04-01-2010, 13:20
Jeśli mimo wszystko nie pasuje Ci sposób w jaki się komunikuje z otoczeniem to przykro mi, że nie potrafisz zaakceptować odmienności odstającej od otoczenia.

Wiesz... chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, że jeśli nie przestaniesz, to się z akurat tym tutaj otoczeniem będziesz musiał pożegnać.
Na tym forum musisz komunikować się kulturalnie, bo rejestrując się tutaj zaakceptowałeś panujące tutaj zasady. Forum nie musi i nie ma zamiaru akceptować Twojej odmienności, jeśli afiszujesz ją niskim poziomem zachowania i postów.

Janusz Body
04-01-2010, 13:23
W takim razie Autor posta nie ma się czym stresować bo na podstawowy zestaw 500D + kit te 5,5k z pewnością wystarczy.
resztę forsy może zachować i jak przyjdzie czas wykorzysta ją na wymianę podzespołów, tylko cz warto dokonywać podwójnej inwestycji kiedy można zrobić coś raz a dobrze - typowe polskie myślenie ?

Ilu ludzi tyle pomysłów.

Żeby coś zrobić "raz a dobrze" to trzeba by mieć z 55k zł a i to mogło by być mało. Ja bym postawił pytanie odwrotnie. Czy warto inwestować ogromną kasę "na zapoznanie się" z tematem. Nie ma gwarancji, że młodemu człowiekowi się nie znudzi po tygodniu. Fotografia okaże się za trudna, trzeba będzie coś poczytać i czegoś się nauczyć.

Typowo polskim myśleniem to jest doradzanie "wydaj dużo" (i bezsensownie). Zupełnie nie rozumiem doradzania zakupu 70-200/4 jako praktycznie jedynego szkła (Twój post #14). 50/1.8 nie mogę traktować poważnie.

Zakup filtra UV uważam za całkowicie zbędny. Nie przydaje się do niczego z wyjątkiem psucia zdjęć. W cyfrze zupełnie nie działa a jako ochrona obiektywu jest co najmniej problematyczny. Swoich szkieł nie chronię żadnymi filtrami - jedyny wyjątek to warunki ekstremalne typu zawody żużlowe i fotografowanie tuż zza bandy.

Umówmy się co do jednego - w marketingu Canona, Nikona i innych nie siedzą idioci i skądeś się ten kit w ofercie wziął. Kit i/lub zakres ogniskowych 24-105 (dla FF) jest dość powszechnie uważany z podstawowy. Można się obyć bez UWA albo tele ale bez zakresu jw. raczej trudno. Na APS-C 18-55 IS jest rozwiązaniem wręcz idealnym.