PDA

Zobacz pełną wersję : Brak ostrości na fotkach



Wlodas
01-01-2010, 23:22
Witam i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
W połowie grudnia zakupiłem Canona 50D + obiektyw 17-55 f/2,8 IS USM. Niektóre fotki są nie ostre - zamglone. Potwierdzenie AF widoczny na fotkach na wyswietlaczu w aparacie na przedmiocie fotografowanym. Ale widok przedmiotu fotografowanego rozmazany. W metadanych są podawane takie dane jak ISO 400 f/3,5 1/60s zdjęcie jpg 4.45MB Długość ogniskowej 42,0mm tryb reczny, lampa zapaliła się. Ale tu uwaga !!! odległośc od przedmiotu podaje jakąś dziwną wartość 4294967295.0m i taka fotka jest nie ostra. Takie same parametry za chwilę zrobione zdjęcie podaje 1,7m i jest ok z ostrością. Czy można dowiedzieć się gdzieś co się dzieje z tą ostrością ? Czy to tylko gdzieś coś nie ustawiłem czy coś innego się dzieje?Te fotki ktore mają podaną taką wartość w METADANE 4294967295.0m są nie ostre???
Włodek

Krzychu
01-01-2010, 23:23
Jak wrzucisz zdjęcie to będzie łatwiej powiedzieć...

Wlodas
01-01-2010, 23:34
Wrzuć zdjęcie łatwo powiedzieć....

ecki74
01-01-2010, 23:40
Tu jest jak wstawiać zdjęcia http://canon-board.info/showthread.php?t=19347&page=3

Wlodas
01-01-2010, 23:46
http://picasaweb.google.pl/dz.wlodek/Fotobloger#5421903632487788674

Krzychu
02-01-2010, 00:02
Proponuję zamieścić po prostu linka - jak wrzucisz coś większego niż 800 px na dłuższym boku to złamiesz regulamin...

Wlodas
02-01-2010, 00:38
Wrzuciłem na picasa fotki. Przedmiot nie ostry to kanapa a na fotce jest centralnie po środku punkt AF na fotce w aparacie. I fotka zimowa jest nie ostra. W miejscu odległośc od przedmiotu teraz po przepisaniu na jpg pokazuje zamiast metry pokazuje nieskończoność.

sebcio80
02-01-2010, 00:53
po prostu AF nie trafił, troche ciemniejsza sceneria, brak mocnych kontrastow i czasami takie zdjecia moge sie przydarzyc,

chociaz w sumie w wizjerze powinienes widziec juz ze AF sie zgubil

ps. widze ze zimowe zdjecie robiles w Servo, to nie jest najlepszy tryb do takich zdjec, przelacz na One Shot

Wlodas
02-01-2010, 01:09
No właśnie poprzednie fotki ktore były niewyraźne usuwałem zwalałem wine na poruszenie aparatu. Było tych fotek sporo. Jeśli to tak ma działać to fatalna średnia fotek tych dobrych. Poza ustawieniem Servo na obiekty stojace One Shot to jesccze jest coś, czy to jest ta przyczyna konkretna która decyduje o tym , że te moje fotki były zagubione prze AF. Na 20 fotek 5 jest nie ostrych !!! I skąd ta dziwna liczba odległości w METADANE !!!

Tezet-gdynia
02-01-2010, 01:17
Trafiles poprostu czujnikiem af na obszar ktory nie ma kontrastu, to jak af ma ustawic ostrosc ? kilka mm nizej albo wyzej i by trafil. Musi byc kontrast, cos co pozwala na okreslenie czy jest ostro czy nie. Inaczej raczej sie nie da. To tak jakby probowac kazac ustawic af na bialej scianie, nie bedzie roznicy czy sciana jest ostra, nieostre w jedna czy w druga strone - i tak bedzie poprostu biala sciana ;) A odleglosc - uzywasz aparatu do robienia zdjec czy mierzenia pokoju ? Polecam miarke budowlana 3metrowa - spisze sie lepiej w tym przypadku :razz:

aligator16
02-01-2010, 01:23
5 "fotek" na 20 w takich warunkach to nie tak źle szczególnie że na servo. Zdjęcie zimowe jest wg. mnie na 99% poruszone (nie wiem jaki był czas naświetlania)


Radzę pobawić się jeszcze sprzętem, wiele ludzi sobie radzi w gorszych warunkach i jakoś żyje. Zawsze zostaje jeszcze manualne ustawianie ostrości.

Wlodas
02-01-2010, 01:26
To nie tak do końca, bo mam fotki też nie ostre ktore są na AF automat czyli widzę na fotce w aparacie 9 punktów a zdjecie do wywalenia. Na zimowej fotce ustawiałem potwierdzenie AF na zderzaku środkowego auta i inna fotka na białym przedzie wszystko nie ostre i ta dziwna liczba odległości. To cos nie tak. To że tak trafiam, to pech czy wina sprzetu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Dołożę pare fotek tych nie ostrych.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ja nie mierze pokoju ani metrami ani krokami. Wartość w METADANE to 4294967295.0m odległośc od obiektu zamiast podac jakies tam metry. Przy prawidłowym ostrym zdjęciu podaje max 73 metry przy tym obiektywie a tu przy tych nie ostrych dziwne sumy. To tak na wytłumaczenie jako poczatkujący.
Dane dotyczace fotek po prawicy kliknać na "więcej informacji"

heniek
02-01-2010, 08:33
to z samochodami to 6 sek. naświetlane, z ręki?

ts147
02-01-2010, 11:30
No właśnie poprzednie fotki ktore były niewyraźne usuwałem zwalałem wine na poruszenie aparatu. Było tych fotek sporo. Jeśli to tak ma działać to fatalna średnia fotek tych dobrych. Poza ustawieniem Servo na obiekty stojace One Shot to jesccze jest coś, czy to jest ta przyczyna konkretna która decyduje o tym , że te moje fotki były zagubione prze AF. Na 20 fotek 5 jest nie ostrych !!! I skąd ta dziwna liczba odległości w METADANE !!!

A co widziałeś w wizjerze przed zrobieniem zdjęcia (zdjęcie osoby na kanapie)?

Było potwierdzenie ostrosci czy także to zdjęcie robiłeś w Sevo?

Dodam też, że w porównaniu z początkowym okresem, teraz bardzo rzadko zdarzają mi się nietrafione zdjęcia na 50D (a jeśli już to z mojej winy - za długi czas, etc) - trzeba poznać aparat jak każdy inny.

Wlodas
02-01-2010, 11:37
Dwa zdjęcia zimowa sceneria jest zdjęciem zrobionym ze statywu.Te naswietlane 6 sek. Problem w tym, że wartośc odległości od obiektu podaje Metadane dziwną odległość od obiektu 4294967295.0m i taka fotka jest nie ostra. Te fotki które mają poprawną odległość są poprawne a te z taka dziwną sumą nie. Centralny punkt AF na jednej zimowej na przodzie auta białego na drugiej tylni zderzak. Postać siedząca w domu na kanapie ma na sobie 9 punktów AF i nie ostre. Sama kanapa centralny 1 punk AF i brak ostrości. Wszystkie fotki posiadają ta dziwną sumę i są nie ostre. Nie ma znaczenia RAW czy jpg. Ogniskowe inne i inne odległości.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Zdjecia te wykonałem celem sprawdzenia - testowania aparatu. Nie przedstawiają zadnej wartości FotoArt. Nie obrabiane PS.

Krzychu
02-01-2010, 12:05
Dwa zdjęcia zimowa sceneria jest zdjęciem zrobionym ze statywu.Te naswietlane 6 sek. Problem w tym, że wartośc odległości od obiektu podaje Metadane dziwną odległość od obiektu 4294967295.0m i taka fotka jest nie ostra.

Bo może AF wyostrzył z jakiegoś powodu na nieskończność a aparat nie potrafi w to pole wpisać przewróconej ósemki ?

Wlodas
02-01-2010, 12:50
No właśnie, z jakiegoś powodu wyostrzył na nieskończoność lub cos innego, rozmył fotki i co dalej. Bierzesz sprzęt idziesz na impreze robić fotki i z jakiegos powodu nie potrafi wyostrzyc ważnego ujecia. I co dalej ...... Rozumiem poruszone bo poczułem ktoś mnie potracił lub coś mnie wystraszyło ale robisz fotki i okazuje się, że 50D miał kaprys i nie wyostrzył ????? Pewnie skończe w serwisie z tym sprzętem..
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Pamiętam jak pożyczyłem 500D. Robiąc fotki na ONE SHOT nie złapał ostrości i potwierdzenia to nie mogłem zrobić fotki. Przycisk nie wyzwolił migawki. Po przełączeniu na AI SERVO wyłapywał tą ostrość i było ok.

Desperado
02-01-2010, 13:44
a jeszcze pytanie jedno, jak robiłeś to zdjęcie samochodów zimowe ze statywu, to jak ustawiłeś ostrość AF czy manual i potem strzeliłeś z pilota czy jak?

Wlodas
02-01-2010, 18:50
Fotki zimowe AF potwierdzenie na przodzie auta białego ( peugeot 406)a na drugiej fotce na tylnym zderzaku. Mam nawet taki zapis na podlądzie w aparacie gdzie jest punkt ostrości AF. Problem w/g mnie to gdzieś w ustawieniu lub pracy samego AFu - bo na tych fotkach mam dziwna sume odległości. Na fotkach poruszonych jest zdjęcie rozmazane ale odległośc od fotografowanego obiektu jest prawidłowa. U mnie jak fotka nie ostra to i dziwna suma. Czyli nie jest to,że ja poruszyłem. Bo to nie to. To jest gdzies indziej problem. Jak nie mam potwierdzenia AFu to nie zadziała migawka - dla wyjaśnienia. Tyle co sam sprawdziłem.

Wlodas
03-01-2010, 03:35
Brak postów i zainteresowania skloniło mnie do napisania.
Jedno co zauwazyłem, że pod obietywem po wykręceniu od body znalazłem przyklejone na pierscieniu małe paproszki. Zdjęcia te nie ostre z tą dziwna sumą odległości powstały przy ustawieniach na Ai SERVO przy pomiarze wielowstęgowym typu automat i punkt. Najdalsza odległość zawarta w METADANE przy tym obiektywie jest suma 73m. Inne odległości mniejsze przy blizszych obiektach. Ale jeżeli w polu odległość od obiektu w METADANE pojawia się kosmiczna suma 4294967295.0m lub powalona ósemka to znaczy na 100% , że fotka jest nie ostra. Nie jest to wina poruszenia tylko nie trafienia AFu na właściwy punkt. Gdybym robił te próby kontrolne na ONE SHOT i AF by nie wyłapał to Canon nie pozwoli by wyzwolić migawki. A, że ja testując ustawiłem na AI SERVO to wyzwolił migawke choć w wizierze widziałem wszystko prawidłowo. Czy wobec tego należy unikać ustawienia Ai SERVO i pomiaru wielowstęgowego typu automat? Pewnie tak bo pojawiają się nie ostre fotki z tą dziwną sumą w tych METADANYCH.
Pozdrawiam wszystkich Włodek.

tomdz
03-01-2010, 11:53
"Kosmiczna" wartość 4294967295 to po prostu 0xFFFFFFFF, czyli interpretując ze znakiem -1. Moim zdaniem jest to najprawdopodobniej wskazanie jakiegoś błędu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ewentualnie, tak mi się teraz nasunęło, tak jest oznaczana nieskończoność (poprzez max wartość).

arturs
03-01-2010, 13:07
"Kosmiczna" wartość 4294967295 to po prostu 0xFFFFFFFF, czyli interpretując ze znakiem -1. Moim zdaniem jest to najprawdopodobniej wskazanie jakiegoś błędu.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Ewentualnie, tak mi się teraz nasunęło, tak jest oznaczana nieskończoność (poprzez max wartość).

albo obiektyw nie przekazał info do puszki

revolta
03-01-2010, 14:56
nie załamujcie mnie, ja chce kupić 50D, na następcę 450D, bo mi nie stroi, a tu jakieś problemy z AF w aparacie 50D ? :(

Wlodas
03-01-2010, 20:45
Wartości METADANE Odległość przedmiotu i taka suma 4294967295.0m podaje Adobe Br. Natomiast powaloną ósemkę podaje Adobe Lightroom jako Odległość do obiektu. Nie wszystkie programy podają tą pozycję. Jeżeli obiektyw miał przyklejone 6 paproszków na pierścieniu mocującym z puszką i przez to błędnie przekazywał info to problem będe miał rozwiązany.