PDA

Zobacz pełną wersję : EOD 1000D - co jest nie tak ze mną lub z moim aparatem?



Ajgor
01-01-2010, 12:25
Witam.

Mam Canona EOS-a 1000D. Kumpel ma SONY Alpha 200. Aparaty mniej więcej porównywalnej klasy. Ja mam obiektyw kitowy (IS), i on ma kitowy. Razem byliśmy już na kilku imprezach. Ja robiłem fotki swoim Canonem, a on swoją Alphą. On robi cały czas na automacie, a ja większość, chociaż nie wszystkie :) (Warunki oświetleniowe były więc identyczne dla mnie i dla niego. Tymczasem fotki robione jego Alphą są pięknie naświetlone - zarówno bliższe, jak i dalsze obiekty są równomiernie widoczne, a te robione moim Canonem są jakieś kulawe. To, co bliżej, jest mniej więcej naświetlone (chociaż też nie zawsze), a im dalej od obiektywu, tym ciemniej, I nie mam tu na myśli odległości rzędu 10 czy 20 metrów, ale nawet w obrębie jednego pokoju. Nawet osoba fotografowana z 1,5 metra potrafi być niedoświetlona. Fotki wychodzą po prostu za ciemne. Mało tego. Raz na jakiś czas (powiedzmy jedna na 10 fotek) wychodzi dobrze naświetlona, mimo, że robione są na tych samych ustawieniach.
Co jest grane? Przełączyłem na "P" i ustawiłem maksymalną kompensację ekspozycji, to fotki wyszły mniej więcej doświetlone, ale za to lekko (minimalnie) rozmyte. Czy ktoś może mnie objaśnić, co jest nie tak?
Prawdę mówiąc lepsze fotki wychodziły mi Canonem PowerShotem A510. To znaczy przynajmniej pod względem naświetlenia.
A może w pomieszczeniach robić fotki jakimś konkretnym programem, żeby były równomiernie naświetlone? Już nic nie wiem...
Pozdrawiam.
Ajgor

HuleLam
01-01-2010, 12:40
To, co bliżej, jest mniej więcej naświetlone (chociaż też nie zawsze), a im dalej od obiektywu, tym ciemniej, I nie mam tu na myśli odległości rzędu 10 czy 20 metrów, ale nawet w obrębie jednego pokoju. Nawet osoba fotografowana z 1,5 metra potrafi być niedoświetlona. Fotki wychodzą po prostu za ciemne.
Robisz z lampą? Pokaż przykład.
zdRAWki

Tomeksad2
01-01-2010, 12:59
Proponuję abyś na początek przeczytał ten wątek ( jeżeli jeszcze nie czytałeś )
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=2421

Ajgor
01-01-2010, 13:11
Tutaj są dwie próbne fotki:

http://ajgor.prv.pl/bin/sylwester

Bez ingerencji programami graficznymi. Zdjęcia robione tylko z wbudowaną lampą. Z odległości około metra. Może półtora.
Fotki robione za zewnątrz w dziennym oświetleniu wychodzą idealnie. Co ciekawe - zdjęcia robione w pomieszczeniu wystarczająco naświetlonym bez lampy wychodzą dobrze, a jak w tym samym pomieszczeniu włączę lampę to zdjęcie wychodzi ciemniejsze niż bez...

Pozdrawiam.
Ajgor.

P.S. A w ogóle wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
P.P.S. Tomeksad2 dzięki za linka. Przeczytałem tekst bardzo uważnie. Mogę powiedzieć, że wiem już coś na temat teorii pomiaru światła TTL :) Ale nadal nie mogę wyciągnąć praktycznych mniosków z tej teorii, czyli nie rozumiem, dlaczego lampa w trybie full Auto nie potrafi błysnąć jak należy, no i co zrobić, żeby było dobrze. Sorki za marudzenie, ale nie jestem fotografem, a jedynie amatorem :)

Grzesiek_PL
01-01-2010, 13:25
To normalne zjawisko jak błyskasz lampą na wprost.

HuleLam
01-01-2010, 13:31
Tutaj są dwie próbne fotki:

http://ajgor.prv.pl/bin/sylwester

Bez ingerencji programami graficznymi. Zdjęcia robione tylko z wbudowaną lampą. Z odległości około metra. Może półtora.
Fotki robione za zewnątrz w dziennym oświetleniu wychodzą idealnie. Co ciekawe - zdjęcia robione w pomieszczeniu wystarczająco naświetlonym bez lampy wychodzą dobrze, a jak w tym samym pomieszczeniu włączę lampę to zdjęcie wychodzi ciemniejsze niż bez...

Pozdrawiam.
Ajgor.

P.S. A w ogóle wszystkiego najlepszego w Nowym Roku.
1. Przeczytaj ETTL FAQ (link od Tomkasad2)
2. Dawaj dłuższe czasy w manualu, czasem w trybie M regulujesz naświetlenie tła. W trybie P, z lampą na wprost, mogą się dziać takie rzeczy jak Tobie.
3. Nawzajem!
zdRAWki
PS. to moja wypowiedź z innego wątku, na podobny temat - tam fotograf dziwił się długim czasom w trybie Av z lampą. Może Ci się przyda:


To jest normalne zachowanie ze srony aparatu. W trybie Av (Tv praktycznie nie używam) dobiera tak czas, by światło zastane wystarczyło do poprawnej ekspozycji (0EV), licząc, że lampa tylko doświetli scenę. W praktyce lampa (zwłaszcza na wprost) przy motywie odbijającym światło potrafi "zaszaleć. Przy Av polecam zabawę kompensacją siły błysku. A ogólnie to polecam do zdjęć z lampą tryb M i niezawodny sposób (rule of thumb):
1. Bez lampy ustawiamy przysłonę na pożądaną głębię ostrości, ISO i czas tak, by utrzymać zdjęcie w miarę nieporuszone (może być lekko ruszone...). Czas ustawiamy tak, by światłomierz pokazywał -2/3 do -1EV (a dokładnie tyle, o ile chcemy mieć tło ciemniejsze od pierwszego planu)
2. Włączamy lampę, ewentualnie ustalamy kompensację siły błysku (niekoniecznie). Lampa w trybie automatyki własnej (dopilnować, by "wyłapała" ISO/przysłonę) lub E-TTL
3. Strzelamy i korygujemy siłę błysku / czas wg histogramu i rozkładu światła w scenie. Czasem korygujemy jasność tła, kompensacją siły błysku - jasność motywu głównego.

Mi tak wychodzą ładnie wyglądające zdjęcia pamiątkowe ;)

Ajgor
01-01-2010, 14:07
I ten post dał mi więcej, niż pół roku fotografowania na automacie :) Chyba czas odejść od automatu, i zacząć robić na manualu. Kiedyś - w czasach analogów Zenithem robiłem wszystko manualnie, i było OK, a teraz mi się wydawało, że jak jest automat, to będzie OK. A tu ZONK. Fakt, że w czasach Zenitha miałem światłomierz, i taką obrotową tabelę naświetlań :) Coś w tym stylu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tabela_naswietlan_d.jpg

A do jednej fotki szykowałem się kilka minut :) A teraz cyk i gotowe. Ale jednak co manual, to manual :)
Nastawy w okolicach 1/5-1/8 sek, i przysłona w okolicach 4.5 dają dobre efekty. Cały pokój mniej więcej równomiernie naświetlony, i fotki nie poruszone :)
Szkoda tylko, że to wiem PO Sylwestrze. Teraz będę miał kilkadziesiąt zdjęć do poprawy na komputerze, a jak wiadomo każda ingerencja psuje jakość, więc powinno się jej unikać. Ale co zrobić...
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Ajgor.

leopold
01-01-2010, 14:23
...niezawodny sposób (rule of thumb)...

Super. Też wypróbowałem - fajnie działa.
Pozdrawia douczony Leopold

mateuszkaratysz
01-01-2010, 14:27
I ten post dał mi więcej, niż pół roku fotografowania na automacie :) Chyba czas odejść od automatu, i zacząć robić na manualu. Kiedyś - w czasach analogów Zenithem robiłem wszystko manualnie, i było OK, a teraz mi się wydawało, że jak jest automat, to będzie OK. A tu ZONK. Fakt, że w czasach Zenitha miałem światłomierz, i taką obrotową tabelę naświetlań :) Coś w tym stylu:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tabela_naswietlan_d.jpg

A do jednej fotki szykowałem się kilka minut :) A teraz cyk i gotowe. Ale jednak co manual, to manual :)
Nastawy w okolicach 1/5-1/8 sek, i przysłona w okolicach 4.5 dają dobre efekty. Cały pokój mniej więcej równomiernie naświetlony, i fotki nie poruszone :)
Szkoda tylko, że to wiem PO Sylwestrze. Teraz będę miał kilkadziesiąt zdjęć do poprawy na komputerze, a jak wiadomo każda ingerencja psuje jakość, więc powinno się jej unikać. Ale co zrobić...
Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
Ajgor.

CO ZROBIĆ ?

Zainwestować 300-400pln w jakiegoś Tumaxa czy sunpaka
http://http://www.allegro.pl/listing/search.php?string=canon&from_showcat=1&category=8856

Co zewnętrzna lampa to zewnętrza nawet jeśli najprostsza i w pełni automat to możliwość odchylenia palnika w każdą inną stronę niż na wprost fotografowanej ofiary da 100 razy lepsze efekty niż tym małym wypierdkiem wbudowanym w aparat - co najważniejsze zdjęcia nie będą aż tak płaskie.

Z drugiej strony jeśli fotografujesz od święta to zapoznaj się z tajnikami lampy wbudowanej w canona
ps. w menu twojego aparatu powinna być też opcja zmiany siły błysku +-2ev pobaw się z tą opcją jest przydatna.

Ajgor
01-01-2010, 14:45
Prawdę mówiąc myślę nad tym :) Ale po pierwsze dopiero za kilka tygodni, jak dobrze pójdzie, a po drugie muszę żonę jakoś przekonać, że jest potrzebna Hehehe;;)

Matt_K-K
01-01-2010, 15:32
Przejdz sie z nia do sklepu foto, popros lampe na sprobowanie zrob jej zdjecie z wbudowana, a pozniej z zewnetrzna skierowana w sufit. Nie ma opcji zeby sie nie zgodzila :)

mateuszkaratysz
01-01-2010, 16:08
Jeśli będziesz szedł kupić lampe to mam dwie rady:
1. Nie sugeruj się tym co powie sprzedawca oni zawsze chcą sprzedać najdroższy rzekomo najlepszy sprzęt.
2. Jak masz możliwość weź ze sobą człowieka która na co dzień robi zdjęcia z lampą zewnętrzna i jest uczciwy.

A generalnie polecam usiąść z takim uczciwym gościem przed kompem i kupić lampę z allegro od dostawcy. Są tańsze i można na spokojnie bez głupich wstawek sprzedawcy przeanalizować na papierze kilka lamp jednocześnie co eliminuje szanse, że kupisz coś drogiego pod wpływem impulsu lub nieuczciwych technik sprzedawczyków.

Ajgor
01-01-2010, 16:29
Dzięki za porady :)
Ja sam często pomagam ludziom kupować komputery. Dobieram im komponenty itp. Zgadnij, jaka jest ZAWSZE moja pierwsza porada dla nich w takich przypadkach :) "Nigdy, ale to ABSOLUTNIE NIGDY nie słuchaj sprzedającego, bo jemu nie zależy na tym, żeby Tobie zrobić dobrze, tylko żeby się pozbyć tego, co mu nie idzie, albo na czym więcej zarobi":) Niestety nie mam takiego znajomego, z którym mógł bym tak usiąść. W przeciwnym razie chyba nie zawracał bym głowy tu na forum ciemnymi fotkami. Ale jak już będę gotowy do kupna, to Was, szanowni forumowicze, poproszę o poradę w tej kwestii. Wybiorę kilka modeli na Allegro, i spytam, co o nich myślicie :)

Pozdrawiam.
Ajgor.

Tomeksad2
01-01-2010, 17:51
Z lampą najlepiej tryb M. Dobierasz czas tak by uzyskać nieporuszone zdjęcie, przysłonę taką jaką chcesz uzyskać GO (głębia ostrości ) i ISO odpowiednie do warunków i jakie jest przez Ciebie akceptowalne, a resztę światła daje lampa. Tło wyciągasz czasem, przysłoną i ISO. O wiele lepsze efekty uzyskasz z zewnętrzną lampą odbijając światło od ścian czy sufitu. Tu jeszcze jeden ciekawy wątek
http://canon-board.info/showthread.php?t=3785

Ajgor
01-01-2010, 18:20
Dzięki :) Tyle wiedzy w jednym miejscu :)

Pozdrawiam
Ajgor

Janusz Body
01-01-2010, 18:38
@Ajgor

Nie wiem dlaczego ale mój AV dostaje czkawki po otwarciu tej Twojej strony z linku:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img97.imageshack.us/i/12116253.jpg/)

Ajgor
01-01-2010, 20:48
Hmm Bardzo dziwne. Tam podałem adres z aliasem na prv. Tutaj adres bezpośredni:

http://free.of.pl/a/aajgor/bin/sylwester/

A jak by i to nie zadziałało, to tu adresy bezpośrednio do dwóch fotek, które tam są:

http://free.of.pl/a/aajgor/bin/sylwester/IMG_6668.JPG

http://free.of.pl/a/aajgor/bin/sylwester/IMG_6693.JPG

wujek
01-01-2010, 21:26
...a po drugie muszę żonę jakoś przekonać, że jest potrzebna Hehehe;;)

Ostatnio posłałem moją ślubną na przedszkolne jasełka z analogowym 300X i podpiętą 430EX2, żona ma aparat w ręku raz-dwa razy w roku, szkolenie trwało 10 minut, efekt - 100% ostrych i ładnie naświetlonych zdjęć, wszystkie odbijane od sufitu

Lampa dodatkowo wspomaga autofocusa, kilka razy robiłem zdjęcia w absolutnej ciemności i to naprawdę działa.

Janusz Body
01-01-2010, 22:07
Hmm Bardzo dziwne.....

Nie, nie dziwne :-) Te różne serwery za frico często usiłują "zarobić" na utrzymanie umieszczając trojany, wirusy i inne paskudy na komputerach userów.

Ajgor
01-01-2010, 22:51
Czyżby spiskowa teoria dziejów? :) Jak można zarobić odstraszając potencjalnych klientów i psując sobie opinię wirusami?
Mam nadzieję, że teraz już jest OK?

HuleLam
01-01-2010, 22:59
Nie, nie dziwne :-) Te różne serwery za frico często usiłują "zarobić" na utrzymanie umieszczając trojany, wirusy i inne paskudy na komputerach userów.

free.of.pl ? Niemożliwe.
zdRAWki

Tomeksad2
01-01-2010, 23:18
...... a po drugie muszę żonę jakoś przekonać, że jest potrzebna Hehehe;;)

Pokaż różnicę między wbudowaną a zewnętrzną. Taki przykład na szybko świąteczno - sylwestrowy. Oba zdjęcia robione na M 1/100 sek i f 5,6.

wbudowana - jakie "eleganckie" tło oraz cienie od butelek, balona i krzesła

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img695.imageshack.us/img695/4513/40170378.jpg)

zewnętrzna - odbicie od sufitu

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img188.imageshack.us/img188/4831/18123173.jpg)

Ajgor
01-01-2010, 23:53
Nie no.. Szczęka mi opadła. Ja się cały czas zastanawiałem, "Jak oni to robią". Muszę ją przekonać. I jak znam życie z własnego doświadczenia, to ją przekonam.
Dzięki, że chciało Ci się poświęcić dla mnie swój czas na robienie zdjęć :) Są na tym świecie jeszcze ludzie chętni do pomocy :)
Generalnie przekonanie żony nie polega na przekonaniu jej do wydatku. Nie chwaląc się - pieniądze nie są moim największym zmartwieniem. Nie jestem jakimś bogaczem, ale te 500zł mógł bym wysupłać. (ale dopiero za parę tygodni, bo planuję kupno nowego auta, a nie wiem, ile będę na nie miał, i ile będę potrzebował). Chodzi o to, że żona przyzwyczajona jest do kompakcików, i już lustro jest dla niej jakimś monstrum, które trzeba "dźwigać" :) A jak wspomniałem o lampie, to pierwszy tekst był: "Już masz aparat do dźwigania, i jeszcze będziesz lampę nosił? Będziesz chodził jak wielbłąd" :)
Zdjęcia jej pokazałem. Podobało jej się. Czas pokaże.
Jeszcze raz dzięki :)

Tomeksad2
02-01-2010, 18:25
Wiem coś na ten temat. Moja małżonka z 400D i T17-50 jeszcze próbowała coś robić, ale obecnie do 40D z 24-105 i 580-ką nawet się nie przymierza ( zresztą wcale mnie to nie martwi ;-) ). Przyznaję, jest co dźwigać, ale zdecydowanie warto.

Ajgor
02-01-2010, 20:18
A jeszcze pytanko pomocnicze. Zamknąłem się otóż w łazience całkiem po ciemku. Robiłem fotki na różnych ustawieniach w taki sposób, żeby w polu widzenia były jakieś tam obiekty metr przed obiektywem, widoczne tylko w jego części, a w tle reszta łazienki. Zrobiłem kilka fotek różnymi ustawieniami. Na Automacie oczywiście to, co było blisko jest naświetlone, a reszta ciemna. Na ręcznych ustawieniach wszystko było naświetlone (nie podaję ustawień, bo próbowałem różne przesłony, różne czasy, i różne ISO). Również ręcznie wybierałem punkty AF. Tak, że na jednych fotkach były na bliższych obiektach, a na innych fotkach - na ścianie. I zastanowiło mnie jedno - otóż część fotek - tych naświetlonych dobrze - jest OK, a część jest zażółcona. Tak, jak by światło było żółte. Dodam, że ścian w łazience nie mam żółtych, więc nie jest to odbicie od ścian. Skąd więc żółte światło?

Pozdrawiam
Ajgor

ds74
02-01-2010, 22:07
Pewnie zastane było w żółtym odcieniu. W manualu tak może być jak lampa zbytnio " nie dopełni" naświetlania.

Ajgor
02-01-2010, 22:20
Właśnie nie. Na próbę robiłem zdjęcia w całkowitej ciemności. Ale... Tych zdjęć próbnych zrobiłem ze 30. I całkiem mi się pomieszało, które jakimi ustawieniami były robione :) Dopiero po odczytaniu danych z EXIF okazało się, że te zażółcone były robione z preselekcją przysłony (Av).

ds74
02-01-2010, 22:29
Lampa z preselekkcją przysłony działa podobnie jak w manualu. Najpierw światło zastane, reszta flash. Sprawdź jeszcze na jakim balansie bieli były robione foto - czy tu nie będzie różnicy.

Matt_K-K
03-01-2010, 00:22
A jeszcze pytanko pomocnicze. Zamknąłem się otóż w łazience całkiem po ciemku. Robiłem fotki na różnych ustawieniach w taki sposób, żeby w polu widzenia były jakieś tam obiekty metr przed obiektywem, widoczne tylko w jego części, a w tle reszta łazienki. Zrobiłem kilka fotek różnymi ustawieniami. Na Automacie oczywiście to, co było blisko jest naświetlone, a reszta ciemna. Na ręcznych ustawieniach wszystko było naświetlone (nie podaję ustawień, bo próbowałem różne przesłony, różne czasy, i różne ISO). Również ręcznie wybierałem punkty AF. Tak, że na jednych fotkach były na bliższych obiektach, a na innych fotkach - na ścianie. I zastanowiło mnie jedno - otóż część fotek - tych naświetlonych dobrze - jest OK, a część jest zażółcona. Tak, jak by światło było żółte. Dodam, że ścian w łazience nie mam żółtych, więc nie jest to odbicie od ścian. Skąd więc żółte światło?

Pozdrawiam
Ajgor

A strzelales w RAWie? Balans bieli mogl byc nie teges :)

Co do lampy zewnetrznej - to przydaje sie takze w dzien, nawet w w sytuacji gdy swiatla jest mnostwo - zwlaszcza robiac zdjecie pod slonce..ladnie da sie zniwelowac cienie pod oczami i inne niepozadane efekty. No i co najwazniejsze - twarz nie wychodzi czarna jak na zdjeciach z kompaktow :)

Jak jeszcze nie mialem lampy zewnetrznej, to tak dla zabawy bardziej, bo srednio to wygodne - ustawialem zlozona na pare razy kartke pod katem jakichs 45 stopni do lampy wbudowanej aby odbic swiatlo, niektorzy robia przez chusteczki do nosa, inni zakladaja kawalek jakiegos bialego plastiku np. z rolki filmu z analoga.. i czasami efekt jest lepszy niz z lampy "na surowo".

Ale zakup zewnetrznej polecam goraco. Nowa jakosc.

Ajgor
03-01-2010, 00:30
Właśnie nie robiłem w RAW-ie. Dziś już późno, ale jutro spróbuję. Później w jakimś programie do RAW-ów pozmieniam balans i zobaczę, jaki będzie efekt.
Co do robienia fotek pod słońce z lampą, to ten numer dawno znam :) W lecie tak robiłem, i nieźle to wychodziło.
Żonie już napomknąłem, że trzeba będzie kupić :) Zanim w ogóle pojawi się możliwość, żona będzie urobiona (a mówią, że to faceci żądzą. A ja się pytam, gdzie równouprawnienie mężczyzn :) To tak w ramach żartu.)

Ajgor
04-01-2010, 15:20
Edit. Porobiłem fotki w RAW-ie. Faktycznie na tych zażółconych zdjęciach pomaga zmiana ustawień balansu bieli. A generalnie na manualnych ustawieniach najlepsze rezultaty daje ustawienie balansu na światło lampy błyskowej :) Czyli chyba na logikę tak powinno być :)
Czy robiąc z zewnętrzną lampą na automacie (lub na manualu z automatycznym balansem bieli) też istnieje ryzyko, że fotki będą żółte?

ds74
04-01-2010, 20:08
W trybie automatycznym aparat zawsze ustawi ci AWB. Różnica na zdjęciu między AWB a balansem do flesza przy błysku nie jest duża, ale jednak jest. RAW i nie ma problemu.

Ajgor
04-01-2010, 20:14
Oczywiście w RAW nie ma problemu. Ale jak się robi ze 200 fotek, to obrobienie później tego to już jest problem. Mi chodziło o to, że jak z lampą będę robił ma ustawieniach manualnych, tylko balans bieli zostawię automatyczny, to czy ten Balans będzie OK.

ds74
04-01-2010, 20:21
Powinien być ok, chociaż dedykowany do lampy jest trochę lepszy. Najlepiej sprawdzić co ci będzie bardzej odpowiadać. Rawy można obrabiać w pakietach, niekoniecznie po jednej sztuce.

Ajgor
04-01-2010, 20:31
No cóż. Dzięki na razie za pomoc. I tak lampy jeszcze nie mam. Jak będę miał, to będę testował... testował... Testował... I zobaczę :)

Matt_K-K
04-01-2010, 20:47
Jak nie robisz tez zdjec jakimis duzymi seriami, to mozesz sobie ustawic RAW + jpg, wtedy bedziesz mial 2w1 - z jednej stronie wygode jpg, z drugiej wygode dopieszczenia czy wrecz uratowania zdjecia.

ds74
04-01-2010, 20:55
No cóż. Dzięki na razie za pomoc. I tak lampy jeszcze nie mam. Jak będę miał, to będę testował... testował... Testował... I zobaczę :)

I tak ma być. Pzdr.

mateuszkaratysz
04-01-2010, 21:02
Sam się zastanawiam nad tym co opisał autor, na głupim jasiu po redukcji siły błysku na -2ev WB jest zupełnie inny niż przy -1ev i 0ev (przy AWB)

Siła błysku wpływa na WB ? O_o pierwsze słyszę. Na zewnętrznej nie próbowałem.

Ajgor
04-01-2010, 21:08
Może w zależności od siły błysku światło jest odbierane jako dzienne/słoneczne/żarówki itp? I WB się zmienia? Chociaż na logikę takie rzeczy powinny być korygowane w oprogramowaniu aparatu. WB powinien wiedzieć, jak jest robione zdjęcie, i odpowiednio do tego się ustawiać. A może piszę bzdury? Sam nie wiem.

HuleLam
04-01-2010, 21:54
Sam się zastanawiam nad tym co opisał autor, na głupim jasiu po redukcji siły błysku na -2ev WB jest zupełnie inny niż przy -1ev i 0ev (przy AWB)

Siła błysku wpływa na WB ? O_o pierwsze słyszę. Na zewnętrznej nie próbowałem.

Wpływa na barwę (temperaturę barwową) światła palnika. To fakt, najbardziej widoczny w tanich lampach studyjnych. Ale może w "kukułce" też?
zdRAWki

mikie
20-01-2010, 21:28
Witam.

Tymczasem fotki robione jego Alphą są pięknie naświetlone - zarówno bliższe, jak i dalsze obiekty są równomiernie widoczne, a te robione moim Canonem są jakieś kulawe.

Moze kolega jeszcze pokazac te zdjecia z Alphy? Bo jesli tam rzeczywiscie wychodza dobre to troche smiesznie to wyglada - do canona lampa zewnetrzna odbijana z sufitu i to jeszcze ustawienia w manualu, podczas gdy gość z Sony Alpha uruchamia aparat i po prostu pstryka fotke i co - ma ten sam efekt? Chyba jakis przerost formy nad treścią... Dlatego ciekaw jestem tych zdjec z Alphy, tak dla porównania