PDA

Zobacz pełną wersję : ACR/LR/Adobe profiles i 5D mark II



iREM
29-12-2009, 18:01
Mam pytanie do piątkowiczów. Wiem, że DPP ogólnie wyświetla kolory do ****, to jest są śliczne i dalekie od rzeczywistości, wiem, że się kręci różnymi gałkami ;-) i nie ważne czy to szopa czy acr czy LR.

Teraz pytanie - czy Wy też na wszystkich profilach w sofcie opierającym się na ACR macie takie przebarwione na czerwono mordki?
Dopóki nie porównuję z DPP jest ok, ale jak tylko porównam to mnie krew zalewa i się zastanawiam, czy te profile są tak skopane przez edobiego czy coś z moim sprzętem jest nie tak. Kupowanie kitu kalibracyjnego raczej mi się nie uśmiecha. Robienie w jpgach nie wchodzi w grę. Jak kurka ustawić difoltowe wartości (albo profil?) żeby po pierwsze te cholerne prewki wyglądały po renderingu tak samo a nie dowalały tonę czerwieni?

Może ktoś znalazł w necie jakiś np. preset zerowy do piątki mark 2 ?

ps.
Dodam jeszcze że lepsze efekty dostaję jak zmodyfikuję profil Camera Neutral (dla 5D mII) wg wskazań: Red Primary: +30, +10; Green Primary: +20 i -20. Wtedy buzia ma naturalny odcień. Ale gdzie tkwi błąd?

Janusz Body
29-12-2009, 21:29
....
Dodam jeszcze że lepsze efekty dostaję jak zmodyfikuję profil Camera Neutral (dla 5D mII) wg wskazań: Red Primary: +30, +10; Green Primary: +20 i -20. Wtedy buzia ma naturalny odcień. Ale gdzie tkwi błąd?

Suwaki Red zmieniają wartości Green i Blue nie ruszając Red. To samo jest z pozostałymi. Taki jeden (Janusz Body) o tym pisał gdzieś w T&T ;-)

Chcąc "ruszyć" czerwienie trzeba używać Green i Blue.

Inna sprawa, że chyba coś z Twoim aparatem. Przydało by się zrobić ze 2 profile ale bardzo możliwe to Twój aparat coś tu miesza.

iREM
30-12-2009, 09:32
Suwaki Red zmieniają wartości Green i Blue nie ruszając Red. To samo jest z pozostałymi. Taki jeden (Janusz Body) o tym pisał gdzieś w T&T ;-)

Chcąc "ruszyć" czerwienie trzeba używać Green i Blue.

Inna sprawa, że chyba coś z Twoim aparatem. Przydało by się zrobić ze 2 profile ale bardzo możliwe to Twój aparat coś tu miesza.

Starałem się dopasować obraz pod prewkę. Puszka moim zdaniem jest ok, to raczej niewiedza amatora ;-) No może jeszcze słabe profile Adobe.

iREM
30-12-2009, 11:08
Chyba jednak jest coś więcej "na rzeczy", może jestem zbyt wymagający ;-)
Czy mógłbyś Janusz ustosunkować się do tego artykułu (http://www.piro.art.pl/2009/02/06/profile-acr-dng-profile-editor-colorchecker/)
Będę wdzięczny za Twoje uwagi.

Janusz Body
30-12-2009, 12:53
W sumie to się, po części "ustosunkowałem" w którymś filmiku :-)

W artykule jest trochę nieścisłości:

1. Wydaje mi się błędem generowanie "dual illuminant". Żeby poprawnie wygenerować dual trzeba mieć fizycznie dwa zdjęcia w różnych temperaturach barwowych i profil "pokrywa" TYLKO to co jest POMIĘDZY tymi wartościami czyli jest (w miarę) OK* dla INTERPOLACJI i bardzo do... niczego dla EXTRAPOLACJI. To jest natura każdej extrapolacji i wynika bardziej z matematyki niż z natury rzeczy. ALE... to ma sens jedynie wtedy gdy chcemy, żeby profil był uniwersalny. Tylko po co? Po co mieć coś uniwersalnego (czytaj gorszego) od konkretnego profilu do konkretnych warunków oświetleniowych? Zresztą uniwersalne to są - zrobione przez Adobe.


* OK oznacza "takie sobie"

2. Nie wiem co krzywa tonalna ma wspólnego z profilem (w sensie profilu KOLORU). To co jest w artykule to chyba nie do końca zrozumienie, że krzywa tonalna to część "profilu" czyli USTAWIEŃ ACRa i na sam profil kolorystyczny jest nakładana/dodawana zupełnie niezależnie. Profil koloru zawsze będzie tworzony dla "linear" a co potem z tym user zrobi to jego sprawa. Nadużywamy tu słowa profil bo profil koloru i profil wołania ACR to różne sprawy a wprowadza to sporo zamieszania. Profil wołania (ustawienia ACR) jest szerszy i zawiera w sobie profil koloru. :-)

3. No i najważniejsze DNG Profile Editor jest przede wszystkim EDYTOREM a nie "twórcą" profilu. Do tego Color Checker Passport czy cokolwiek innego (np. inCamera) jest znacznie lepsze. Tworzy jedynie profil koloru a nie otumania usera krzywymi i innymi bzdetami. Color Checker wręcz wymaga konwersji RAW do ACR bez "kombinowania" suwaczkami, krzywymi itp.

Na koniec mam dla Ciebie złe wieści. Mam naprawdę podejrzenia, że to Twój aparat ma taką przypadłość. Bawiłem się ostatnio 5D2 i było całkiem normalnie. To, zdaje się, taka sama matryca jak w 1Ds3 tylko z innym filtrem AA. Ktoś miał podobną przypadłość (chyba Tom01) z jedynką - nie pamiętam jak to się skończyło - chyba wymianą aparatu.

4. Zupełnie nie wiem jak odnieść się do narzekań na rendering w światłach. Mnie się wydaje, że to co najmniej przesada albo znowu narzekanie, że program nie potrafi wyciągnąć informacji z mocno prześwietlonych partii zdjęcia. Był kiedyś problem "obwódek" wokół mocno wypalonych blików (np. odbicia od pofalowanej wody) i np. CaptureOne radził sobie z tym lepiej. W ACR 5.x (chyba w 4.x już to było - nie pamiętam) problem właściwie zniknął - ACR w zakładce Lens Correction w CA ma "highlight edges" i "all edges" które sobie z tym radzą całkiem dobrze - zwykle PO korekcji CA. To trochę problem "filozofii" producenta czy więcej robić w "auto" czy dawać obraz bardziej "surowy" dając userowi większe możliwości. Mnie bardziej odpowiada to drugie. :-)

iREM
30-12-2009, 13:40
Bardzo bardzo dziękuję! Jak zwykle ;-)

A teraz kilka moich wniosków. Oczywiście tu znowu poproszę Cię o weryfikację, żeby nie wprowadzać w błąd innych.
Filmów jeszcze nie zdążyłem przejrzeć, ale zrobię to na pewno!

Wydaje mi się, że znalazłem błędy w swoim postępowaniu. Przede wszystkim zignorowałem Picture Style, co jest dużym błędem. Myślenie jak RAWy, to cała reszta jest nieistotna - jest błędne. Po drugie brak konsekwencji. Dla jednych będzie to oczywiste, dla innych przy nadmiarze zajęć, pracy i zdjęć - może nie.

Do rzeczy:
Błąd pierwszy. Korzystanie z dowolnych ustawień Picture style podczas pracy z RAW, a później ustawienie wygodnego mi profilu w ACR lub LR. Co powoduje - piękne kolorki na LCD aparatu, normalne PREWKI np. w LR i po chwili zupełne odejście po renderingu.
Jak powinno być? Picture style - np. NEUTRAL, otwarcie w ACR/LR z profilem Camera Neutral i dopiero praca nad zdjęciem. Co daje? Bardzo zbliżony obraz na prewce, w DPP oraz w ACR/LR - na dzień dobry.

I drugie - konsekwencja - jeśli Portret w PCT ST, to profil portret w ACR/LR.
A nie dowolny.

Co nie zmienia faktu, że profil portret daje mocno czerwoną buzię w każdej z kombinacji i tu mam jedyne wątpliwości co do swojej puszki. Ale wydaje mi się że z 40D było podobnie.

Janusz Body
30-12-2009, 14:20
Jeśli korzystasz z całego zestawu Bridge-ACR-PS czy LR to profil w aparacie jest bez znaczenia bo i bridge i LR generują własne podglądówki na defaultowych ustawieniach (tj. takich jakie TY ustawiłeś jako default).

W aparacie mam na stałe tak jak "fabryka dała" czyli Styl Obrazu->Standard - i tego wogóle się nie dotykam. To ma znaczenie TYLKO dla zaszytych jpegów i widać to tylko w przeglądarkach wyciągających te zaszyte jpegi (np. FastStone - bardzo mi podpadło bo nie obsługuje profili v4 - przestałem używać :) )

W aparacie mam też WB ustawiony na stałe na 5500K i też się tego nie tykam. :-)


W ACR - jeśli nie mam własnego profilu, najczęściej mam - to otwieram Camera Standard czyli to co Adobe przygotowało dla mojego aparatu - jest najbliżej prewki z zaszytego jpega.

Nic lepszego niż profile z Passport Checkera i tak nie ma. To można kupić na spółkę na kilka osób. Tak naprawdę wystarczy zrobić sobie kilka profili na mniej lub bardziej typowe sytuacje - pokój (żarówki żarowe), łąka w słońcu, łąka w cieniu, łąka przy dużym zachmurzeniu, biuro (jarzeniówki), + śwaitło z energooszczędnych i to w zasadzie wystarczy. Na nietypowe "dual illuminant" zrobiony na energooszczędnych (2900K) i oświetleniu akwaryjnym (15000K) - nie mam takiego ale czysto teoretycznie to powinno być najlepszym przybliżeniem tego co pomiędzy. Po co aż 15000K? - niebo w kierunku północnym może mieć i 50000K :-)

Passport Checker to ok. 400 złociszy. Jak przeliczyć na czas spędzony na "walce" z kolorami to... wychodzi po 1 gr na zdjęcie :-) - nie pracuję w reklamie tegoż ustrojstwa ale to naprawdę działa. :-D

Teoretycznie jest możliwe, że w procesie nakładania filtra bayera na matrycę coś tam się lekko przesunie i interpretacja kolorów może być zwichrowana bo np. czerwone filtry zachodzą po 1 mikronie na zielone sensory. Z tego co pamiętam u Tom01 to wszystkie zdjęcia miały taką "czerwoną" przypadłość - albo jakoś tak - to było ze 2 lata temu i najlepiej pytać u źródła. :-)

iREM
30-12-2009, 14:38
Passport Checker to ok. 400 złociszy. Jak przeliczyć na czas spędzony na "walce" z kolorami to... wychodzi po 1 gr na zdjęcie :-) - nie pracuję w reklamie tegoż ustrojstwa ale to naprawdę działa. :-D


OK, wielkie dzięki, zastanowię się, może rzeczywiście warto. W dość drogim sklepie makowym widziałem taki kit za 364 zeta netto.

aptur
30-12-2009, 14:41
OK, wielkie dzięki, zastanowię się, może rzeczywiście warto. W dość drogim sklepie makowym widziałem taki kit za 364 zeta netto.

Tutaj masz taniej:
http://www.cyfrowaciemnia.pl/index.php/product/show/id/796

sam zapewne niedługo nabędę to cudo

iREM
30-12-2009, 14:56
Tutaj masz taniej:
http://www.cyfrowaciemnia.pl/index.php/product/show/id/796

sam zapewne niedługo nabędę to cudo

Ooo, miło :-) Kto zna taniej? ;-)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Podsumowując:
Moje "nowe ulubione" ustawienia na dzień dobry to:

Picture style: NEUTRAL.
WB: lubię któryś z konkretnych tematów, jak np. ŚWIATŁO DZIENNE czy inny temetyczny, albo jak u Janusza konkretnie np. 5500.

Wczytujemy ACR/LR z powyższymi ustawieniami, a więc
Profil Camera NEUTRAL,
WB - jak wyżej.

Dostajemy na dzień dobry w LR/ACR prewki najbardziej zbliżone do zrenderowanych obrazów HRes.
I tu oczywiście zaczynamy naszą zabawę z wywoływaniem RAWów.

iREM
30-12-2009, 18:51
W sumie to się, po części "ustosunkowałem" w którymś filmiku :-)


No to ze mnie **** wołowa, bo dopiero dotarłem do tych filmów, niesamowicie przyspieszyliście!!! Skarbnica wiedzy! :-)