PDA

Zobacz pełną wersję : Opinie, tanie studyjne lampy błyskowe z allegro.



madc0w
25-12-2009, 21:56
Witam w związku z małym zatstrzykiem gotówki po świętach, (jestem w tym wieku kiedy święta to kasa na + zamiast na -) Zastanawiam się nad zakupem jednej lampy błyskowej (moc około 180-300ws), interesuje mnie opinia np. dotycząca takich lamp
http://allegro.pl/item864499543_zestaw_lampa_180ws_softboks_50x70cm_ statyw_290cm.html
Czy jest to najtandetniejsza chińszczyzna, czy do zastosowań czysto amatorskich (powiedzmy ze raz na 2-3tygodnie 2-3 godzinna sesja w domu) w zupełności wystarczą?
Zdjęcia najczęściej robię w pokoju (jakieś 18-30m^2) myślałem po czasie nad dokupieniem drugiej lampy, jakiegoś tła i 'budowaniem' mini studia).
Czy może lepiej dozbierać do jakiegoś quantuum (które podobno jest już jakimśtam wyznacznikiem jakości.)
Zdjęcia które chciałbym robić to zdjęcia portretowe, raczej nie tylko twarz, a powiedzmy popiersie, może czasami cała sylwetka,
Zdjęcia w powiedzmy tym klimacie
http://sublime-nudes.deviantart.com/art/Merry-Christmas-09-147905557
http://bagnino.deviantart.com/art/happy-holidays-147842368
http://houserphotography.deviantart.com/art/K-XVI-147612561
http://houserphotography.deviantart.com/art/Z-XL-147604778
http://johnperi.deviantart.com/art/Untitled-70-147421077
http://johnperi.deviantart.com/art/Untitled-69-147359020
Z obiektywów posiadam canona 50mm 1.8 + kit aparat 350d (więc powiedzmy iso do 400 jest używalne powyżej już dość znacznie szumi)
Posiadam jeszcze starą elgawę n128 (ciężko mi określić jaką to ma moc) zbudowałem sobie do niej taki 'dynks' który odbija i rozprasza światło w stronę sufitu. Jednak takim światłem raczej nie jestem w stanie zbudować jakiegoś klimatu, nastroju.
Myślałem więc o zestawie jakaś lampa 180-200 może 300ws(ale to chyba już za drogo) + ta elgawa odpalana zdalnie do doświetlania tła etc.

Szukałem na forum jednak nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

madc0w
28-12-2009, 12:10
nikt nic nie wie? totalnie nic?

bronek
28-12-2009, 15:20
Cześć,

mam analogiczną lampkę (nieco słabszą 100Ws), do tego drugą żarówkę 68Ws, softbox, jakieś statywy, parasolki . Jestem zupełnym amatorem, sprzęt służy mi do zabawy i moim zdaniem, do opisanej wielkości studia (i jak rozumiem standardowej wysokości 'normalnego' mieszkania) taka lampka z zupełności wystarczy. Sprzęt oczywiście jest chiński, ale jego cena też jest taka :) Moja lampka jest używana od kilku miesięcy i jestem z niej bardzo zadowolony. Płynna regulacja siły błysku, wyzwalanie z kabelka lub za pomocą fotoceli, łatwy montaż parasolki czy softboxa - wszystko to jest ok. Jedynym ograniczeniem może być chyba tylko fakt, że pasują do niej tylko określone akcesoria, sprzedawane raczej tylko przez dostawcę tego sprzętu. No i całość jest mocno plastikowa, na pewno nie jest to sprzęt do ciężkiego użytkowania, przenoszenia itp.

Pzdr,
Marek

madc0w
28-12-2009, 16:51
Mógłbyś wrzucić jakieś przykładowe fotki? Tutaj lub na pw, ew myślę jeszcze o quantuum pt 200 a to juz troszke wyzsza klasa chinczykow :)

czarny1999
28-12-2009, 17:55
coby nie smiecic...
wie ktos cos o tym sprzecie - bardzo malo w necie,
mial ktos okazje uzywac tych lamp - wiem z sie szybko laduja i to w zasadzie tyle:
Lampa studyjna Elinchrom Prolinca 250 watt/125 watt sprawdzi sie to w domowych warunkach ?
pozdr

wojkij
28-12-2009, 22:53
W domowych warunkach to wszystko co błyska i ma regulacje mocy się nada. Ale sensu kupowania 125/250w nie widzę, lampy "naaparatowe" chyba będą mocniej błyskać a zastosowań więcej.

bronek
28-12-2009, 23:54
ale lampę "naaparatową" można mieć tylko jedną (czyli też tylko w jednym miejscu), a czasami / zwykle przydaje się więcej :) Poza tym, nawet najzwyklejsza parasolka czy softbox o wiele bardziej rozproszy światło lub ew. wraz jakimś innym drobnym osprzętem umożliwi jego precyzyjne skierowanie.

Poniżej przykłady fotek z domowego studia na dwie tanie chińskie lampki (projekt kalendarz domowy 2010 :D ):


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/img689/5962/201007.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img689.imageshack.us/img689/2025/201011.jpg)

Grucha23
29-12-2009, 00:04
http://canon-board.info/showthread.php?t=55788

Polecam zerknąć do tego wątku

A na mojej stronce efekty w galerii "dzieci w obiektywie"
Lampy: F&V 400Ws+F&V 200Ws softboxy 80/60
Z lamp jestem zadowolony, naprawde polecam - zestaw kosztował mnie 1300zł

sebcio80
29-12-2009, 00:11
W domowych warunkach to wszystko co błyska i ma regulacje mocy się nada. Ale sensu kupowania 125/250w nie widzę, lampy "naaparatowe" chyba będą mocniej błyskać a zastosowań więcej.

wedlug moich raczej malo dokladnych obliczen wynika ze 580EX to odpowiednik ~ 180 - 200Ws

szuler
29-12-2009, 00:15
i co z tego jak to światło zmiękczyć, jak podłączyć softboks, czy inne akcesoria studyjne (wrota, filtry, czasze do tła, strumienice)

Grucha23
29-12-2009, 00:17
Właśnie, sam błysk to nie wszystko. Ośmielam się nawet stwierdić że sam błysk to zbyt wiele :)

sebcio80
29-12-2009, 00:22
i co z tego jak to światło zmiękczyć, jak podłączyć softboks, czy inne akcesoria studyjne (wrota, filtry, czasze do tła, strumienice)

ja nie twierdze ze lampa zwykla jest lepsza, ale z podlaczeniem wszystkich akcesoriow to raczej nie ma zadnego problemu (no moze z wrotami trzeba bedzie sie bardziej pogimnastykowac)

Ernest_DLRS
29-12-2009, 00:57
Z tanich lampek śmiało polecam CY200K czyli 200Ws lampki, można je dostać w zestawie ze statywami na allegro, sprzedawca: FREEPERS. Chyba najlepszą cenę u niego można wychaczyć. Do tego jakieś dwa softboxy, parasolek osobiście nie lubię ale jak kto woli. Może jakiś beauty dish do tego... Ale na początek coby się "oswoić" dwa softy spokojnie stykną ;)
Pzdr!
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Aha oczywiście są to lampy z mocowaniami Bowens, czyli na necie masz dostęp do pełnej gamy akcesorium.

madc0w
29-12-2009, 01:05
mhm wstępnie myślałem o 1x200ws teraz (1 lampa to juz dla mnie i tak bardzo duze mozliwosci, zdjęcia indor robie aktualnie przy pomocy elgawy 128n i zbudowanego własnoręcznie z kartona, folii alu i kalki 'odbijacza w strone sufitu'. I niestety z efektów nie jestem zbytnio zadowolony bo światło jest takie ble i nie mogę oświetlić z boku czy jakiejś ciekawej kompozycji zrobić bo jestem ograniczony albo światłem dziennym (aktualnie f2.2 i czasy naświetlania rzędu ~1/30s przy iso 200-400 więc średnio) albo wspomnianą elgawą.

O drugiej lampie myślałem za jakiś czas (6-10mc) jak uzbieram kase na coś 300ws.
Bo oczywiście wiadomo że mocy nigdy za mało ale po 1 nie mam tego gdzie rozstawić w pokojach gdzie robie zdjęcia, odległość lampy od modelki to po wstępnych obliczeniach 2-3m więc 300-400watowe lampy to nawet za duzo (a i budzet nie ten i to chyba główny problem :) )

Właśnie zastanawiam się między CY200K a quatnuum pt-200 cena taka sama mocowania te same. do tego statyw + soft 50x70 (chyba ze inny lepiej, dlaczego?)

madc0w
01-03-2010, 22:32
odkopuję temat bo ciągle mam dylemat ;)
http://fripers.pl/product_info.php/info/p619_Profesjonalny-zestaw--QQ-250-Ws-softbox-60x90-statyw.html
czy jakiś nissindi622/430ex wyzwalany przez kabel/fotocelę z boku?
z 1 strony nissin/430ex o wiele bardziej 'mobilne' z drugiej strony dochodzi koszt parasolki, statywu i gorsze swiatlo jak na warunki 'mini studi'a

skura
02-03-2010, 00:03
soft 50x70 (chyba ze inny lepiej, dlaczego?)[/QUOTE]

z softboxami to jest tak. Wysokość softboxa odpowiada mniej więcej wysokości fotografowanej osoby lub przedmiotu. Piszesz, ze masz nieduze pomieszczenie. Więc pewnie z foceniem całej postaci możesz mieć problem. Wyczytałem kiedyś na forum, ze przerysowań związanych z szerokim kątem nie widac już na obiektywie 35mm. Wiec soft 70cm, to mniej niż połówka postaci. Sa softy wysokie a wąskie Quantum takie robi z mocowaniem bowensa 40*180cm lub 30*120cm.

Postaw sobie jednak inne pytanie. Po inwestować w studio w pomieszczeniu małym. Czy nie lepiej wynająć studio? Ceny wbrew pozorom nei sa wysokie. A nie robisz inwestycji.

madc0w
02-03-2010, 00:22
Mam też możliwość rozstawienia tej lampy w innym pomieszczeniu (około 36m2)
Co do wynajęcia studia w pzn ceny ~50-100zł za 1h a na wyposażeniu studia 2x180ws + sys zawieszania tła + trochę światła stałego (co fotografów raczej nie interesuje) + parasolki blendy softboxy*2 (tez 50x70) więc nie jest to zbyt bogate wyposażenie. A za 4-5wejść do takiego studio (liczmy ze po2h) mam w sumie lampę na własność jakości nie gorszej jak w tym 'pro' studio :].

Tezet-gdynia
02-03-2010, 02:16
wedlug moich raczej malo dokladnych obliczen wynika ze 580EX to odpowiednik ~ 180 - 200Ws

Chyba zartujesz :-| Ws mozna obliczyc na dwa sposoby:

1. Z kondensatora w srodku odpowiedzialnego za ilosc energii
2. Z wielkosci palnika ktory moze wytrzymac okreslony ladunek

Nie wiem jaki kondensator siedzi w 580EX, ale w SB28 siedzi 1300uF na 330V. Nie wiem jaki palnik siedzi w 580EX, ale w SB28 jest bardzo podobny wymiarami.

Z parametrow kondensatora w SB28 wynika ze w najlepszym wypadku (gdy panilk pociagnie energie calkowicie do zera) wychodzi 70Ws. Nigdy nie rozbieralem zadnego EX'a, ale strzelam ze nie ma wiecej niz 120Ws - Po wymiarach palnika ;)

Niestety, na temat kondensatora nie ma niczego w zadnym manualu, ani zwyklym, ani technicznym - tylko numer czesci znanej producentowi.

180Ws to kondensator 3300uF na 330V. A szczerze nie widzialem jeszcze takiego na rynku, a nawet jesli istnieje to to jest straszna kobyla ktora by sie fizycznie nie zmiescila w lampie ;) Nawet na stronie Rubycon'a - producenta kondow do lamp blyskowych - najwiekszy to 1500uF z tego co pamietam ;)

piday
03-03-2010, 21:34
Chyba zartujesz :-| Ws mozna obliczyc na dwa sposoby:

1. Z kondensatora w srodku odpowiedzialnego za ilosc energii
2. Z wielkosci palnika ktory moze wytrzymac okreslony ladunek

A z liczby przewodniej? Akurat ta jest znana i wystarcza do rozsądnego oszacowania energii...

sebcio80
03-03-2010, 23:12
A z liczby przewodniej? Akurat ta jest znana i wystarcza do rozsądnego oszacowania energii...

dokładnie tak szacowałem moc lampy, wiadomo ze szacunki nie sa super dokladne ale maja sens

wzielem sobie dane z lampy studyjnej, dla ktorej podana byla liczba przewodnia 58 dla kąta błysku 55 stopnie i dla czulosci ISO 100, lampa taka ma moc 300Ws

55 stopni odpowiada katowi widzenia 42mm

liczba przewodnia 580EX II dla kąta widzenia 42mm to 39

z tego łatwo obliczyć, że 580EX posiada energie błysku 200 Ws

ile w tym prawdy? nie mam pojecia, najlepiej po prostu porownac 580EX z jakas lampa 200Ws

Tezet-gdynia
03-03-2010, 23:59
Z liczby przewodniej raczej nie mozna ;) Liczba przewodnia jest zalezna od mocy lampy oraz reflektora, dlatego tez zmienia sie w zaleznosci od zoom'u lampy. A reflektor moze miec takze rozny wspolczynnik odbicia/rozproszenia/rozny kat itp.

Zauwaz ze dla studyjnej przewaznie moc jest podana bez zadnego modyfikatora - sam czysty palnik, lub jakas miska - ktora nie wyglada jak lustro. Wiec tak prosto, jesli miska odbija 70% swiatla to lampa o mocy 300Ws swiatla na palniku da 510Ws idace "w swiat". 300Ws + 70% odbite.

Lampa blyskowa ma odblysnik jak lustro, czyli mozna przyjac ze odbija 98% swiatla. Wiec 300Ws swiatla na palniku da 594Ws idace "w swiat".

Mozna jeszcze policzyc tak, jesli lampa studyjna 300Ws ma LP=55. To znaczy ze z jakims odblysnikiem. Pewnie z czyms co odbija tak jak pisalem z 70% swiatla. Lampa blyskowa ma lustro odbijajace 98% i tez LP=55. Czyli LP Lampy blyskowej = LP studyjnej +30% = 71,5. Tak w przyblizeniu. Ale jak pisalem Ws zawsze sa podawane na palniku, bez zadnego modyfikatora.

Ws to zawsze jest realna ilosc swiatla wydzielona przez palnik - a co dalej z tym zrobisz - to juz Twoja sprawa - czy softbox zabierze swiatlo czy lustro odbije i doda "mocy"

Dlatego Ws liczy sie z pojemnosci i napiecia kondensatora. Bo lampa nie blysnie mocniej niz otrzyma energii.

Jeszcze jakby ktos sie zastanawial ile to jest np 1Ws w przeliczeniu na swiatlo ciagle by miec takie same parametry ekspozycji. 1Ws to ilosc swiatla zarowki swiatla stalego o mocy 1W uzyskana w ciagu sekundy, ale oddana w ciagu - najgorzej 1/100 lub 1/1000 sekundy (nie pamietam dokladnie w jakim czasie lampa blyska ale pamietam ze chyba 1/1000 albo nawet krotszy). Czyli 1Ws to w najgorszym przypadku 100W(1000W) swiatla ciaglego ;) To takie luzne obliczenia. Jednak czesto pozwalaja oszacowac moc swiatla w pomieszczeniu w przeliczeniu na Ws :wink:

Moze ktos zmierzyc ta 580Ex w zaokraglonym miejscu gdzie zespol palnika rusza sie gora dol ? Najlepiej ustawic lampe w pion i zmierzyc szerokosc i grubosc lampy w miejscu gdzie sa przyciski do ustawiania pion-poziom - tam znajduje sie kondensator glowny. I wymiary tez pozwola dowiedziec sie czy kondensator dla 200Ws by sie tam zmiescil ;)

dinderi
04-03-2010, 00:58
Moze ktos zmierzyc ta 580Ex w zaokraglonym miejscu gdzie zespol palnika rusza sie gora dol ? Najlepiej ustawic lampe w pion i zmierzyc szerokosc i grubosc lampy w miejscu gdzie sa przyciski do ustawiania pion-poziom - tam znajduje sie kondensator glowny. I wymiary tez pozwola dowiedziec sie czy kondensator dla 200Ws by sie tam zmiescil ;)

Mogę zmierzyc, ale nie wiem, czy to ma sens, jako taki.
Lampa ma prawie całe menu przebudowane i w zasadzie wszytko zależne jest od wyświetlacza. Można sobie mierzyć, i tak bez rozebrania, do niczego nie dojdziesz. Kondensator może być mały, albo wielki, a wyswietlacz i tak robi swoje. Więc nawet mierząc podstawę do palnika, cięzko określić, czy jest dość miejsca.
Jak sie skończy gwarancja, chętnie zmierzę moją 580exII, ale na razie się wstrzymam :)

Tezet-gdynia
04-03-2010, 06:14
Mi chodzi o te wymiary, w mm


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.galeria.tomasz-lis.pl/roznosci/580ex.jpg)

Bo wlasnie w tym miejscu na 99% siedzi glowny kondensator ;) Kilka lamp rozebralem i zawsze tam byl - dziwne zeby canon pakowal go gdzie indziej. Ma to swoje plusy i minusy - w razie rozerwania kondensatora - reszta elektroniki jest w miare zabezpieczona. I jest to w sumie najwieksze puste miejsce w lampie ;) Wiec te wymiary po odliczeniu ok 2mm X i Y pozwola dowiedziec sie jakie maksymalnie moze miec wymiary kondensator tam umieszczony ;)

Na stronie rubycona - glownego producenta kondensatorow do lamp blyskowych - najwiekszy jest 1500uF na 360V - co daje w idealnych warunkach 97,2Ws.

Ponoc Metz 45CT1 ma 1700uF 360/385V. Czyli ladujac go do granic przebicia - otrzymujemy 126Ws. A ladujac do 360V otrzymujemy 110Ws. Kondensator jesli ma jakas pojemnosc i napiecie pracy to ma swoje wymiary - to nie jest jakas *******ka ktora mozna zminiaturyzowac :wink:

dinderi
04-03-2010, 10:17
x = 44 mm
y = 74 mm

v.1958
04-03-2010, 11:55
Zauwaz ze dla studyjnej przewaznie moc jest podana bez zadnego modyfikatora - sam czysty palnik, lub jakas miska - ktora nie wyglada jak lustro. Wiec tak prosto, jesli miska odbija 70% swiatla to lampa o mocy 300Ws swiatla na palniku da 510Ws idace "w swiat". 300Ws + 70% odbite.


a to mi zabiłeś klina :-D
lampa o "mocy" 300Ws (a właściwie o energii błysku 300Ws=300J)
dla uproszczenia zakładam, że palnik jest kulisty i światło jest promieniowane równomiernie we wszystkich kierunkach, tylną połowę palnika otacza jak u Ciebie miska (odbija 70%)
"moc" światła wypromieniowana do przodu:
1/2x300Ws (to światło skierowane bezpośrednio z palnika do przodu) + 1/2x300Wsx70% (światło skierowane do tyłu i odbite) = 255W
Z energii 300Ws "na palniku"nie da się uzyskać większej energii "idącej w świat" - układy odbijające i formujące strumień świetlny nie mogą mieć sprawności 100% i wyższej

Tezet-gdynia
04-03-2010, 16:01
a to mi zabiłeś klina :-D
lampa o "mocy" 300Ws (a właściwie o energii błysku 300Ws=300J)
dla uproszczenia zakładam, że palnik jest kulisty i światło jest promieniowane równomiernie we wszystkich kierunkach, tylną połowę palnika otacza jak u Ciebie miska (odbija 70%)
"moc" światła wypromieniowana do przodu:
1/2x300Ws (to światło skierowane bezpośrednio z palnika do przodu) + 1/2x300Wsx70% (światło skierowane do tyłu i odbite) = 255W
Z energii 300Ws "na palniku"nie da się uzyskać większej energii "idącej w świat" - układy odbijające i formujące strumień świetlny nie mogą mieć sprawności 100% i wyższej

Wiem wiem, ale nie chcialem juz tworzyc tutaj takich wzorow gdzie xx% swiatla idzie w przod i yy% swiatla idzie w tyl, i z tych yy% jest odbijane tylko zz% swiatla :p Dlatego opisalem to w miare lopatologicznie - chodzilo tylko o pokazanie ze odblysnik odblysnikowi nie jest rowny ;) W sumie w mojej wersji powinno sie wynik podzielic przez 2 i wyjdzie 510/2=255 ;) Moj blad - przyznaje sie i dzieki za sprostowanie, bo tu wiekszosc teoretyzuje. Ale jak widac i praktykow majacych glowe na karku troche jest ;)

W obu przypadkach jest zachowana zasada ze lampa systemowa z lustrzanym odblysnikiem da teoretycznie "wiecej swiatla" niz lampa studyjna, wiec nie mozna tego przeliczyc na Liczbe Przewodnia ;)


x = 44 mm
y = 74 mm

Wiec mozna przyjac ze przycisk do zmiany polozenia palnika zajmie z 5mm + 2mm z drugiej strony wiec y = 68mm. A srednica x jest mniejsza o 3mm przy sciankach 1,5mm wiec x = 41mm

x=41mm
y=68mm

1500µF/330V = 59x35mm - 74,25Ws - miesci sie
1000µF/360V = 63x30mm - 64,8Ws - tez sie miesci
1000µF/400V = 45x37mm - 80Ws - ten tez
1300µf/360V = 64x35mm - 84,24Ws - i ten tez
1300µF/400V = 105x51mm - stanowczo za duzo - 104Ws
2400µF/450V = 152x76mm - To juz jest duzo za duzo - 243Ws
6800µF/350V = 150x75mm - To juz do studyjnych - 416,5Ws - i ten mi sie marzy w rozsadnej cenie dostepny w polsce :p

I na tym koncze poszukiwania, bo raczej nie ma sensu. Widac ze jedynie ktore by pasowaly to te w okolicach 70-85Ws. Mozliwe ze canon gdzies sobie skombinowal specjalnie zaprojektowany pod dane wymiary i wycisnol jeszcze te dodatkowe 10% na wymiarach. Ale to i tak daje tylko ok 100Ws, nie zblizylismy sie nawet delikatnie do 150Ws albo 200Ws ;)

Tym razem chyba wszystko dobrze policzylem ;)

sebcio80
04-03-2010, 16:56
dobrze, na pewno masz racje, ale powiedz mi jak energia blysku ma się do czasu błysku? bo to też jest dość istotne,

czas błysku w lampach studyjnych jest dłuższy, wiec dana energia jest podzielona w czasie,

Tezet-gdynia
04-03-2010, 17:44
Czas blysku, czy to 1/100 czy 1/1000 czy nawet 1/10000 nie ma tutaj prawie zadnego znaczenia. Jesli nie przekroczysz tej granicy to bedzie ciagle to samo. Dam moze prosty przyklad ;)

Masz dwie butelki z napojem o pojemnosci 0,5l. Jedna to klasyczny maly otwor na wyjsciu, druga to cos w stylu frugo o otworze dwa razy wiekszym. Zatrzymales sie na czerwonym swietle na ulicy, jestes spragniony. Wiesz ze czerwone bedzie trwac 20 sekund. Pierwsza mozesz oproznic w 10 sekund, druga w 5 sekund. Jaka jest roznica ? Praktycznie nie ma roznicy. Bo dalej i tak stoisz na czerwonym po wypiciu jednej lub drugiej ;)

Czy energia jest podzielona w czasie. Raczej nie. Prosty rysunek powinien to wyjasnic :)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.galeria.tomasz-lis.pl/roznosci/czas.jpg)

Jak widac, dopiero przy lampie ktorej czas blysku bedzie 1/100s i dluzej trwajacy - ma prawo byc podzial mocy poprzez zbyt krotki czas otwarcia migawki (1/100 - 1/200) ;)

Nie spotkalem sie jeszcze na rynku z lampami ktore mialy by dluzszy czas blysku niz 1/1000 ;)

I niech nikt sie nie czepia ze skala nie jest zachowana :P Nie skala wazna tylko obrazowe przedstawienie czasu naswietlania i czasu blysku :P

v.1958
04-03-2010, 21:34
dobrze, na pewno masz racje, ale powiedz mi jak energia blysku ma się do czasu błysku? bo to też jest dość istotne,

czas błysku w lampach studyjnych jest dłuższy, wiec dana energia jest podzielona w czasie,

to ja łopatologicznie inaczej:
wypada Ci sfotografować dany obiekt przy określonej przysłonie, żarówce 100W i czasie 4s
równie dobrze możesz użyć 2 żarówek po 100W i czasu 2s, lub np. 4x100W i czas 1s
za każdym razem mamy energię 400Ws
W przypadku fot. analogowej i bardzo krótkich czasów (i b. długich również) musimy skorygować ew. efekt Schwarzschilda - nie wiem, czy występuje w fot. cyfrowej

co do podmiany oryginalnego kondensatora - to czy gdyby Canon mógł wstawić w swój sprzęt elektrolity o wyższych parametrach - nie uczyniłby tego? Taka lampa np. 870EX - miałaby wszystkich konkurentów pod sobą :-D

I jeszcze a propos ostatniego kondensatora z listy Tezet,
proponowałbym ładować go bezpośrednio z sieci tylko przez prostownik - zaletą łatwość wykonania (1 opornik i 1 lub 4 diody) i szybkość działania, uzyskane napięcie to ok 325V (chyba bezpieczne dla kondensatora 350V) i energia ok. 360Ws

sebcio80
05-03-2010, 01:31
Panowie nie musicie mi tłumaczyć tak dokładnie, kumaty jestem ;-)

jednak nurtuje mnie pytanie czy rzeczywiscie błysk lampy studyjnej trwa tak krótko? jak wiadomo wyzwalajac studyjna lampe przez fotocele lampa zewnetrzna z trybem HSS mozemy w studio uzywac krotkich czasow migawki,

i tak np. przy czasie 1/320s mamy dobrze naswietlony caly kadr, znaczy to ze blysk musi trwac dluzej niz 1/320s aby pokryc cala matryce

i tu pytanie czy to wynika z tego, że błysk trwa dłuzej czy inny czynik to powoduje?

Tezet-gdynia
05-03-2010, 01:52
Wlasnie to z tymi lampami odpalanymi przez hss to jest dla mnie osobiscie zagadka. Sam stworzylem lampe ktora na starym 300D ma x-sync 1/320. A nie jak podaje producent 1/200 dla korpusow xxxD. Najwieksze znaczenie ma czas odpalenia lampy chyba. Popatrz na ten rysunek co zrobilem. Z tego co kiedys zrozumialem to do tego x-sync migawka najpierw sie otwiera, a pozniej druga kurtyna ja zaslania. Przy szybszych czasach niz x-sync obie czesci migawki leca praktycznie razem tworzac szczeline. Wiec jesli lampa odpali w takim przypadku o kilka ms za pozno, to bedzie wlasnie na poczatku ten pasek nienaswietlony :) Z drugiej strony, jesli czas blysku bedzie trwal 0,1ms, a szczelina migawki bedzie przesuwac sie na matrycy przez 1ms to tylko poczatek powinien byc naswietlony. Musze znalezc ten film gdzie byly pokazane migawki roznych aparatow na roznych czasach i przestudiowac jeszcze raz ;) Naprawde, na to pytanie nie potrafie Ci odpowiedziec ale dzieki, moze wkoncu dowiem sie jak zrobic studyjniaka z wbudowanym pseudo hss'em :)

sebcio80
05-03-2010, 02:11
ja dokładnie wiem jak to działa, w trybie HSS lampa błyskowa zaczyna błyskać na "zerową migawkę" - gdzies to okreslenie wyczytalem i wydaje sie rozsadne.

Znaczy to mniej wiecej tyle ze blysk wyzwalany jest kiedy pierwsza lamelka zaczyna ruch po matrycy.

Normalnie mamy mozliwość wyzwolić lampę na pierwszą kurtyne - czyli wtedy kiedy pierwsza lamelka otworzy sie calkowicie i na druga kurtyne, kiedy druga zaczyna sie zamykac.
Wprowadzenie w body możliwości wyzwalania na "zerową kurtyne" pozwolilo by bez kombinacji z HSS wyzwalac lampy studyjne z kazdym czasem.

Jeśli w takim wypadku ustawimy czas w body 1/320s i lampa studyjna wyzwolona jest przez HSS to błysk lampy trwa przez cały przebieg migawki, wiec dosc dlugo. Dłuzej niż czas synchronizacji. Podobnie z innymi czasami, nawet 1/8000s. Zresztą przebieg kurtyn bez względu na czas jest zawsze taki sam, jedynie szczelina jest mniejsza.

Tezet-gdynia
05-03-2010, 04:13
Masz racje, wlasnie o to mi chodzilo. Ze powyzej x-sync - migawka dalej leci z taka sama predkoscia jak przy kazdym innym czasie - tylko ze czas jest regulowany szczelina pomiedzy lamelkami :) Czyli cala tajemnizca wyzwalania z lampy z hss jest predkosc swiatla. Swiatlo odpali taka lampe wczesniej niz wyzwalacz na falach radiowych.

Czyli podsumowujac. Migawka otwiera sie i zamyka z predkoscia 5ms.

- Przy czasach dluzszych niz x-sync - pierwsza lamelka otwiera sie w ciagu 5ms - nastepuje naswietlanie zdjecia np przez 1/200s - i druga lamelka zamyka sie w ciagu 5ms. Przez 5ms cala matryca jest odslonieta, wiec opoznienie blysku ktory trwa 1ms jest nie wazne. Lampa moze odpalic nawet po 4ms od otwarcia migawki - wtedy bedzie blysk na druga kurtyne.

- Przy czasach krotszych od x-sync - pierwsza lamelka zaczyna odslaniac matryce, i jednoczesnie druga juz zaczyna zamykac matryce - W tym wypadku opoznienie blysku musi byc prawie zerowe, poniewaz kazde opoznienie bedzie konczyc sie tym ze druga lamelka bedzie juz zaslaniac czesc matrycy podczas blysku - stad te zaciemnienia na matrycy :)

Teraz jeszcze troche jakis tam obliczen dziwnych (nie wiem czy poprawnych :P - ostrzegam)

Przy czasie 1/200 czas w ktorym widac kazdy mm matrycy to 5ms (czas otwarcia pierwszej lamelki). Kazdy mm matrycy zostal naswietlony i zaczyna zamykac sie druga lamelka.

Teraz wezmy np czas 1/4000 - gdy pierwsza lamelka zaczyna odslaniac matryce, druga po 0,25ms musi juz zaslaniac ta czesc.

Wiec zeby nie bylo czarnego paska na zdjeciu - lampa musi odpalic szybciej niz 0,25ms w stosunku do aparatu. Tanie nadajniki radiowe raczej dzialaja na syfnych falach ktore tak szybko tego nie zrealizuja, ale swiatlo tak :)

v.1958
05-03-2010, 10:53
no i powoli wychodzimy OT i robi się http://canon-board.info/showthread.php?t=42775
Pewnik jest jeden - jeśli otrzymujemy poprawnie naświetlone klatki - czas "trwania" błysku jest dłuższy niż czas otwarcia i zamknięcia migawki
może ktoś kiedyś napisze pracę dyplomową - jak zachowuje się lampa studyjna, gdy fotocela jest bombardowana impulsami z lampy systemowej pracującej w trybie HSS?
Bo jeśli chodzi tylko o długi czas trwania błysku w lampie studyjnej, to przy wyzwoleniu lampą systemową w trybie standardowym i czasie na aparacie np. 1/8000s otrzymamy poprawnie naświetloną połowę klatki - to łatwo sprawdzić

sebcio80
05-03-2010, 17:04
bombardowanie blyskami stroboskopowymi w trybie HSS nie ma znaczenie, liczy sie tylko pierwszy blysk

oczywiscie jesli nasze zalozenie sa prawidlowe, a nie sa to tylko nasze zalozenia bo juz dawno sporo osob o tym pisze, i w zasadzie musza byc one prawidlowe to...

... w normalnym trybie blyskania jak ustawimy czas 1/125s powinnismy miec dolna czesc zdjecia nieco jasniejsza od górnej, efekt bedzie sie nasilal ze zmniejszaniem czasu, na 1/200s mimo calej naswietlonej klatki efekt gradientu z jasniejsza dolna czescia zdjecia i ciemniejsza gorna powinien byc juz dosc widoczny, czy tak jest?


no i wracajac do tematu, sam chce zakupić jakaś chińską tanią lampe 300Ws, chociaż mam dylemat czy nie kupic czegos mocniejszego, bo 300Ws do studia i wnetrz spokojnie starcza ale byc moze uzywal bym jej tez w plenerze a tu chyba 600Ws to minimum

z drugiej strony ostatnio błyskałem 2x580EX w plenerze na czasach 1/8000s i mocy starczylo... a to niby tylko ~150Ws

Tezet-gdynia
05-03-2010, 18:10
...
... w normalnym trybie blyskania jak ustawimy czas 1/125s powinnismy miec dolna czesc zdjecia nieco jasniejsza od górnej, efekt bedzie sie nasilal ze zmniejszaniem czasu, na 1/200s mimo calej naswietlonej klatki efekt gradientu z jasniejsza dolna czescia zdjecia i ciemniejsza gorna powinien byc juz dosc widoczny, czy tak jest?


Dlaczego ma sie tak stac ? Skoro jedna lamelka odslania matryce od dajmy na to dolu w czasie 5ms, to dolna czesc powinna byc naswietlona mocniej, bo dluzej byla wystawiona na swiatlo. Ale w tym momencie zaczyna jechac druga lamelka od dolu, ktora zaczyna w takim samym czasie zaslaniac - powodujac wyrownanie naswietlania - dluzej naswietlona pozostaje gora (ktora przy otwieraniu byla najkrocej widoczna). Wiec wszystko jest rowno naswietlone :)

Czyli, odpalamy jakis program do grafiki, otwieramy nowy dokument, tworzymy 3 warstwy:

1(najnizej) - jakis obrazek
2(srodek) - gradient czarno-bialy od dolu
3(najwyzej) - gradien czarno-bialy od gory

I teraz dla obu gradientow ustawiamy tryb krycia - np. rozjasnianie liniowe

Co otrzymalismy ? Caly bialy obrazek. Czyli rowno naswietlone zdjecie.



no i wracajac do tematu, sam chce zakupić jakaś chińską tanią lampe 300Ws, chociaż mam dylemat czy nie kupic czegos mocniejszego, bo 300Ws do studia i wnetrz spokojnie starcza ale byc moze uzywal bym jej tez w plenerze a tu chyba 600Ws to minimum

z drugiej strony ostatnio błyskałem 2x580EX w plenerze na czasach 1/8000s i mocy starczylo... a to niby tylko ~150Ws

300Ws to juz jest tak pozytywnie, ale pamietaj ze jakis softbox i kazdy inny modyfikator swiatla - raczej zabiera "moc" uzyteczna. Jesli stac Cie na 600Ws - kupuj 600-setki, pod warunkiem ze maja duza regulacje mocy. Tanie 600-setki czesto cierpia na niemozliwosc ustawienia malej mocy. A to czasami moze sie okazac za duzo w studio jesli chcesz uzyskac mala glebie ostrosci na malych przyslonach ;)

sebcio80
05-03-2010, 19:02
Dlaczego ma sie tak stac ? Skoro jedna lamelka odslania matryce od dajmy na to dolu w czasie 5ms, to dolna czesc powinna byc naswietlona mocniej, bo dluzej byla wystawiona na swiatlo.

tylko, ze przeciez lampa blyska jak juz pierwsza lamelka odsloni cala matryce

a) pierwsza kurtyna odslania cala matrycę
b) nastepuje błysk
c) druga kurtyna zaslania migawke

wedlug tego co pisalismy wyzej blysk trwa jednak dluzej i trwa podczas przebiegu drugiej lamelki, ktora zakrywa od gory matryce wiec dol matrycy jest dluzej wystawiony na swiatlo blyskowe

ps. wiadomo ze sa lampy strobo w ktorych błysk trwa nawet 1/2000s - uzywane sa takie lampy miedzy innymi do fotografii sportowej, jednak jest to dosc droga zabawa




300Ws to juz jest tak pozytywnie, ale pamietaj ze jakis softbox i kazdy inny modyfikator swiatla - raczej zabiera "moc" uzyteczna. Jesli stac Cie na 600Ws - kupuj 600-setki, pod warunkiem ze maja duza regulacje mocy. Tanie 600-setki czesto cierpia na niemozliwosc ustawienia malej mocy. A to czasami moze sie okazac za duzo w studio jesli chcesz uzyskac mala glebie ostrosci na malych przyslonach ;)



jakie masz lampy? ciekawi mnie przy jakiej przyslonie (ISO 100) przy max mocy masz poprawinie naswietlone zdjecie w studio, przy softboxie powiedzmy 90x90cm

Tezet-gdynia
05-03-2010, 19:32
tylko, ze przeciez lampa blyska jak juz pierwsza lamelka odsloni cala matryce

a) pierwsza kurtyna odslania cala matrycę
b) nastepuje błysk
c) druga kurtyna zaslania migawke

wedlug tego co pisalismy wyzej blysk trwa jednak dluzej i trwa podczas przebiegu drugiej lamelki, ktora zakrywa od gory matryce wiec dol matrycy jest dluzej wystawiony na swiatlo blyskowe


Nie :-D Popatrz na rysunek, Czas blysku jest krotszy, wiec:

1. Pierwsza kurtyna odslania matryce - nie ma blysku
2. Nastepuje blysk PO odslonieniu matrycy - naswietla cala matryce rowno
3. Druga kurtyna zamyka matryce - nie ma blysku

I teraz sa dwa przypadki:

1 - Lampa blyska odrazu po otworzeniu sie pierwszej lamelki - blysk na pierwsza kurtyne
2 - Lampa blyska chwile przed zamykaniem sie drugiej lamelki - blysk na druga kurtyne

Przy szybkich czasach - rzeczywiscie nastepuje podzielenie mocy - blysk rzeczywiscie trwa dluzej niz czas otwarcia migawki - przez caly przebieg szczeliny obu kurtyn. Dlatego w trybie HSS jest mniejsza teoretyczna moc ;)



ps. wiadomo ze sa lampy strobo w ktorych błysk trwa nawet 1/2000s - uzywane sa takie lampy miedzy innymi do fotografii sportowej, jednak jest to dosc droga zabawa


Nie tylko do sportowej - sa lampy gdzie blysk trwa np. 1/10000s i sa wyzwalane dzwiekiem - np do rejestracji lecacych pociskow, do rejestracji rozbijanego szkla przez pocisk itp ;) Jednak to sa koszta.



jakie masz lampy? ciekawi mnie przy jakiej przyslonie (ISO 100) przy max mocy masz poprawinie naswietlone zdjecie w studio, przy softboxie powiedzmy 90x90cm

Jakie mam lampy - w sumie malo tego mam bo zamiast skupiac sie na ilosci - ide w jakosc i caly czas udoskonalam jedna. A druga czeka spokojnie na przerobki. Niestety ostatnio koszta mnie ograniczaja w tym kierunku ;)

Jak narazie doszedlem do mocy 101Ws z plynna regulacja w 100 krokach, czyli z dokladnoscia co do 1Ws ;)

Softboxa sie nie dorobilem - jest dla mnie zbyt nieporeczny - na poczatek postawilem na parasolke 110cm dyfuzyjna. Przy odleglosci 2 metry od osoby wychodza takie parametry:

Iso: 200 (100 - dla F5,6)
Przyslona: F8
Czas: 1/200

Manipulowanie czasem daje bardzo male zmiany w ekspozycji. Wiec schodzac z F8 na F5,6 otrzymasz iso 100. W planie jest znalezc dobre kondensatory, dojsc z moca do 300Ws (regulacja co 3Ws) - przeliczyc koszty i pomyslec co dalej udoskonalic - a to pewnie bedzie walka z obudowa zeby byla jak 1Dynki, czyli nie do zajechania ;)

sebcio80
05-03-2010, 19:48
Nie :-D Popatrz na rysunek, Czas blysku jest krotszy, wiec:

1. Pierwsza kurtyna odslania matryce - nie ma blysku
2. Nastepuje blysk PO odslonieniu matrycy - naswietla cala matryce rowno
3. Druga kurtyna zamyka matryce - nie ma blysku


tak działaja lampy systemowe w ktorych czas błysku jest bardzo krótki... i to jest jasne


ale przecież wczesniej doszliśmy do wniosku, że skoro lampa studyjna wyzwalana przez HSS mimo czasu nawet 1/8000s pokrywa cały kadr to błysk musi trwać przynajmniej tyle ile czas synchronizacji, czyli 1/250s

wiec jesli odpalana jest normalnie przy czasie 1/200s to błysk trwa w trakcie porusznia sie drugiej kurtyny, przy czasie 1/125s nie bedzie to prawie wodoczne ale juz przy 1/160 i 1/200 bedzie to sporo widoczne





Softboxa sie nie dorobilem - jest dla mnie zbyt nieporeczny - na poczatek postawilem na parasolke 110cm dyfuzyjna. Przy odleglosci 2 metry od osoby wychodza takie parametry:

Iso: 200 (100 - dla F5,6)
Przyslona: F8
Czas: 1/200

no to już możemy coś obliczyć, bo na jednej 580EX II przy parasolce dyfuzyjnej 110cm przy modelu oddalonym o 2 metry od parasolki poprawnie naświetlone zdjecie uzyskuje przy:

Iso: 100
Przysłona: F/8
Czas: 1/200

przy dwóch 580EX II:

Iso: 100
Przyslłona: F/11
Czas: 1/200

więc jak widać mały jest wzrost mocy po połączeniu dwóch lamp... zaledwie 1EV wiecej mocy

Tezet-gdynia
05-03-2010, 20:47
tak działaja lampy systemowe w ktorych czas błysku jest bardzo krótki... i to jest jasne


ale przecież wczesniej doszliśmy do wniosku, że skoro lampa studyjna wyzwalana przez HSS mimo czasu nawet 1/8000s pokrywa cały kadr to błysk musi trwać przynajmniej tyle ile czas synchronizacji, czyli 1/250s

wiec jesli odpalana jest normalnie przy czasie 1/200s to błysk trwa w trakcie porusznia sie drugiej kurtyny, przy czasie 1/125s nie bedzie to prawie wodoczne ale juz przy 1/160 i 1/200 bedzie to sporo widoczne


No ja mam fotki pokazujace start drugiej kurtyny przy 1/320s albo 1/400s - zdjecie na dole jest ciemniejsze doslownie w paru mm kadru ;) - Czyli lampa zostala wyzwolona ZA POZNO. Pewnie producent zrobil to tak ze dopiero przy 1/250 albo 1/320 kurtyny zaczynaja poruszac sie rowno - tworzac szczeline. A w danych podaje o jeden czas wolniejszy zeby wlasnie nie bylo takich problemow w razie opoznien tanich lamp ;)

Chyba bede musial stworzyc jakas animacje pokazujaca to dokladnie. Ale to potrwa, w animacji nigdy nie bylem dobry :P



no to już możemy coś obliczyć, bo na jednej 580EX II przy parasolce dyfuzyjnej 110cm przy modelu oddalonym o 2 metry od parasolki poprawnie naświetlone zdjecie uzyskuje przy:

Iso: 100
Przysłona: F/8
Czas: 1/200

przy dwóch 580EX II:

Iso: 100
Przyslłona: F/11
Czas: 1/200

więc jak widać mały jest wzrost mocy po połączeniu dwóch lamp... zaledwie 1EV wiecej mocy

Dwie lampy przy jednej parasolce daly taki maly wzrost ?

sebcio80
05-03-2010, 20:58
Dwie lampy przy jednej parasolce daly taki maly wzrost ?

tak i szczerze sam jestem zdziwiony, wzrost o 1EV jest zawsze niewazne od konfiguracji, przy parasolce odbijajacej z dyfuzorem (softbox) tez tylko 1EV dostajemy

podobnie jest przy HSS

Tezet-gdynia
05-03-2010, 21:03
Wiec chyba potwierdza sie to ze zwiekszenie mocy 2-krotnie, daje przyrost swiatla o pierwiastek z 2 czyli 1,41x ;) Wiec mozna chyba przyjac ze lampa 600Ws w stosunku do 300Ws pod wzgledem ekspozycji - bedzie mocniejsza tylko o 1,41x

sebcio80
05-03-2010, 21:07
Wiec chyba potwierdza sie to ze zwiekszenie mocy 2-krotnie, daje przyrost swiatla o pierwiastek z 2 czyli 1,41x ;) Wiec mozna chyba przyjac ze lampa 600Ws w stosunku do 300Ws pod wzgledem ekspozycji - bedzie mocniejsza tylko o 1,41x

dokladnie tak to wyglada... a wiec ze wczesniejszych testow lampy 100Ws i mojej 580EX II wynika ze owa 580EX II ma.... 200Ws...

Tezet-gdynia
06-03-2010, 00:03
I tu Cie lekko jednak zbije z tego toru myslenia ;) Moja lampa nie miala ani lustra, ani zadnej miski Za palnikiem podczas tych testow, poniewaz byla podczas testow :) Wiec 50% swiatla szlo w przod, a 50% swiatla w tyl - jak ktos tu wspomnial :) W ex jest odblysnik kierujacy prawie 100% swiatla w przod ;) Jak bede mial jakas kase to kupie metalowa miche w zoologicznym (dla psa na zarcie) i zamontuje jako odblysnik ;) Wtedy powinno byc juz duuuzo lepiej przy moich 101Ws w stosunku do 2x580 ExII ;) Jak widzisz - w odblysniku jest pies pogrzebany ;)

sebcio80
06-03-2010, 00:11
ja ustawiłem zoom na 24mm, wiec tez sporo swiatla ucieka bokiem, jak Ty zamocujesz miske to ja dam zoom 50mm i wtedy zobaczymy ;-)

szkoda ze nie masz parasolki odbijajacej, tam kat padania swiatla praktycznie nie ma znaczenia,

Tezet-gdynia
06-03-2010, 00:46
Mozemy ustalic jakas zasade ;) np:

- lampy bez modyfikatorow - gole palniki - nie biorac pod uwage odblysnikow
- lampy w odleglosci 2 metry od "modela" - cos co oboje mamy
- Model zajmujacy caly kadr z bialym tlem
- ogniskowa np 50mm
- swiatlo skupione - lekko wychodzace poza kadr

Ty masz zoom, ja dobiore jakas miche pod palnik zeby dawal taki kąt ;) Bedzie chyba fair w miare ;) Nie bedzie problemu z tym ze Ty masz mocniej rozpraszajaca parasolke, a ja np mniej - lub cos w tym stylu ;)

Taki maly Battle na moc ;) Moje 101Ws vs Twoja 580 exII vs Twoje 2x 580 exII ;)

dzik
06-03-2010, 21:22
580 nie ma 200Ws, daleko jej do tego
teraz robilem zdjecia z softboxem 40x40, odleglosc okolo 1m, do uzyskania przyslony f8 przy iso 100 musialem walic na polowe mocy, przy lampie 180 mam wiekszy zapas.

MrMoni
07-03-2010, 16:06
Wtrącę się do waszej dyskusji. Mam 2 lampy 580EX zamierzam dokupić 2 lampy Quantuum PT300. Tu pojawia się moje pytanie. Jak lampy reporterskie współpracują ze studyjnymi i jak wszystkie 4 wyzwalać na raz? Kabel synchro i reszta na fotocele czy może wszystkie 4 jakąś radiówką? Jak to jest z akcesoriami do Quantumów? Poczytałem trochę wcześniejszych tematów i pojawiają się informacje, że do quantumów są drogie modyfikatory bo trzeba stosować oryginalne. Dlaczego? Przecież lampy mają niby mocowanie bowens wiec wszelkie zamienniki powinny pasować.

sebcio80
07-03-2010, 16:20
beda pasowac wszystkie zamienniki,
wspolprace najlepiej zrobic przez radio,

MrMoni
07-03-2010, 17:30
a sama współpraca lamp będzie ok? Wyczytałem, że różnica temperatury barwnej może być problemem

sebcio80
07-03-2010, 17:36
a sama współpraca lamp będzie ok? Wyczytałem, że różnica temperatury barwnej może być problemem

roznica barwy bedzie minimalna, raczej nie do zauwazenia, zwlaszcza ze chinskie tanie lampy i tak rzadko trzymaja w kazdym blysku rowno 5600K

MrMoni
07-03-2010, 17:52
Dzięki zatem za odpowiedzi. Pozdrawiam MrMoni

konradzalewski
10-03-2010, 15:05
Przed zakupem polecam zwrócić uwagę na takie drobiazgi jak uchwyt z tyłu lampy, niektóre chińczyki nie posiadają a to jest upierdliwe potem, a kolejna rzecz to śruba utrzymująca lampę w osi pionowej czyli pokrętło którym "fixujemy" lamkę 45 do dołu albo w górę czy na wprost- jak są źle skonstruowane (niestety na takich miałem nieprzyjemność rzeźbić) to pomimo dokręcenia z całej siły po jakimś czasie opadają do dołu obciażone softboksami.
Takie pierdoły ale potrafią nerwy psuć strasznie.
Pozdrawiam

c13
13-03-2010, 19:32
Witam a mam pytanie czy ktoś używa sprzętu z Fansportu i jeszcze jednej wiadomej firmy na allegro... chciałbym kupić dwie lampy błyskowe 100Ws i zastanawiam się czy trochę zdjęć na tym popstrykam... kolega ma dwie lampy z tego źródła o mocy 68Ws i dają radę...?