PDA

Zobacz pełną wersję : multispot w 1ds mkII



Maggot
20-12-2009, 23:48
witam
moze mi ktos powiedziec jak tego uzywac? tzn nie do czego ale jak to hmmm uruchomic? niby mam wszystko jak w instrukcji, ale nie dziala :( chyba ze trzeba cos ustawic w personal function ale to dopoki nie mam komputera z fire wire chyba nie do zrobienia,

pozdrawiam

Conik
21-12-2009, 00:01
w III ustawiasz spota kierujesz na swiatla wciskasz fel dalej mierzysz srednie tony + fel, cienie+fel i pomiar jest usredniany....dziala w Av (nie doczytalem jescze czy w Tv) w M nie dziala bo poco;)

Maggot
21-12-2009, 00:36
:)
dzieki juz dziala :oops:

pozdro

lux
21-12-2009, 09:06
Czy w dobie histogramu to jest potrzebne?

Conik
21-12-2009, 10:22
nawet w dobie histogramu nic nie zastapi poprawnie naswietlonego materialu

Bahrd
21-12-2009, 12:32
Oba podejścia mają swoje zalety: w trybie multispot nie musisz odrywać oka od wizjera (wygodne przy zdjęciach z ręki), śledząc "żywy" histogram na podglądzie nie musisz klikać kilka razy i przekadrowywać (wygodne przy pracy ze statywem).
Gdyby jeszcze histogram działał przy powiększaniu...

lux
21-12-2009, 16:31
Ale taki multispot to i tak strzały w ciemno,bo nie sposób odgadnąć który fragment sceny jest majjaśniejszy czy wręcz średni.

Merde
21-12-2009, 16:37
Czy w dobie histogramu to jest potrzebne?

Przestanie być potrzebne/przydatne, jak będzie live histogram w EVF.

Bahrd
21-12-2009, 19:12
Przestanie być potrzebne/przydatne, jak będzie live histogram w EVF.
Mogą zacząć od mrugających diod na górze i dole drabinki - coś a la czujniki parkowania ;)

PS
Ciekawe, czy takie coś się patentuje?

oskarkowy
22-12-2009, 16:13
Mogą zacząć od mrugających diod na górze i dole drabinki - coś a la czujniki parkowania ;)

PS
Ciekawe, czy takie coś się patentuje?

Nie zadziała. Żeby wskazać te najciemniejsze i najjaśniejsze partie trzeba przecież przekadrować. A wtedy mogą się pojawić kolejne dużo jaśniejsze czy ciemniejsze partie.
Ja tego zawsze używałem "na oko", na drabince było widać czy się zmieści, czy nie. BTW, jak już chcesz patentować, to może drabinkę +\- 5EV? W tym wypadku bardzo by się przydało..

Bahrd
22-12-2009, 16:29
Nie zadziała. Żeby wskazać te najciemniejsze i najjaśniejsze partie trzeba przecież przekadrować. A wtedy mogą się pojawić kolejne dużo jaśniejsze czy ciemniejsze partie.
Z grubsza mógłby to już teraz robić czujnik matrycowy ekspozycji - ma przecież około tysiąca pikseli... pewnie w zakresie +/-5EV też ;)

oskarkowy
22-12-2009, 20:35
Z grubsza mógłby to już teraz robić czujnik matrycowy ekspozycji - ma przecież około tysiąca pikseli... pewnie w zakresie +/-5EV też ;)

W zasadzie to mogliby spokojnie na LV pokazywać gdzie i co się mieści. To pewnie kwestia oprogramowania i nic więcej.
A jak dziś pamiętam, jak kilkanaście lat temu uczyłem się jak działa multispot w EOS3. Ze dwie rolki velvii zmarnowałem zanim doszedłem co i jak. 8)