PDA

Zobacz pełną wersję : Światło zastane



miszka
28-09-2005, 16:42
Witajcie,

Troszke sie juz nafocilem na imprezach, slubach i weselach. Ale ciagle mi czegos brakuje.

Opanowania swiatla zastanego przy uzycia flesza.

Poki co robie to tak, na czuja.
Wyczuie jak bardzo ruszaja sie ludzie, ustawienie czasu na 1/30 - 1/60 zamrozenie 1 planu blyskiem na 2 kurtyne i oczekiwanie, ze wpadnie cos swiatla z tla...

Dobrze do tematu podchodze, czy mozna zrobic cos jeszcze ?

Bede wdzieczny za konstruktywna krytyke i ciekawe rady ;)

Mikolaj

gawryl
28-09-2005, 17:03
1)nie ma zanczenia, czy pierwsza czy druga kurtyna - inny efekt sie uzyskuje tylko
2)w Canonach ustawienie trybu manualnego, preselekcji czasu lub przeslony powoduje, ze flesh dopala tyle, aby bylo ok - ot i cala tajemnica ;) w trybach ,,dla zielonych'' wyjecie flesha powoduje blyskanie mocne, i ingerencja swiatla zastanego jest znikoma.
3)polecam tematy w rubryce o lampach blyskowych

agaj666
28-09-2005, 19:29
1)nie ma zanczenia, czy pierwsza czy druga kurtyna - inny efekt sie uzyskuje tylko

wlasnie chodzi o inny efekt wiec ma to znaczenie. przeczysz sam sobie.gdyby nie mialo znaczenia to o co bylaby taka mozliwosc?

gawryl
28-09-2005, 19:51
wlasnie chodzi o inny efekt wiec ma to znaczenie. przeczysz sam sobie.gdyby nie mialo znaczenia to o co bylaby taka mozliwosc?
uzyskuje sie inny efekt, ale nie jesli chodzi o opanowanie swiatla zastanego. tego zastanego wpadnie tyle samo przy 1-szej i przy 2-giej kurtynie.

Scaramanga
28-09-2005, 19:52
wlasnie chodzi o inny efekt wiec ma to znaczenie. przeczysz sam sobie.gdyby nie mialo znaczenia to o co bylaby taka mozliwosc?

Ja juz pisalem o tym efekcie w innym watku,w powiazaniu do alkoholizmu tego co pisze wlasnie te slowa.Mam nadzieje,ze dalsze odpowiedzi w tym watku nie spowoduja u mnie naglej potrzeby odwiedzenia sklepu monopolowego...:)

Scaramanga
28-09-2005, 20:03
Witajcie,

Troszke sie juz nafocilem na imprezach, slubach i weselach. Ale ciagle mi czegos brakuje.
Poki co robie to tak, na czuja.
Wyczuie jak bardzo ruszaja sie ludzie, ustawienie czasu na 1/30 - 1/60 zamrozenie 1 planu blyskiem na 2 kurtyne i oczekiwanie, ze wpadnie cos swiatla z tla...
Dobrze do tematu podchodze, czy mozna zrobic cos jeszcze ?


Mikolaju!
Podchodzisz do tematu dobrze.Brakuje Ci wprawy,to napewno.
Zadaj sobie pytanie co zrobic aby zobaczyc cokolwiek w swietle zastanym bez flesza?Mozna obnizyc czas do 1/15 sek.i liczyc,ze reka ci nie drgnie,albo
robic dalej przy tych czasach co napisales.Mozna obnizyc ISO do 400-800
zyskujac na liczbie przewodniej lampy,ale tracac na jakosci zdjecia przy wyzszym ISO.Jesli dalej Ci czegos brakuje to mozesz oswietlic pomieszczenie zapalajac swiatlo,race,drewniane meble,zaslony,lub cokolwiek innego dajacego znaczna luminancje...

miszka
28-09-2005, 20:06
Jezeli robie w kosciele lub na weselu, to nie moge liczyc na dodatkowe doswietlanie, wiec dlatego pytam.... :)

Tomasz Golinski
28-09-2005, 20:14
Głównie dlatego, że nie ma drewnianych mebli :mrgreen: :lol:

miszka
28-09-2005, 20:16
Wlasnie, szczegolnie w kosciele :D

Scaramanga
28-09-2005, 20:21
Wlasnie, szczegolnie w kosciele :D

Lawki sa...Palic lawkami palic...

perlpa
28-09-2005, 20:33
Głównie dlatego, że nie ma drewnianych mebli :mrgreen: :lol:
A kościołowe ławki??? :D
A tak poważnie, to napisz jakich parametrów używasz/musiał bys użyć aby robić w tym kościele przy świetle zastanym.
Z wyjątkiem bardzo ciemnych kościołów można ustawić ISO~800, f~2.8, t~30 i jest szansa że spory odsetek będzi się do czegoś nadawał.
Osobiście zrezygnowałem z walki o pełne wykorzystanie światła zastanego i używam drugiej/trzeciej lampy z radiowyzwalaczami. Efekt nie jest może tak plastyczny jak przy zastanym ale jakość techniczna dobra.

popetelony
18-07-2007, 15:52
Jesli dalej Ci czegos brakuje to mozesz oswietlic pomieszczenie zapalajac swiatlo,race,drewniane meble,zaslony,lub cokolwiek innego dajacego znaczna luminancje...

:) dobre! :)

HuleLam
24-07-2007, 08:05
Jesli dalej Ci czegos brakuje to mozesz oswietlic pomieszczenie zapalajac swiatlo,race,drewniane meble,zaslony,lub cokolwiek innego dajacego znaczna luminancje...
ni dy rydy... jak się potem połapać z balansem kolorów?

VanMurder
24-07-2007, 09:00
a ja to wam powiem szczerze pi..olę doświetlanie lampą flash temperatura światła zawsze będzie inna, niż zastanego :) albo zastane będzie za żółte albo doświetlenia za blado wyjdą, można RAW'y wywoływać dwukrotnie na różne temp. K ale to tylko problem później żeby na maskach warstwy posklejać ...
moja rada jak masz dużo zastanego rób bez Flasha na wysokim ISO... a jak za mało jest by naświetlić bez widocznych szumów wal na maX'a Flashem z obicia od czego się da, a jak nie masz od czego odbić kup sobie kabel, połącz aparat z lampą za pomocą tego kabla i wal z reki - światło nie będzie takie płaskie ...
pozdrawiam

tpop
24-07-2007, 09:13
ni dy rydy... jak się potem połapać z balansem kolorów?rob w rawie

HuleLam
25-07-2007, 12:04
rob w rawie

ni dy rydy - co ławka/raca/mebel, to inny zafarb (płomienia) ;)

eclipse
25-07-2007, 16:14
a ja to wam powiem szczerze pi..olę doświetlanie lampą flash temperatura światła zawsze będzie inna, niż zastanego :) albo zastane będzie za żółte albo doświetlenia za blado wyjdą

a od czego sa filtry kolorowe na lampe ? ;)
mozna nawet wykorzystac te konkurencyjne ;) (http://www.nikon.pl/product/pl_PL/products/narrow/603/overview.html) ewentualnie poszukac czegos innego...

marekb
25-07-2007, 16:41
a od czego sa filtry kolorowe na lampe ? ;)
mozna nawet wykorzystac te konkurencyjne ;) (http://www.nikon.pl/product/pl_PL/products/narrow/603/overview.html) ewentualnie poszukac czegos innego... masz namiary na takie i jakies sample

eclipse
25-07-2007, 19:18
masz namiary na takie i jakies sample

ja mam pozostalosc po nikonowskiej lampie ;) ale podejzewam ze w serwisie mozna kupic caly zestaw takich folijek...

ponizej sample z zastosowaniem folii pomaranczowej (ok 3000 kelwina)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/koncerty/2/_MG_0508.jpg)


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.eclipse.com.pl/galerie/koncerty/2/_MG_0563.jpg)

towersivy
25-07-2007, 20:35
Też mi to pozostało po SB-800.....ehhh kiedy to było :smile: filtry jak najbardziej się przydają.

Pzdr.

eclipse
25-07-2007, 22:51
Też mi to pozostało po SB-800.....ehhh kiedy to było :smile: filtry jak najbardziej się przydają.

te "folijki" to idealna sprawa, az dziw bierze, ze canon nie ma tego w ofercie :(
mysle, ze mozna by to nawet taniej zorganizowac, chyba filmowcy maja takie rzeczy do lamp, oni maja to w wersji szklanej, ale gdyby zdobyc jakis probnik kolorow i odpowiadajacych im temperatur to by mozna sobie taki zestawik zmajstrowac samemu...