PDA

Zobacz pełną wersję : 430EX II - Naprawa



eclipsis
18-12-2009, 17:35
Witam! Ma ktoś może jakikolwiek schemat tej lampy, pozwalający ją rozkręcić. Zdechła, ale w dziwny sposób... bardzo słabo błyska i przy tym bzyczy. Jak ją odkręciłem na maksa w lewo i do góry to zaczęła błyskać normalnie, ale po transporcie chyba coś się tam poprzestawiało i już nie ma pozycji w której pracowałaby normalnie. Sądzę, że to nie wina palnika, kondensatorów, ani generatora, tylko cosik się pewnie obruszało.

mk20
18-12-2009, 17:41
Dość powszechne zimne luty.

eclipsis
19-12-2009, 01:17
... no i to chyba będzie strzał w dziesiątkę, jeśli jest ktoś, kto już rozkręcał to ustrojstwo to proszę o pomoc, chciałbym zrobić mały DIY na ten temat skojo już mnie to spotkało.

UPDATE
Znów znalazłem pozycje gdzie działa normalnie, czyli na bank będzie to to wina czegoś niestykającego (kabelek, czy jak wyżej zimne lutowanie)

martyna_p
06-03-2010, 15:25
Witaj, mi też padła 430ex (po ok 35 ślubach), mąż ją rozkręcił, ale nie powiem Ci jak :D bo sama nie wiem i stwierdził, że działa palnik. Na pewno u mnie jest coś z elektroniką (lampa nie wyzwala się), przed tym jak zdechła, wydała taki odgłos, jakby wyzwoliła się z max mocą, ale nie prześwietliła zdjęcia. A później cisza. Czy ktokolwiek orientuje się ile kosztuje wymiana płyty głównej w tej lampie ?? Nie wiem czy opłaca się ją naprawiać, czy lepiej kupić nową ??

martyna_p
10-03-2010, 22:31
Nikt nie odpowiedział :P Lampa poszła do serwisu, otrzymałam kosztorys z którego wynika, że robocizna: 190 zł, część - flash head unnit: 390 zł, co daje łączny koszt naprawy 580 zł :D + wysyłka. Panom z Żytniej podziękuję, dołożę 300 zł i mam nową lampę w wersji II. P.S Gdyby ktoś chciał kupić lampę dla palnika, to służę pomocą.

eclipsis
15-03-2010, 13:05
No i stało się, lampka przestała świecić już na amen przy każdej możliwej pozycji palnika, a to przez małą wywrotkę, po której znów się coś obruszało... leci do serwisu, jak mi strzelą taka ceną to ja sobie strzelę w twarz! ;)

checiu
15-03-2010, 16:07
Tylko się nie dajcie zrobić w konia. W serwisie siedzą "wymieniacze" a nie osoby, które chcą cokolwiek naprawić.
W mojej 430 nie działał przycisk SET (tzn nie mogłem jej wprowadzić w tryb manualny i ręcznie zmieniać jej moc). Na aparacie lampka smigała i z jego poziomu można było modyfikować jej moc.
Dałem do serwisu na wycenę - diagnoza - wymiana płyty głównej - koszt 450 pln o ile pamiętam.
Zrezygnowałem.
Dalej poszła do fototroniku - diagnoza ta sama ale koszt już 290 pln :P
Zrezygnowałem.
Rozkręciłem lampę wg poradnika:
http://www.ehow.com/how_2270454_disassemble-speedlite-420ex-flash.html

http://www.instructables.com/id/How-to-Disassemble-a-Speedlite-420EX-Flash/

okazało się, że uszkodziła się jedna ścieżka - jej poprawa i problem rozwiązany - lampa chula aż miło :)

Nie wiem czy w serwisach chcą naciągać czy im się po prostu nie chce nic naprawiać...

robert914
15-03-2010, 16:10
http://members.shaw.ca/walls1234/430ex.pdf książka serwisowa ale to pierwszej wersji.

Kupię stopkę :)

diplo
22-04-2010, 08:50
Sorki że odgrzebuję
Jakiś czas temu padła mi 430 po wysłaniu na żytnią, wyrok brzmiał "walnięta nagrzewnica" wie ktos co to i jak to naprawić. No ci giganci zaśpiewali sobie coś ok 500 zł, w sumie olałem ich i kupiłem nowa o 150 drozszą. Ale może jest jakaś szansa na postawienie jej na nogi... uuups na stopkę ;)

checiu
22-04-2010, 09:37
na moje oko - to dorwać inną 430EXII z walniętą płytą główną i podmienić elementy palnika - tak mi się wydaje, że jest to element palnika właśnie.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
ewentualnie pokombinować z innym palnikiem z innej lampy - tylko nie wiem potem jak to by działało ze sterowaniem - trzeba by się tym trochę pobawić

diplo
22-04-2010, 13:29
Ale pewny jesteś. Bo wiesz pewnie jakąś padnięta 430 dałoby sie znaleźć, nawet u nas na forum. Ale czy wymiana taka dałaby radę ?

Tezet-gdynia
22-04-2010, 15:05
Nagrzewnica ? :| To w samochodzie. Jak juz to najblizsze temu slowu jest - przetwornica. A to element zdaje sie na plycie glownej, wiec wymiana palnika nic tu nie da.

szymekgd
22-04-2010, 17:37
Nagrzewnica ? :| To w samochodzie. Jak juz to najblizsze temu slowu jest - przetwornica. A to element zdaje sie na plycie glownej, wiec wymiana palnika nic tu nie da.

Jezeli to faktycznie przetwornica to pewnie padl jakis tranzystor (byly watki o tym) i/lub kondensator.

diplo
22-04-2010, 18:15
Byc może - tak jak mówiłem dawno to było. Jakby ktoś był chetny na naprawę z chęcią zapłacę :)

eclipsis
07-06-2010, 13:52
Oddałem w końcu do CSI, całkowity koszt naprawy z przesyłką wyniósł mnie 425zł.
Naprawa dokonana ekspresem. Cyba trafiłem na "wymieniacza". ;) Zadowolony jestem bo załatwili moją sprawę szybko, ale jakby naprawa kosztowała 200zł to bym się nie obraził.

tomba
26-09-2011, 23:35
martyna_p: masz jeszcze tą lampkę? i czy palink jest na pewno sprawny :)
...może bym się pobawił w przeszczepianie :twisted: bo mi chyba przy mojej sztuce właśnie palnik gruchnął.

Sharuga
29-09-2011, 08:15
Witam.
Nie chcę zakładać nowego wątku, bo mi też padła 430EX.
Objawy: waliła pełną mocą na przedbłysku i w efekcie nie było błysku właściwego. Wymieniłem tranzystor sterujący na IRG4BC40UPBF i niestety nie pomogło, aczkolwiek jest zmiana, bo teraz dalej wali pełna mocą ale bez przedbłysku bo prześwietla aż miło.
Na manualu również nie da się ustawić mocy błysku.
Wie ktoś, co może być padnięte???