PDA

Zobacz pełną wersję : przekazywanie temperatury barwowej błysku



grzegorzkalisz
15-12-2009, 12:06
Hej, jeden z parametrów lampy błyskowej ex580
"przekazywanie temperatury barwowej błysku"
czy jest tutaj osoba, która jest w stanie opowiedzieć mi o tej możliwości, poszukuję szczegółów na jakiej zasadzie to działa itd. etc.
Dzięki

espire
21-12-2009, 14:16
dołaczam się do pytania
Swego czasu próbowałem dociec jak to działa ale bezskutecznie.
Jeśli lampa generuje błysk wstępny podczas którego mierzone jest światło zastane, światło z błyskiem to po analizie jednego i drugiego i tak już wiadomo wszystko - naświetlenie rozpiętosc tonalna temperatura barwowa. Tylko zadać wielkośc siły błysku.
Poza tym aby przekazywać temperaturę barwową błysku to rozumiem że różne błyski mogły by miec różne temperatury. Jeśli poszlibyśmy w rozważaniach dalej że lampa mierzy tą temperaturę podczas błysku co by znaczyło że że powyższe nie jest głupotą to jak wytłumaczyć że podobno 430 też przekazuje temperaturę błysku ale nie ma zadnego czujnika pomiarowego. Swoją drogą jak działa tak działa ale na potwierdzenie tego chętnie zobaczyłbym 2 fotki jedna np z 420 a druga z 430. Ciekawe czy byłaby różnica w temperaturze arwowej zdjećia. Czy warto zmienić lampę tylko dla tej funkcji
Pozdrawiam

Krzychu
21-12-2009, 14:57
Panowie - kosmiczne teorie snujecie, ale IMHO chodzi o to że aparat wiedząc że ma lampę ustawia WB na temperaturę lampy i tyle. Zastanowiliście chociaż przez sekundę jak lampa miałaby by mierzyć temperaturę barwową ?! I temperaturę barwową czego ?

mieszko_1vp
21-12-2009, 15:08
a ja czytałem że w serii błysków jak lampa się nagrzewa-zmienia się temperatura -i coś tm przekazuje do Body-nie wiem jak co i gdzie-ale coś takiego gdzieś tam przeczytałem

iso
21-12-2009, 16:41
w nikonie na lampach jak się założy filtry to na nich jest taki chip malutki i aparat jak jest ustawiony na awb albo flash wb to sobie koryguje temperaturę zgodnie z kolorem filtra.

Krzychu
21-12-2009, 16:50
w nikonie na lampach jak się założy filtry to na nich jest taki chip malutki i aparat jak jest ustawiony na awb albo flash wb to sobie koryguje temperaturę zgodnie z kolorem filtra.

To jaki sens używania filtra wtedy ??

iso
21-12-2009, 16:54
To jaki sens używania filtra wtedy ??

ja nie wiem. to są trudne rzeczy :D na stronie nikon usa bodajże są filmy w których joe mcnally używał tego ficzera. wygląda na to że jeżeli puszka skoryguje wb do filtra na lampie to da to w efekcie inny wb dla tła czy inaczej światła zastanego.

edit. ale na optycznych jest info ze w canonie dziala to tak że jest mierzona temp. błysków pomiarowych, i wprowadzana delikatna korekta.

sebcio80
21-12-2009, 17:03
To jaki sens używania filtra wtedy ??

bardzo duzy wlasnie, jak mamy w pomieszczeniu lampy 3200 K i nalozymy na lampe filtr zolty 3200K to body ustawi w AWB wlasnie te 3200 K

piast9
21-12-2009, 17:37
To jaki sens używania filtra wtedy ??
Żeby zgrać temperaturowo flesza z zastanym.


czy jest tutaj osoba, która jest w stanie opowiedzieć mi o tej możliwości, poszukuję szczegółów na jakiej zasadzie to działa itd. etc.

Według informacji, które pojawiły się w momencie wprowadzania lamp obsługujących tę możliwość, chodzi o to, że temperatura barwowa światła lampy może się zmieniać w zależności od stopnia naładowania kondensatora w lampie. Do aparatu przekazywane są informacje o rzeczywistej temperaturze barwowej, którą lampa jakoś sobie wylicza, aby odpowiednio zadziałał AWB w aparacie. Ma to znaczenie przy robieniu zdjęć serią albo jedno po drugim, gdy kondensator nie nadąży z naładowaniem się.

grzegorzkalisz
22-12-2009, 01:36
powiem tak, w momencie robienia zdjęć w sali gdzie są same żarówki, (aparat i lampa działają w automacie). Zdjęcia wychodzą tak, że pierwszy plan ma ohydny zafarb niebieski, a tło jest bardzo ciepły... jak to działa ??
Nie mam pojęcia.
I po Waszych wypowiedziach wnioskuję, że chlubnie producent opisuje daną funkcję ale żaden użytkownik nie wie do końca jak to działa...
Kupiłem tandetne filtry doczepiane na rzep na allegro...i powiem, że spisują się świetnie... ale dlaczego muszę kupować tego typu tandetne rozwiązania :/ gdy nikon rozwiązał to naprawdę świetnie dodając tego typu filtry do zestawu..

eclipsis
23-12-2009, 01:43
Ja wiem... i wygląda to dokładnie tak jak napisał piast9. Po prostu aparat dostaje informacje jakim światłem błysnęła lampa (o jakiej temperaturze). Na tym to polega i nic innego nie wnosi.

grzegorzkalisz
23-12-2009, 11:11
A jakim światłem może błysnąć lampa ?? :idea:

gzak
23-12-2009, 13:45
Ze strony:
http://www.prophotohome.com/forum/canon-eos-digital-slr-1-6x-sensors/55259-canon-580ex-flash-transmission-color-temperature-data.html



580EX transmission of color temperature data
There has been considerable interest in exactly how the "color temperature information" provided by the Canon Speedlite 580EX flash unit is utilized in optimizing the camera's white balance compensation process. It is fairly easy to imagine how this might work with the camera set to the "Flash" WB preset, more difficult to imagine with regard to the AWB choice (or any of the other presets, although information we have seen suggests it only applied to Flash and AWB WB choices).

Chuck Westfall, Director/Media & Customer Relationship, Camera Marketing Group/Canon U.S.A., Inc., today advised me as follows:

************
The Speedlite 580EX's color temperature data transmission feature works on all EOS Digital SLRs introduced since the EOS-1D Mark II, including the 1D Mark II, 20D, 1Ds Mark II and Rebel XT. It does not work on earlier models.

The basic idea of the feature is to stabilize the color temperature of the images, especially during continuous flash photography in E-TTL II mode, which often requires significant variations in output level from shot to shot. The function is always "on" with compatible cameras when they are set to either AWB or Flash WB, and cannot be turned off by the user, except by selecting WB settings other than AWB or Flash.

How it works: The 580EX has a built-in look-up table that provides WB modification values based on the combination of flash duration and battery charge level. These values are always known prior to the actual exposure: in manual flash mode, the duration is based on the user's setting, whereas in E-TTL II mode, the duration is calculated from preflash data. Battery level is constantly monitored, and varies according to charge level and power source (internal, external, or both). When a compatible camera is set to either AWB or Flash WB, the 580EX WB modification value is applied to the camera's WB setting.

I am attaching a chart that shows how color temperature values vary according to battery level and flash duration for the 550EX. We have not received an equivalent chart for the 580EX, but I anticipate that the results will be similar, since both flash units operate on the same general principles. You may publish this chart on the Web as long as it is attributed to Canon via me.
************

Here is a link to that chart:

http://doug.kerr.home.att.net/pumpkin/images/550EX_color_A.jpg

This explanation still left me baffled as to how the color temperature information from the flash unit would be utilized in the AWB mode. I mentioned this to Chuck. He replied with this further information:

************
On all of the compatible cameras, AWB is calculated solely from the central portion of the image data, using an area that corresponds either to the spot metering circle on a 1D Mark II or 1Ds Mark II, or the partial metering circle in the case of the 20D or the Digital Rebel XT. (Same part of the picture that's used for custom white balance measurements.)The AWB calculation itself does not include the 580EX WB compensation factor. This factor, when available, is applied to the AWB calculation after it has been completed.

Krzychu
23-12-2009, 13:55
No dobra - ale co ma naładowanie baterii do rzeczy jeżeli kondensator się naładuje do "pełna" (w cudzyslowie żeby puryści krzywej ładowania nie zaczęli przytaczać) czyli załóżmy że zapali się czerwona lampka ?

piast9
23-12-2009, 15:45
Czerwona lampka zapala się zanim lampa się naładuje do pełna. Lampa potrafi błyskać nie będąc jeszcze w pełni naładowaną.

Krzychu
23-12-2009, 15:58
Czerwona lampka zapala się zanim lampa się naładuje do pełna. Lampa potrafi błyskać nie będąc jeszcze w pełni naładowaną.

Niektóre potrafią, niektóre nie...

grzegorzkalisz
23-12-2009, 19:51
Nie wnikałem tak mocno w fizykę łuku elektrycznego ale szczerze mówiąc, wątpię aby w zależności od ilości przesłanych elektronów zmieniała się temperatura barwowa łuku... to jedna rzecz,
druga rzecz to skoro temperatura ma zależeć od mocy błysku oznacza to tyle samo, że gdy potrzebujemy pełnej mocy błysku, to go nie otrzymamy na rzecz "dostrojenia" przez lampę temp. barwowej ??

marcusp
24-12-2009, 11:48
powiem tak, w momencie robienia zdjęć w sali gdzie są same żarówki, (aparat i lampa działają w automacie). Zdjęcia wychodzą tak, że pierwszy plan ma ohydny zafarb niebieski, a tło jest bardzo ciepły... jak to działa ??

W jakim trybie aparat robi zdjęcia - w zielonym, lub P ?
Ja w pomieszczeniach z reguły robię w M, gdzie głównym źródłem światła jest lampa błyskowa i nie mam specjalnych problemów z kolorami.
W automacie (zielonym) rzeczywiście wychodzą czary.

grzegorzkalisz
24-12-2009, 12:01
To i tak nie jest odpowiedź na moje pytanie...
Skoro robię w automacie to tym bardziej chyba kolor powinien się SAM dostrajać ..

marcusp
24-12-2009, 12:23
Skoro robię w automacie to tym bardziej chyba kolor powinien się SAM dostrajać ..

Dostrajać do czego?

Myślę, że tutaj dostaniesz odpowiedź:

http://canon-board.info/showthread.php?t=3785

Ważnie jest, czy aparat w danym trybie mierzy światło zastane, i parametry ekspozycji ustawia odpowiednie dla niego, a lampa tylko dopala pierwszy plan, czy głównym źródłem światła jest lampa.
W czwartej wiadomości od góry Vitez opisuje co i jak jest w którym trybie.

Jaką temperaturę barwową ma ustawić aparat trybie P, jeśli tło jest ciemne a pierwszy plan oświetlany lampą błyskową?

Moim zdaniem, jeśli chcesz mieć prawidłowe kolory, to pstrykając w pomieszczeniach rób zdjęcia w trybie M, a nie w żadnym automacie - przysłona - jaką potrzebujesz by uzyskać odpowiednią głębię ostrości, czas taki, aby zdjęcie nie było poruszone, głównym źródłem światła będzie lampa błyskowa, a jej temeperaturę barwową aparat zna. No i oczywiście w RAW-ie - wszelkie pomyłki dużo łatwiej skorygujesz niż w jpg.

grzegorzkalisz
24-12-2009, 12:30
Ustalmy fakty:

*Lampa błyskowa posiada zawsze taką sama temp. barwową bez względu na moc strzału wynoszącą około 5500

*funkcja "przekazywanie temp. barw. błysku" dotyczy jedynie dobrania odpowiedniego balansu bieli, który i bez tej funkcji możemy sobie poprawić przy wywoływaniu RAWa

Jak na razie się zgadza ??

marcusp
24-12-2009, 12:49
Tutaj:
http://photonotes.org/articles/eos-flash/index2.html

znalazłem taką informację:

"One other way in which colour temperature theory is relevant to photography is related to the way in which output voltage can cause the colour temperature of a flash tube to vary slightly. Normally this slight variation cannot be adjusted for or controlled in any way, but the most recent digital EOS cameras and flash units can communicate voltage data to one another in order to compensate automatically for subtle differences in flash tube colour temperature."

Wynika z tego, że napięcie na palniku podczas błysku nie jest zawsze takie samo, przez co temperatura barwowa błysków może się nieznacznie różnić. Lampa jest w stanie zmierzyć różnicę napięć, czyli różnicę temperatury barwowej błysków i przekazuje te informację do body, w celu korekcji.

Wydaje mi się, że jest to przydatne w sytuacji, gdy strzelasz serię z lampą, warunki oświetleniowe są stałe, a z racji różnych napięć na palniku w każdym błysku zmienia się temperatura barwowa błysku. Aparat mając dane do korekcji ustawia WB tak, że na każdym zdjęciu z serii kolory są takie same. W przypadku braku takiej korekcji, mogłoby się zdarzyć, że na każdym zdjęciu kolory byłyby trochę inne

grzegorzkalisz
24-12-2009, 13:02
No to dochodzimy do sedna...jeżeli o to chodzi to faktycznie nie mam więcej pytań i ma to jakiś sens :)
Dzięki za rozwiązanie zagadki :)
btw. suma summarum, w niektórych warunkach w jakich się znajdziemy jest konieczność zmiany temp. błysku lampy za pomocą gównianych filtrów (samoróbek) ponieważ canon nie ma nic takiego w swojej ofercie :)

marcusp
24-12-2009, 13:12
W temacie filtrów - zobacz tutaj:

http://lightingmods.blogspot.com/2007/11/flash-gels-for-correcting-color.html

nie wiem jak z dostępnością w Polsce, po prostu kiedyś coś takiego znalazłem.

BTW - jesteś z Kalisza?

grzegorzkalisz
24-12-2009, 18:38
Taki właśnie zestaw filtrów posiadam :)

ps.mam tak na nazwisko :P