PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy!!! Import czarno-białych RAWów do Lightrooma



crazykp
14-12-2009, 20:54
Witajcie!

Błagam, niech ktoś wskaże, jak zachować czarno-białe RAWy po wgraniu do Lightrooma? Przez sekundę po wczytaniu pozostają w tonacji czerń-biel po czym przechodzą w wersję pełnokolorową zdjęcia. Chcę, by pozostały czarno-białe - nie po to ustawiłem je tak w aparacie, by po wgraniu do Ligtrooma bawić się w powrót do czarno-białej wersji, zwłaszcza że czerń/biel uzyskiwana w tym programie nie jest już tak satysfakcjonująca.

Krzychu
14-12-2009, 20:58
Nie ma czegoś takiego jak czarno-białe RAWy - zawsze są kolorowe, poczytaj może jakąś instrukcję obsługi aparatu czy coś...

amroz
14-12-2009, 21:01
czarno-białe rawy możesz widzieć jedynie na ekranie aparatu, a naprawde to sa tylko w kolorze

iktorn92
14-12-2009, 22:20
Wydaje mi sie ze kolega obrobil juz gdzies indziej rawa na b&w np w ACR i wrzucajac do LR zmienia sie z powrotem na kolor... tak mi sie zdaje bynajmniej.

Krzychu
14-12-2009, 22:59
Wydaje mi sie ze kolega obrobil juz gdzies indziej rawa na b&w np w ACR i wrzucajac do LR zmienia sie z powrotem na kolor... tak mi sie zdaje bynajmniej.

Pewnie Picture Style ma w aparacie ustawiony - nie po to przecież ustawiał ;-)

jack070
14-12-2009, 23:39
Picture Style nie wpływa na RAWy, jedynie na miniaturkę (jpeg) zaszytą w pliku RAW.
Czyli innymi słowy, RAW od początku do końca jest kolorowy i tego nie zmienisz. A jeśli bardzo chcesz mieć czarno-białe po zgraniu to... musiałbyś robić w jpegu.

pank
15-12-2009, 10:35
Wydaje mi sie ze kolega obrobil juz gdzies indziej rawa na b&w np w ACR i wrzucajac do LR zmienia sie z powrotem na kolor... tak mi sie zdaje bynajmniej.

Przynajmniej!

thot
15-12-2009, 10:40
z tego co wiem to RAWy są z natury czarno-białe.. dobiero soft wywołujący generuje kolor ;)

Maroos
15-12-2009, 13:05
Sprawdziłem. U mnie BW to BW. A jak wygląda sytuacja w DPP? Bo jedne co mi przychodzi do głowy to to, że w Lightroomie masz ustawione presety importu (preferencje)

Janusz Body
15-12-2009, 15:16
Sprawdziłem. U mnie BW to BW. ....

Napewno?

RAW jest w zapisie czarno-biały. Ustawienia w aparacie mają TYLKO wpływ na zaszytego JPEGA. Bridge, Lightroom na początku (króciótko) wyświetlają zaszytego jpega a potem pokazują własną podglądówkę - już kolorową bo przepuszczają RAWa przez własną wywoływarkę i nakłają mapę filtra Bayera.

Jedynie programy, które do wyświetlania używają zaszytych jpegów wyświetlą BW - np. zrobi tak FastStone.

DPP wyświetli BW bo, jako program producenta, korzysta z danych zapisanych w pliku RAW.

Maroos
15-12-2009, 19:12
mój błąd:sad:
Pstryknąłem na szybkiego okno z żaluzjami, a za oknem śnieg i szarawy płot.
Teraz przyjrzałem się dokładnie. jest tak jak napisał Janusz Body - co akurat mnie nie dziwi.
Jeszcze raz sorki!

airhead
15-12-2009, 19:38
mój błąd:sad:
Pstryknąłem na szybkiego okno z żaluzjami, a za oknem śnieg i szarawy płot.

:d:d:d