PDA

Zobacz pełną wersję : fotografowanie modelek



Strony : [1] 2

Il fuoco
27-09-2005, 18:40
słuchajcie:) proszę Was wszystkich o radę.
jest taki temat że za dwa tygodnie mam nagraną sesję zdjęciową z której fotki pójdą do katalogu firmy produkującej pewną odzież.
katalog pójdzie na cały nasz piękny kraj, robota jest za kasę - jak dla mnie nie małą, płacą 1000 zł za dzień zdjęć. Więc chcąc niechcąc plamy dać niemogę. nie mają to być zdjęcia studyjne. Ludzie powiedzieli że przyprowadzą modelki na teren obiektu w którym będą robione zdjęcia i zdjęcia "mają nie być studyjne". naturalne oświetlenie plus ewenutalnie lampa.prawdopodobnie będę miał 580ex do mojego 300d z gripem.
i dlatego mam kilka pytań:

-czy ktoś ma jakiś sposób na nawiązanie kontaktu z modelkami?
(tzn. uważam się za istotę o przynajmniej normalnej inteligencji więc kontakt złapać złapię, ale czy na coś szczególnie reagują)
-czy mimo wszystko brać blendy?
-jakie ujęcia się stosuje jeśli potrzebujemy objąć kadrem całą postać?
-co z filtrami? brać np. softa czy to raczej źle wyjdzie jeśli chodzi o detale ciuchów
-co jst dobrze widziane ogólnie w tym temacie a czego mam się wystrzegać zarówno przy robieniu zdjęć jak i przy późniejszych rozmowach z firmą?

będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady, uwagi i podnoszenie na duchu:)

adamek
27-09-2005, 18:58
Po pierwsze:
Nie zazdroszczę roboty o której nie masz ZIELONEGO pojęcia.

Po drugie:
jednak dam CI rady. ;D

a) Jasne, że bierz blendy! Tak samo przydać się może biała kartka duża (bristol?), czarna także. styropian.
b) Weź statyw! (fotografie się robi ze statywu, nei z reki jak mawia mój wykładowca :) )
c) Uważaj na ogniskowe - czyt zniekształcenia twarzy. Chyba, że to efekt pożądany.
d) Pamiętaj, że ręce fotografowane z boku (na wprost) się wydają grubsze.
e) Pamiętaj o aranżacji palnu zdjęciowego - usunięcie śmieci wszystkich itp itd
f) Pamiętaj o usunięciu z modelek biżuterii, jeśli jest niepożądana

Il fuoco
27-09-2005, 19:10
dzięki

eee to jednak tak źle ze mną nie jest:)

usunąć śmieci- wiedziałem:D
biżuteria - wiedziałem:D
statyw- wiedziałem:D

a za resztę dzięks. zastosuję się...

pazurek
27-09-2005, 19:14
Il fuoco: lepiej zrobisz pytajac na http://www.forum.promodels.pl/

Il fuoco
27-09-2005, 19:15
dzięki pazurek

Driver
27-09-2005, 19:27
Polska to jednak fenomenalny kraj :D

Il fuoco
27-09-2005, 19:34
Polska to jednak fenomenalny kraj :D

no nie?:)
Mam dostac kase za cos o czym wiem mniej niz nie wiem:)
ale naszczescie na tym polega mozliwosc wolnego rynku. jesli ma sie dojscia i lud szczescia to mozna jakos sobie dorabiac. a pozatym kazdy kiedys startowal... ;)

Driver
27-09-2005, 19:39
Najgorsze jest to ze na tych stołkach wyżej, ci co więcej mogą tez mieli dojścia.

KMV10
27-09-2005, 19:39
-czy ktoś ma jakiś sposób na nawiązanie kontaktu z modelkami?
(tzn. uważam się za istotę o przynajmniej normalnej inteligencji więc kontakt złapać złapię, ale czy na coś szczególnie reagują)

Jeśli są to _naprawdę_ modelki to po prostu bądź sobą i rób zdjęcia. Ważne jest, żebyś wiedział jaki ogólny nastrój masz uchwycić - zadowolenia, radość, spokój czy też inny i w zależności od tego dobierz środki wyrazu :)

Il fuoco
27-09-2005, 19:42
Najgorsze jest to ze na tych stołkach wyżej, ci co więcej mogą tez mieli dojścia.
zgodzę sie z Tobą ale tak w 90%. są czasem ludzie ktorzy swoim uporem w dazeniu do celu potrafia osiagac te cele. a jesli nawet chodzi o polityke to takich ludzie jest w niej duzo. a tych od dojsc to niestety jest najwiecej...

Il fuoco
27-09-2005, 19:44
Jeśli są to _naprawdę_ modelki to po prostu bądź sobą i rób zdjęcia. Ważne jest, żebyś wiedział jaki ogólny nastrój masz uchwycić - zadowolenia, radość, spokój czy też inny i w zależności od tego dobierz środki wyrazu :)


modelki będą robiły za lekarki:)) to chyba opanowanie i spokój wchodzą w grę:):) dzięks kmv10

pazurek
27-09-2005, 19:51
katalog firmy produkujacej odziez dla lekarek? :|

adamek
27-09-2005, 19:57
Albo boję się pomyśleć czego jeszcze katalog. ;D
No i przede wszysatkim - musisz mieć jakąś koncepcję tych zdjęć, by jutro na bieżąco nie wymyślać - bo nie wyjdzie i będzie ****, a nie fotografie.

adamek
27-09-2005, 19:58
aha, i jeszcze jedno - UMOWA.

sv
27-09-2005, 20:23
mam nadzieje, ze wiesz, ze pracujesz za gowniana kase? umowa typu kwota X za jeden dzien zdjec? absurd

thorin
27-09-2005, 20:30
a moj wykladowca mawia:
1. nie dotykaj modelek - moga sie stresowac
2. nie gan modelek - moga sie stresowac
3. zawsze modelki chwal - to daje jej poczucie ze jest profesjonalistka
4. na poczatek kaz jej stanac przed soba i niech nasladuje Twoje ruchy glowa, to bardzo wazne bo pozniej latwiej bedzie Ci ja ustawiac powiedzmy ze to taka kalibracja modelki :)
5. niech przyjmuje naturalne pozy - ale przenoszenie ciezaru na jedna noge wykluczone
6. dobrze przemysl pozycje rak i uczcuia jakie bedzie wyrazac cialem oraz grymas twarzy
7. wystrzegaj sie dystorsji ! jesli w zakresie ponizej 100mm masz tylo kita to jest cienko ale nie jest zle, strzelaj z dalszej odleglosci bo mozesz brzydko przerysowac sylwetke z bliska na szerokim kacie ale to juz chyba pisal Adamek, jesli tak chwala mu za to :)

gr86
27-09-2005, 20:35
Il fuoco pochwalisz się po sesji jakimiś samplami?
apropos kasy to wysokość wynagrodzenia to kwestia gustu fotografa a o gustach się niedyskutuje :) wsumie 1k zł się przyda na sprzęt

Błajo
27-09-2005, 21:30
mam nadzieje, ze wiesz, ze pracujesz za gowniana kase?
No jak dla kogo... ja na tyle z haczykiem pracuje caly miesiac...

Powodzenia na sesji! Jesli moge wiedziec: Przez znajomych znalazles oferte czy sie oglaszales?

A co do sesji... to najlepiej rob ja z rana tak do 9:00 lub po 17:00....

Il fuoco
27-09-2005, 21:32
samplami ofcoz się pochwalę. a że kasa gówniana to wiem:) zobaczyłem tabelę "opłat" wg. zpaf :)

a katalog jest przeznaczony do dosyć wąskiego grona odbiorców. chodzi o ciuchy do pracy w gabinetach.temat bardzo dziwny ale ta firma która to zleca ma to do siebie że produkuje to na całą polskę i katalogi się fajnie rozchodzą. a że ofcoz będzie tam kontakt do mnie, będzie to jakaś forma reklamy. pozatym to dopiero druga praca za kasę więc 1000zł za dzien bardzo mnie satysfakcjonuje. o umowie wiem.

Il fuoco
27-09-2005, 21:35
No jak dla kogo... ja na tyle z haczykiem pracuje caly miesiac...

Powodzenia na sesji! Jesli moge wiedziec: Przez znajomych znalazles oferte czy sie oglaszales?

A co do sesji... to najlepiej rob ja z rana tak do 9:00 lub po 17:00....

robiąc fotki znajomym w klinice stomatologicznej całkiem przez przypadek wpadła pani z tej firmy i stwierdziła że chce żebym robił dla niej zdjęcia do nowego katalogu. a stare już były przez 3 lata robione więc marka znana. będzie oki:) jak ja się za coś biorę to nigdy tego nie pitolę.przykładam się na tyle na ile potrafie a potrafię się bardzo przyłożyć.
zresztą takie życie. jak się chce coś mieć i kimś być trzeba coś robić i robić to lepiej niż się potrafi...

C41photocrew
27-09-2005, 21:41
no i fajnie ze juz cos zacyznasz robic:) ale...
pamietaj ze albo wyzyna albo nizina:) jak cos sknocisz not o pozostanie juz niemila fama:)
upewnij sie czego chce zleceniodawca bo kurka maja czasem glupie filmy zeby zmieniac swa wizje......albo ze cos nei pojdzie tak jak oni sobie to wymysleli(czesto jakies absurdalne rzeczy) next nie daj sie zwiesc modelka i daj im do zrozumienia kto tu rzadzi!!!! i badz pewny siebie :) a jezeli nie pracowales z modelkami to zycze tobie tylko powodzenia i zebys dal rade:) czekam na sample tez:D

C41photocrew
27-09-2005, 21:42
P.S a co ma grip do tego wszystkiego:D??

Il fuoco
27-09-2005, 21:44
rządzić już trochę sobie porządziłem w moim LO i nietylko więc będzie dobrze. a pozatym to ja je będę fotografował a nie one mnie więc to one będą miały za zadanie słuchać moich wskazań a że one będą pro to wiem bo firma wynajmuje je z agencji fotomodelek... :) będzie ciężko i męcząco ale nie stersująco. nie takie rzeczy się robiło :))

Il fuoco
27-09-2005, 21:45
P.S a co ma grip do tego wszystkiego:D??
poprostu zawsze lepiej napisać że go mam gdyby ktoś pisał:
Kup albo pożycz gripa do ujęć wertykalnych:)

thorin
27-09-2005, 21:45
P.S a co ma grip do tego wszystkiego:D??


no jak to co ? :) tam przeciez w domysle pisze ze to wersja black jeszcze, onanizm sie odzywa ? ;)

C41photocrew
27-09-2005, 21:45
masz jakies sample czegos co juz robiles?

C41photocrew
27-09-2005, 21:46
aaaa juz kumam:D bo wiekszy to lepszy:D no przeciez nei wiedzialem:)

Il fuoco
27-09-2005, 21:47
no jak to co ? :) tam przeciez w domysle pisze ze to wersja black jeszcze, onanizm sie odzywa ? ;)
weź w jednej linii daj sprzęt w podpisie ;) ;)
a onanizm? ta pewnie. wkońcu czym mam się cieszyć jeśli nie niecało tygodniowym 300d CZARNYM :) :P:P:P

Il fuoco
27-09-2005, 21:49
aaaa juz kumam:D bo wiekszy to lepszy:D no przeciez nei wiedzialem:)
ej. bez przesady. absolutnie nie to mam na myśli.
młody nie znaczy o dziwnych priorytetach i szpanujący bo nie mam tego na myśli zwłaszcza że nie ma czym... proszę dalej o normalną konwersację bo jak narazie dużo mi te wątek wiadomości daje a w efekcie mam nadzieję pomoże w zrobieniu tego zlecenia.

C41photocrew
27-09-2005, 21:50
a jaki ma byc rezulatat koncowy?? w sensie format A4 czy cus wiekszego?

Il fuoco
27-09-2005, 21:50
mały OT:

jak Ci się Thorin kałachem robi foty?
działa ta "stabilizacja" jak należy? też się nad tym zastanawiam o ile jeszcze to gdzieś dostanę.

thorin
27-09-2005, 21:52
weź w jednej linii daj sprzęt w podpisie ;) ;)


what's your point ?


a onanizm? ta pewnie. wkońcu czym mam się cieszyć jeśli nie niecało tygodniowym 300d CZARNYM :) :P:P:P

daj spokoj, daje Ci sensowne ady ktore przekazal mi fachowiec prowadzacy studio od 1971 roku, on wie jak sie postepuje z modelkami, natomiast mnie rowniez tak jak c41 zdziwilo co ma piernik do wiatraka do znaczy grip do ustawinia modelki... doradzilbym Ci ktore szklo najlepiej ale ze nie masz ich w stopce to nie jestem w stanie tego zrobic... :roll:


mały OT:

jak Ci się Thorin kałachem robi foty?
działa ta "stabilizacja" jak należy? też się nad tym zastanawiam o ile jeszcze to gdzieś dostanę.


troche trzesie. ale fotki za to wychodza swietliste :mrgreen:

C41photocrew
27-09-2005, 21:53
z tego co widze 18-55 + jakies m42??

Il fuoco
27-09-2005, 21:54
no to tak w miarę spoczko.
a do wyboru ze szkieł będzie KIT, 17-85 IS, ef 50f1.8

thorin
27-09-2005, 22:01
chetnie sluze rada, ale sam zniechecasz do siebie ludzi... po co te ataki jesli ktos do Ciebie frontem ? no po co ? to ja wywazanie otwartych drzwi...


EDIT:


dystorjse zaczynaja byc mniej widoczne przy 80 mm (ale to z kolei jest portretowa ogniskowa) pytanie tylko dla fachowcow, czy jest mniej widoczna przy croppie (50mm x 1,6 = 80mm*) czy przy fizycznym 80mm (80mm x 1,6 = 128mm*) ?

C41photocrew
27-09-2005, 22:01
no to tak w miarę spoczko.
a do wyboru ze szkieł będzie KIT, 17-85 IS, ef 50f1.8

....i grip taa??:D

a tak powaznie hmm lepiej robic na dluzszych ogniskowych fotki ale to z tego co wiem chodzi o caly ubior tak?
bo troche malo detali powiedziales co dokladnie itd

Il fuoco
27-09-2005, 22:06
fotki mają być całego ubioru. będą białe. aż tak źle to ze mną nie jest jeśli chodzi o dobór ogniskowych - tyle wiem;) ludzi też przez te 3 lata fotografuję:)

p.s. jeśli wcześniej w tym wątku kogoś obraziłem no to sorka.

C41photocrew
27-09-2005, 22:07
hmm ok a pokaz jakis sampel.....

C41photocrew
27-09-2005, 22:08
hehe no to wynika ze wszystko wiesz:) wiec po co ten problem:D

Przemek Białek
27-09-2005, 22:10
oooooooooooj ja tez niemoge sie doczekac sampli!!!!!!!!

obejrzalem twoja galerie i szczeze nie cche byc niegrzeczny ale jak to beda fotki takie jak
masz w galerii to naprawde wspolczoje tej pani , ktora cie wynajela:(

chyba ze nielubisz pokazywac ciekwych prac??

(oczywiscie to szystko to sarkazm) ale ja jestem niewiernym tomaszem, i chce sie mylic

a tak wracajac do tematu, bierz 50 1,8 jesli jest dosyc miejsca i napewno
blende, jak nie bedzie slonca to zawsze mozna od niej odbic blysk

thorin
27-09-2005, 22:15
Il fuoco nie obraz sie ale przegladam Twoje watki i zawsze wyglada to w ten sposob ze kiedy chlopcy zaczynaja Ci dawac rady to sie wymadrzasz a potem wielka zwada... moze wrzuc na luz, potraktuj niektore rzeczy jako zarty co ? wogole po co ja to pisze ? powinienem byc od kwadransa w lozku, i wobraz sobie wlasnie tam zmierzam :) owocnej pracy...

C41photocrew
27-09-2005, 22:21
zeby czasem ciebie ta pewnosc siebie nie zgubila....ale skoro robisz fotki osobom od 3 lat to napewno wiesz co robisz!! i ciagle unikasz odpowiedzi co z tymi samplami o ktore cie ciagle prosze....

C41photocrew
27-09-2005, 22:27
hmmmmm jakos uciches...

Il fuoco
27-09-2005, 22:38
hehe no to wynika ze wszystko wiesz:) wiec po co ten problem:D
absolutnie nie wszystko. na ten temat jak już pisałem mało ale mam 2 tygodnie na nauczenie się teorii.

w necie jest to co lubię. niekoniecznie to co najlepsze. ważne że podobają się tym ludziom którym mają się podobać. dziwne podejście ale praktyczne.

Il fuoco
27-09-2005, 22:40
Il fuoco nie obraz sie ale przegladam Twoje watki i zawsze wyglada to w ten sposob ze kiedy chlopcy zaczynaja Ci dawac rady to sie wymadrzasz a potem wielka zwada... moze wrzuc na luz, potraktuj niektore rzeczy jako zarty co ? wogole po co ja to pisze ? powinienem byc od kwadransa w lozku, i wobraz sobie wlasnie tam zmierzam :) owocnej pracy...
ja to wszystko biorę luźno oprócz porad które traktuję serio.
i jeśli to wygląda że się wymądrzam no to sorry ale wogóle nie mam takiego zamiaru. to że piszę np. że nie jest ze mną tak źle itp. to też w żartach. wy też troszkę wrzućcie na luz i słucham dalszych rad jesli można bo są bardzo ciekawe.

Il fuoco
27-09-2005, 22:40
zeby czasem ciebie ta pewnosc siebie nie zgubila....ale skoro robisz fotki osobom od 3 lat to napewno wiesz co robisz!! i ciagle unikasz odpowiedzi co z tymi samplami o ktore cie ciagle prosze....
już. moment. nic nie unikam...boshe...
ein moment bitte.

C41photocrew
27-09-2005, 22:43
no to czekam...

Il fuoco
27-09-2005, 22:45
https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://dyras.home.pl/images/photoalbum/60.jpg)

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://dyras.home.pl/images/photoalbum/57.jpg)

to nie był pokaz:)to podczas musicalu. dlatego mają dziwne miny.

C41photocrew
27-09-2005, 22:47
hmmmm widze ze tylko pokazujesz te fotki z tego musicalu....a moze cos z modelkami wiesz ja tez zrobie fotke babci riobiacej zakupy i nawet powiem wiecej bede jej robil przez 3 lata:D i bede dobry bo "robie osoby od 3 lat":)

Il fuoco
27-09-2005, 22:56
gdzie powiedzialem ze jestem dobry. conajmniej dwa razy zaznaczylem ze o fotografowaniu modelek nie wiem prawie nic i ze o to w tym watku chodzi zebym sie dowiedzial. to po pierwsze. po drugie wrzuc na luz bo musicali bylo 3 i na nich robilem fotki. a sampli z modelkami NIE MAM bo to moja druga robota za kase wogole. a jak sie domyslasz o ile jestes inteligenty a tak mi sie wydaje sample tak jak powiedzialem gdy ktos o nie na poczatku poprosil beda po calej robocie. a najezdzac na kazde zdanie to sobie mozesz faktycznie na ta babcie i to nawet przez 33 lata. a to ze napisalem ze az tak zle ze mna niejest to byl zart.wiec prosze Cie daj spokoj bo ani ja nie mam zamiaru sie z Toba klocic (nie mow ze nikt sie z nikim nie kloci) o takie bzdury bo nawet nie wiem kim jestes wiec nie traktuje niczego poza radami na powaznie. odpusc, ja mam konkretny cel w tym watku ktory polega na dowiedzeniu sie jak najwiekszej ilosci rzeczy o fotografowaniu modelek.a poczucie wyzszosci podbudowuj sobie w inne sposoby np.dajac fotki do oceny. ja nie jestem saddamem a Ty bushem;) wiec peace i gadajmy dalej jak ludzie a nie jak wrogowie z jednej firmy gdzie jeden odbiera drugiemu robote i probuje udowodnic nizszosc i smiesznosc tekstow tego drugiego.
poprostu chce sie czegos dowiedziec i w zadnej z wypowiedzi nie powiedzialem ze jestem DOBRY BO FOTOGRAFUJE 3 LATA LUDZI.
ale dziekuje Ci za zaintersowanie sie tematem.powinnismy sobie pomagac nawzajem na tym forum a nie truc. bo po to sa takie miejsca.

C41photocrew
27-09-2005, 22:59
lol kurde jak mnie malolaty wkurzaja to mala bania....raz gadasz tak raz tak....szczerze...to nawet nie chce mi sie czytac cos tam nabazgral:) pozdro chlopie i z tego co widze w postach zawsze cos mowisz a pozniej sie wycofujesz lub zmieniasz fakty:) aaaaaa przytaczajac do tematu z innego watku kup Lke ona ci zrobi fotke ostra 1/8 przy 1200 spoko! pozdro

Il fuoco
27-09-2005, 23:01
a nie pochwalisz się że odpowiadzasz na wątek o Lkach w którym ostatni post był 17 dni temu?:):):)
zalosne ale coz...
c'est la vie.
tez pozdro;)

C41photocrew
27-09-2005, 23:03
a co mnie to kiedy byl ... kurde wez odbij i odjedz trabantem w przeciwna strone:) ahaaaaaaaa

nie zapomnij wziasc gripa!!!!

zabol
27-09-2005, 23:05
ładnie panowie sie tu bluzgacie naprawde ładnie :D

C41photocrew
27-09-2005, 23:08
hehe nie ma bluzgania:) EOT :) szkoda ze nie da sobei nic do glowy wbic:) choc pewnie zaraz przeczytam ze jesem zazdrosny ze on dostanie kase a ja nie:D albo cos w tym stylu hehe :)
szczerze zycze powodzenia bo latwo nie bedzie:) i next time czytaj co sie do ciebie pisze a dwa nie zmieniaj wersji

EOT

Il fuoco
27-09-2005, 23:08
a co mnie to kiedy byl ... kurde wez odbij i odjedz trabantem w przeciwna strone:) ahaaaaaaaa

nie zapomnij wziasc gripa!!!!

zabrakło kasy na benzynę;)
Już??:)
wyciagam dlon na zgode i z mojej strony jest EOT.
zrobisz jak uważasz, Twoja sprawa, ja wole nie miec wrogow bo to nie ring ani kropka nad i moinki olejnik tylko forum canona.

muflon
27-09-2005, 23:12
Ej, no zejdźcie z chłopaka! Owszem, rzuca się na bardzo głęboką wodę (BTW, ja również uważam, że za głęboką i że efekt końcowy będzie się niespejcjalnie nadawał do pokazania), ale widocznie taki ma kaprys - skoro prosi o rady, to może się do nich ograniczmy. Bo w przeciwnym razie, to jest takie samo gderanie jak (tfu tfu) "czarek wawa" na prfc, który na wszelkie pytania o zdjęcia ślubne ma gotową odpowiedź "zatrudnij zawodowca" :-/

Il fuoco
27-09-2005, 23:12
przydałaby się czasem jakaś forumowiczka na odstresowanie:) hehe

asterix
27-09-2005, 23:20
ja takze jestem zwolennikiem zywiolowej pracy, choc wszystko ma swoje granice. Jesli to fotografia pod reklame, to musisz okreslic czy dasz rade bo pedzac w ta strone tylko dla pieniedzy mozesz sobie tylko zla opinie zrobic.. pamietaj.. jeden zadowolony = 2 nowym klientom :)
Faktycznie Twoje zdjecia z fotogalerii nie sa najciekawsze i nie wrozy to sukcesu na owej sesji, choc takowej Ci jak najbardziej zycze..
Moze wez ze soba jeszcze kogos z aparatem - by potem wybrac co ciekawsze zdjecia.

W tym przypadku na Twoim miejscu bym jednak nie bral tej roboty i zapytal czy moge sobie pląsac jako drugi fotograf przy wynajetym kims, co robi to nieco czesciej. Dzieki temu mozesz sobie go podpytac.. poobserwowac jak komunkuje sie z modelkami, jak planuje cala ta akcje.

Cenna wiadomo jest odwaga.. lecz przyslowie o braniu sil na zamiary jest calkiem madre.. Pisales, ze znana firma - mysle ze wiedza jak wyglada dobre foto i oby Twoje przypadly im do gustu - co juz drugi raz zycze Tobie

The end :)

C41photocrew
27-09-2005, 23:21
ja mu tam dobrze zycze...

Il fuoco
27-09-2005, 23:22
czy zna ktoś jakąś ciekawą i sensowną książkę na temat fotografii studyjnej?
(pomimo że konkretnie w tym przypadku zdjęcia mają wyjść jak najbardziej naturalne, wydaje mi się, że taka książka mogłaby mi pomóc)

asterix
27-09-2005, 23:25
mysle, ze wlasnie dlatego, iz maja wyjsc naturalnie warto poczytac publikacje na ten temat.. jest pare topikow odnosnie dobrzych knig o technice oswietlenia, ogolnie o foto a takze o pracy z modelkami - tematy czesto przelewaly sie przez forum i szukarka powinna byc pomocna.. pobuszuje i cos wkleje :) jak znajde hehe

C41photocrew
27-09-2005, 23:26
albo chociaz poowiedz cos wiecej jak to ma wygladac!!:) alebo chociasg firme podaj moze to juz jakis krok bedzie

adamek
27-09-2005, 23:29
Przypominam jeszcze raz - NIE WOLNO iść na żywioł, nie mająć ŻADNEGO obycia w pracy z modelką i zdjęciami typu modowego.
W ten sposób to gówna, a nie fotki mozna zrobić.
Dlatego - bez pomysłu --> w ogóle nie podchodź do tematu.
Na pewno dowiedz się jak będą wyglądać modelki (wysoka? długie włosy?), a także przejedź się na miejsce sesji. Wymyśl jakies kadry.

Ale broń boże nie idź na żywioł, bo koszmarki powstaną.
Na żywioł to może iść Horovitz, czy Pomykała (chociaż zaręczam - przed sesją mają pomysły).

C41photocrew
27-09-2005, 23:35
niom chlopak ma racje

asterix
27-09-2005, 23:38
mam nadzieje ze nie piłes do mojego fragmentu o zywiole :) ja to pisalem w kontekscie posiadania juz jakiegos doswiadczenia w temacie i chocby jednym prywatnym sukcesie przypieczetownym przez zadowolonego klienta :)

asterix
27-09-2005, 23:39
w tym konkretnym przypadku obawial bym sie reakcji klienta na to, iz wykupil czas modelek a fotograf dal nieco ciała :)

C41photocrew
27-09-2005, 23:43
wiec jak z tymi warunkami i jak to ma wygladac :D hehe pytam z 3 raz:D wiesz cos wiecej niz piszesz?

asterix
27-09-2005, 23:47
pozostaje zadac jeszcze jedno pytanie.. czy ma blendy lub blendę i kogos kto bedzie z tym latać ? :)

Driver
27-09-2005, 23:49
Mimo wszystko to masz odwage
Chcesz z książki nauczyć się "na sucho" w 2 tyg czegoś co wypracowuje się latami i to w praktyce.
A tak a propos Twoich sampli. To fotki reporterskie ! Jak myslisz że modelki po prostu ubiorą ciuszki staną a ty zrobisz pstryk to zrób tak jak radzą ci koledzy. Szukaj kogoś kto zrobi ci to za podobną cene. jak bedziesz miał szczęście to nauczysz sie czegoś i jeszcze ci na dobry browar zostanie :)

sv
27-09-2005, 23:58
mam propozycje: zatrudnij zawodowego fotografa :)

asterix
28-09-2005, 00:03
wydaje mi sie czy bylo by ciut taniej ?

C41photocrew
28-09-2005, 00:04
w sumie mam dylemat:) bo albo go podtrzymac na duchu i mowic ze da rade (co moze spowodowac ze bedzie az za pewny) lub ze bedzie ciezko ( co moze troche zneichecic itd....) .... co tu robic

sv
28-09-2005, 00:06
zawodowy fotograf policzylby pewnie od 200 do 1500 zł za 1 zdjecie. nie mam pojecia ile zdjec to jest "jeden dzien zdjec"?

C41photocrew
28-09-2005, 00:07
no chyba ze masz smykalke:) ja nie potrafie robic babek...ucze sie wiec robie ze free
tutaj moja 4 sesja in my life
www.lucyphotos.prv.pl

i jestem happy ze modelki ktore mam sa wyrozumiale i rozumieja ze zdjecia nie beda wysokiej klasy ale godza sie na to wiec DZIEKI IM ZA TO

sv
28-09-2005, 00:07
wydaje mi sie czy bylo by ciut taniej ?

efekt koncowy bylby dla klienta tanszy (choc zdjecia bylyby zdecydowanie drozsze niz 1 kilo zl za dzien

C41photocrew
28-09-2005, 00:13
kurde 1 kilo...ja za 3 fotki mam dostac cos okolo 300 zl....i powiem ze jak to sie dowiedzialem to juz chcualem wolac innego kolesia:D zeby robil foty bo ja nie dam rady:) ale jakos poszlo ufff 1wsze koty za ploty

asterix
28-09-2005, 00:20
ja swoje zdjecia z koncertu co poszly na plakat na turne po euro i bilety oddalem za darmo chcac jedynie podpisu w miare widocznego kto jest ich autorem. Nie zdecydowalem sie wziasc pieniedzy, choc takowe byly proponowane bo jakos mi glupio bylo :)

Duty
28-09-2005, 01:20
nie mają to być zdjęcia studyjne. Ludzie powiedzieli że przyprowadzą modelki na teren obiektu w którym będą robione zdjęcia i zdjęcia "mają nie być studyjne". naturalne oświetlenie plus ewenutalnie lampa.prawdopodobnie będę miał 580ex do mojego 300d z gripem.

Przeczytałem wątek i cokolwiek wtrącę :)
Wydaje mi się, że zleceniodawcom się marzą zdjęcia symulujące lekarzy (białe kitle) przy pracy, w naturalnym dla nich środowisku? W takim rozumieniu mają być chyba naturalne? Ustal to - bo światło studyjne na pewno by ich nie uczyniło sztucznymi - a mieszanka zastanych lamp jarzeniowych, światła z okien, żarówek/halogenów i Twojej lampy może dać opłakany skutek. Postaraj się zwizytować wcześniej obiekt, w którym masz fotografować - i to tak z tydzień wcześniej - będziesz miał czas na przemyślenie ujęć, oświetlenia - popytanie co i jak.
Obejrzyj ich dotychczasowy katalog i zapytaj, czego nowego oczekują.
Zwróć uwagę na istniejące światło w obiekcie - porób nawet zdjęcia testowe - o ile możesz - przeanalizuj światło na ekranie komputera i pomyśl, co wniesie dobrego lampa 580EX? Czy nie zamiesza w nastroju? Może lepiej użyć światła istniejącego, starać się ustawiać modelki twarzami do okien + statyw + blenda jakaś? (słuchaj rad Adamka, wie co mówi)


-czy ktoś ma jakiś sposób na nawiązanie kontaktu z modelkami?
(tzn. uważam się za istotę o przynajmniej normalnej inteligencji więc kontakt złapać złapię, ale czy na coś szczególnie reagują)

Musisz wiedzieć, czego chcesz - mieć pomysł na kreowanie sytuacji zdjęciowej. Nie tłumacz im słowami - sam usiądź, stań na ich miejscu - pokaż samym sobą kilka różnych opcji - jak mają się ustawić. NP: jeśli zechcesz im zrobić zdjęcie za stołem - pokaż sam, jak mają trzymać ręce - różne warianty! Noga na nogę, może coś w ręku, może wyluzowana pozycja - czy teź na naukowca z okularami w ręku itp. - sam to pokaż, potem zamień się z nimi miejscami i poproś, żeby same wybrały któryś z wariantów, albo zaproponowały coś od siebie. To jest ważne - zostawiasz im wybór, nie zmuszasz do przyjmowania jakiejś jednej, dzikiej i nie pasującej im pozycji - same wybiorą to, co dla nich naturalne i będą wyglądały dobrze. Zaczną Cię też szanować, bo dałeś im wybór - nie dotykając ich, ale pokazując samemu o co chodzi.
Można się pośmiać z takich rad - ale uwierz mi, tak to wygląda - to nie wybieg podczas pokazu, tam wiedzą, co mają robić. Jak zajmiesz ich miejsce, sam poczujesz, czy ujęcie ma sens - one z dystansu też zobaczą o co chodzi.


-co jest dobrze widziane ogólnie w tym temacie a czego mam się wystrzegać zarówno przy robieniu zdjęć jak i przy późniejszych rozmowach z firmą?:)

Jeśli to jest prezentacja ubrań dla personelu medycznego - powinieneś zadbać o jakieś gadżety przynależne temu zawodowi: stetoskop na szyi, długopis w ręku, okulary, notatnik - wyobraź sobie jakieś sytuacje i je realizuj. Nie wystarczy postawić kogoś na baczność z założonymi rękoma.

tomsong
28-09-2005, 02:31
C41photocrew wie co mowi :) wkoncu ostatnie fotki razem robilismy...

a prawda jest taka, ze zawodowe modelki przyzwyczajone do pewnego stylu pracy z zawodowcami, moze sie pogubic u Ciebie i wyjdzie kicha totalna..

czasem lepiej pracuje sie z naturszczykiem niz zawodowa modelka...

ja niby narobilem juz kilkanascie sesji, ale po tym roku moge powiedziec, ze jestem zadowolony tylko z tej sesji (www.fotopeople.printpol.pl/basia - modelka miala pierwszy raz w zyciu sesje), oraz tej (www.fotopeople.printpol.pl w dziale models/ania - to akurat zawodowa modelka)...

rozumiem, ze pieniadze sa kuszace, ale jak juz ktos wspomnial, fama w tym swiecie szybko idzie...jak nie zrobia jej modelki to zrobi ta firma... dlatego zamiast czytac ksiazki, poogladaj lepiej zdjecia, a co najwazniejsze zabierz jakies kolezanki z klasy i potrenuj na sucho zanim zabierzesz sie za ta sesje.

druga sprawa, ze mozesz sie naczytac teori i tak to CI nei pomoze, jesli masz talent, wyczucie smaku itd. to pojdzie jak po masle...ale musisz robic zdjecia, sam dochodzic do pewnych spraw...czasem jest tak, ze o pewnych kanonach podczac focenia zapomina sie.. pamietam jak dzis, ze mialem sklonnosci do przycinania dloni modelkom i niestety czasem czlowiek zapomina o tym - niby zdjecie jest swietne, ale jednak pewna niedoskonalosc pozostaje.

dlatego jeszcze raz mowie, ze lepiej zrob sobie pare sesji przed tym zleceniem, bo gdybym byl wlascicielem firmy, ktora zamowila modelki, oplacila fotografa, a ten by podszedl do sprawy nieprofesjonalnie, to bym....%@#$^#^%$^#*$&

powodzenia


pozdrawiam

Grzdyll
28-09-2005, 07:36
ja niby narobilem juz kilkanascie sesji, ale po tym roku moge powiedziec, ze jestem zadowolony tylko z tej sesji (www.fotopeople.printpol.pl/basia - modelka miala pierwszy raz w zyciu sesje)
Zerknałem i fajnie się ta Twoja sesja z Basią prezentuje... Jeszcze nigdy nie bawiłem się w organizację czegoś takiego (a propos głównego topicu sam nie rzuciłbym się na taką sesję z prawdziwego zdarzenia za pieniądze bez doświadczenia - trzeba szanować czas i pieniądze innych) ale zastanawiam się jak się zabrać do takiej sesji amatorskiej... Tomsong, podzielisz się doświadczeniem i napiszesz co wykorzystywałeś przy tej sesji przytoczonej tu przez Ciebie i jakieś własne "przykazania" podczas takiej sesji?

bebop
28-09-2005, 08:29
Jeśli to jest prezentacja ubrań dla personelu medycznego - powinieneś zadbać o jakieś gadżety przynależne temu zawodowi: stetoskop na szyi, długopis w ręku, okulary, notatnik - wyobraź sobie jakieś sytuacje i je realizuj. Nie wystarczy postawić kogoś na baczność z założonymi rękoma.

brawo Duty. poważnie. nawet jeżeli nie wykorzysta gadżetów to przynajmniej wykaże przygotowanie i przemyślenie. no i oczywiście ja bym poćwiczył na miejscu skazańca wcześniej. co się dzieje jak ustawię osobę tak, jak się skracają kończyny w takim ujęciu, z jakiej wysokości robić zdjęcie. jak ma trzymać w ręku cośtam. jak to wygląda na zdjęciach.

z tym oświetleniem to też raczej szedł bym w oświetlanie :-) niż bazowanie na czymś co zastaniesz, chyba że znasz lokalizację jak własny kąt (co i tak nie zmieni faktu, że jesteś zależny od pogody etc.). nawet w dużysz planach "niestudyjnych" używa się oświetlenia (nie mam na myśli tylko jednej lampki błyskowej podpiętej do aparatu) - po pierwsze zakres oświetlania lampki błyskowej jest taki a nie inny czyli ograniczony. ja bym brał lampy statywy, parasolki blendy - słowej wszystko co w studiu. aha - brałbym też kogoś (1-2 osoby) do pomocy. nie ma jak przytrzymać blendy pod dokładnie TAKIM kątem - jest człowiek. trzeba ruszyć minimalnie lampą czy tak coś - jest człowiek. fotograf nigdy nie pracuje sam. jest reżyserem, nawet jeżeli ślepym :-) aha - o makijażu pamiętamy? bo może być kicha ze świeceniem. najlepiej wcześniej - grupo przed sesją to ustalić z osobą, która się tym zajmie. makijaż - osobna kwestia, bo są różne makijaże modowe. zależy jaki efekt, jaka modelka (kurcze - to też wybadaj - ja zawsze staram się obejrzeć modelkę wcześniej), jakie rysy twarzy, jak figura. wszystko po to żebyś wiedział co tuszować. jak kombinować ze światłem i ustawieniem modelki. czasu wbrew pozorom będzie mało. samo ustawienie światła (ba - jeżeli będzie światło zastane i zero studia w plenerze czyli tylko lampa i blendy - to ustawianie masz non stop). ja bym robił tylko stałką, bo zoomy masz kitowe :-) te ubrania to też jeżeli możesz obejrzyj. no i... światłomierz?
zresztą po co emocje. chłopak da radę albo polegnie. jak każdy z każdym tematem. pozdr

McKane
28-09-2005, 11:28
Tak pojechaliscie po chlopaku ze az przykro to czytac. Zglosil sie po pomoc i dostal offtopa na pare stron od "starszakow" chociazby w osobie C41photocrew majacego AZ 23 lata (co uprawnia do nazywania wszystkich mlodszych od siebie "malolatami"). Normalnie komedia (I to w kilku aktach z czego najdluzszy bo majacy przynajmniej 2 strony komentarz w/w "doroslego faceta" na temat gripa).

A teraz cos w temacie. Wszyscy (co zreszta niedziwne) podeszli do tematu smiertelnie powaznie zapominajac troche w jakich realiach zyjemy. Przeciez jesli jakas babka zatrudnia 17-letniego chlopaka to zdaje sobie sprawe z faktu, ze nie ma do czynienia z Horowitzem i efekt bedzie adekwatny do jego wieku i jej zaangazowania finansowego (co podkreslil zreszta sven przejaskrawiajac nieco kwoty w druga strone - mowie o branzy amatorskiej a nie profesjonalnej). Sam widzialem zdjecia robione do 2 katalogow ubran w domu przy 2 lampkach z przescieradlem narzuconym na sciane i do tego z reki jakims kiepskim kompaktem wiec widzac podejscie autora watku jestem przekonany ze jego sesja wyjdzie lepiej :)

Teraz troche w kwestii technikaliow. Mysle ze powinienes zrobic tak jak radza moi przedmowcy. Przede wszystkim zorientowac sie gdzie beda robione zdjecia, wziac tam jakas fajna kolezanke i popstrykac ja. Niech ubrana bedzie koniecznie w jakies biale ubranie, ktore IMHO fotografuje sie dosyc trudno szczegolnie jesli chce sie wydobyc z niego szczegoly (mysle ze w tym wypadku szara karta to wyposazenie obowiazkowe). Od razu tez bedziesz wiedzial co z temperatura barwowa swiatla i jak wyglada sprawa uzywania lampy blyskowej. Do tego zorientujesz sie czy wszedzie da sie bez problemu rozstawic statyw czy tez moze gdzieniegdzie przyda sie monopod. Blenda tez jest nieglupim pomyslem tylko pamietaj zeby miec kogos kto bedzie ja za Toba nosil i ustawial na modelke :)

Poza tym mam ksiazke w pdf o fotografii studyjnej. Jesli chcesz wal na PW a ja Ci ja udostepnie na ftp.

tomsong
28-09-2005, 12:00
Grzdyll: dla mnie najwazniejsze to:
- staram sie poznac osobe, ktorej nie znam a bede robil zdjecia...to ulatwia potem prace, nie ma tego dystansu, rodzi sie pewna nic zaufania..jednak jak sie z kims rozmawia jak ze znajomym, nie ma tego per Pani, to osoba czuje sie o wiele swobodniej, traktuje to bardziej jako zabawe a nie obowiazek,prace.
- moze to zle, ale zazwyczaj to sie martwie o miejsce,plener itd. niz o to jak ja tam bede na miejscu fotografowal... przykladam sie do wybrania miejsca, ktore bedzie odpowiednim tlem, a motyw glowny pozostawiam intuicji.. w moim przypadku planowanie poz itd. wychodzilo na moja niekorzysc...

to w sumie moje dwa glowne zalozenia...no i napewno trzeba byc pewny podczas sesji, osoby ktore pozuja, chca zebys nim kierowal itd. z samego zalozenia biora Cie za profesjonaliste, wiec trzeba byc pewnym co sie chce robic. Odrazu nie polecam robic sesji z rana po imprezie ;)

pozdrawiam

muflon
28-09-2005, 12:32
Hmm jeszcze może jedna rada: gdzieś tu ktoś wspomniał o dwóch aparatach/fotografach.. jeśli nie znasz / nie jesteś w 100% pewny modelek - to absolutnie nie powinieneś dopuścić do sytuacji, w której dwie osoby focą naraz! Mi się to ostatnio zdarzyło - byłem u kolegi pycia w Kolonii, mieliśmy do opstrykania koncert takiego mały zespołu (linki podawałem u siebie w galerii). No i na koniec pomyślałem, co mi wisi - może jeszcze jakąś małą sesyjkę w ładnych światłach :-) Niestety zapomniałem powiedzieć koledze, żeby się nie mieszał... i w efekcie żaden z nas nie miał żadnego zdjęcia (no, prawie), na którym wszystkie panie patrzą się w ten sam obiektyw :evil:

C41photocrew
28-09-2005, 12:46
ale np zeby cos pomogl....w sensie nie takim zeby na raz robic foty to moglby byc jeszcze jeden:) wg mnie wez kogos kto sie zna idz z nim na foty i zobacz jak on postepuje z models - masz jeszcze troche czasu

adamek
28-09-2005, 13:10
A ja na jego miejscu bez obycia z fleszami studyjnymi bym ich do tego nie mieszał.
Bo może się okazać, że będzie dużo więcej czasu spędzał na ich poznawaniu, niż na samym fotografowaniu.

No i bardzo ważne - dużo uśmiechu i pogodny wyraz twarzy. :)
I ciągły kontkat- czy to podtrzymanie rozmowy, czy pytanie czy nie nest niewygodnie itp itd. Pamiętaj - modelka to modelka, nie wieszak do ubrań.
I (to z właśnego doświadczenia ;) ) nie bój się, jak wyjdziesz na mamroczącego coś sobie pod nosem dziwaka :D

tomsong
28-09-2005, 13:14
tak tak, kobiety sa czasem marudne...wiec 3ba duzo cierpliwosci..
a co do lamp, to ja do tej pory nigdy nie robilem zdjec z lampami studyjnymi, ratuje sie swiatlem zastanym, ewentualnie lampa blyskowa wbudowana do aparatu-wiem, wiem ze to beznadzieja, ale trzeba jakos kombinowac :)


Pozdrawiam

Il fuoco
28-09-2005, 15:01
dzięki wszystkim za ich podpowiedzi. zadaję sobie sprawę z tego że jest to dosyć trudne zadanie ale jeśli sobie nie podniosę w tym wieku poprzeczki naprawdę wysoko to później nie będzie mi się chciało w to bawić a mam zamiar resztę życia spędzić na fotografowaniu. na miejscu zdjęć byłem, jest to świetnie wyposażona klinika stomatologiczna mojej matki chrzestnej. robiłem dla niej zdjęcia całego personelu i pomieszczeń, wiem jakie jest tam światło, mam blendy i będą osoby które mają się nimi zająć. akcja wyglądała mniej więcej tak że ja robiłem tam zdjęcia i przyszła kobieta od tej firmy i powiedziała że chce w tych pomieszczeniach jeśli to możliwe zrobić zdjęcia.
powiedziała że z poprzedniego fotografa nie jest zadowolona chociaż to zawodowiec znany w tamtej okolicy, ale robi wszystko za sztywno. ona chciała czegoś nowego, "żeby modelki nie wyglądały jak w sukniach ślubnych". na miejscu będzie pełno akcesoriów w tym temacie bo zdjęcia będą robione np. w trakcie improwizowanej wizyty u stomatologa. jedna na fotelu a druga w tych ciuchac przy całym sprzęcie. oświetlenie jest tam świetne i naturalne, nie wpada do pomieszczeń bezpośrednio przez szybę lecz przez specjalne przesłony na oknach które rozpraszają światło równomiernie.
myślę że sobię poradzę aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego że będzie bardzo trudno. ale o to chodzi. a o tym że modelki będą wynajęte i że mam się bać o kasę jeśli coś nie wyjdzie wiem - powiedziałem tej kobiecie o co chodzi, że dopiero zaczynam, a ona na to że nie ma sprawy bo i tak się jej to opłaci a wierzy we mnie, pozatym zobaczyła kilka moich zdjęć robionych w tamtym budynku(nie mam ich tutaj, zostały na kompach w klinice).
za 14 dni nauczę się podstaw i teorii a później będzie ten pierwszy raz. i ja szczerze cieszę się że w tym wieku;);) to daje mi nadzieje na przyszłość jeśli tego nie skopie a nie mam zamiaru skopać. a o tym że fotki mógłbym robić ze względu na moją "amatorszczyznę" jej powiedziałem. stwierdziła że nie zgadza się na to, jeśli mam na to poświęcić czas to mi zapłaci.

dfilip
28-09-2005, 15:15
to moze jej nie o fotki chodzi hehe

Il fuoco
28-09-2005, 15:26
dfilip.... no comments :) usmialem sie ;)

C41photocrew
28-09-2005, 15:28
hehe ... no i w sumie juz wiesz co i jak ale jeszcze wez jakas sesne modelce zrob zawsze to jakas praktyka!!

Il fuoco
28-09-2005, 15:30
wczoraj nagrałem sobie 2 znajome:D.. w tym tygodniu jeszcze będę im robił foty.

C41photocrew
28-09-2005, 15:37
no i good:D

KMV10
28-09-2005, 15:46
i wszyscy są szczęśliwi :)

miszka
28-09-2005, 16:46
Witajcie,

Wprawdzie nie czytalem calego watku, ale byla gdzies mowa o galeri i doswiadczeniach.
Poki co mialem na cyfrze pierwsza sesje z modelkami, bylo ich wiele, wiec nie moglem kazdej posiwecic tyle czasu ile chcialem.

Ze wczesniejszych watkow zgodze sie co do kalibracji modelki :) [swietna nazwa]
Zawsze wole spotkac sie na luzie i zrobic probna sesje, i potem, po zobaczeniu rezultatow robic wlasicwe zdjecia. Nie zawsze jest to mozliwe, wiec kalibracja jest ok.

Jak wspominalem, sesja na szybko, pierwsza taka na cyfrze.

Mozecie sie wyzywac, sugerowac czerpac inspiracje ;)

www.jopczynski.art.pl/city/ - wazny jest / na koncu ;)

MJ

tomsong
28-09-2005, 17:36
fajne fotki, te pierwsze takie troszke dziwne, miala taka przestraszona mine..generalnie duzo daje miejsce w ktorym wykonuje sie sesje


Pozdrawiam

miszka
28-09-2005, 18:21
Tak, to prawda, mysle, ze nie wykorzystlaem do konca potencjalu miejsca, ale moze jeszcze sie uda raz ;)

Zielony
29-09-2005, 05:14
Il fuoco nie obraz sie ale przegladam Twoje watki i zawsze wyglada to w ten sposob ze kiedy chlopcy zaczynaja Ci dawac rady to sie wymadrzasz a potem wielka zwada... moze wrzuc na luz, potraktuj niektore rzeczy jako zarty co ? wogole po co ja to pisze ? powinienem byc od kwadransa w lozku, i wobraz sobie wlasnie tam zmierzam :) owocnej pracy...

Toż to fotomuka??? Ostanio ktoś pytał gdzie się zapodział...
Już wiemy...
Wogóle po co ja to pisze?
Powinienem być od 5 godzin w łóżku, i wyobraź sobie wlasnie tam zmierzam ;)

Zielony
29-09-2005, 05:37
Życzę powodzenia...
Sam ostatnio próbuję sobie jakieś modelki zorganizować, ale z braku czasu przełoże to chyba na jesień, która jakby nie było zbliża się małymi krokami...

Il Fuoco, jak będziesz już PO to daj znać i wrzuć kilka wybranych sampli.

Sie zobaczy...

Il fuoco
29-09-2005, 07:50
ofcoz,
a że fotomuka to bodajże albo Tomasz Goliński albo muflon odkrył jakiś miesiąc temu...zresztą sam im powiedziałem:D

Polaco
29-09-2005, 09:38
ofcoz,
a że fotomuka to bodajże albo Tomasz Goliński albo muflon odkrył jakiś miesiąc temu...zresztą sam im powiedziałem:D
Tak z ciekawosci zapytam, po co zmieniales nick'a ?

Zielony
29-09-2005, 09:56
Tak z ciekawosci zapytam, po co zmieniales nick'a ?

Bo ten bardziej profi... ;)
Tamten był bez 'świetlistości'...

thorin
29-09-2005, 14:08
no zejdzcie z chlopaka :) kazdy ze tak powiem ma w zyciu zakrety :) i to jest informacja potwierdzona :)

Il fuoco
29-09-2005, 17:53
dzięki thorin, dobrze że chociaż chłopak chłopaka poprze... jesteś ode mnie starszy jeden rok i kilka dni:)

thorin
29-09-2005, 18:22
dzięki thorin, dobrze że chociaż chłopak chłopaka poprze... jesteś ode mnie starszy jeden rok i kilka dni:)


no nie zebym sie czepial, ale troche nie lapie co moj wiek ma do rzeczy :) wrzuc na luz tutaj nie ma czegos takiego jak szufladkowanie z powodu wieku... prawda chlopcy ? :mrgreen:

asterix
29-09-2005, 18:48
a wlasnie ze jest hrhrhr

thorin
29-09-2005, 18:52
a wlasnie ze jest hrhrhr

tylko do 18, bo potem mozna legalnie pic piwo :mrgreen: (wiem wiem co zaraz powiesz ze nie pijesz :) )

gr86
29-09-2005, 19:30
dobrze że już jestem pełnoletni wsumie żadna różnica przed jak po tylko jest się starszym i bliżej śmierci :)

thorin
29-09-2005, 19:40
niewiem co to za roznica czy ma sie lat 19 czy 29 i tak w 90 % jestesmy hobbystami, a przyklad 16 latka robiacego zdjecia dla australijskich gazet przyrodniczych na forum juz byl :)

gr86
29-09-2005, 20:10
niektóży starsi odrzucają "kotów" bo myślą że nić niewiedzą i nic nieumią a jest to błędne myślenie, i można obserwować to we wszystkich dziedzinach np mam młodszego kumpla świetny z komputerów zajmuje się programowaniem (C++ czy coś podobnego ja się na tym nie znam)i pomaga gościa na studiach informatycznych pisać prace dyplomowe :)

Il fuoco
29-09-2005, 21:34
ja niewiem jedenj czwartej z tego co wie pokaźna część forumowiczów ale szczerze to się cieszę bo wszystko co najciekawsze w fotografii dopiero przede mną. a 18tke kończę w ten poniedziałek więc BEWARE;)

Zielony
30-09-2005, 09:44
a 18tke kończę w ten poniedziałek więc BEWARE;)

Sto Lat ! ! !

Il fuoco
30-09-2005, 18:50
dzięki;)
niestety nie świętuję bo brakuje mi na wszystko czasu, jak się nie uczę to gonię za zdjęciami i na odwrót... zaczynam mieć powoli dość. dobrze że maturka w maju :P

tomsong
11-10-2005, 13:47
no i jak rozwija sie ten temat, miales juz ta sesje? pochwal sie fotkami :)


pozdrawiam

Zielony
11-10-2005, 13:56
o to samo miałem się pytać ale jakoś nie mogłem wygrzebać tego topika, i jak poszło?

bebop
11-10-2005, 14:32
dajcie chłopakowi spokój. jakby było co pokazać to by [chyba] pokazał. :confused:

Silent Planet
11-10-2005, 14:38
Mówisz, że chleje drugi tydzień? :mrgreen:

C41photocrew
11-10-2005, 14:41
ale mial ta sesje ... kurde cos nie w temacie jestem:)

thorin
11-10-2005, 14:43
nikt nie wie, Il Fuoco wsiakl...

tomsong
11-10-2005, 14:45
bepop: ale tu sie nikt nie czepia...jestem ciekaw jak tam poszla sesja i tyle :)


pozdrawiam

Robert P.
11-10-2005, 14:48
nikt nie wie, Il Fuoco wsiakl...
Może pojawi sie niedługo pod nowym nickiem...:wink:

C41photocrew
11-10-2005, 15:13
ja bym chcial se jedna choc fotke zobaczyc z tego....i nie ma tu nic zlosliwego

Venio
11-10-2005, 20:04
tez jestem ciekaw co mu wyszło

Zielony
11-10-2005, 22:05
tez jestem ciekaw co mu wyszło
każdy by chciał, w sumie praca była dosyć poważna...
no i nakład na całą polskę...
czekamy na jakieś wieści, linki itd...

ripek
11-10-2005, 22:26
sesja w piatek ;) czekamy na efekty :]

Venio
11-10-2005, 23:21
dopiero piątek? lol ja myślałem ze jest juz po ;)

Błajo
12-10-2005, 15:04
Pewnie caly czas trenuje ;)

C41photocrew
12-10-2005, 15:22
ripek skad masz takie dokladne info:)

ripek
12-10-2005, 16:02
z rozmów na gg ;)

Venio
12-10-2005, 22:47
hehe a moze sam pozujesz :D

ripek
13-10-2005, 01:04
chyba bym sie nie nadal ;d

pozatym wole stac po drugiej stronie obiektywu :)

thorin
14-10-2005, 17:39
z tego co widze to z focenia modelek nici, bo Il fuoco dzis skrecal meble a potem gral w siatkowke...

ripek
14-10-2005, 17:53
z kolei skad ty masz takie dokladne info ? :P

thorin
14-10-2005, 18:00
ze zrodel hyhy :mrgreen:

Zielony
14-10-2005, 21:31
z tego co widze to z focenia modelek nici, bo Il fuoco dzis skrecal meble a potem gral w siatkowke...

może szykował scenerię...

Il fuoco
14-10-2005, 21:38
Panowie. sesja przełożona na listopad z winy zleceniodawcy. ripek wiec co i jak.on ma bardzo dokładne info. thorin - z SB się urwałeś:)??;)
jak tylko będę miał fotki obiecuję że Wam pokażę. i nie wsiąkł a pić nie miał czasu nawet pół dnia - matura niedługo a zdaję histę i wos. więc w budzie spędzam 10 godzin razem z fakultetami:/

Il fuoco
14-10-2005, 21:58
i mały OT jeszcze do Thorina. czy masz jakieś sample portretów z Tamronika? może jakieś ślubne foty?

thorin
14-10-2005, 22:10
i mały OT jeszcze do Thorina. czy masz jakieś sample portretów z Tamronika? może jakieś ślubne foty?

to Twoj topic, Ty tu krolujesz nie musisz sie spowiadac z OT :) jasne ze mam, ale w sieci tylko to co juz kiedys poazywalem na forum


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.niewazne.net/thorin/monika1.jpg)

tak dla przykladu... sample moge Ci poslac na maila, slubnych zdjec niet, wole poczekac do lutego i na praktach sie tego nauczyc niz psuc sobie opinie jakimis niedociagnieciami... choc patrzac na konkurencje w moim powiecie http://www.mediajf.pl/
chyba nie musialbym sie az tak bardzo bac :)


EDIT:

aha jeszcze co do tego zdjecia powyzej, w 2kpix x 3kpix widac dopiero jaka to zyleta :)

Il fuoco
14-10-2005, 22:19
jakbyś mógł na maila zarzucić sampla jakiegoś...
mail: muka@world.pl

thorin
14-10-2005, 22:41
rzuce Ci w poniedzialek albo niedziele ok? bo zaraz ide spac, jutro o 4 poobudka, wszka na zlocie trza byc :) a poki co tyle Ci musi starczyc i rada milion razy tu powtarzana, "za te pieniadze nic lepszego" i druga "wyzej juz tylko elka" :) pozdro Muka...

Il fuoco
15-10-2005, 07:42
nie dla mnie ten tamron, znajomy się napalił coś kupić na fotografowanie ślubów. facet nie jest świerzak, już ładnych parę lat to robi, ma studio etc. i chciał kupić 17-40 ale ostatnio go przymulilo z kasa bo ukradli mu ze sklepu 20D i musiał nowe kupić, to mu mówię że na szeroki kąt i tak ma KITa USM, a do normalnych ogniskowych żeby kupił tamrona bo "za tą kasę nic lepszego".... ;);) teraz chodzi mi o to żeby mu pokazać jak to robi zdjęcia faktycznie.
na pbase jest kilka testów ale one są średnie... w jednym jest taka kompresja że zdjęcia przy f2.8 i f8.0 mało czym się różnią na pierwszy rzut oka.

Hiv
15-10-2005, 16:02
Przebnąłem przez cały wątek i już myślałem, że te foty Il fuoco zobacze a tu d***a... :/ Czekam bo jestem bardzo ciekaw ;)

Gdzieś był tu link do "Basi na starej stacji" - dla mnie genialne fotki, dokładnie to co lubie...(kto to zalinkował i powie mi jakim szkłem robione?)

Co do fotek z tamronka(tez na niego poluje) to Danon z tego forum ma go do D60. Ładnie foci nim całkiem ;)

thorin
16-10-2005, 20:37
Il Fuoco, zapytaj ripka, dzis rano mial zapietego mojego Tammiego do swojego trabanta XT, i jak widac po podpisie jest zachwycony, ja na dzis mam dosc orania fotek, moze jutro cos Ci na maila wysle... Green Tobie tez :)

Zielony
16-10-2005, 22:19
Będę czuwał :)

ripek
16-10-2005, 22:53
Po prostu przeczytajcie moj podpis :) Ten na pomarańczowo ;d I wszystko jasne :D

tomsong
17-10-2005, 13:51
Basia na starej stacji..hmmm a to moje dziela :) to akurat bylo robione sigma 70-300 APO II SM..
choc nie powiem, ze chyba od miesiaca posiadam tego tamronika..i jestem bardzo zadowolony..

a Basie i inne fotki mozna zobaczyc na www.fotopeople.printpol.pl
Tamronem zrobilem wszystkie fotki z dzialu C41PhotoCrew.
Basia jest w dziale Glamour.

Pozdrawiam

Il fuoco
25-10-2005, 09:49
a więc foty rzeczonych modelek będą na CB 13 listopada wieczorem. wtedy wrócę z fotograficznej wojaży. będą 2 kobiety i 1 facet. Sesja absolutnie na luzie, bezstresowo, wczoraj jeszcze raz rozmawiałem ze zleceniodawczyniami. Katalog będzie miał ok 40 stron, zdjęcia A-4 popodpisywane. To mają być zdjęcia "przy pracy" w tych ubraniach które one produkują, natomiast zdjęcia studyjne już mają załatwione u profi. więc spokojnie pojadę, zrobię fotki, kobiety sobie wybiorą a ja wrócę i będzie po sprawie. Myślałem że to będzie coś bardziej stresującego tymczasem okazało się że zwykłe focenie, może ze 2 blendy ze sobą wezmę i na tym się skończy.

Venio
27-10-2005, 20:21
czekamy czekamy :)

Il fuoco
29-10-2005, 16:38
czekajcie a będzie Wam pokazane...

Zielony
29-10-2005, 20:44
błogosławieni ślepi, którzy nie widzieli a uwierzyli...

Silent Planet
30-10-2005, 11:30
Błogosławieni cisi, bo oni otrzymają ziemię... :roll:

kocis
30-10-2005, 12:35
-czy ktoś ma jakiś sposób na nawiązanie kontaktu z modelkami?
(tzn. uważam się za istotę o przynajmniej normalnej inteligencji więc kontakt złapać złapię, ale czy na coś szczególnie reagują)

Sorki, że tak późno, ale się ubawiłem samą myślą, że "modelki na coś szczególnie reagują". To jest super kawałek do dowcipu o początkującym fotografie. Tylko módl się chłopie, żeby żadna z modelek nie pokapowała się, że to ty napisałeś. One właśnie szczególnie reagują na taką postawę fotografa. I jeśli mam coś poradzić na poważnie to nie lekceważ sobie modelek. Przeciętnie są to dziewczyny, które chcą dorobić sobie trochę kasy. A część z nich bije cię intelektem na łeb i szyję. I patrz uważnie w oczy. Jak zobaczysz taki niebieskawy błysk to pakuj sprzęt w w nogi. Niektóre, szczególnie te mniej zdeterminowane na robienie kariery, reagują agresywnie na lekceważenie.
I tutaj, dla równowagi: :wink: :smile: :mrgreen: :smile: ;-)

asterix
30-10-2005, 12:56
rotfl hrhr

Il fuoco
31-10-2005, 10:32
to ja może w uvexach pójdę żeby nie zobaczyły mojego wiecznie drwiącego wzroku:)

Zielony
31-10-2005, 11:41
to ja może w uvexach pójdę żeby nie zobaczyły mojego wiecznie drwiącego wzroku:)

oby one nie przyjechały w UVEX'ach, z tego samego powodu... ;)

kurde, zimno już będziesz miał w tym listopadzie, jak na plener :?
pomyśl o jakimś rozgrzewaczu, może żołądkowa gorzka???

KMV10
31-10-2005, 15:41
Albo miotacz płomieni - dla podgrzania nastroju ;)

Il fuoco
31-10-2005, 17:18
spoko spoko:) to bedzie w cieplutkiej przytulnej kilnice stomatologicznej;D

KuchateK
31-10-2005, 17:32
Jakos stomatologia nigdy nie kojarzyla mi sie z cieplem i przytulnoscia :D

minek
31-10-2005, 20:32
spoko spoko:) to bedzie w cieplutkiej przytulnej kilnice stomatologicznej;D

A jakim oświetleniem do pomieszczeń dysponujesz?

Zielony
31-10-2005, 21:11
spoko spoko:) to bedzie w cieplutkiej przytulnej kilnice stomatologicznej;D

aha, czyli w pomieszczeniu robisz ty, a studio i tak osobno???
tak się tylko pytam bo już nie wiem, a mówiłeś coś kiedyś o jakimś plenerze...
BTW, zaopatrz się w jakieś światełko; jak już nie masz co to kombinuj jakieś halogeny i odbijaj...

narqa

Il fuoco
31-10-2005, 21:21
580EX plus 2 blendy i to co wpadnie przez wielkie okna które są przesłonięte takim materiałem który działa jak dyfuzor. no i na lampie będzie ofcoz też dyfuzor. robiłem już w tym wnętrzu fotki i wszystko jest ok więc nie ma problemu ze światłem. zwłaszcza że te zdjęcia będą robione modelkom "przy pracy" czyli jedna np. na fotelu dentystycznym a druga grzebiąca jej coś na niby i ogólnie majstrująca przy unicie.

Zielony
31-10-2005, 21:42
...zwłaszcza że te zdjęcia będą robione modelkom "przy pracy" czyli jedna np. na fotelu dentystycznym a druga grzebiąca jej coś na niby i ogólnie majstrująca przy unicie.

jakby trzabyło więcej ludzi do 'grzebania' to nie krępuj się dać znać... :D

Il fuoco
31-10-2005, 21:56
hehehe:) jakby co to będę miał włączonego lapka podczas "sesji" i CB online więc będziemy się kontaktować Live via GG czy co kto woli;) taki hotline:D

KuchateK
31-10-2005, 21:58
To zdjecia odrazu wysylaj to bedzie mozna zobaczyc jak Ci idzie i ewentualnie cos doradzic :mrgreen:

Il fuoco
31-10-2005, 22:01
:D no o tym mówię Kuchatku :)

Silent Planet
31-10-2005, 22:32
Ale ja nie wiem, czy Hazan zgodzi się na aż tak ciężką pornografię... :mrgreen:

Il fuoco
01-11-2005, 11:04
:) we shall see:P, tzn you shall see:)

C41photocrew
01-11-2005, 12:55
:P u will see:D shall uzywamy tylko w 1 osobie :D hehehehe

bebop
01-11-2005, 13:06
To zdjecia odrazu wysylaj to bedzie mozna zobaczyc jak Ci idzie i ewentualnie cos doradzic :mrgreen:

ten wątek robi się coraz bardziej zabawny... ;-) :mrgreen:

Il fuoco
01-11-2005, 16:40
tak c41:) widocznie za dużo się filmów eng naoglądałem i mi weszło w nawyk kaleczenie englisha:)

C41photocrew
01-11-2005, 18:28
hehe spoooko beka:D jezu jak mi sie nie chce nic bleeeeeeeh.......:) dawaj znac jak beda foty trzymka sie:D

ripek
02-11-2005, 18:23
Mnie sie trafila okazja na sesje z laską :) Macie moze linki do dobrych tutoriali portretowych?

Plenerem będzie hala/ruina z cegły.

pazurek
02-11-2005, 18:32
ripek: w Tarnowie czy Krakowie ta sesja? ;)

ripek
02-11-2005, 18:35
Tarnów ;) Aczkolwiek zaczynam poszukiwania na terenie Krakowa ;D hehe

bebop
02-11-2005, 21:59
Mnie sie trafila okazja na sesje z laską :) Macie moze linki do dobrych tutoriali portretowych?

temat był wałkowany. przeszukałeś te forum? na forum.promodels.pl jest trochę linków do tutoriali. polecam też "portret doskonały" M. Busselle. wydatek rzędu 25-40 zł w zależności od księgarni. sporo analizy oświetlenia - chociaż ja wolę oglądać dobre portrety i analizować sam oświetlenie. aha - taka osoba od makijażu to jednak jest ratunek, ostatnio z paszteta wyczarowała mi plastyczną twarz. to tak a propos sytuacji, kiedy modelka chce się sama malować... lub stwierdzasz, że "a po co, niech wygląda naturalnie".

ripek
02-11-2005, 22:50
Hmm jako że nie mam osoby od kamuf...makijazu to te sprawy pozostawie dziewczynie. Powiedziałem jej żeby się ubrała/pomalowala tak jak się czuje -> swobodnie.

Doraźnie spróboje korygować w PS ;)

Thx za linka. Co do szukajki to google mało mi powiedziało :( Chyba za głęboko chcialem szukac po hamerykańskich tutorkach ..

asterix
03-11-2005, 00:42
OFF TOP
"Portret doskonały" M. Busselle w Glownej Ksiegarni Naukowej im. B.Prusa w W-wie na Krakowskim Przedmiesciu kosztuje 23zł (allegro 40-80zl) - maja www ale nie pamietam adresu

ripek
03-11-2005, 10:04
http://www.gkn-prus.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&kod=832210748X

23,25zl :) Lece to kupić :)

bebop
03-11-2005, 10:44
http://www.gkn-prus.com.pl/modules.php?name=Sklep&plik=lista&nazwa=opis&kod=832210748X

23,25zl :) Lece to kupić :)

są jeszcze trzy pozycje tego autora. też polecam.

C41photocrew
03-11-2005, 10:46
daj znac czy fajna i warto kupic:D

thorin
03-11-2005, 11:00
ja mialem "fotografie czarno biala" busselle'a swietnie to wszystko opracowane od strony graficznej...

n3on
03-11-2005, 11:11
Hmm jako że nie mam osoby od kamuf...makijazu to te sprawy pozostawie dziewczynie. Powiedziałem jej żeby się ubrała/pomalowala tak jak się czuje -> swobodnie.

Zwroc jednak uwage zeby to "swobodnie" to bylo raczej matowe. Latwiej nalozyc na twarz matujacy podklad niz potem w PS usuwac przepalenia, lub chociazby nawet ogolne "swiecenie sie" skory

ripek
03-11-2005, 11:39
Zwroc jednak uwage zeby to "swobodnie" to bylo raczej matowe. Latwiej nalozyc na twarz matujacy podklad niz potem w PS usuwac przepalenia, lub chociazby nawet ogolne "swiecenie sie" skory

Rzeczywiście .. :)

Macie jeszcze jakieś info do przekazania dziewczynie ?

Czy jest sens robienia "blendy" z kartonu owiniętego folią aluminiową ?

n3on
03-11-2005, 14:26
Macie jeszcze jakieś info do przekazania dziewczynie ?

Niech wezmie szczotke do wlosow - napewno sie przyda tym bardziej jesli robisz w plenerze i jest wiatr.



Czy jest sens robienia "blendy" z kartonu owiniętego folią aluminiową?

O tym chyba juz ktos pisal w watku poswieconym samorobkom, ale osobiscie nie polecam jesli robisz w plenerze. Lepiej poprostu rozpiac folie (najlepiej koc termiczny - dostepny w aptece ponizej 10PLN) na ramce. Jesli odpowiednio zaprojektujesz ramke to nie masz sztywnego lustra, lecz elastyczna blende. A dlaczego nie na kartonie? Jesli jest duzy wiatr, to napewno uderzenie folia jest delikatniejsze niz kartonem owinietym w folie :mrgreen: Dodatkowo sama folia nie ma tak dobrych wlasciwosci lotnych jak sztywny karton nia pokryty. A raczej nie sadze ze bedziesz mial ochote latac za uciekajaca blenda:twisted:

mxw
03-11-2005, 14:50
Macie jeszcze jakieś info do przekazania dziewczynie ?
żadnych obcisłych skarpetek :mrgreen:


"Portret doskonały" M. Busselle w Glownej Ksiegarni Naukowej im. B.Prusa w W-wie na Krakowskim Przedmiesciu...
mam książkę "fotografia portretowa" davida wilsona (współautor "portretu doskonałego" z m.busselle) i jakoś nie powaliła mnie ta książka, zbyt proste i zbyt mechaniczne analizy tylko konkretnych przypadków... czy "portret doskonały" jest rzeczywiście dużo lepszy?


Il fuoco: już gdzieś tu pisałem, że kiedyś trochu czasu w muszyna city sobie przepękałem, masz gdzieś fotki (swoje) z okolic? chętnie bym sobie pooglądał... :roll:

perlpa
03-11-2005, 15:15
OFF TOP
"Portret doskonały" M. Busselle w Glownej Ksiegarni Naukowej im. B.Prusa w W-wie na Krakowskim Przedmiesciu kosztuje 23zł (allegro 40-80zl) - maja www ale nie pamietam adresu
Mam ta książkę i przyznam że jakoś mnie nie oszołomiła. Owszem, opis sposobu patrzenia na scenę i techniki wykonania niektórych zdjęć są bardzo pomocne ale jak dla mnie nie mam tam jakichś nadzwyczajnych rewelacji.
Tylko moje zdanie :)

Pozdrawiam

bebop
03-11-2005, 15:21
Mam ta książkę i przyznam że jakoś mnie nie oszołomiła. Owszem, opis sposobu patrzenia na scenę i techniki wykonania niektórych zdjęć są bardzo pomocne ale jak dla mnie nie mam tam jakichś nadzwyczajnych rewelacji.
Tylko moje zdanie :)

Pozdrawiam

no ale dla początkującego dobra, prawda? zaawansowany więcej sam wydedukuje patrząc na dobre zdjęcia :-)

Zielony
03-11-2005, 15:29
Lepiej poprostu rozpiac folie (najlepiej koc termiczny - dostepny w aptece ponizej 10PLN) na ramce. Jesli odpowiednio zaprojektujesz ramke to nie masz sztywnego lustra, lecz elastyczna blende.

powiedz mi jakie są wymiary tego koca???
podejrzewam ze jakies 180x70cm

n3on
03-11-2005, 15:50
powiedz mi jakie są wymiary tego koca???
podejrzewam ze jakies 180x70cm

200x160cm - taki przynajmniej mi sprzedali ;)
Czyli przy dobrym rozwiazaniu mocowania ramy masz blende o wysokosci 160 cm ze zmienna szerokoscia od zera do 180 (powiedzmy ze te 20cm trzeba zmarnowac na mocowanie), a to sie czasem przydaje

Zielony
03-11-2005, 16:10
200x160cm - taki przynajmniej mi sprzedali ;)
Czyli przy dobrym rozwiazaniu mocowania ramy masz blende o wysokosci 160 cm ze zmienna szerokoscia od zera do 180 (powiedzmy ze te 20cm trzeba zmarnowac na mocowanie), a to sie czasem przydaje

kurde widzisz, fajne rozwiązanie :)
tzn chodzi mi o koszta

KuchateK
03-11-2005, 18:31
[...]a to sie czasem przydaje
Zrob jeszcze zdjecie calosci i wrzuc tu to bedzie komplet...

perlpa
04-11-2005, 00:40
no ale dla początkującego dobra, prawda? zaawansowany więcej sam wydedukuje patrząc na dobre zdjęcia :-)
Jasne, ale ja początkujący przeca jestem... :)

ripek
04-11-2005, 00:42
Łojezu jaką lasencje dzis w pubie widziałem :/ Aż mnie wryło ..
Szkoda że nie mialem jakiejś wizytówki żeby na szybko wcisnąć jej :(

Mieliście taki przypadek że na bezczelnego prosicie obcą dziewczynę aby dała się sfotografować ? ;)

perlpa
04-11-2005, 00:46
kurde widzisz, fajne rozwiązanie :)
tzn chodzi mi o koszta
Też się swego czasu zastanawiałem nad takim rozwiązaniem tyle że jest problem z ramą a konkretnie jej składaniem i rozkładaniem oraz dokładnym napieciem materiału.
Druga rzecz to zbyt ostre (twarde) światło odbijane przez tem koc. Jak go mocno ie naciągniesz to pojawiają się nierównomierne plamy swiatła na modelce.
Ostatecznie zdecydowałem się na dużą (110x170cm) blendę z funsports i przyznam że jest super - choć w kategorii cenowej daleko za kocem :)

Pozdrawiam

Zielony
04-11-2005, 00:50
też myślałem poważnie o zakupie blendy ale narazie daję sobie z tym spokój...
wydatki odkładam narazie na bok.
na pierwszym miejscu jak już to torba na ramie.
do pracy z blendą to pozatym trzeba mieć kogoś co będzie miał ochotę Ci asystować, a tutaj nikogo nie mam :(

Jeśli chodzi o książkę "Portret ...." to liczyłem że dorwę ją w bibliotece w mojej szkole ale niestety :(

Zastanawiam się więc nad kupnem, no bo w sumie nie droga.

perlpa
04-11-2005, 01:23
też myślałem poważnie o zakupie blendy ale narazie daję sobie z tym spokój...
wydatki odkładam narazie na bok.
na pierwszym miejscu jak już to torba na ramie.
do pracy z blendą to pozatym trzeba mieć kogoś co będzie miał ochotę Ci asystować, a tutaj nikogo nie mam :(
...
Można użyć taniego statywu i uchwytu do blend (już nie taki tani) - kolejne wydatki ale myslę że jednak warto. W końcu przy portrecie (nie reportażowym) często korzysta sie z blendy - ja korzystam :)

Zielony
04-11-2005, 01:26
Można użyć taniego statywu i uchwytu do blend (już nie taki tani) - kolejne wydatki ale myslę że jednak warto. W końcu przy portrecie (nie reportażowym) często korzysta sie z blendy - ja korzystam :)

Wiedziałem, bo już kiedyś widziałem, ale nie napisałem, bo... leniem się okazałem ;)

perlpa
04-11-2005, 02:03
Wiedziałem, bo już kiedyś widziałem, ale nie napisałem, bo... leniem się okazałem ;)
Leniem ale nie śpiochem :) - późno już, ja idę spać....

Il fuoco
04-11-2005, 09:03
Il fuoco: już gdzieś tu pisałem, że kiedyś trochu czasu w muszyna city sobie przepękałem, masz gdzieś fotki (swoje) z okolic? chętnie bym sobie pooglądał... :roll:

wrócę z budy, miejsca ucisnienia uczniów to zarzucę Ci na pw jakieś linki do zdjęć okolic. C U

bebop
04-11-2005, 10:44
Jasne, ale ja początkujący przeca jestem... :)

jasne jasne :lol: przeca wiemy

chyrus
04-11-2005, 10:54
A co sadzicie o stryropianie przy duzym sloncu?
Czy taka folia nie bedzie tworzyla "zajaczkow" swietlnych?

MarekC
04-11-2005, 12:14
to ja może w uvexach pójdę żeby nie zobaczyły mojego wiecznie drwiącego wzroku:)

Np. takiego jak w avatarku ?? :mrgreen:

minek
04-11-2005, 13:35
Łojezu jaką lasencje dzis w pubie widziałem :/ Aż mnie wryło ..
Szkoda że nie mialem jakiejś wizytówki żeby na szybko wcisnąć jej :(

Mieliście taki przypadek że na bezczelnego prosicie obcą dziewczynę aby dała się sfotografować ? ;)

Tak, parę razy. Nie jest to łatwe. Najfajniej jak są dwie (-: Trzeba po prostu zapytać. Potem oczywiście wziąć maila i zdjęcia wysłać.

Zielony
04-11-2005, 13:45
Mieliście taki przypadek że na bezczelnego prosicie obcą dziewczynę aby dała się sfotografować ? ;)


Mam tak co tydzień w piątek na przystanku jak jade do szkoły.
A to już dzisiaj! :D
Tzn mam taki zamiar :P

PS. kurde, chłodno się ostatnio zrobiło i się cieplej ubiera, ale na początku października to łojojoj... :D

Il fuoco
13-11-2005, 20:34
wróciłem. byłem, fotki zrobiłem, jak na pierwszy raz jestem z nich zadowolony. ogólnie pozytywnie zaskoczony swoimi zdolnościami w kontaktach z "modelkami" z których tylko 1 na 2 plus faceta okazała się być pro.
Pozatym nie mam już siły nic robić. Fotki będą tutaj albo jutro z rana albo popłudniu jak dojdę do siebie. Sesja trwała prawie 7 godzin.

thorin
13-11-2005, 20:57
1 na 2 to cale 50 % fotografowanych kobiet, punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia :mrgreen:

asterix
15-11-2005, 01:02
zamieram w oczekiwaniu

Venio
15-11-2005, 01:10
sie chłopaczyna musiał solidnie zmęczyć ta sesją ;)

Zielony
15-11-2005, 01:18
dajcie chopu się wyspać...

Polaco
15-11-2005, 08:00
dajcie chopu się wyspać...
Z kim ? ;)

C41photocrew
15-11-2005, 08:25
no gdzie te foty:D??

asterix
15-11-2005, 16:16
C41photocrew - ale mosz podpis naladowany emocjami :)

C41photocrew
15-11-2005, 20:32
i know:)

Venio
15-11-2005, 23:39
Z kim ? ;)
z modelkami ofkoz ;)

Venio
15-11-2005, 23:40
C41photocrew - ale mosz podpis naladowany emocjami :)
no i ten avatarek :D WAR!!! ;)

EchoX
16-11-2005, 13:20
uff przebrnalem przez 22 strony i myslalem ze cosik zobacze... znaczy sie efekt tych przygotowan i... zonk
moze autor watku jak niedziwiadek zapadl w sen zimowy?? ;)

kami74
16-11-2005, 13:43
Napewno mu karta padła ;)

Venio
16-11-2005, 14:06
Napewno mu karta padła ;)
hahaha :D ale tak serio kurde to troche sie niecierpliwie :P chyba jak połowa forum ^^

pazurek
16-11-2005, 14:18
Obrabia w photoshopie. Rozjasnia modeki, przyciemnia okna. ;)

Błajo
16-11-2005, 15:23
Poszedl na tory :)

asterix
16-11-2005, 18:05
ogolnie nigdy chyba nie bylo na forum takiego skupienia na temacie i wyczekiwania :)

edit: zasadniczo temat czytano 9200 razy hehe niezle niezle

Il fuoco
16-11-2005, 18:26
:D spoko spoko Panowie. sorka za opóźnienia ale w moich kochanym LO tak nas katują ostatnio że chodzę spać o 23 i nie wyrabiam z kuciem. pewnie ktoś powie że się nauką kolejny raz zasłaniam ale sorka - nie mam wyjścia chociaż chciałbym mieć. dzisiaj wrzucę jedną fotkę. tak szczerze to siedzą u mnie nie obrobione RAWy i czekają na weekend.

Vitez
16-11-2005, 19:34
chyba jak połowa forum ^^


Nie wiem wlasciwie na co... na modelki popatrzec?
Wiecej i dostepnych od reki modelek jest np tu: http://www.linkowisko.promodels.pl/ :roll: .

thorin
16-11-2005, 20:02
no modelki mozna tez ewentualnie zobaczyc tutaj:

http://www.photomodels4u.com/?page=modelki#

Il Fuoco, myslisz ze chodzenie o 23 spac to pozno ? ;) przed matura tez sypialem 8 h dziennie, teraz 8 h tygodniowo :mrgreen:

Venio
16-11-2005, 20:49
Nie wiem wlasciwie na co... na modelki popatrzec?
Wiecej i dostepnych od reki modelek jest np tu: http://www.linkowisko.promodels.pl/ :roll: .
nie o modelki mi chodzi tylko o efekt pracy i debiutu Il fuoco... nie wiem czemu sie czepiasz... :roll:

KuchateK
16-11-2005, 21:20
chodzę spać o 23 i nie wyrabiam z kuciem
Kucia nie mam i pozniej chodze spac :mrgreen:

C41photocrew
16-11-2005, 22:24
nic nowego ze sie czepia...no ale juz taki jest widac olac...
kurcze:D to rzuc choc jedna fotke:D

thorin
17-11-2005, 08:58
Il Fuoco, po internecie zaczelo krazyc przedpremierowe zdjecie, to przecieki jak z 3d czy moze jakis rzetelny przeciek a la 5d ? :)

Il fuoco
17-11-2005, 09:00
ależ oczywiście:D:D

proszę bardzo:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dyras.digito.pl/eldan.jpg)

za jakość przepraszam - Raw wywoływany na tempo... zero PS'a. może delikatne saturation ale nic pozatym. dzisiaj będę usuwał cienie:P

Il fuoco
17-11-2005, 09:01
ciąg dalszy prawdopodobnie na 80% dzisiaj będzie:)

Il fuoco
17-11-2005, 09:02
a przedpremierowe to pewnie to było:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://www.dyras.digito.pl/justyna.jpg)



OT: a wogóle to musze avatara zmienić. chyba musiałem mieć zły dzień że ten wstawiłem... wyglądam jak nieprzymierzając świerzak małosolny w zalewie octowej...

Błajo
17-11-2005, 09:58
Ten cien na jedynce wymiata :D

2-ka oki :)

Maciej
17-11-2005, 10:58
A nie lepiej było doświetlić z boku żeby cienia na no.1 nie było zamiast potem się w PS-sie męczyć??

Diabeł
17-11-2005, 11:29
A nie lepiej było doświetlić z boku żeby cienia na no.1 nie było zamiast potem się w PS-sie męczyć??
Czy w 300d jest błysk modelujący, który pozwala zobaczyć rozkład cieni?
Może to by było pomocne?

bonk
17-11-2005, 12:11
przepraszam ze zapytam

oczym jest ten wątek?

twilight
17-11-2005, 12:14
Panowie. sesja przełożona na listopad z winy zleceniodawcy.

Ty sie lepiej jeszcze zastanow nad ta fucha.Nie masz NAJMNIEJSZYCH SZANS zrobienia tego na akceptowalnym poziomie.Nie jestem zlosliwy,tylko realnie patrze.To nie jest robota ktora mozna wykonac bez doswiadczenia i paru
szkiel preznaczonych do tego zadania.

Jac
17-11-2005, 12:16
przepraszam ze zapytam

prosze ! :-)


oczym jest ten wątek?
jaki wątek :shock:

:mrgreen:

Zielony
17-11-2005, 13:06
przepraszam ze zapytam

oczym jest ten wątek?


starczy Ci przeczytać kilka pierwszych postów...
później sobie odpuść jakieś kolejne 220 i zacznij śledzić znowu :D

bonk
17-11-2005, 13:09
wlasnie wymieklem przy 60
i znowu zaczalem gdzies pod koniec

to lepsze od jakiejs telenoweli

Venio
17-11-2005, 14:05
druga fotka troche za ciemna na twarzy...

Zielony
17-11-2005, 14:17
jesli chodzi o pierwszą fotkę to faktycznie cień nie do zniesienia...
zastanawia mnie czy nie robiłeś próbek?
kurde, nie widzałeś tego??? w PS'ie teraz będziesz tracił masę czasu żeby się tego pozbyć...

z ciekawości zapytam czy to to odbicie na tej kratkowanej blasze to to pomocnik trzymajacy blende (sty/eropian) ? bo na odbicie modelki to mi nie wygląda...

odnośnie drugiej fotki to tak jak Venio, a pozatym wolałbym aby te okna były prosto...

PS. po ile stoją takie fartuszki???

minek
17-11-2005, 14:28
Jeśli wybrałeś te lepsze, to rzeczywiście, szkoda sensu...
pierwsze ... na prawdę używałeś lampy na wprost, jako światła głównego?!?
Dlatego pytałem wcześniej, jakim oświetleniem dysponujesz... do dużych pomieszczeń potrzebne jest mocne światło, i to na pewno nie z aparatu. Napisałeś, że nie dysponujesz żadnym, bo lampa na aparacie może się nadawać do reporterki, ale nie do studia. Ok, lampa w bok i odbić od jakiejś powierzchni i można walczyć.
Drugie zdjęcie potwierdza, że na to też nie wpadłeś.
Brak na modelce _jakiegokolwiek_ światła modelującego. Ot, płaskie zastane z lekkim doświetleniem (znowu!) lampą na wprost z aparatu.

minek
17-11-2005, 14:29
Czy w 300d jest błysk modelujący, który pozwala zobaczyć rozkład cieni?
Może to by było pomocne?

A po co taki błysk w tym przypadku? Jakich cieni można się spodziewać jak strzelasz lampą na wprost, bez dyfuzora nawet?

ripek
17-11-2005, 14:31
PS. po ile stoją takie fartuszki???

Perwers :lol: :mrgreen:

Zielony
17-11-2005, 15:00
Czy w 300d jest błysk modelujący, który pozwala zobaczyć rozkład cieni?
Może to by było pomocne?

zapewne jest ale nie wiem po co???
jak masz wlączoną lampę to naciśnij przycisk do podglądu głębi to lampa wyzwoli taki pseudo ciągły błysk...
na external flashu działa tak samo...

zawsze przecież można strzelić jedną/kilka fotek i zobaczyć co jest do nędzy nie tak ze światłem! to jest m.in plus fotogafii cyfrowej że na bieżąco robisz sobie podgląd...
przy takich zdjęciach to jest IMHO nieuniknione...

Il fuoco
17-11-2005, 15:54
a więc tak. nie wybrałem najlepszych bo nie miałem nawet czasu i dalej nie mam cokolwiek wybierać. co do wypowiedzi któregoś kolegi że wogóle niemam się co brać za ten temat informuję że już się wziąłem, zrobiłem zleceniodawcy się nawet spodobało. ale i tak niemożna było oczekiwać niewiadomo czego. dzięki za podpowiedzi z blendami i światłami ale nie było jak tam tego zastosować. kobieta miała tych cicuchów na 2 dni robienia zdjęć a oprócz tego co ja robiłem były jeszcze zdjęcia studyjne zamówione u jakiegoś pro.
Domyślam się że moje zdjęcia są bardzo cienkie ale przynajmniej wiem co trzeba będzie kiedyś poprawiać etc. chciałbym się trochę teorii nauczyć więc pytanko: jakie książki/pisma polecacie?
forum promodels odwiedziłe, poczytałem ale tam oprócz tutoriali cała wiedza jest porozrzucana.a z usuwaniem cienia z 1ki nie jest tak strasznie. 15-20 minut i cienia nie ma. wczoraj miałem już usunięte cienie w sumie aż do podłogi no i nastąpił zwis i trzeba było resetować.. ehh...

bebop
17-11-2005, 16:47
że tak się zapytam: po co? i dla ułatwienia czytających jest to skrótowe pytanie skierowane nie tylko do autora wątku i zaprezentowanych wyników zapisu na kartę pamięci aparatu. muszę zrobić*jakiś unsubscribe tego wątku bo... właśnie - po co?

Il fuoco, po co się pytasz po raz któryś o te same rzeczy. szkoda naszego czasu. z rad nie korzystasz. chyba że są*jakieś zdjęcia, które mojemu, mam nadzieję, błędnemu zdaniu przeczą.

adamek
17-11-2005, 16:58
Zwłaszca, że nie wyobrażam sobie takiej sesji zdjęciowej, gdzie nie było jak zastosować blendy. :)

asterix
17-11-2005, 17:05
szkoda tylko tego, ze zleceniodawcy maja tak male pojecie o tym co potrzebuja..