PDA

Zobacz pełną wersję : Nagły problem z Canon 10D - białe zdjęcia



Meyken
13-12-2009, 14:49
Witam!
Zakładam wątek ponieważ nigdzie nie mogłem znaleźć rozwiązania podobnego problemu :sad:
Otóż wczoraj wieczorem robiąc zdjęcie zauważyłem, że wychodzą one całkowicie białe, w pierwszej chwili pomyślałem, że zwyczajnie je przepaliłem, bo robiłem z lampą. No więc sprawdziłem ustawienia lampy i aparatu i kolejna fota znów biała jak śnieg. Odłączyłem lampę, ustawiłem na Program, którego rzadko używam, dla pewności że aparat automatycznie dopasuje parametry i kolejna całkowicie biała fota;/

Ostatnie zdjęcia w aparacie robiłem 30.11 więc przez 2 tyg. leżał nieużywany aż do wczoraj.
Podam co zbadałem, aby nie było wątpliwości:

-wyświetlacz jest sprawny ponieważ menu wyświetla się bez problemu
-zdjęcia zgrane na komputer również są białe. W RAW-ach zdjęcie zajmuje 1,75MB, w jakości Large-125kB, medium-58,7, i w small-35,5kB. Zdjęć nie będę pokazywał, bo po prostu nic na nich nie ma, nawet hotpixeli, których kilka sobie wyhodowałem.
-Zmieniałem ustawienia na P,TV,AV,M i tematycznie i wszędzie bez zmian.
-wszystkie czujniki w aparacie są sprawne, aparat bez problemu mierzy pomiar światła, ustawia dorbą przysłonę i czas, wszystko jest w porządku "tylko" zdjęcia są nie wiadomo dlaczego BIAŁE!!!
-rzuciłem też okiem na matryce i wizualnie wygląda tak jak wyglądała
-lustro sie podnosi normalnie, zresztą gdyby się nie podnosiło, zdjęcia byłoby CZARNE jak noc;/
-wyciągałem baterię
-jak nic COŚ SIĘ STAŁO Z MATRYCĄ :confused:


Nic mi więcej nie przychodzi do głowy, myślałem jeszcze nad zainstalowaniem na nowo firmware, ale może dowiem się czegoś z forum.
Proszę o pomoc, z góry dziękuje

preinwher
13-12-2009, 14:54
Może migawka szwankuje?
Sprawdź też kartę pamięci...

Meyken
13-12-2009, 14:58
Kartę sformatowałem i nic;/ Robiłem też zdjęcia bez karty pamięci i bez zmian, podgląd pokazuje biały wyświetlacz;/ Migawka pracuje jak należy.

preinwher
13-12-2009, 15:18
A co pokazuje histogram?

MacGyver
13-12-2009, 15:21
A próbowałeś sfotografować dekielek w trybie M z jakimś bardzo krótkim czasem ?

preinwher
13-12-2009, 15:27
A próbowałeś sfotografować dekielek w trybie M z jakimś bardzo krótkim czasem ?

Też o tym pomyślałem, szybszy jesteś :-D
Ja obstawiam padniętą migawkę.

Meyken
13-12-2009, 15:42
Tak wyglądają dane z histogramu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/26df0a2eeaf7b52a.html

Co do zasłonięcia obiektywu to także nic nie daje. Ustawiam tryb M z dekielkiem, czas 1/4000 przeslona 22 i przepał;/

preinwher
13-12-2009, 15:49
Histogram pokazuje total przepał. Padła migawka albo elektronika sterująca (płyta główna) chyba tylko serwis chociaż chciałbym się mylić.
10d to dosyć stara puszka. Znasz przebieg?

Meyken
13-12-2009, 16:07
Nom ogólnie 10D to już staruszek, niestety nie wiem na 100% jaki jest przebieg. Jestem drugim właścicielem i pierwszy właściciel zapewniał mnie, że ma ok 25tys. więc do tego czasu powinno być ok. 40tys. Próbowałem odczytać licznik jednak obecne programy nie obsługują starych danych Exif czy cos takiego i doczytałem sie, że tylko serwis może je podać.

Myślałem, że padnięta migawka objawia się tym, że w ogóle się ona nie rusza, tak więc zdjęcia powinny wychodzić czarne?????? W tym przypadku migawka pracuje bez problemu, bo widzę matryce jak daje dłuższy czas.

No cóż spróbuje jeszcze zaktualizować firmware...


A propo totalnie wkręciła mi się piosenka z Twojej strony int. hehehe;)

preinwher
13-12-2009, 16:14
No cóż spróbuje jeszcze zaktualizować firmware...

Mam wrażenie że to nie pomoże :sad:
Daj znać jak coś więcej będziesz wiedział.
Pozdrawiam.

airhead
13-12-2009, 17:01
rozmiar zdjęcia sugeruje, że są one zupełnie puste, więc msz raczej elektornika
a próbowałeś w nocy w ciemnym pokoju? nawet gdyby migawka padła i naświetlała zawsze 4s, tam by nie było białe

Meyken
13-12-2009, 17:31
To na 90% coś musi być z elektroniką;/ Wyjąłem główną baterię oraz tą podtrzymującą, sformatowałem kartę, zaktualizowałem firmware i niestety nic nie pomaga:(

airhead niestety przy każdych ustawieniach jest bez zmian.

Dzięki za pomoc wszystkim