PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie akcesoria(foto gór i nocne)



Montano
13-12-2009, 00:41
Witam wszystkich. Posiadam Canona 1000D do tego dwa szkła Sigmy 18-50 i 70-300. Chciałbym teraz dokupić potrzebne dodatki tj. filtry pilot do zdlanego robienia fotek itd. I tu proźba do Was o wskazanie co mozebyc mi przydatne tzn jakie filtry moze jakaś specjalna głowica do panoram bo coś gdzieś czytałem ale dawno i nie pamiętam. Dodatkowo jaką lampe dokupić do tego zestawu, oraz moze jakieś szkiełko było by mi jeszcze potrzebne?

Proszę o pomoc. I z góry dziękuję za poświęcony czs i pomoc.

_igi
13-12-2009, 02:06
Statyw. Sprzęt masz ok. Ewentualnie kup photoshop'a i poświęć troszkę czasu na naukę go. Ewentualnie później jeszcze filtry NIK Software - polecam Color Effex Pro i Silver Effex Pro.

leopold
13-12-2009, 10:50
Statyw....ewentualnie ... photoshop'a i poświęć troszkę czasu na naukę go... Ewentualnie NIK Software - polecam Color Effex Pro i Silver Effex Pro.

Witam Kolegę,

Oczywiście Koledze _IgI chodziło o Photoshopa Elements :-D, albo o Corel Paint Shop Pro X2. Jeżeli nie zarabiasz na życie fotografowaniem albo nie jesteś super-profi amatorem to CS4 jest Ci zupełnie niepotrzebny, bo Twoje potrzeby edycji zdjęć całkowicie zaspokoją Elemenst lub X2, a kosztują przy tym wielokrotnie mniej niż CS4.

Pozdrawia oszczędny Leopold

PS. Zainstalowałem sobie równolegle Elements i X2, przeleciałem wszystkie opcje, manu, sposoby działania i wybrałem X2. Ale to tylko mój subiektywny wybór. Dla porównania miałem też CS3 - lepszy, ale cena :-( zaporowa.

wojtek_j
13-12-2009, 11:15
Filtr polaryzacyjny,dobry-ciężki statyw,wężyk spustowy,książki o fotorgrafii,ciepła kurtka,dobre buty.

Montano
13-12-2009, 12:26
Aha no to mniej wiecej wiem w co uzupełnic torbe z aparatem;), a jeszcze mam pytanie o lampe zew. do tegoz aparatu. Czytałem ze oprócz Canona sa też Nissin i jeszcze kilka innych firm. Jaką polecilibyście? myslę ze w cenie do 1000zł.

trzeszcz6
13-12-2009, 12:32
Aha no to mniej wiecej wiem w co uzupełnic torbe z aparatem;), a jeszcze mam pytanie o lampe zew. do tegoz aparatu. Czytałem ze oprócz Canona sa też Nissin i jeszcze kilka innych firm. Jaką polecilibyście? myslę ze w cenie do 1000zł.

canon 430 ex II, bo ma wszystko co 580 ex II a jest tańsza o 500 zł :) pzdr

Montano
13-12-2009, 13:24
No tak taka lampa byłaby super, a co do wężyka to jaki byłby leprzy bo patrzyłem na allegro. Na kabelku czy radiowy?

bebesky
13-12-2009, 13:43
Statyw. Sprzęt masz ok. Ewentualnie kup photoshop'a i poświęć troszkę czasu na naukę go. Ewentualnie później jeszcze filtry NIK Software - polecam Color Effex Pro i Silver Effex Pro.

A co mu PS-ie kiedy nie będzie miał odpowiedniego materiału wejściowego??
Przecież jasno pytał o sprzęt.
Jeżeli będzie robił zdjęcia nocą bez statywu i wszystkie będą mocno poruszone to żaden PS mu tego nie uratuje.
Poza tym istnieją dobre darmowe narzędzie do końcowej obróbki zdjęć. A jak się robi dobre zdjęcia to ich obróbka w programach graficznych nie jest potrzebna.

A w temacie:
W górach przyda się filtr polaryzacyjny, plus połówkowy. Ponadto coś do ustabilizowania aparatu. Zależy jakiego rodzaju wypady górskie wybierzesz: jeżeli ekstremalne wielodniowe wypady z noclegami w górach - wtedy lekki statyw lub brak statywu i używanie np. plecaka zamiast (sprawdza się). Jeżeli krótkie wypady gdzie waga sprzętu nie gra roli - można zabierać nawet ciężki statyw.
W nocy - tu już dobry statyw konieczny. Oczywiście wężyk się przydaje ale można sobie bez niego poradzić - przecież masz timer.
Lampa przydatna o ile potrzebujesz doświetlać pierwszy plan i jak polecali 430 w zupełności powinna wystarczyć.

Poza tym dobre chęci, i zarówno w górach jak i nocnych wypadach, dobre buty, odpowiednia odzież i zdrowy rozsądek :))

MacGyver
13-12-2009, 13:58
No tak taka lampa byłaby super, a co do wężyka to jaki byłby lepszy bo patrzyłem na allegro. Na kabelku czy radiowy?
Jeśli już to na podczerwień :-)
Piolot jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem.
Z rzeczy potrzebnych to przede wszystkim filtry: polaryzacyjny i połówkowy szary. Połówek najlepiej mieć kilka, o różnej gęstości (system cokin).

Montano
13-12-2009, 18:21
No a co do filtrów i systemu cokin to znalazłem taki uchwyt czy bedzie dobry?: http://www.akcesoriafoto.com/uchwyt-standardowy-typu-cokin-sloty-filtry-p-3.html

A ty sa filtry http://www.akcesoriafoto.com/filtry-typu-cokin-c-22_12.html

Które byłyby dobre i przydatne?

punky
13-12-2009, 18:40
uchwyt jest dobry
potrzebujesz do tego jeszcze adapter z odpowienim gwintem (patrz srednica swojego obiektywu)
http://www.akcesoriafoto.com/akcesoria-typu-cokin-c-22_2.html

z filtrow polowkowy szary z miekkim przejsciem bedzie najlepszym rozwiazaniem w gorach

Montano
13-12-2009, 21:15
No statyw dzisiaj zakupiłem, narazie udałomi sie narzeczoną nakłonić na tanszy zakup, później pomysle nad bardzie konkretnym statywem. Ale tu mi sie cos przypomniało, czy do zrobienia poszczególnych zdjęc do panoramy to aparat mogę zamocować w standardowy sposób na statywie czy po przez jakiś specjalny uchwyt?( czytałem gdzieś ze mocuje sie aparat za obiektyw tak by os obrotu znajdowała sie jakoś z przodu obiektywy czy jakos tak)--jest to istotne czy jednak nie?

A za wcześniejsze rady i pomoc bardzo dziękuję.

Dopytuje sie tak bo jade w Tatry 28 grydnia i jak pogoda dopisze to moze jakieś ładne fotki uda sie zrobić:).

bvq
13-12-2009, 22:00
są specjalne głowice panoramiczne, robi je m.in. manfrotto koszt około 2tys złotych, na poziomie amatorskim, bądź średnio zaawansowanym jest to onanizm sprzętowy wystarczy zwykły statyw, troche wyobraźni i w miarę niezły soft do łączenia zdjęć. Na początek wystarczy Photo Stich (dodawany w secie z aparatem). Osobiście polecam Panorama Factory. Ważne aby podczas robienia panoramy pamietać że każde kolejne zdjęcie musi na siebie zachodzić (dobrze jeśli są to punty charakterystyczne, wyróżnające się z otoczenia)... i lepiej jak foty na siebie bardziej zachodzą niż mniej...

no i udanych zdjęć z gór :)

Montano
13-12-2009, 22:05
są specjalne głowice panoramiczne, robi je m.in. manfrotto koszt około 2tys złotych, na poziomie amatorskim, bądź średnio zaawansowanym jest to onanizm sprzętowy wystarczy zwykły statyw, troche wyobraźni i w miarę niezły soft do łączenia zdjęć. Na początek wystarczy Photo Stich (dodawany w secie z aparatem). Osobiście polecam Panorama Factory. Ważne aby podczas robienia panoramy pamietać że każde kolejne zdjęcie musi na siebie zachodzić (dobrze jeśli są to punty charakterystyczne, wyróżnające się z otoczenia)... i lepiej jak foty na siebie bardziej zachodzą niż mniej...

no i udanych zdjęć z gór :)

Aha no to ok. A co do łączenia fottek to np. chciałbym zrobic i wydrukowac w drukarni duży plakat na ściane, tylko musiałbym zrobić foty w sposub taki:

X X X X X
X X X X X
X X X X X

trzy żędy fotek, czy jest program w którym uda mi sie połączyc takie cos?:)

_igi
13-12-2009, 22:12
Poza tym istnieją dobre darmowe narzędzie do końcowej obróbki zdjęć. A jak się robi dobre zdjęcia to ich obróbka w programach graficznych nie jest potrzebna.

Czyli np. Ansel Adams marnował czas siedząc w ciemni miesiącami :mrgreen:

bvq
13-12-2009, 22:13
No to żeś do panoramy nieco hardcorowo podszedł...... owszem da się, ale myślę że zacznij od ujeć szerokim kątem i w pionie w jednym rzędzie... mniejsza szansa na blędy i rozczarowania z efektu finalnego....

_igi
13-12-2009, 22:40
uchwyt jest dobry
potrzebujesz do tego jeszcze adapter z odpowienim gwintem (patrz srednica swojego obiektywu)
http://www.akcesoriafoto.com/akcesoria-typu-cokin-c-22_2.html

z filtrow polowkowy szary z miekkim przejsciem bedzie najlepszym rozwiazaniem w gorach

Mam taki sam filtr szary i czerwony i są masakryczne - czerwony zamiast podnosić kontrast, obniża go, a szary konkretnie zmiękcza obraz...

bebesky
14-12-2009, 08:53
Czyli np. Ansel Adams marnował czas siedząc w ciemni miesiącami :mrgreen:


Aaaa zastanowiłeś się nad tym co napisałeś???

punky
14-12-2009, 08:58
Mam taki sam filtr szary i czerwony i są masakryczne - czerwony zamiast podnosić kontrast, obniża go, a szary konkretnie zmiękcza obraz...

tez mam szara polowke z tego sklepu i nie uzywam
daje mi rozowy zafarb

lepiej jest jednak rozwazyc filtry Hitecha
maja sensowniejsze podzialy na gestosci
i nie daja zafarbow

czerwonego nie uzywalem wiec nie wiem

Kubak82
14-12-2009, 09:59
Jeśli już to na podczerwień :-)
Piolot jest bez wątpienia lepszym rozwiązaniem.

ma swoje plusy i minusy.. jak ktos nie lubi zerkac na zegarek to interwaly przy nocnych fotkach sa fajnym rozwiazaniem.. w pilotach ich nie ma.. no i na mrozie wezyk moze pracowac bez baterii a pilot juz nie..

najlepiej miec oba ale na wyjazd w grudniu w gory wybralbym jednak wezyk :-)


tez mam szara polowke z tego sklepu i nie uzywam
daje mi rozowy zafarb

lepiej jest jednak rozwazyc filtry Hitecha


pelny szary hitecha (o duzej gestosci) farbuje az (nie)milo ;-) .. co prawda mozna to szybko skorygowac w ps'ie ale to dodatkowa praca..

Alde
14-12-2009, 10:08
są specjalne głowice panoramiczne, robi je m.in. manfrotto koszt około 2tys złotych, na poziomie amatorskim, bądź średnio zaawansowanym jest to onanizm sprzętowy ...

Trochę nie tak ... głowicę panoramiczną całkiem sensowną można kupić za 220 zł taka za 2 tys to jest potrzebna jeżeli składasz 100 - 500 zdjęć. Jeżeli robisz panoramy a obiekty są dosyć odległe od aparatu mocowanie panoramiczne nie jest potrzebne, jeżeli coś się znajduje blisko aparatu to mocowanie panoramiczne jest potrzebne ... w górach panoramy z 3 -4 zdjęć mozna z reki robic ...

punky
14-12-2009, 10:16
pelny szary hitecha (o duzej gestosci) farbuje az (nie)milo ;-) .. co prawda mozna to szybko skorygowac w ps'ie ale to dodatkowa praca..


no to juz nie wiem
widac jest niezla loteria z tymi filtrami, ja mam hitecha polowki i nie mam zafarbu,
na filtrach ze sklepu linkowanego wczesniej mam zafarb masakryczny :mrgreen:

pietro.s
14-12-2009, 10:47
jeśli chodzi o pilot zdalnego sterowania to w 1000D nie ma możliwości sterowania podczerwienią. Pilot nie zadziała i jest tylko złącze na wężyk RS-60E3.
odnośnie samych panoram to dobrze zablokować ostrość, balans bieli i nie zmieniać ogniskowej. A jak chcesz zdjęcie po połączeniu wysokie to można robić aparatem w pozycji pionowej, wyższy kadr ale więcej trzeba zdjęć zrobić "na szerokość" no i pamiętać o zakładce jak już zostało wspomniane.
Nie zapomnij wygodnych i nie za dużych rękawiczkach :)
Powodzenia :D

Kubak82
14-12-2009, 11:18
no to juz nie wiem
widac jest niezla loteria z tymi filtrami, ja mam hitecha polowki i nie mam zafarbu,

na polowkach efekt jest o wiele mniejszy.. na filtrze ND 1,2 jest buraczkowo ze heeej :mrgreen:

tu masz przyklad - http://img23.imageshack.us/i/58586294.jpg/ .. switalo, barwy byly intensywne ale bez przesady ;-)

Montano
14-12-2009, 12:02
Heeh spoko, co do ubioru to luzik, mam odpowiedni sprzet bo chodze po Tatrach przez calły rok. Zimą tez , mam raki itd. wiec jak się uda to bedą foty ze szczytu Kościelca.

No co do wężyka to tak, 1000 nie posiada wbudowanego odb. podczerwieni i mozna zalozyc do niego podczerwień dodatkowa na kabelku.

Natomiast co do filtra połówkowego to jaki warto kupić, w tym sklepie co był podlinkowany wczesniej.

_igi
14-12-2009, 19:29
Aaaa zastanowiłeś się nad tym co napisałeś???

Wyluzuj się nieco. Napisałem mu, żeby dokupił statyw i ewentualnie photoshop'a, bo czyste fotki, nawet nie wiem z jakiego aparatu, z jakimi filtrami i od jakiego fotografa, są nudne. Już nie ma magii klisz, są tylko zera zera i jedynki, które przerabia się w photoshopie właśnie.

No i uważam, że Ansel robił dobre zdjęcia, a siedział nad nimi w ciemni dłuuugo. To znaczy, że "oszukiwał"? :mrgreen:

Montano
14-12-2009, 21:33
Spoko chłopaki, program napewno sie sprzyda:), chocby najprostrzy.

bebesky
15-12-2009, 09:02
Wyluzuj się nieco. Napisałem mu, żeby dokupił statyw i ewentualnie photoshop'a, bo czyste fotki, nawet nie wiem z jakiego aparatu, z jakimi filtrami i od jakiego fotografa, są nudne. Już nie ma magii klisz, są tylko zera zera i jedynki, które przerabia się w photoshopie właśnie.

No i uważam, że Ansel robił dobre zdjęcia, a siedział nad nimi w ciemni dłuuugo. To znaczy, że "oszukiwał"? :mrgreen:

ale robiłeś kiedyś zdjęcia analogiem???
bo nie wiem czy wiesz ale dawno dawno temu, zdjęcia były robione na kliszach, które musiały być poddane obróbce w ciemni. Gdybyś kiedykolwiek sam spróbował wywołać negatyw (do czego bardzo namawiam) to może głupot byś nie pisał.

A akurat wspomniany przez ciebie AA (według jego życiorysów) był perfekcjonistą i można wywnioskować że jednak znacznie więcej czasu spędzał poszukując ujęcia niż obrabiając je w ciemni. jak poszukasz znajdziesz kilka tekstów opisujących go w stylu: "Ansel Adams był "maniakiem" technicznej perfekcji. Potrafił kilka godzin czekać na właściwie światło (do dziś jest to cechą fotografów przyrody, rozwój techniki nic tu nie zmienił), dziesiątki razy mógł wracać w to samo miejsce, aby w końcu zrobić zaplanowane zdjęcie; był wielkim wrogiem jakiejkolwiek manipulacji w fotografii – pozowania, aranżowania, innego niż pod powiększalnikiem modyfikowania zdjęcia."

Wiem o wielu fotografach (reportażyści, ślubni itp) którzy robią zdjęcia tylko w jpg tylko dlatego, żeby potem nie trzeba było nic z nimi robić, poza ewentualnym kadrowaniem do publikacji. Czyli twoimi słowami - nie używają ciemni. Powodem tego jest doskonałe opanowanie sprzętu, umiejętność wykorzystania oświetlenia i świetne umiejętności fotograficzne

Montano
12-12-2012, 21:02
Witam, po dość długiej nieobecności. Mam problem z moim 1000D, zacina się, wiesza się soft, ekran czasem wogule nie reaguje podobnie jak przyciski. Zastanawiam się nad zmianą body na Canona 60D. Co o tej zamianie myślicie? Czy to dobry kierunek czy może inny model?

airhead
12-12-2012, 21:17
Witam, po dość długiej nieobecności. Mam problem z moim 1000D, zacina się, wiesza się soft, ekran czasem wogule nie reaguje podobnie jak przyciski. Zastanawiam się nad zmianą body na Canona 60D. Co o tej zamianie myślicie? Czy to dobry kierunek czy może inny model?jeśli aparat się zawiesza, to trzeba go naprawić

Montano
12-12-2012, 21:33
Wiem o tym ale czy opłaca się oddawać go do serwisu? Nie wiem czy naprawa nie przewyższy jego wartości.