PDA

Zobacz pełną wersję : #69 Bridge



Janusz Body
09-12-2009, 11:23
Tutki na temat Bridge'a

1. Podstawy
------------
(30 MB) : http://canon-board.info/webinarium/Bridge_1.wmv

2. Selekcja
-----------
(15 MB) : http://canon-board.info/webinarium/Bridge_2.wmv

3. Selekcja cd.
--------------
(21 MB) : http://canon-board.info/webinarium/Bridge_3.wmv



JAK SIĘ KOMUŚ OTWIERA JAKO "STREAM VIDEO" TO PRAWY KLIK I "ZAPISZ DO" POZWALA ZAPISAĆ PLIK NA DYSKU.


Hosting zapewniony przez myslidara.

Ciąg dalszy nastąpi :-) - albo i nie :-)

7osiem
09-12-2009, 11:39
wielkie dzieki, ja co prawda bridga uzywam "od zawsze" ale chetnie zobacze :) to forum postawi Ci kiedys pomnik :) dzieki za checi! :)

bvq
09-12-2009, 15:06
no może się w końcu przekonam do Bridge'a... lekcja ze wszech miar rzeczowa, słowa uznania, mam nadzieję że ciąg dalszy nastąpi...

Pretender
09-12-2009, 15:50
Panie Januszu, jest pan niesamowity. Najpierw ACR a teraz Bridge.
Wielkie dzięki !!

Fumar
09-12-2009, 23:48
Zaraz ściągnę i zobaczę, pewnie będę mile zaskoczony (jak zwykle).

Idąc tym tropem możemy się spodziewać Photoshopa po zakończeniu bridżowskich lekcji? ;-)

MarcinG
10-12-2009, 00:52
"Sporo osób narzeka ze Bridge nie ma full screena, że nie można oglądać zdjęć w full screenie- nie prawda! Można."

O mnie mowa, przyznam się, że o tej spacji nie wiedziałem :oops: :D
Dzięki za pierwszą lekcję!

Janusz Body
10-12-2009, 13:49
Kolejna lekcja w pierwszym poście.

rediconn
10-12-2009, 18:43
O mnie mowa, przyznam się, że o tej spacji nie wiedziałem :oops: :D Dzięki za pierwszą lekcję!

U mnie w CS3 spacja nie działa ... ale to samo robi skrót CTRL+L.

tom517
10-12-2009, 19:39
Janusz, niedługo na bezrobocie poślesz tych co zarabiają na kursach :)

conti
10-12-2009, 22:25
Janusz w prezentacji ACR'a często odwoływał się do Lightroom'a, więc moje pytanie jest takie: Czy Bridge można traktować podobnie jak moduł Library Lightroom?

Janusz Body
10-12-2009, 22:44
Janusz w prezentacji ACR'a często odwoływał się do Lightroom'a, więc moje pytanie jest takie: Czy Bridge można traktować podobnie jak moduł Library Lightroom?

Tak. LR to ACR z Bridge'm z inną skórką.

doovade
11-12-2009, 00:49
a ha mam takie pytanie:jak juz stworze swoja kolekcja, ozaznaczam któr zdjecia sa dla mni na 5 a które na 3 gwiazdki, to jak to zapisac tak aby po reinstalacji systemu mozna to było odziskac??

Janusz Body
11-12-2009, 08:34
Gwiazdki i Etykiety (ratings & labels) są przechowywane w pliku *.xmp czyli tym samym co wszystkie ustawienia suwaczków, krzywych itp. w ACR/LR.


EDIT: Ustawienia stosu, grup itp przechowywane są w katalogu, w którym są zdjęcia w dodatkowych plikach BridgeCache, BridgeCacheT, BridgeSort

thedoc
14-12-2009, 15:44
Mam taki problem: otwieram katalog z RAWami w Bridgu. Nie robię nic więcej, procesor wchodzi mi na 100% i mieli bez końca... dlaczego? Nie wykonuję żadnych czynności. Jasne jest, że spowalnia to kompa strasznie, dobrze że mam jeszcze jeden procek... jednak kiedy jest odpalony także Photoshop, wtedy niemal nie da się pracować, muszę wyłączyć Bridga i PS śmiga pięknie. Proszę o pomoc i poradę.

Janusz Body
14-12-2009, 16:51
Co masz poustawiane w preferencjach. Może przygotowuje Ci jakieś 100% "podglądówki".

EDIT: Najprościej uruchom bridge'a z wciśniętym Shift+Ctrl+alt i w okienku zresetuj wszystkie ustawienia. Będziesz miał Bridge'a jak po reinstalacji

thedoc
15-12-2009, 15:30
Dzięki ale nic z tego, muszę go przeinstalować bo wywala jakiś błąd od dwóch dni.

Tomsarz
15-12-2009, 16:59
U mnie zdarza się, nie zawsze, że Bridge zminia kolory systemowe Windows na podstawowe. Jak go zamykam to z powrotem ustawienia kolorów wracają do tych które miałem ustawione wcześniej. Jakie są podstawie kolory windows i czym się róznią od tych z włączonym pulpitem Aero chyba nie muszę wyjaśniać?

kefirm
24-12-2009, 10:52
Witam,

W którym dokładnie folderze znajdę ten plik *.xmp ?
Utworzyłem sobie etykiety i oceny do zdjęć i nie chciałbym tego stracić przy formacie.

Janusz Body
24-12-2009, 13:30
Witam,

W którym dokładnie folderze znajdę ten plik *.xmp ?
Utworzyłem sobie etykiety i oceny do zdjęć i nie chciałbym tego stracić przy formacie.

W tym samym co zdjęcia. Dla każdego zdjęcia jest plik *.xmp gdzie gwiazdka = taka sama jak nazwa pliku ze zdjęciem

conti
24-12-2009, 14:52
Witam,

W którym dokładnie folderze znajdę ten plik *.xmp ?
Utworzyłem sobie etykiety i oceny do zdjęć i nie chciałbym tego stracić przy formacie.


W tym samym co zdjęcia. Dla każdego zdjęcia jest plik *.xmp gdzie gwiazdka = taka sama jak nazwa pliku ze zdjęciem

Czyli w podobnym przypadku co chce uczynić kefirm lub też jeśli chcemy obrabiać prace na innym stanowisku, to jeżeli zrobimy kopię folderu(ów) ze zdjęciami i ją -tę- kopię przywrócimy na dysk to właściwie powinny zachować się ustawienia suwaczków, krzywych, etykietki, gwiazdeczki itp. ?
Dobrze kombinuję?

Janusz Body
24-12-2009, 15:06
Czyli w podobnym przypadku co chce uczynić kefirm lub też jeśli chcemy obrabiać prace na innym stanowisku, to jeżeli zrobimy kopię folderu(ów) ze zdjęciami i ją -tę- kopię przywrócimy na dysk to właściwie powinny zachować się ustawienia suwaczków, krzywych, etykietki, gwiazdeczki itp. ?
Dobrze kombinuję?

Nie trzeba kombinować. Czytać wystarczy ;-) http://canon-board.info/showpost.php?p=741480&postcount=13

Tak, oczywiście wszystko będzie zachowane. Można tez wysłać komuś RAWa i *.xmp - po umieszczeniu w tym samy folderze otworzy się z ustawieniami zapisanymi w *.xmp.

Profile aparatu (stworzone przez usera) są przechowywane w "USER NAME"\AppData\Roaming\Adobe\CameraRaw\Camera Profiles... o nich też trzeba pamiętać.

Max_im
24-12-2009, 23:31
Witam

Używam Bridge jest świetny.
Ale mam problem z kolorami w Bridge.
Otóż oglądając jpga w Bridge mam inną kolorystykę (tonację) niż po otwarciu go w PS.
Natomiast oglądając rawa mam te same kolory jak po otwarciu go w ACR i wysłaniu do PS

Perkoz
27-12-2009, 00:48
Witam, a ja mam taki problem,mianowicie zdjęcie już obrobione zapisane w formacie TIFF i w Bridgu mam takie nie ostre lekko przymulone natomiast np w ACDSee jest super ostre, i co to może być? Dziękuje za poradę.

Janusz Body
27-12-2009, 10:32
Witam, a ja mam taki problem,mianowicie zdjęcie już obrobione zapisane w formacie TIFF i w Bridgu mam takie nie ostre lekko przymulone natomiast np w ACDSee jest super ostre, i co to może być? Dziękuje za poradę.

Oglądasz w 100% czy pomniejszone? Pewnie zmniejszone i ACDSee Ci automatycznie podostrza w trakcie zmniejszania. Bridge nie ostrzy zdjęć bez wiedzy usera i ma na pewno inny algorytm renderujący niż ACDSee.

Perkoz
27-12-2009, 15:17
W ACDSee oglądam w 20%. A co zrobić by w Bridgu finalne zdjęcie oglądać wyostrzone ?

Janusz Body
27-12-2009, 16:28
W ACDSee oglądam w 20%. A co zrobić by w Bridgu finalne zdjęcie oglądać wyostrzone ?

No to źle oglądasz w ACDSee. Nie ma sensu oglądać w takim powiększeniu.

Bridge wyświetla zdjęcia z ustwaieniami zapisanymi w pliku *xmp czyli tak jak wychodzi z ACR czy LR. Koniec. Kropka. Jeśli coś nie jest ustawione w ACR to Bridge wyświetli bez tych ustawień.

Perkoz
27-12-2009, 18:59
No dobrze Panie Januszu, czyli jeżeli dobrze zrozumiałem to co wyjdzie z ACR jest wyświetlane w Bridgu,natomiast wszystkie późniejsze czynności jakie są zrobione już w PS są niewidoczne w Bridgu ?

Janusz Body
27-12-2009, 19:59
To co napisalem o .xmp dotyczy RAWów. Jpegi, tiffy i inne pliki utworzone i zapisane PSem Bridge wyświetla normalnie. To pliki w pewnym sensie "zamknięte". RAW jest "otwarty" choć oba można dalej obrabiać.

Perkoz
27-12-2009, 22:23
Panie Januszu dziękuje bardzo za te wszystkie odpowiedzi, nie chciałbym Panu "zawracać głowę" ale mam takie może nie profesjonalne pytanie a mianowicie, To co należy poustawiać i gdzie abym mógł oglądać zdjęcia w Bridgu w takiej samej jakości jak w ACDSee?

Janusz Body
28-12-2009, 10:02
To ACDSee źle je wyświetla więc raczej trzeba by coś poustawiać w ACDSee. Zapewne wyłączyć mocne ostrzenie.

OSTROŚĆ NIE JEST WYZNACZNIKIEM "JAKOŚCI".

Perkoz
28-12-2009, 12:00
Być może faktycznie to ACDSee za bardzo wyostrza,bo porównując jednocześnie to samo zdjęcie w ACDSee, PS i w Bridgu to najbardziej wyostrzone (prze ostrzone) jest w ACDSee, normalna ostorość jest w PS, natomiast w Bridgu jest takie zamglone.

hellopaul
28-12-2009, 15:35
Tak jakby ktoś nie wiedział (oglądałem tylko pierwszy filmik) to w Bridge łatwo ustawić język polski, wchodzimy w edit - preferences - advanced i tam z english zmieniamy na polish, dajemy ok, restartujemy bridge'a i wszystko działa ;)

Pisze to bo znam takie jednostki które nie dotykają programów w wersji angielskiej a szkoda by było pominąć taką pozycje jaką jest Bridge ;)

amroz
05-01-2010, 08:49
ja też odkryłem właśnie problem nieostrosci zdjęć w Bridgu. Sprawa wygląda tak że przeglądam zdjęcia zmniejszone na potrzeby internetu/mojej strony, czyli takie rozmiary które mieszczą się w 100% na ekranie. Okazuje się że w PS-ie jest tak wyostrzone jak być powinno, we wszystkich przeglądarkach, włącznie z najprostrzą windosowską jest ok a tylko w Bridgu jest dziwnie rozmydlone. To naprawde fajna przeglądarka i co raz częsciej z niej korzystam ale co zrobić żeby było dobrze z tą ostroscią? Co ciekawsze to wydaje mi się że nie na wszystkich fotkach z tej samej serii sa takie problemy. Część jest ok a wszystkie tak samo są obrabiane.

Janusz Body
05-01-2010, 10:12
ja też odkryłem właśnie problem nieostrosci zdjęć w Bridgu.....

Czy na pewno oglądasz fotki w bridge'u w tym samym rozmiarze co w PS? W większości przypadków nieostrości okazują się być spowodowane przez rendering do rozmiarów typu 94.34% albo coś w tym stylu.

amroz
05-01-2010, 18:05
Czy na pewno oglądasz fotki w bridge'u w tym samym rozmiarze co w PS? W większości przypadków nieostrości okazują się być spowodowane przez rendering do rozmiarów typu 94.34% albo coś w tym stylu.
No własnie wydaje mi się że tak. Zdjęcie na którym bardzo dobrze widać nieostrosci ma wymiar 1376x600 więc na moim panoramicznym monitorze zostaje dużo wolnego miejsca po bokach. Zresztą w PS-ie nawet jak zmniejszam trochę to zdjęcie to i tak jest ostre. Co ciekawego zaobserwowałem odnośnie tego zdjęcia w Bridge'u to jak dam lupkę(podgląd zdjęcia w 100% w tym małym okienku) to jest super ostro a podgląd w tym samym rozmiarze przecież:? A jak zrobię spacją podgląd na całosci ekranu to żeby było ostro to muszę zwiększyć obraz np.do 400% i z powrotem zmniejszyć do 100% i jest dobrze. Ale jak przeskoczę do podglądu zdjęć z miniaturkami i wrócę do pełnego ekranu to znów jest żle. Nie mam pojęcia o co chodzi:sad:

Janusz Body
05-01-2010, 19:59
..... Co ciekawego zaobserwowałem odnośnie tego zdjęcia w Bridge'u to jak dam lupkę(podgląd zdjęcia w 100% w tym małym okienku) to jest super ostro a podgląd w tym samym rozmiarze przecież:? ....

No i chyba mamy przyczynę. NIE oglądasz zdjęcia w 100% - być może masz np. 99.5%. Jeśli w Bridge'u zdjęcie już jest w 100% to lupka automatycznie wyświetla 200% i nie można jej zmienić na 100%. 1376x600 to już bardzo duże zdjęcie nawet jak na mój monitor (1920 x 1200) i żeby oglądać w 100% to muszę pochować panele albo wcisnąć spację.

amroz
05-01-2010, 20:57
No i chyba mamy przyczynę. NIE oglądasz zdjęcia w 100% - być może masz np. 99.5%. Jeśli w Bridge'u zdjęcie już jest w 100% to lupka automatycznie wyświetla 200% i nie można jej zmienić na 100%. 1376x600 to już bardzo duże zdjęcie nawet jak na mój monitor (1920 x 1200) i żeby oglądać w 100% to muszę pochować panele albo wcisnąć spację.
to w takim razie co zrobić żeby po wcisnięciu spacji obraz był ostry? W przypadku pełnego ekranu nie mam przecież już żadnych paneli, narzędzi itp.

amroz
05-01-2010, 21:10
no już chyba widze przyczynę. Obciąłem bok zdjęcia na 969x600 i jest wszystko ok. Wygląda na to że okno Bridge'a nawet na pełnym ekranie nie jest w pełni używalne? Mimo że zostaje dużo czarnego miejsca po bokach to zdjęcie nie mieści się? Rozdzielczość mojego ekranu to 1680x1050

conti
05-01-2010, 21:29
... 1376x600 to już bardzo duże zdjęcie nawet jak na mój monitor (1920 x 1200) i żeby oglądać w 100% to muszę pochować panele albo wcisnąć spację.
Przepraszam Janusz za offtop :oops: ale dręczy mnie ciągle jedno pytanie. Parę razy na tutkach wspominasz o tym monitorze, jeżeli nie będzie to tajemnicą to jakiego wynalazku używasz do pracy nad zdjęciami? :wink:
Pozdrawiam

Janusz Body
05-01-2010, 22:18
... jeżeli nie będzie to tajemnicą to jakiego wynalazku używasz do pracy nad zdjęciami?

Eizo ColorEdge CG241W

amroz
06-01-2010, 08:43
No i chyba mamy przyczynę. NIE oglądasz zdjęcia w 100% - być może masz np. 99.5%. Jeśli w Bridge'u zdjęcie już jest w 100% to lupka automatycznie wyświetla 200% i nie można jej zmienić na 100%. 1376x600 to już bardzo duże zdjęcie nawet jak na mój monitor (1920 x 1200) i żeby oglądać w 100% to muszę pochować panele albo wcisnąć spację.
Kombinuje w tej przeglądarce na wszystkie sposoby i zauważyłem że faktycznie w zalezności od tego jak pozmniejszam/pochowam panele zależy wilekosci zdjęcia. Ale mogę tak ustawić wielkość wyświetlanej fotki że lupka pokazuje 200% ale podgląd nadal nieostry:? Niema to praktycznie znaczenia, zresztą tak jak juz pisałem w pełnym ekranie to samo:(

cwpmg
10-01-2010, 18:11
Kombinuje w tej przeglądarce na wszystkie sposoby i zauważyłem że faktycznie w zalezności od tego jak pozmniejszam/pochowam panele zależy wilekosci zdjęcia. Ale mogę tak ustawić wielkość wyświetlanej fotki że lupka pokazuje 200% ale podgląd nadal nieostry:? Niema to praktycznie znaczenia, zresztą tak jak juz pisałem w pełnym ekranie to samo:(

U mnie jest ten sam problem. Wydaje mi się, że Bridge nie radzi sobie z renderowaniem obrazów. U mnie zdjęcia są nieostre i dodatkowo na niektórych powstają artefakty. Prawdopodobnie jest to problem sprzętowy, niestety wiem jak go rozwiązać. Próbowałem różnych rzeczy, ale dalej jest to samo. :-(

http://canon-board.info/showthread.php?t=54523

Janusz Body
10-01-2010, 18:28
U mnie jest ten sam problem. .......
http://canon-board.info/showthread.php?t=54523

No i tam proponuję prowadzić dalszą dyskusję na ten temat.

Pojedyncze problemy są nie do odtworzenia. Od tego rodzaju problemów to jest przecież support Adobe.

everst
13-08-2010, 09:58
Tutki na temat Bridge'a

1. Podstawy
------------
(30 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/Bridge_1.wmv

2. Selekcja
-----------
(15 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/Bridge_2.wmv

3. Selekcja cd.
--------------
(21 MB) : http://webinarium.karolczyk.az.pl/Bridge_3.wmv



JAK SIĘ KOMUŚ OTWIERA JAKO "STREAM VIDEO" TO PRAWY KLIK I "ZAPISZ DO" POZWALA ZAPISAĆ PLIK NA DYSKU.


Hosting zapewniony przez myslidara.

Ciąg dalszy nastąpi :-) - albo i nie :-)

chyba link padł, jest może jakiś nowy adres gdzie można zassać pliczki ?

Janusz Body
13-08-2010, 19:37
Poprawione linki w pierwszym poście. Już działa. Przeoczyłem po zmianie serwera przez myslidara. :-)

Bialy_92
26-08-2010, 21:19
Mam taki problem, że nie widzę podglądu rawów, a jpg widzę normalnie. Jaka jest tego przyczyna?

Janusz Body
27-08-2010, 09:11
Zapewne aparat nowszy niż ACR - trzeba updatować ACRa.

amroz
24-04-2012, 08:02
A ja mam taki problemik.
Obrabiam zdjęcie w cs5 i po obróbce zapisuje je w postaci innego formatu ale z taka sama nazwą oczywiście. No i później przeglądając folder z tymi zdjęciami w Bridge ustawiają się one w różnych miejscach, kiedyś jak miałem np. plik raw o nazwie A to zaraz za nim miałem obrobiony A psd, A jpeg itd, obecnie muszę szukać tych zdjęć albo na końcu albo czasami tylko obok tych oryginałów. Jak poustawiać bridge żeby ustawiały się wszystkie według nazwy?

Jago
11-02-2013, 00:27
"Sporo osób narzeka ze Bridge nie ma full screena, że nie można oglądać zdjęć w full screenie- nie prawda! Można."

A jak to jest w Bridgu z odtwarzaniem filmów w full screenie - spacja w tej opcji robi tylko za pauzę. Z kolei Ctrl+L działa, tzn ekran otwiera się na 100 % jednak jest na nim tylko informacja o formacie w jakim jest zapisany film - samego obrazu i dźwięku już nie ma.
Skoro można odtwarzać w Bridgu filmy, to czy jest jakaś inna możliwość uzyskania pełnego ekranu :?:
Sorki za wykopki :wink: