PDA

Zobacz pełną wersję : przesunięcie czasu zapisu plików



allxages
07-12-2009, 01:38
hej!

mam problem z czasem plików. w EXIF jest poprawna godzina zrobienia zdjęcia, ale czas zapisu jest przestawiony o 1 lub 2 godziny. oczywiscie w aparacie czas ustawiony poprawnie. to samo na dwóch roznych puszkach.

ktos sie z tym spotkal? czas niepoprawny to czas ostatniej modifikacji pliku..zreszta widac to tutaj:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img39.imageshack.us/img39/7015/zrzutekranuyf.png)

mxw
07-12-2009, 13:50
hej!

mam problem z czasem plików. w EXIF jest poprawna godzina zrobienia zdjęcia, ale czas zapisu jest przestawiony o 1 lub 2 godziny. oczywiscie w aparacie czas ustawiony poprawnie. to samo na dwóch roznych puszkach.

ktos sie z tym spotkal? czas niepoprawny to czas ostatniej modifikacji pliku..
ok, a po co tobie zmieniać tę datę?

bo temat jest dość śliski.

dat w pliku jest kilka, generalnie wszystkie są złe i polegać na nich nie można. w exif jest dość podobnie, dat jest kilka (np. original, digitized), też każdy producent sprzętu, albo wręcz każdy model puszki inaczej je traktuje. jeżeli przetworzysz je w jakimś sofcie (wywołasz RAWa), to problemy się spiętrzą. do tego, jeżeli używasz windows (jak jest w mac'u, nie wiem), to każde przesunięcie czasu związane ze zmianą czasu (letni/zimowy) także przesunie ci datę i godzinę wszystkich plików (tak tak!), jak dojdzie do zmiany strefy czasowej, to już w ogóle masakra. więc...? czego oczekujesz? ;-)


ale odpowiadając na pytanie: używam ACDSee Pro - tam są wszelkie opcje związane z możliwością zmiany daty/czasu w plikach zdjęć - można zmieniać datę pliku (utworzenia lub modyfikacji) lub datę EXIF (original) i ustawiać je na:
- inną datę w pliku (np. EXIF -> file modification),
- konkretną datę/godzinę (podajesz z ręki),
- datę/godzinę początku serii zdjęć (zaznaczasz kilka zdjęć, podajesz datę/godzinę pierwszego, reszta przesuwa się odpowiednio),
- przesunięcie czasu (+/- ileś minut, godzin, dni itp.)


uff, a poza tym na tym ekranie, oj, czterocyfrowe numery zdjęć, oj podkatalogi, uuuu... obciach! :mrgreen:

allxages
07-12-2009, 18:48
ok, a po co tobie zmieniać tę datę?

Ja nie chce zmieniać. Chce, żeby data modifykacji pliku była zgodna z datą wykonania zdjęcia.



bo temat jest dość śliski.


Nie widze tutaj żadnej śliskich powierzchni :)



dat w pliku jest kilka, generalnie wszystkie są złe i polegać na nich nie można. w exif jest dość podobnie, dat jest kilka (np. original, digitized), też każdy producent sprzętu, albo wręcz każdy model puszki inaczej je traktuje. jeżeli przetworzysz je w jakimś sofcie (wywołasz RAWa), to problemy się spiętrzą. do tego, jeżeli używasz windows (jak jest w mac'u, nie wiem), to każde przesunięcie czasu związane ze zmianą czasu (letni/zimowy) także przesunie ci datę i godzinę wszystkich plików (tak tak!), jak dojdzie do zmiany strefy czasowej, to już w ogóle masakra. więc...? czego oczekujesz? ;-)


No dobra, ale zarówno Original i Digitized są poprawne (znam różnice między nimi). Czyli w EXIFie wszystko jest poprawne. Dlatego cały ten Twój wywód nie ma związku z problemem.
Date modyfikacje pliku mam przesuniętą. Pliku! Nic związane z EXIFem.



ale odpowiadając na pytanie: używam ACDSee Pro - tam są wszelkie opcje związane z możliwością zmiany daty/czasu w plikach zdjęć - można zmieniać datę pliku (utworzenia lub modyfikacji) lub datę EXIF (original) i ustawiać je na:
- inną datę w pliku (np. EXIF -> file modification),
- konkretną datę/godzinę (podajesz z ręki),
- datę/godzinę początku serii zdjęć (zaznaczasz kilka zdjęć, podajesz datę/godzinę pierwszego, reszta przesuwa się odpowiednio),
- przesunięcie czasu (+/- ileś minut, godzin, dni itp.)

To o czym mówisz nie ma związku z moim pytaniem. Ja nie mam ochoty nic zmieniać. Mnie irytuje ta różnica, bo nie wiem skąd wynika. Może ktoś mógłby zobaczyć czy u niego też tak jest?
A jakbym chciał zmienić tą datę to po prostu wpisałbym: touch plik data



uff, a poza tym na tym ekranie, oj, czterocyfrowe numery zdjęć, oj podkatalogi, uuuu... obciach! :mrgreen:

? Pretensję do Canona, to przecież aparat tak nazywa katalogi i zdjęcia, a nie ja. Zresztą, co jest złego w takim nazewnictwie?

quail
07-12-2009, 19:13
czas zapisu jest przestawiony o 1 lub 2 godziny. oczywiscie w aparacie czas ustawiony poprawnie. to samo na dwóch roznych puszkach.

To co pokazuje komputer, to czas modyfikacji pliku z uwzględnioną strefą czasową aktualnie ustawioną w komputerze. Pliki mają zapisaną godzinę modyfikacji ze strefy UTC, dlatego masz różnicę 1 lub 2 godziny.
Zmień strefę na UTC, a zobaczysz, że godziny zapisu będą się zgadzać z tą zapisaną w EXIF.

allxages
07-12-2009, 19:39
To co pokazuje komputer, to czas modyfikacji pliku z uwzględnioną strefą czasową aktualnie ustawioną w komputerze. Pliki mają zapisaną godzinę modyfikacji ze strefy UTC, dlatego masz różnicę 1 lub 2 godziny.
Zmień strefę na UTC, a zobaczysz, że godziny zapisu będą się zgadzać z tą zapisaną w EXIF.

Takożesz podejrzewałem! Tylko nie wiedziałem, że systemy zmieniają czasy plików...dzięki za info!

mxw
07-12-2009, 23:39
A jakbym chciał zmienić tą datę to po prostu wpisałbym: touch plik data
touch potrafi pobrać datę i godzinę z EXIF'a?


? Pretensję do Canona, to przecież aparat tak nazywa katalogi i zdjęcia, a nie ja.
a nieprawda.
canon numeruje 5-cyfrowo, a ostatnio nawet 6 lub 7-cyfrowo 8)
tylko większość użytkowników nie potrafi z tego skorzystać.


Tylko nie wiedziałem, że systemy zmieniają czasy plików...dzięki za info!
no to ci właśnie starałem sie napisać :roll:

muflon
08-12-2009, 00:42
To ja odpowiem krótko: jhead -ft :mrgreen:

Parę innych fajnych opcji też ma:
-dsft do zrobienia rzeczy odwrotnej
-n do zmiany nazw na postawie exifów
-ta do poprawiania minimalnych niezgodności czasów (gdy np. ma się dwa body i w jednym zegarek spóźnia się o kilka sekund)
- i wiele wiele innych...
- a czego nie da się zrobić jheadem, to można zrobić exiftoolem. Zawsze :-)

allxages
08-12-2009, 00:44
touch potrafi pobrać datę i godzinę z EXIF'a?
nie



a nieprawda.
canon numeruje 5-cyfrowo, a ostatnio nawet 6 lub 7-cyfrowo 8)
tylko większość użytkowników nie potrafi z tego skorzystać.


Za instrukcją:


The folder names must start with three digits from 100 to 999 followed by fiver letters, like 100ABC_D......

No to ucz masta jak z tego korzystać, bo ja użytkownik głupio zawierzyłem Canonowi, a nie chce więcej obciachu robić :roll: Tylko tak zrozumiale, bo...


no to ci właśnie starałem sie napisać :roll:

..poprzednio niestety nie wyszło :(
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

To ja odpowiem krótko: jhead -ft :mrgreen:


Nie znałem. Już mi się podoba! Dzięki :)

mxw
08-12-2009, 02:18
To ja odpowiem krótko: jhead -ft :mrgreen:
o właśnie właśnie! ;-)


No to ucz masta jak z tego korzystać, bo ja użytkownik głupio zawierzyłem Canonowi, a nie chce więcej obciachu robić :roll: Tylko tak zrozumiale, bo...
tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=6462

tylko od razu mówię, że 1Dxx nie miałem i na nim nie testowałem. ale może już niedługo... :roll:

allxages
08-12-2009, 02:59
tu:
http://canon-board.info/showthread.php?t=6462

tylko od razu mówię, że 1Dxx nie miałem i na nim nie testowałem. ale może już niedługo... :roll:

Czyli od początku chodziło o takie reklamowanie swojego softu? Brzydki sposób reklamy ;-)

soft wygląda na ciekawy, ale nie używam windowsa, poza tym jestem starym piernikiem i jednak wole ręcznie to zrobić ;-)

Kolejna sprawa, nie wiem czy zauwazyłeś, ale na screenshocie był pokazany katalog bezpośrednio z karty pamięci, a Twój soft dopiero to przerabia. Z twojej wypowiedzi wcześniejszej wnioskować można, że już w aparacie mógłbym mieć takie pliki.

Ale to OT. A sprawa już jest rozwiązana ;-)

mxw
08-12-2009, 18:09
Czyli od początku chodziło o takie reklamowanie swojego softu?
dokładnie tak :grin:



jestem starym piernikiem i jednak wole ręcznie to zrobić ;-)
z tego samego powodu wolę to robić automatycznie, ręcznie mi się nie chce i boję się pomyłek.

oki, koniec OT ;-)