PDA

Zobacz pełną wersję : Wybór lustrzanki. sony, samsung, pentax, canon, nikon?



yankes
06-12-2009, 17:58
Witam użytkowników.
Zastanawiałem się czy zadać tutaj takie prymitywne pytanie - mam nadzieję, że nie zostanę wysmiany ;)

Od jakiegos czasu noszę się z zamiarem kupna lustrzanki. Akcja marketingowa sony i liczne reklamy bardzo nakręcają. Natomiast nie wiem na ile jest to dobry sprzęt (A350 na przykład). Przeglądając sieć trafiam na bardzo różne opinie.
Trafiłem na dobre opinie samsunga GX-20 (pochodna Pentax K20D), jak również różnych modeli Nikonów (D60, D90) oraz Canonów (450D?). Wybór jest tak wielki, że aż przytłaczający.

Co polecacie na start przygody z lustrem cyfrowym? (używałem kiedys Zenith 12XP). Aparat ma być dosć uniwersalny - teren, pomieszczenia, z czasem ambitniejsze rzeczy.
Pakiet, który oscylowałby wokół 2500 pln. Oczywiscie pytam również o dobry obiektyw na start. Nie chciałbym żeby aparat był na 2 lata tylko na "dłużej" o ile to możliwe.

Proszę o pomoc i wyrozumiałosć... :)

tombas
06-12-2009, 18:58
2,5k na niezłe lustro i dobry obiektyw tak przynajmniej na dwa lata:?:, na takie zadanie mam tylko jedną odpowiedź: nieważne jaka firma, nie da się:p
pozdrawiam i powodzenia.

yankes
06-12-2009, 19:35
To co proponujesz? Ile należy przeznaczyć na dzień dobry?

fret
06-12-2009, 20:10
Podejdź do tego inaczej. Za 2,5k nie ma znaczenia co kupisz. Problem może pojawić się jak wyrośniesz z podstawowego zestawu. Wtedy poczujesz róznice między systemami.

m_o_b_y
06-12-2009, 20:44
Witam użytkowników.
Zastanawiałem się czy zadać tutaj takie prymitywne pytanie - mam nadzieję, że nie zostanę wysmiany ;)

Od jakiegos czasu noszę się z zamiarem kupna lustrzanki. Akcja marketingowa sony i liczne reklamy bardzo nakręcają. Natomiast nie wiem na ile jest to dobry sprzęt (A350 na przykład). Przeglądając sieć trafiam na bardzo różne opinie.
Trafiłem na dobre opinie samsunga GX-20 (pochodna Pentax K20D), jak również różnych modeli Nikonów (D60, D90) oraz Canonów (450D?). Wybór jest tak wielki, że aż przytłaczający.

Co polecacie na start przygody z lustrem cyfrowym? (używałem kiedys Zenith 12XP). Aparat ma być dosć uniwersalny - teren, pomieszczenia, z czasem ambitniejsze rzeczy.
Pakiet, który oscylowałby wokół 2500 pln. Oczywiscie pytam również o dobry obiektyw na start. Nie chciałbym żeby aparat był na 2 lata tylko na "dłużej" o ile to możliwe.

Proszę o pomoc i wyrozumiałosć... :)


To pytanie w różnych wersjach było tu już zadawane setki razy.
Problem polega na tym, że kupując lustrzankę wchodzisz w konkretny system, bo na aparacie oczywiście zakupy się nie skończą
Dalej pójdą zakupy obiektywów, lamp i innych akcesoriów.
Każdy system ma swoje wady i zalety, ma je również Canon.
O wadach i zaletach różnych systemów możesz poczytać w wydanym niedawno przez miesięcznik Digital Foto Video zbiorze testów sprzętu (do kupienia w sklepach Empik).
Skoro jednak tu jesteś, to widocznie myślisz o systemie Canona.
W deklarowanej przez Ciebie cenie możesz kupić na przykład doskonały aparat Canon EOS 500D z kitowym obiektywem 18-55 IS, który wystarczy na początek.
Pozdrówka

yankes
06-12-2009, 21:41
To pytanie w różnych wersjach było tu już zadawane setki razy.
Problem polega na tym, że kupując lustrzankę wchodzisz w konkretny system, bo na aparacie oczywiście zakupy się nie skończą
Dalej pójdą zakupy obiektywów, lamp i innych akcesoriów.
Każdy system ma swoje wady i zalety, ma je również Canon.
O wadach i zaletach różnych systemów możesz poczytać w wydanym niedawno przez miesięcznik Digital Foto Video zbiorze testów sprzętu (do kupienia w sklepach Empik).
Skoro jednak tu jesteś, to widocznie myślisz o systemie Canona.
W deklarowanej przez Ciebie cenie możesz kupić na przykład doskonały aparat Canon EOS 500D z kitowym obiektywem 18-55 IS, który wystarczy na początek.
Pozdrówka

Dzięki wielkie za rzeczową odpowiedź. Na pewno przejrzę DFV.
Z ciekawosci: jak wypada ten samsung na tle innych lustrzanek na tym poziomie?

seweryn1
06-12-2009, 23:45
Dzięki wielkie za rzeczową odpowiedź. Na pewno przejrzę DFV.
Z ciekawosci: jak wypada ten samsung na tle innych lustrzanek na tym poziomie?
Tzn. na jakim? Ciężko ustawić te aparaty na jednej półce i porównywać. Wszystko zależy co i do czego porównywać. Ten Gx-20 jest niezły, ma szczegółową matrycę, zachowującą duży poziom detalu i niezłą kolorystykę.... pod warunkiem, że umiesz umiejętnie odszumiać obrazy na wysokich iso. No i szybkość, wyścigowiec to on nie jest, ale jak się nie spieszysz to odwdzięczy ci się on pięknymi fotkami, przydatnymi ficzerami typu uszczelnienia, stabilizacja matrycy, bardzo dobra współpraca z obiektywami M42 ( z tanim adapterem będziesz miał każde szkło ze stabilizacją, potwierdzeniem ostrości, z każdym szkłem ci zmierzy światło i do użytej przysłony dobierze czas), bardzo tanio kupisz muszlę powiększającą co pozwoli ci bardzo komfortowo pracować z wizjerem, pez porównania z innymi aparatami które wymieniłeś i świetna ergonomia dwa pokrętła nastaw i bardzo duża możliwość własnego konfigurowania przycisków. Co do wad to cholernie drogie szkła systemowe, porównując do analogicznych tokin. Sony a350 zapomnij, jak już to za ok 2500 poszukaj a500, ergonomia mi bardzo nie leży, ale IMO to najlepsze matrycę Aps-c, bardzo niski poziom szumów i duży poziom detalu. C500d to fajny aparacik na początek o ile nie masz dużych dłoni, System Canona posiada największą liczbę fajnych stałek, dlatego go wybrałem. Na Nikona d90 bym nie patrzył, nie oferuje nic, czego nie miałbyś w innych wymienionych przez ciebie aparatach. Przyzwoita matryca, ale nie wyróżniająca się niczym i budowa pozostawiająca wiele do życzenia. Pomyśl może jeszcze o Pentaksie K-x IMO to bardzo ciekawy, nowatorski, niedrogi aparacik, z bardzo dobrą matrycą. O nim możesz poczytać na www.pentax.org.pl

RedWine
07-12-2009, 16:48
a chcesz nowke czy uzywke kupić

yankes
07-12-2009, 19:55
Raczej nowy.

seweryn1: dzięki bardzo. Wnioskując: Pentax lub Canon a w ostatecznosci z soniaczy A500.

Doceniam Wasze uwagi, każda jest bardzo pomocna w moim przypadku :)

Ernest_DLRS
07-12-2009, 20:40
W serii amatorskiej, czyli nowe aparaty w granicach 2500zł, nie ważne co kupisz, każda firma oferuje bardzo zbliżone do siebie możliwościami konstrukcje. Jeżeli nie zamierzasz rozbudowywać w przyszłości systemu - bierz cokolwiek, byle był to nowy model, który jest "świerzy" - jakość matrycy itd. Teraz zalety i wady (bardzo ogólnie):
Canon - duży wybór szkieł zarówno tanich i drogich, dobre detaliczne matryce, przy wyższych ISO szum zbyt plackowaty, problemy z AF w przypadku zamiennych szkiełek;
Nikon - droższy sprzęt, mniejszy wybór szkieł ale ciągle dość dużo do wyboru, AF działa bardzo sprawnie, szumy na wyższych ISO wyglądają lepiej, ale detal w zdjęciu już nie jest tak wysoki jak u Canona, problemy z kolorami;
Sony - coraz lepiej im idzie ale wciąż uważam, że puszkami cropowymi spod tej marki nie warto zawracać sobie głowy, za to FF do studia jak najbardziej, te puchy póki co nie nadają się do użytkowania w ciężkich warunkach;
Pentax / Samsung - nisza dla hobbystów/pasjonatów, nie ma tu takiego wyboru jak u konkurencji, matryce dość amatorskie ale oczywiście do "tradycyjnych" zastosowań wystarczające. Raczej nie popstrykasz w trudnych warunkach;
4/3 - za mało się znam, wybór obiektywów coraz większy, ale te malutkie matryce jakoś do mnie nie przemawiają...

Nestea
07-12-2009, 22:01
Witam Sam stałem przed takim wyborem jakies 2 lata temu
w grę wchodzą tak naprawdę 2 systemy Canon i Nikon
Pytanie- jak zamierzasz traktować fotografię
Jak tylko pstrykać od czasu do czasu to każde lustro będzie dobre:canon nikon pentax samsung sony (nawet kitem da się robić dobre foty wystarczy się go nauczyć).
Jeżeli masz zamiar się rozwijać i oddać fotografii (niekoniecznie zawodowo:d)
To masz tak na prawdę ciężki wybór Nikon VS Canon
każdy system ma wady i zalety jak wszystko inne trzeba się nauczyć z nimi żyć i je wykożystywać na +
:) co byś nie wybrał i tak powiedzą ci że źle :D

iso
07-12-2009, 22:13
Ja powiem może bardziej subiektywnie, 500d. Za 2,5k znajdziesz 500d z 18-55 (bardzo krytykowany, ale często niesłusznie) i do tego parę gadżetów sobie sprawisz (karta, futerał, jakiś statywik malutki może). 500d jest moją pierwszą lustrzanką i sprawuje się znakomicie. Na początku myślałem o 40D i nadal myślę że wykorzystałbym w pełni jej możliwości - 500d mnie nie zawiodło, jest może mniejsze i mniej pancerne, ale dla mojego karku to tylko zaleta, a większość funkcji 40D (może troszkę bardziej ukyte w menu) posiada. Dobra matryca, niewielkie szumy, czułość rozszerzalna do 12800 - zdjęcia z jaskini z wbudowaną lampą po odszumieniu wyglądają całkiem przyzwoicie, (wyśmiewany) tryb wideo (tu do ciekawych filmów można wykorzystać stare manualne obiektywy z przejściówką (allegro fotografia/obiektywy/M42)). 500d pomyślane jako entry level czuje się nalepiej w rękach początkujących, ale i z wymaganiami bardziej zaawansowanych użytkowników sobie radzi. Ze swojej strony polecam. (dodam że przed wejściem w system Canona nie myślałem o innych systemach - dla jednego ( :D ) obiektywu m42 - heliosa 40-2, który w nikonie potrzebowałby dodatkowej soczewki w adapterze, a inne systemy jakoś mnie nie przekonały)

Kolekcjoner
08-12-2009, 02:27
Jeżeli masz zamiar się rozwijać i oddać fotografii (niekoniecznie zawodowo:d)
To masz tak na prawdę ciężki wybór Nikon VS Canon


A mógłbyś to rozwinąć? Co Ci np. przeszkadza żeby się rozwijać - przykładowo w takim Pentax'ie :grin:?

Nestea
08-12-2009, 08:48
A mógłbyś to rozwinąć? Co Ci np. przeszkadza żeby się rozwijać - przykładowo w takim Pentax'ie :grin:?

Wystarczy jak popatrzysz na ilość sprzętu (obiektywy) i jego jakość - nie tylko wykonania ale i obrazu, zwłaszcza sprzętu z drugiej ręki, bo taki jest w miarę dostępny dla zwykłego hobbysty, który nie zarabia nie wiadomo ile, a każdy nowy słoik ciągnie za sobą wiele wyrzeczeń.
Ja właśnie dlatego wybrałem Canona - szeroki wachlarz obiektywów za w miarę rozsądne pieniądze.
Ps. Nie na mawiam Cię do tego systemu bo sam miałem dylematy typu "może by jednak zmienić system" - ale... na razie nic z tego.
Ps2 :D. Wymiana obiektywu to często sprzedaż starego, i dokładanie do nowego,
na pewno obiektywy tych 2 systemów łatwiej oddać w inne ręce.

tomaszt81
08-12-2009, 12:59
za nauke sie placi. Kup jeden, jak Ci nie bedzie odpowiadal, kup drugi, trzeci... Przez rok przerobilem 2 nikony, d80, d300 teraz mam 5d i przy nim zostaje. Oczywiscie, stracilem troszke pieniedzy ale coz, jak na poczatku wspomnialem, za nauke sie placi. Na poczatku zwraca sie uwage na inne rzeczy wiec co nie wybierzesz w zaleznosci od tego jak Cie to wciagnie bedziesz w mniejszym lub wiekszym stopniu niezadowolony po jakims czasie. Nie czytaj za duzo forow, testow itd.

Nestea
08-12-2009, 22:26
Nie czytaj za duzo forow, testow itd.

HEHE a właśnie miałem polecić "KUP GRUDNIOWE WYDANIE DFV"
:) wyniki testów 25 lustrzanek dostępnych na rynku, wskazówki, na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Może Ci się przydać :)

Maroos
08-12-2009, 23:00
A ja uważam, ze czytać trzeba testy fora i inne coś tam informacje - tylko małe ale - kasę wydajesz swoją więc wnioski wyciągaj sam. Koledzy co często zmieniają sprzęt są skarbnicą informacji. Wystarczy tylko dokładnie poczytać o czym piszą. ;)

Vitez
09-12-2009, 10:10
HEHE a właśnie miałem polecić "KUP GRUDNIOWE WYDANIE DFV"
:) wyniki testów 25 lustrzanek dostępnych na rynku, wskazówki, na co zwracać uwagę przy dokonywaniu wyboru.
Może Ci się przydać :)

Czyżbyś nie wiedział że testy w gazetach wygrywają Ci, których reklam jesty najwięcej w danej gazecie? :roll:
A już tym bardziej w sezonie prezentowym...

tomaszt81
09-12-2009, 10:19
a najlepiej zestawienie, i wtedy inni podejma za Ciebie decyzje... potem spytasz "jaki zamiennik kita?", "jakie obiektywy na wesele?", "jaka lampa na chrzest?", "jak zrobic zeby moje zdjecie wygladalo jak to z linka?". Koledzy chetnie pomoga, w koncu sie na tym znaja i lubia pomagac ;) a tak zupelnie na powaznie, moze wsrod Twoich znajomych sa ludzie, ktorzy robia zdjecia lustrzankami? Jesli nie, to polecam przejsc sie z wlasna karata do fotojockerow, mediamarktow itp z wlasna karata. Mnie jeszcze nie pogonili ;)

Nestea
09-12-2009, 22:05
Czyżbyś nie wiedział że testy w gazetach wygrywają Ci, których reklam jesty najwięcej w danej gazecie? :roll:
A już tym bardziej w sezonie prezentowym...

W takim razie we wszystkich powinno prowadzić SONY jako "The Best Of"
Zawsze byłem zdania, że dobre marki nie potrzebują reklamy - bo po prostu są dobre!:D