PDA

Zobacz pełną wersję : 50D - af lock on - ai servo



jamirq
04-12-2009, 10:20
Witam,

Niestety nie mogę znaleźć nigdzie info czy 50D ma opcje śledzenia obiektu w trybie ciągłym bez przeostrzania jak obiekt zostanie na chwile zasłonięty.

np na meczu kosza sledze zawodnika i nagle przysłoni go inny na moment. nie chce aby focus przeszedł na tego zawodnika który wszedł w kadr tylko aby np względem ustawień trzymał focus przez 0,5 s 1s itd

Kolaj
04-12-2009, 10:59
Częsciowo nie na temat, bo nie mam 50D, ale mogę potwierdzić istnienie takiego ustawienia w 7D. Może to będzie dla Ciebie jakoś pomocne.

sebcio80
04-12-2009, 16:15
nie wiem jak 7D (w serii xxD na pewno nie ma takiej mozliwsoci) ale seria 1D ma mozliwosc ustawienia czulosci AF, dziala to mniej wiecej tak jak opisujesz, ale 1s to juz duzo czasu i nawet na ustawieniu najmniejszej czulosci raczej przeostrzy

inna sprawa ze koszykowka to taki sport ze najlepiej AF dziala na najwiekszej czulosci AF bo obiekty (zawodnicy) poruszja sie ze zmienna pradkoscia i roznych kierunkach

mala czulosc AF, gdzie aparat czeka z przeostrzeniem i AF jest mniej nerwowy przydaje sie np w żuzlu, samochodach itp. gdzie obiekty poruszja sie z jednakowa predkoscia i jednym kierunku

mozesz recznie ustawic sobie pod klawiszem AF-ON blokade AF w servo przy wcisnietym do polowy spuscie, ale rzadko w akcji jest na to czas

wniosek jest ogolnie taki ze nie da rady w zasadzie ominac problemu z przebiegajacymi, zaslaniajacymi kadr koszykarzami

photograph.opole.pl
06-12-2009, 00:59
Jest funkcja sledzenia ciaglego obiektu, ale nie jestem pewien czy w momencie przysloniecia sledzonego obiektu przez inny, AF nie zmieni sie na zasloniety.

Dodam, ze zgodze sie z sebcio80. Nie jest to chyba mozliwe do zrealizowania. AF nie bedzie myslal w 100% za ciebie. Nie wie, ktory obiekt w danym momencie jest dla Ciebie najwazniejszy. Dla AF glownym zadaniem jest ustawienie ostrosci na obiekt, w ktorego celujesz. Ale to zalezy rowniez czy obiekt przyslaniajacy znajdzie sie w zakresie AF.

Najlepsza rada (troche meczaca) - manualny AF

Kolaj
06-12-2009, 13:03
Dodam, ze zgodze sie z sebcio80. Nie jest to chyba mozliwe do zrealizowania. AF nie bedzie myslal w 100% za ciebie. Nie wie, ktory obiekt w danym momencie jest dla Ciebie najwazniejszy. Dla AF glownym zadaniem jest ustawienie ostrosci na obiekt, w ktorego celujesz. Ale to zalezy rowniez czy obiekt przyslaniajacy znajdzie sie w zakresie AF.Właśnie, tak jak pisze Sebcio, w wyższych modelach jest możliwość ustawienia wrażliwości układu AF na chwilowe zasłonięcie obiektu. AF, w zależności od konfiguracji, przeostrza na nowy obiekt dopiero po pewnym czasie, licząc na to, że poprzedni znów pojawi się w kadrze.

W 7D odpowiedzialne za to jest ustawienie C.Fn III-1 (AI Servo tracking sensitivity).


Najlepsza rada (troche meczaca) - manualny AFCo to jest manualny Auto-Focus? ;)