PDA

Zobacz pełną wersję : 450D - blokada ostrości



Lukis
03-12-2009, 21:54
No wlasnie - jak zablokowac ostrosc?
W c.fn.10 mam ustawiona opcje 2, natomiast po wyostrzeniu gdy wciskam gwaizdke, nic sie nie dzieje... moze cos zle robie?

Z gory dziekuje za pomoc.

Kronos
03-12-2009, 22:16
No wlasnie - jak zablokowac ostrosc?
W c.fn.10 mam ustawiona opcje 2, natomiast po wyostrzeniu gdy wciskam gwaizdke, nic sie nie dzieje... moze cos zle robie?

Z gory dziekuje za pomoc.

Chodzi o blokadę ekspozycji?

Naciśnij do połowy spust i naciśnij gwiazdkę, w wizjerze powinna pojawić się owa gwiazdka (w serii xxD po lewej stronie). Blokowanie ekspozycji zależy również od sposobu pomiaru światła i trybu AF. Jak all focus nie włączy servo albo masz tryb one shot to po ustawieniu ostrości aparat zablokuje ekspozycję. Musisz zajrzeć do instrukcji i sprawdzić jak się blokuje ekspozycja dla pomiarów światła bo ja już nie pamiętam jak to było w xxxD.

Czy chodzi Tobie o ustawianie ostrości na obiekt po za punktami AF w trybie AF ?

Jeżeli tak to naciśnij spust do polowy i nie zwalniając go prze-kadruj. Z tym że to nie działa w trybie al servo.

Lukis
03-12-2009, 22:43
Nie, nie, nie. Nie zrozumielismy sie.
Chce zablokowac ostrosc - na 450D przesiadlem sie z kompaktka SX10 IS - tam taka opcja byla. Polegala ona na tym, ze ustawialem na jakims obiekcie ostrosc, blokowalem ja i ta ostrosc byla caly czas ustawiona, przy kolejnych ujeciach podczas wciskania migawki do polowy ostrosc zmieniana nie byla.
Rozumiem, ze lustrzanka to inna bajka, wiec w takiej sytuacji musze ostrzyc manualnie, czy jednak gdy aparat sobie ustawi ostrosc na AF w trybie one shot moge jakos ta ostrosc zablokowac tak, by przy kolejnych wcisnieciach migawki aparat juz nie ostrzyl drugi raz?


Druga sprawa - zauwazylem, ze czasami podczas trybu manualnego, gdy juz ustawie migawke na dosc dlugi czas i wszystkie inne funkcje i wcisne spust migawki, to aparat zdjecie robi, ale czerwona dioda sie nie swieci, aparat sie naswietla dluzej niz byl ustawiony i po zrobieniu fotki zdjecia nie ma na aparacie... Czy to moze byc wina baterii? Bo wlasnie sie rozladowala :D

dinderi
03-12-2009, 22:47
Chce zablokowac ostrosc - na 450D przesiadlem sie z kompaktka SX10 IS - tam taka opcja byla. Polegala ona na tym, ze ustawialem na jakims obiekcie ostrosc, blokowalem ja i ta ostrosc byla caly czas ustawiona, przy kolejnych ujeciach podczas wciskania migawki do polowy ostrosc zmieniana nie byla. Ustaw ostrość i przełącz przełacznik na obiektywie na M.

Matsil
03-12-2009, 22:52
Nie pamiętam jak jest w 450D, natomiast w 30D w c.fn.04 są:
0: AF/AE lock - działa standardowo
1. AE lock/AF - działa odwrotnie i pewnie o to Ci chodzi
2. AF/AF lock, no AE lock
3. AE/AF, no AE lock

Co do punku 1, to spust blokuje ekpozycję, zaś gwiazdka nastawia ostrość.
Tylko nie rozumiem, co chcesz przez to osiagnąć, nieostre zdjęcia?

Lukis
03-12-2009, 23:10
Dinderi - o to mi chodzilo, dzieki.


Natomiast co z pkt 2?


Zauwazylem, ze czasami podczas trybu manualnego, gdy juz ustawie migawke na np. 4 sek oraz wszystkie inne funkcje i wcisne spust migawki, to aparat zdjecie robi, ale czerwona dioda sie nie swieci, aparat sie naswietla dluzej niz byl ustawiony, ekran nie jest czarny tylko widac wszystkie i ustawienia a po zrobieniu fotki zdjecia nie ma na aparacie... Czy to moze byc wina baterii? Bo wlasnie sie rozladowala

dinderi
03-12-2009, 23:41
Co do pkt 2, to domniemuje, że może być to rozładowana bateria, ale również karta. Spróbuj zrobić jej porządny format.

Lukis
03-12-2009, 23:46
To nie bateria - sprawa wyglada tak, ze na wszystkich trybach automatycznych aparat normalnie robi zdjecia i jest wszystko ok, natomiast gdy przelacze na ktorykolwiek program nad zielonym kwadracikiem, to juz pojawia sie to, co opisalem wyzej.

Sformatowalem karte i nie pomoglo...

No dobra, sformatowalem ustawienia aparatu i wszystko dziala jak nalezy, nie mniej jednak zaniepokoila mnie ta sytuacja.

jotes25
04-12-2009, 00:20
Co do punku 1, to spust blokuje ekpozycję, zaś gwiazdka nastawia ostrość.
Tylko nie rozumiem, co chcesz przez to osiagnąć, nieostre zdjęcia?

Kolega Lukis bardzo dobrze kombinuje, przeniesienie funkcji AF ze spustu na inny przycisk to własnie najlepszy sposób na zwiększenie liczby ostrych zdjęć. Stosowany od dawna przez zawodowych fotografów i nie tylko ;)

Matsil
04-12-2009, 00:55
Kolega Lukis bardzo dobrze kombinuje, przeniesienie funkcji AF ze spustu na inny przycisk to własnie najlepszy sposób na zwiększenie liczby ostrych zdjęć. Stosowany od dawna przez zawodowych fotografów i nie tylko ;)
A co ma wspólnego przeniesienie funkcji AF do zwiększenia liczby ostrych zdjęć, bo kompletnie nie rozumiem? To czy będziesz kierownicę trzymał rękoma czy nogami nie ma najmniejszego znaczenia i tak będziesz jechał, w grę wchodzi potrzeba sytuacji i praktyczność.

iso
04-12-2009, 08:27
To nie bateria - sprawa wyglada tak, ze na wszystkich trybach automatycznych aparat normalnie robi zdjecia i jest wszystko ok, natomiast gdy przelacze na ktorykolwiek program nad zielonym kwadracikiem, to juz pojawia sie to, co opisalem wyzej.

Sformatowalem karte i nie pomoglo...

No dobra, sformatowalem ustawienia aparatu i wszystko dziala jak nalezy, nie mniej jednak zaniepokoila mnie ta sytuacja.

w c.fn są ustawienia redukcji zakłóceń przy długich czasach naświetlania i redukcji szumów przy wysokich czułościach. powyłączaj to i już będzie śmigało jak należy.