PDA

Zobacz pełną wersję : Portrety na bialym tle. Material dla grafika.



kjoanna
03-12-2009, 21:18
Witam Was:)

Dalam sie namowic na zrobienie kilkudziesieciu zdjec dla zespolu muzycznego, ktory chce te zdjecia wykorzystac na swojej stronie.
Zdjecia musza byc na bialym tle, zeby grafikowi latwo bylo podmienic tlo.
Na zdjeciach beda 2, 3 osoby.
Na co powinnam zwrocic uwage? Macie jakies wskazowki?
Jakie ustawienia beda najlepsze?
Przyznam sie, ze nie mam doswiadczenia z lampami :oops:

Dysponuje dwoma speedlite 580, mam tez blende:)
Jakie parasolki polecacie? 100 cm wystarczy?
Korzystal ktos moze z takiej parasolki-softboxa jak ta z ebaya (http://cgi.ebay.ie/Umbrella-Soft-Box-in-Translucent-White-100cm-for-Studio_W0QQitemZ180344325027QQcmdZViewItemQQptZUK_ Photography_StudioEquipment_RL?hash=item29fd5c03a3 )?
Czy moze lepiej kupic taka 2w1 czyli biala z czarnym plaszczykiem?

rafori
03-12-2009, 21:57
Nie latwiej byloby wynajecie studio na 2h?
2xSpeedlight to troche za malo a poza tym przydalyby sie jednak softboksy.
Zeby tlo bylo pieknie biale musisz podswietlic tez jakas lampa blyskowa samo tlo..

kjoanna
03-12-2009, 22:00
Nie latwiej byloby wynajecie studio na 2h?
2xSpeedlight to troche za malo a poza tym przydalyby sie jednak softboksy.
Zeby tlo bylo pieknie biale musisz podswietlic tez jakas lampa blyskowa samo tlo..

2 godziny chyba nie wystarcza bo jest 15 osob a zdjecia maja byc w roznych konfiguracjach. Poza tym pozniej chca ustawic "scene" i niby takie na zywo, z koncertu...
Tlo nie musi byc na maxa biale wiec nie potrzebuje 3 lampy.

mirusiek
04-12-2009, 10:01
Poczytaj sobie tutaj

http://www.studiowplecaku.pl/portret-na-bialym-tle-czesc-1-z-3/

Myślę że wyjaśnia wszystko :)

Co do softboksów - wystarczą dwie parasolki i lampa o podświetlenia tła. Ja mam Firmy Impact kupione w USA w sklepie wysyłkowym B&H - nawiasem mówiąc polecam, po 5 dniach od zamówienia były w domu.

kjoanna
05-12-2009, 12:45
Dzieki mirusiek:) Duzo przydatnych wiadomosci dla poczatkujacych blyskaczy czyli dla mnie :)

A jeszcze sprobowalam podlaczyc zarowke blyskowa taka bez regulacji mocy.
Nada sie do wypalenia tla tylko musze sprobowac na jakiej przyslonie bedzie najlepiej :)

sebcio80
05-12-2009, 13:13
jesli chodzi o tlo to zdecydowanie latwiej bedzie grafikowi jesli bedzie ono niebieskie lub zielone, daje to znacznie mniej pracy

myst
05-12-2009, 15:01
kjoanna : garść sugestii..

Po pierwsze zdecydowanie polecam studio - żeby uzyskać fajny efekt musiała byś mieć z 4-5 małych lampek + osprzęt.
Jeśli tło ma być idealnie białe, to będziesz potrzebowała co najmniej 2 lamp do jego oświetlenia. Co najmniej 2 światła na przód - przy jednym możęsz uzyskać tylko pewien wąski okreslony typ fotek i to mocno może ograniczyć możliwe do osiągnięcia efekty.
Poza tym żeby zasilić te lampki przez 3h ciągłego błyskania non-stop potrzebne Ci będzie wiadro baterii/akumulatorów.
samo tło, po sfotogroafowaniu, powinno mieć wartość około +2EV - wtedy AC nie zjedzą Ci zbytnio krawędzi postaci.
Najłatwiej było by, gdybyś przewidziała z jaką GO chcesz fotografować, ustaliła przysłonę, do tego ustawiła moc oświetlenia tła, a na końcu moc lamp oświetlających zespół. Dodatkowy problem przy fotografowaniu grup to równomierność oświetlenia (którą trudno uzyskać 1-2 lampkami) i szerokość tła - pamiętaj że punkt aparatu i granice grupyt wyznaczają Ci trójkąt, w którym musi zmieścicć się także tło. Warto o tym pamiętać.
no i na koniec: POWODZENIA!!!:)

canis_lupus
05-12-2009, 15:16
Tło niekoniecznie białe. Dobrze jest dobrac tło takiego koloru, aby żadna z fotografowanych osób nie miała nic tegoż koloru.
Patrz bluebox.

myst
05-12-2009, 15:23
no zależy: jeśli sesja jest do WWW, to często fotki z białym tłem da wykorzystać się 'od razu' bez podkładania tła...

kjoanna
05-12-2009, 15:28
Dzieki panowie za rady.
Mowilam im ze dla grafika lepiej bedzie na niebieskim ale tutaj w Irlandii kazdy zna sie na rzeczy...
Nadal czekam na odpowiedz od nich czy tlo musi byc idealnie biale bo jesli tak to nawet sie tego nie podejmuje. Z trzema lampami nie dam rady.

Nesla
05-12-2009, 15:33
Ja robie czesto zdjecia na bialym tle m.in. do folderow reklamowych. Nie przepalam tla, choc moze i mozna. Oswietlam obiekt lub modela dwoma duzymi softboksami w rownej odleglosci. W postprodukcji wybielam tlo w PSie za pomoca warstw i Select -> Color Range, kopiuje wyselekcjonowana biala warstwe i suwakiem wybielam na maksa. Metoda ta zdaje egzamin nawet przy wlosach. Tlo wtedy jest BIALE.

myst
05-12-2009, 16:00
można tła w ogóle nie doświetlać i namalować je potem w PS, tylko po co ? ....

kjoanna
09-12-2009, 21:09
Spytam jeszcze o ustawienie lamp podczas fotografowania 3 osob.
Pod jakimi katami nalepiej ustawic zeby bylo jak najmniej cieni?

kjoanna
13-12-2009, 12:44
Pomozcie drodzy forumowicze bo wielka godzina nadchodzi a ja nadal nie jestem pewna jak sobie poradzic z tymi cieniami przy portrecie kilku osob :/

Ernest_DLRS
13-12-2009, 14:37
Nie staraj się zlikwidować zupełnie cieni, bo postacie (ogólnie zdjęcia) wyjdą płasko. Pobaw się z ustawieniami lampy, ustawiaj je pod różnymi kierunkami, błyskając z różną mocą. Efekty będą ciekawsze ;)
Białe tło zupełnie spokojnie można opanować. Tylko faktycznie nie wiem czy nie łatwiej będzie Ci na tę okazję zakupić jakieś 2 tanie boczne-doświetlające 100Ws i jedną 200Ws jako główną lampę. Ewentualnie 2 x 200Ws i 1 x 100Ws lub coś podobnego, taniego, do doświetlania (np. tła, błyskania z kontry, etc...) Ładne efekty uzyskasz zakładając na jedną z lamp softa/parasolke, a na inną disha.

kjoanna
17-12-2009, 23:06
Dziekuje wszystkm za rady.

I juz po strachu:)
Nie bylo tak zle (poza problemem z pocket wizardami).

Troche bylo wasko i czasami w kadrze mam parasolki ale grafik bedzie wycinal kazda postac wiec tym sie nie przejmuje.

Dwie 580 a z tylu dwie zarowki blyskowe (takie bez regulacji mocy).
Przy f4 swiecily wystarczajaco jasno :)

Tak to wygladalo:


https://canon-board.info/imgimported/2009/12/studio1-1.jpg
źródło (http://i856.photobucket.com/albums/ab121/kjoanna/studio-1.jpg)