PDA

Zobacz pełną wersję : Tryby flesza ?



pachura
02-12-2009, 22:11
Cześć,

Zewnętrzna lampa błyskowa ma zwykle trzy tryby pracy: normalny, fast i rear (second) curtain. Rozumiem w teorii różnice między nimi (fast umożliwia korzystania z flesza przy czasach naświetlania krótszych niż 1/250s w zamian za zredukowany zasięg; rear curtain wyzwala błysk przy zamykaniu a nie przy otwieraniu migawki). Ale czy moglibyście podać jakie są praktyczne zastosowania tych trybów ? Nie wiem, że np. fast warto używać przy doświetlaniu portretów na otwartym powietrzu (wymyślam), a rear curtain w jakichś dyskotekach, bo wtedy uzyskujemy efekt rozmazanego "śladu" za fotografowanymi osobami ? Chodzi mi o takie konkretne przykłady zastosowań.

Dzięki !

APP
03-12-2009, 16:21
Sam sobie odpowiedziałeś. Inne zastosowania? Właściwie to wszystko zawiera się właśnie w dwóch prostych regułkach, pod warunkiem, że sformułuje się je prawidłowo, tak więc...

Ad high-speed sync ("fast?"):
Wszędzie tam gdzie pożądany otwór względny, oświetlenie zastane lub inny czynnik wymusza zastosowanie czasu krótszego, niż nominalny czas synchronizacji.

Ad synchronizacji na druką kurtynę:
Tam gdzie potrzebne jest opóźnienie błysku względem momentu wyzwolenia migawki (ew. względem przedbłysku pomiarowego).

Możliwych scenariuszy nie ma chyba sensu wypisywać, bo lista dąży do nieskończoności, a miażdżąca większość będzie bardzo zbliżona do podanych przez Ciebie. IMO lepiej właśnie zrozumieć / zapamiętać zasadę działania tych trybów i o nich (o trybach i zasadach) pamiętać.

A do listy możesz jeszcze dorzucić tryb stroboskopowy ;-)

Jeśli się uprzesz, to do głowy przychodzi mi ew. wykorzystywanie synchronizacji na drugą kurtynę do złośliwego łapania na zdjęciach co wrażliwszych fotografowanych z zamkniętymi oczami :twisted: choć do tego najlepiej nadaje się chyba "spawarka" wspomagania AF (zwykle lampy wbudowane) gdzie dodatkowo (zwłaszcza w ciemnych miejscach) dostajemy gratis w postaci ciekawego grymasu.

EDIT:
Teraz dopiero zauważyłem -"szatański" post (666), to i pomysł szatański... :twisted: