PDA

Zobacz pełną wersję : PORST 55mm1-1.4 + dandelion - problem



wheneverwherever
02-12-2009, 21:40
Witam.

Posiadam obiektyw PORST Color Reflex MC Auto 55mm 1-1.4 z założonym filtrem B+W55E KR1,5 1,1x zapięty na pierścień pośredni z dandelionem.

Ogromnym problemem jest dla mnie ostrzenbie tym szkłem. W ciemniejszej scenerii ręczne ostrzenie kończy się nietrafieniem, pomimo iż na tej mini matówce wydaje się ostro. Ale od czego dandelion. I tu klops - ile bym nie próbował - to większość zdjęć jest nieostra. W sumie teraz nie wiem czy przed czy za obiektem ostrzy - ale rozjazd jest silny, często cała scena jest nieostra. Przymykam przysłonę zazwyczaj do 2.8 ale niewiele to pomaga. Większe przysłonięcie to już mniejszy sens bo wtedy już biore KIT'a

Zrobiłem teraz mały test - na gesto zadrukowanej kartce porysowałem linie orientacyjne - gdzie celowałem środkowym polem AF. Ustawiłem ostrość na pikniecie. Na 3 różnie ustawianych (próbach) fotkach na których AF pikał tam gdzie miałem punkt odniesienia - napisy bliżej mnie sa ostrzejsze, punkt nastawiania ostrości jest już mniej ostry, a już kolejne napisy dalej od obiektywu sa nieostre mocno - wynik - ja widze że w punkcie X jest ok (zgłoszenie ostrości) a na zdjęciu ok jest jakieś 5-10mm bliżej mnie. Test zrobiłem z odległości około 30cm.

Jeszcze jedna sprawa - mam wade wzroku -4,5 dioptrii(oczywiście używam okularów :)). Pokrętłem okularu ustawiam tak by widzieć w wizjerze i znaki AF i opisy nastawów wyraźnie - czy to może mieć znaczenie? Zaznaczam iż widze te rzeczy całkiem ostro, obraz w celowanym miejscy także a foto jest hmmm, kiszka.

Co poradzicie?

Edit:
Aha - aparat to 350D

przycelowałem KIT'em - wychodzi znacznie lepiej (manualne kręcenie do piknięcia w obie strony 55mm) choć minimalnie ten efekt tez jest. Druga sprawa - z autoamtu (silnika) ustawiło ostrość odwrotnie - troszkę dalej od punktu orientacyjnego - domyślam sie że tutaj luzy całego KITowego napędu i jego plastikowość grają rolę - zeleży w którą stronę się zakręci to za lub przed troszke wyostrzy.

Edit2:

na Heliosie 44 z dandelionem efekt ten sam - wszystko co bliżej mnie jest ostrzejsze, punkt orientacyjny już był minimalnie nieostry.

Czy to dandelion winien? czy kalibracja luster? Dlaczego gorzej jest z obiektywami m42? Piknięcie potwierdza - nawet na oko widze że jest raczej ostro choć z drugiej strony jak nie patrzyłem na piknięcie tylko okiem (niestety to zdaje egzamin tylko w przypadku małych odległosci i jasności) to było lepiej, nawet prawie dobrze.

Czy mógł się aparat rozkalibrować?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc
Marcin

wheneverwherever
02-01-2010, 13:40
Uhm, czyżby nikt nie umiał pomóc?

Nie miałem ostatnio czasu na focenie ale testowałem w różnych okolicznościach PORST'a i Heliosa, i problem jak dla mnie nie rozwiązany. Czekam na matówkę z klinem i rastrem - zakupiłem za bardzo rozsądne pieniądze. Ale, widze po forach ludzi którzy takie piękne zdjęcia zrobili ot choćby Heliosem. A mnie krew zalewa że zdjęcia absolutnie zwalone przez brak ostrości. Aha - żeby nie było, wiem że PORST na pełnej dziurze to mydło, ale, przymknięty do f pomiedzy 2.8 a 4 (są pośrednie zatrzasnięcia pierścienia) powinien byc juz ostry. To samo z Heliosem -owszem jak go przymknę do 4-5.6 jest całkiem dobrze ale wtedy gdzie sens większej dziury?

enter
02-01-2010, 16:23
a czy nie jest tak że przy jaśniejszych szkłach niż 2,8 na standardowej matówce nie widać róznicy czy ustawiłeś ostrość we właściwym miejscu na 1,4 ?

ja w swojej wymieniłem na jasną matówkę z klinem i na 1,4 jest git

starowka3
03-01-2010, 01:16
Cóż, ja miałem problem z 50 1.8 Pancolarem, to samo co u Ciebie, mam 1000D.
Za małe i za ciemne matówki w naszych aparatach. A potwierdzenie mruga przed i za miejscem, w którym chcesz ustawić ostrość. Musisz wyczuć ile jeszcze przekręcić pierścień ostrości po zapaleniu się punktu. Polecam przymykanie do 2.8, celowanie na tej przysłonie, a potem już na złapanej ostrości powrót do jaśniejszych przysłon.

wheneverwherever
11-01-2010, 14:37
Problem rozwiązany - w body już usadzona matówka z klinem i rastrem. Ale analizowałem ten problem dłużej - jednak odrobinkę wada wzroku przeszkadza - czas zmienić szkiełka bo nie sa idealnie dopasowane. Na szczęście - teraz problemów nie mam choć po lepszym dopasowaniu okularków myślę że będzie jeszcze lepiej :). Nareszcie mogę moim Porst'em robić foty i mieć ponad 80% a nawet więcej ostrych ujęć. Heh, i w związku z tym, dandelion niepotrzebny :D

ambro
01-04-2011, 17:03
Jak oceniasz sam obiektyw Porst 1,4 ?