PDA

Zobacz pełną wersję : canon S2 is - "błąd karty pamięciowej" - 2 i 4 GB, co robić?



kait
30-11-2009, 20:48
Miałem najpierw kartę SD 1 GB Ultra (nie pamiętam firmy), karta nadal działa jednak obudowa jej uległa zniszczeniu i nie da się jej używać w aparacie.

Kupiłem nową kartę najpierw SDHC 4 GB kingstona po jej włożeniu widnieje napis - "błąd karty pamięciowej" - nie dało się jej zwrócić więc gdzie indziej kupiłem inną kartę:

SD 2 GB - kingstona i po jej włożeniu również pojawia się napis: "błąd karty pamięciowej"

Karty formatowałem jednak dalej wyświetla się napis: "błąd karty pamięciowej"

Co robić w takiej sytuacji?

marek_zielona
02-12-2009, 00:55
S2IS nie obsługuje SDHC z tego co wiem...

airhead
02-12-2009, 01:04
może wystarczy nowy firmware?

pro_fill
02-12-2009, 09:15
[...]Kupiłem nową kartę najpierw SDHC 4 GB kingstona po jej włożeniu widnieje napis - "błąd karty pamięciowej" [...]


http://www.recenzje.net.pl/1-aparaty_cyfrowe/6.665-canon_powershot_s2_is.1

http://foto.recenzja.pl/Canon_PowerShot_S2_IS-rec-1178/

http://www.optyczne.pl/24-Canon_PowerShot_S2_IS-specyfikacja_aparatu.html

przejrzałem powyższe specyfikacje i nigdzie nie jest napisane, że ten aparat obsługuje karty SDHC tylko SD

gietrzy
02-12-2009, 09:20
SD 2 GB - kingstona i po jej włożeniu również pojawia się napis: "błąd karty pamięciowej"

No to jest problem. Autoryzowany serwis Canona w Wawie nie pobiera opłat za diagnozę usterki. Jeśli masz na kuriera może warto im wysłać?

marek_zielona
03-12-2009, 22:17
Jeżeli karta jest niesformatowana - zawsze taki błąd występuje - najpierw wejdź w opcje i sformatuj tą kartę. Czasem jej pod Windą nie formatowałeś? Jeśli tak, to masz odpowiedź...
Co do kart -tylko obsługuje SD. Mało tego - w specyfikacji - kończy się na 2GB nigdzie nie ma mowy o 4GB... dla tego aparatu (w końcu sam taki mam i to już przerabiałem...)

siudym
05-12-2009, 12:45
To chyba jedynie serwis. U mnie S2 IS karty Sandiska/Kingstona wiele razy formatowalem pow XP i aparacik bezproblemowo lykal. Nic nie musze ponownie formatowac w menu.

FileNotFound
06-12-2009, 23:24
W przypadku mojego S2IS jest jeszcze ciekawsza sytuacja. Mam kartę 4GB Transcend i wszystko pięknie chodziło i miałem możliwości cyknięcia ponad 1500 fotek czy 70parę minut filmów 320x240 - za duuuużo jak dla mnie i aku ;) ale działało przez jakieś 150 zdjęć. Potem coś mnie podkusiło (do złego) i zdjęcia zgrałem czytnikiem w lapku. Wkładam na powrót kartę do cyfraka i mam "błąd karty pamięciowej". I tu następuje owa ciekawsza sytuacja, bowiem nie mam problemu z formatowaniem tej karty za pomocą aparatu. Formatuje aż miło patrzeć.. niemiło tylko widzieć, że po formacie mam dostępne 96KB karty :shock: ale oczywiście już nie ma błędu karty pamięciowej. Te 96KB na karcie jest jak najbardziej prawidłowo sformatowane, elegancki FAT12 i teoretycznie dostępne dla aparatu (tyle że bezużyteczne, bo "brak miejsca" ;) ).. a za nimi następują heeektary niezagospodarowanej pamięci. I jakbym nie kombinował to cyfrak nie chce zobaczyć tej karty formatowanej w FAT32, czy też nie formatowanej, tworzonej w sdminste, sdfix, naprawianej sdfv2003.. no ni czorta.
Póki co nie ryzykuję sprawdzania czy moją 1GB też chciałby tak formatować. 1GB działa, CHDK działa, nie będę więcej majsterkował :cool:

marek_zielona
09-12-2009, 18:01
WTe 96KB na karcie jest jak najbardziej prawidłowo sformatowane, elegancki FAT12 i teoretycznie dostępne dla aparatu (tyle że bezużyteczne, bo "brak miejsca" ;) ).. a za nimi następują heeektary niezagospodarowanej pamięci. I jakbym nie kombinował to cyfrak nie chce zobaczyć tej karty formatowanej w FAT32, czy też nie formatowanej, tworzonej w sdminste, sdfix, naprawianej sdfv2003.. no ni czorta.
Póki co nie ryzykuję sprawdzania czy moją 1GB też chciałby tak formatować. 1GB działa, CHDK działa, nie będę więcej majsterkował :cool:

FAT16,a nia FAT12 - FAT16 jest nominalnie do 2,1GB i w tym apracie ani ciut ciut więcej nie sformatujesz. S2IS obsługuje nominalnie (formatownie w aparacie do 2,1GB). Dlatego Tobie karta "padła", jak próbowałeś formatować w S2IS. Ale... sformatuj tą kartę pod windą na FAT16 (pod XP) można w windzie na tym FAT sformatowac kartę do 4GB... Może wtedy pójdzie :) Daj znać jak poszło...

"FAT16 is limited to 65,536 clusters, but because certain clusters are reserved, it has a practical limit of 65,524. The largest FAT16 volume on Windows 2000 and Windows XP Professional is limited to 4 GB and uses a cluster size of 64 KB. To maintain compatibility with MS-DOS, Windows 95, and Windows 98, a volume cannot be larger than 2 GB. (Those 50 files I mentioned above, all 1024 bytes (1KB) in actual size, would use up 3,276,200 bytes of hard drive space to store 51,200 bytes of actual data on a 4 GB FAT16 partition used in this scenario.) "

FileNotFound
20-12-2009, 07:58
FAT16,a nia FAT12 - FAT16 jest nominalnie do 2,1GB i w tym apracie ani ciut ciut więcej nie sformatujesz. S2IS obsługuje nominalnie (formatownie w aparacie do 2,1GB)
Zgadza się, tak być powinno. Tylko widzisz, po formacie w S2IS i otrzymaniu tych 96KB widzianych przez aparat, wsadziłem kartę do czytnika w lapku (lapek chodzi na XP Home = tak jak potrzeba 8-) i włączyłem Paragon Partition Manager 9.5 Pro i właśnie ten soft jako pierwszy stwierdził, że na karcie jest ...partycja FAT12 :shock: i reszta hektarów "unallocated".

Volume letter: (T: )
Type: Primary
File system: Not formatted
Partition ID: 0x01 FAT12
Total size: 113.5 KB
Partition size: 113.5 KB
Activity: No
Hidden state: No

Podobnie stwierdzał sdminste.exe

https://canon-board.info/imgimported/2009/12/28lqlit-1.jpg
źródło (http://i50.tinypic.com/28lqlit.jpg)

Dlaczego mój S2IS wykonuje formatowanie i uzyskuję to co widać, to nie mam zielonego pojęcia :) Ale dlatego wspomniałem o FAT12.


Ale... sformatuj tą kartę pod windą na FAT16 (pod XP) można w windzie na tym FAT sformatowac kartę do 4GB... Może wtedy pójdzie :)
To też robiłem, ale powtórzyłem metodę. Lapek z XP Home, format karty wg format t: /fs:fat, potwierdziłem chęć posiadania klastra 64KB, wszystko pięknie ładnie poszło i otrzymałem:

Volume letter: (T: )
Volume label: [No label]
Type: Primary
File system: FAT16
Root entries: 512
Sectors per boot: 4
Sectors per cluster: 128
Serial number: 68D2-8EF4
Partition ID: 0x06 FAT16, greater than 32 MB.
Total size: 3.7 GB
Partition size: 3.7 GB
Used space: 256 KB
Free space: 3.7 GB
Activity: No
Hidden state: No

włożyłem kartę do S2IS i... "błąd karty pamięciowej" :) Na dziś przestało mi już zależeć na przywróceniu sytuacji gdy cyfrak widział te 4GB. Zwyczajna karta 2GB to już są hektary dla tego aparaciku :) I całkowicie mi wystarcza.
Sprzętowo karta jest ok, mp3ójka czytająca SD widzi ją w całości i gdy jest FAT16 i FAT32.

FileNotFound
10-05-2010, 00:48
W przypadku mojego S2IS jest jeszcze ciekawsza sytuacja. Mam kartę 4GB Transcend i wszystko pięknie chodziło

Cytując sam siebie ;) uprzejmie donoszę, że nie wiem jakim cudem, ale właśnie przed chwilą coś mnie znów podkusiło :roll: i po wykonaniu formatu tejże karty, format na FAT32 normalnie w czytniku laptopa, na domyślnych ustawieniach WinXP Home SP3 (żeby nie było niejasności :) mój S2IS na powrót zobaczył kartę i mam miejsca na ponad 1500 fotek / 76 minut filmów 320x240/30kl. Sprawdziłem: fotki cyka i zapisuje i odczytuje. Karta Transcend 4GB SD (nie SDHC!), o taka: http://www.witmedia.pl/towar/id/279/4gb_sd/