PDA

Zobacz pełną wersję : Sposoby wyostrzania w PHOTOSHOPIE!!!



Przemek Białek
09-07-2004, 22:50
chcialbym zasiegnac opinii osob pracujacych z Photoshopem dotyczacej wyostrzania zdjec,
- z jakich filtrow kozystacie
- co robicie by minimalizowac powstawanie artefaktow

byc moze ktos posiada lepszy sposob wyostrzania niz (ostrzenie w Labie w warstwie Jasnosci-Luminosity) za pomoca filtra Maskowania nieostrosci!

co sadzicie o ostrzeniu w RAW nieobrobionych zdjec, bo moim zdaniem daje gorsze rezultaty niz Lab!

CZEKAM NA OPINIE!!!!!!!

Vitez
09-07-2004, 23:22
byc moze ktos posiada lepszy sposob wyostrzania niz za pomoca filtra Maskowania nieostrosci!

Moze ostrzejszy obiektyw? ;)


co sadzicie o ostrzeniu w RAW nieobrobionych zdjec, bo moim zdaniem daje gorsze rezultaty niz Lab!

Capture One podobno slicznie sobie radzi z wyostrzaniem.. ja sie nadal nie moge do niego przekonac. Jesli juz wyostrzam to jednak w PS za pomoca USM - ok 70-1.5-1 (amount, radius, treshold).

Przemek Białek
09-07-2004, 23:44
ale te parametry nie zawsze sa odpowiednie, niekiedy niewystarczaja a innym razem za mocna uwidocznaja artefakty.

jednakze chodzilo mi glownie o opinie na temat Labu - stosujesz go czy tylko ostrzesz w RGB?

Vitez
10-07-2004, 00:11
ale te parametry nie zawsze sa odpowiednie, niekiedy niewystarczaja a innym razem za mocna uwidocznaja artefakty.

Wiecej niz 70 nie pamietam bym dawal, a 70% jeszcze nigdy nie dalo mi wyraznych artefaktow z malym wyjatkiem - wyostrzenie zdjecia z ISO 400 lub wiecej w RAW, wywolanego pozniej z korekta ekspozycji dawalo spore szumy i wlasnie artefakty, na ktore jednak slicznie poradzil NeatImage z opcja usuwania artefaktow kompresji/wyostrzania.



jednakze chodzilo mi glownie o opinie na temat Labu - stosujesz go czy tylko ostrzesz w RGB?

Uzywam PS Elements 2.0. Nie ma on trybu LAB :? , chyba sie niedlugo ponawie PS 5.0 bo tez mam oryginal.

iczek
09-08-2004, 14:38
Ja uzywam oprogramowania Freda Mirandy dla MarkII. Rewelacyjny plugin do PS CS.
Zaplacilem wprawdzie 24 USD, ale bylo warto. Jest to zautomatyzowana funkcja , ktora ma kilka stopni ostrzenia w zaleznosci od jakosci zdjecia. Zapuszczam to sobie w Batch i mam zrobione 1000 fotek w 5 godzin :) Plugin nadaje sie oczywiscie do zdjec TIFF i JPG skonwertowanych z RAW MArkII. Zauwazylem, ze program jest rzeczywiscie zoptymalizowany dla Canona, bo TIFF z D2H wychodzily duzo gorzej.

Poza tym - korzystam jeszcze z oprogramowania Canona Photo Professional dolaczony do MArkII. Moim zdaniem rewelacja - musze przyznac, ze obecnie zaden inny program nie wyciaga tylu szczegolow, co to gowienko :)

Vitez
09-08-2004, 17:27
Zapuszczam to sobie w Batch i mam zrobione 1000 fotek w 5 godzin :)

To przykladowa ilosc czy naprawde potrzebujesz tyle fotek robic i pozniej obrabiac? :shock:

Ja zawsze do obrabiania (wyostrzanie itp) , ba, do konwersji z RAW wybieram tylko najlepsze.

Przemek Białek
09-08-2004, 21:56
Ja uzywam oprogramowania Freda Mirandy dla MarkII. Rewelacyjny plugin do PS CS.

czy tylko dla MKII?

Tytus
10-08-2004, 13:15
chcialbym zasiegnac opinii osob pracujacych z Photoshopem dotyczacej wyostrzania zdjec,
- z jakich filtrow kozystacie
- co robicie by minimalizowac powstawanie artefaktow

byc moze ktos posiada lepszy sposob wyostrzania niz (ostrzenie w Labie w warstwie Jasnosci-Luminosity) za pomoca filtra Maskowania nieostrosci!

co sadzicie o ostrzeniu w RAW nieobrobionych zdjec, bo moim zdaniem daje gorsze rezultaty niz Lab!

CZEKAM NA OPINIE!!!!!!!

LAB??? do tego jeszcze nie doszedłem...

Przemek Białek
10-08-2004, 13:45
LAB??? do tego jeszcze nie doszedłem...

No to niema na co czekac, stworz sobie akcje w PSie zamiana na Lab - wlaczniae kanalu jasnosci Luminosity, nastepnie USM i parametry 65, 1,6 2 - nastepnie znowu zamiana na RGB - i juz masz ladnie wyostrzony obrazek z mniejsza iloscia artefaktow!

- parametry podalem przykladowe, mozna stosowac wedle uznania!

rzul
10-08-2004, 18:42
O wiele szybciej będzie USM (65, 1,6 2) i potem edit -> fade -> luminosity z kryciem 100%.

radekbo
10-10-2004, 22:16
Witam
Piszecie, że dajecie treshold. np 1 czy 2. Przecież treshold usuwa szczegóły w cieniach. Już się przekonałem na wielu fotkach i daję 70-100% wyostrzenia, pixeli - 0,4 do 1 i to wystarcza, a ostrzę najczęściej w c1 pro.

Vitez
11-10-2004, 09:43
Witam
Piszecie, że dajecie treshold. np 1 czy 2. Przecież treshold usuwa szczegóły w cieniach.

Ale jednoczesnie lagodzi artefakty wyostrzania pozwalajac na silniejsze wyostrzenie bez artefaktow. Cos za cos.

pejot
11-10-2004, 12:30
Photozoom firmy SPLINE, wcześniej program ten nazywał się s-spline. Działa rewelacyjnie.

aha. dopiero teraz zobaczyłem w temacie "w photoshopie" :) no nic, może info o programie się komuś tak czy inaczej przyda. A co do metod w PS, to ja robię duplikację oryginalnej warstwy, wyostrzam ją i kombinuję z mieszaniem obu. Gdzieś w necie widziałem ciekawy tutorial, jak osiągnąć bardzo dobre efekty właśnie taką metodą (ja ją mocno uprościłem)- ale nie pamiętam już gdzie.

dvd2divx
11-10-2004, 12:31
Parametr treshold mówi jaka musi być różnica w jasności sąsiednich punktów żeby podlegały wyostrzaniu. Czyli przy wartości 0 każdy punkt obrazu bierze udział w wyostrzaniu. Natomiast jeżeli mamy ustawiony parametr 1 i dwa sąsiadujące punkty wartościach jasności 222 i 223 to nie będą one brały udziału w wyostrzaniu. To faktycznie zapobiega powstawaniu artefaktów.

satriani
14-10-2004, 12:10
czy to poprawna procedura jeśli najpierw stosuje się neat imaga a póżniej wyostrzanie , czy może w pewnych sytuacjach robi się inaczej ? np stosując filtr wzmocnienie
Jak Wy to robicie?

dvd2divx
14-10-2004, 12:34
Ja po usuwaniu szumów nie używam już USM. Wyostrzam wtedy (jeśli jest potrzeba) przez:
1. kopia obrazka -> na Lab
2. filtr High Pass z parametrem Radius max 1,0
3. Desaturate
4. zmiana na RGB
5. kopiowanie na oryginalny obrazek jako nowa warstwa
6. ustawienie sposobu nakładania warstwy na SoftLight i eksperymenty z przezroczystością

satriani
14-10-2004, 16:41
o dzięki, spróbuje sie pobawić według Twoich wskazówek!

renes
24-03-2013, 17:32
Przywracam do życia wątek sprzed prawie 9 lat :)

Chodzi mi o dwie rzeczy:

1). wyostrzanie krawędziowe - jakią stosujecie metodę aby wyostrzyć wszystkie krawędzie obiektu? Rozumiem, że będzie zastosowana warstwa, jeśli tak, podajcie proszę dokładnego tutka jak to zrobić.

2). wyostrzanie do druku - to samo, jaką stosujecie metodę, podajcie też co robicie krok po kroku.

tlustyx
24-03-2013, 18:54
Przywracam do życia wątek sprzed prawie 9 lat :)

Chodzi mi o dwie rzeczy:

1). wyostrzanie krawędziowe - jakią stosujecie metodę aby wyostrzyć wszystkie krawędzie obiektu? Rozumiem, że będzie zastosowana warstwa, jeśli tak, podajcie proszę dokładnego tutka jak to zrobić.

2). wyostrzanie do druku - to samo, jaką stosujecie metodę, podajcie też co robicie krok po kroku.
Nie wiem czy o to chodzi, ale może tu: http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/37-ostrzenie-czyli-odwieczny-problem-19955/

renes
24-03-2013, 20:39
Nie wiem czy o to chodzi, ale może tu: http://www.canon-board.info/tips-and-tricks-38/37-ostrzenie-czyli-odwieczny-problem-19955/

Znam, ale zdaje mi się, że nie jest to ostrzenie do druku, i chyba także nie typowo krawędziowe.

Merde
24-03-2013, 20:49
Znam, ale zdaje mi się, że nie jest to ostrzenie do druku, i chyba także nie typowo krawędziowe.

Czymże w takim razie jest "ostrzenie krawędziowe"?