PDA

Zobacz pełną wersję : Poprawianie WB w JPEG-ach



muflon
23-09-2005, 12:07
Ostatnio gdzieś (prfc czy coś) znalazłem prosty trik pozwalający wykonać operację jak w temacie. Normalnie w programie do wywoływania RAW mamy dwa suwaki: "color temperature" i "tint". Natomiast w programie graficznym z reguły jest coś, co nazywa się Color Balance - trzy suwaki:

- Cyan <-----> Red
- Magenta <------> Green
- Yellow <------> Blue

No a trik wygląda tak:

- regulacja "color temperature" to zmiana Cyan/Red połączona z jednoczesnym przesuwaniem Yellow/Blue w przeciwną stronę.
- regulacja "tint" to zmiana Magenta/Green

To działa :mrgreen: Efekt do złudzenia przypomina regulację w BibblePro :-) Chyba odpadł mi kolejny powód do używania RAW :mrgreen:

Ramirez
23-09-2005, 12:15
Chyba to samo tylko w wersji bardziej "przystępnej" jest w programie Jasc Paint Shop Pro 9. Tam ustawiasz suwaczkiem temperaturę światła i już :D
Zupełnie jak przy RAWie :)

Riccardo
23-09-2005, 12:29
Ostatnio gdzieś (prfc czy coś) znalazłem prosty trik pozwalający wykonać operację jak w temacie. Normalnie w programie do wywoływania RAW mamy dwa suwaki: "color temperature" i "tint". Natomiast w programie graficznym z reguły jest coś, co nazywa się Color Balance

dziala zajefajnie, ze ja wczesniej na to nie wpadlem ;)
[/QUOTE]Chyba odpadł mi kolejny powód do używania RAW :mrgreen:[/QUOTE]

A jakie sa wczesniejsze powody? Bo ja oprocz tego ze RAW wazy duzo, obrabianie paruset RAWow z wakacji mija sie z celem, 350d nie drukuje RAWow w DirectPrint innych nie widze ;)

Diodak
23-09-2005, 13:31
Chyba odpadł mi kolejny powód do używania RAW :mrgreen:
Metoda stara, każdy kto siedzi w Photoshopie czy innym programie graficznym może do tego dojsć ;). Ale najgorsze jest to wszyscy zaponieli o histogramie :mrgreen:. Przecież to jazda składowymi kolorów w lewo i prawo... jeśli mała korekta to strat mało, ale tutaj nadal RAW wygrywa :D.

DoMiNiQuE
23-09-2005, 13:41
Ale najgorsze jest to wszyscy zaponieli o histogramie :mrgreen:. Przecież to jazda składowymi kolorów w lewo i prawo...

Nie zapomnieli ;)
Za pomoca leveli i pipetek bardzo ladnie mozna sobie dopasowac balans bieli. Od jakiegos czasu jede tylko na pipetkach. Polecam poprobowac :)

Diodak
23-09-2005, 13:44
']Nie zapomnieli ;)
Za pomoca leveli i pipetek bardzo ladnie mozna sobie dopasowac balans bieli. Od jakiegos czasu jede tylko na pipetkach. Polecam poprobowac :)
Czasem używam pipetek, ale rzadko mam coś 100% białego na fotach i czasem wychodzi zafarb :P


A jakie sa wczesniejsze powody? Bo ja oprocz tego ze RAW wazy duzo, obrabianie paruset RAWow z wakacji mija sie z celem, 350d nie drukuje RAWow w DirectPrint innych nie widze ;)
CameraRAW Adobe ma Presety ;) ... wystarczy otworzyć jedno foto, poustawiać a przy otwieraniu następnych użyć opcji "Previous settings" i dokonać niewielkich korekt jeśli zdjęcia sa podobne. Jeśli nie, to można zachować konkretne zestawy ustawień i potem ząglować nimi przy obróbce innych RAWów.

Żeby mało tego było :-P , od razu można porobić sobie Presety do różnych szkieł. Jeśli jakiś szeroki kąt nam winietuje, robimy sobie korektę na jednej fotce, zapisujemy ustawienie i potem mozna jechać wszystkie foty z danego kąta poprawiając tylko pozostałe opcje.

muflon
23-09-2005, 13:50
Ale najgorsze jest to wszyscy zaponieli o histogramie :mrgreen:

O nienienie :-) Tylko ja w pewnym momencie stwierdziłem, że w sumie to ja to wszystko chromolę. Będzie grzebień po kilku operacjach? A niech se będzie. Będzie przepał w tle po tym, jak się wyciągnie krzywymi twarze? A niech se będzie. Grunt, że na zdjęciu jest to, co chcę, w jakości takiej jak chcę.

Oczywiście to nie jest tak w 100% ;-) ostatnio pstrykałem np. nocą w Kolonii i z definicji tylko RAW - bo widziałem, że te zdjęcia mogą być warte spędzenia nad nimi trochę czasu. Ale póki co, przestałem traktować RAW jako lekarstwo na wszystkie niedoróbki fotografa ;-)

djtermoz
23-09-2005, 14:02
Ja znam inna metode. Znacznie szybsza ale mniej dokladna (chyba):

1) tworzymy nowa warstwe: Layer --> New --> Layer...
2) wybieramy pipetka kolor na fotce ktory oryginalnie byl neutralnie szary
3) wypelniamy nowa warstwe tym kolorem: Edit --> Fill...
4) odwracamy kolor: Image --> Adjustments --> Invert
5) ustawiamy przezroczystosc wg uznania - okolo 10-25% daje czest niezly wynik

Ja mam cos takiego zapisane jako akcja. Uzywa sie tego szybko a efekty sa calkiem niezle.

muflon
23-09-2005, 14:04
Ja znam inna metode. Znacznie szybsza ale mniej dokladna (chyba):
To jest fajne, jeśli chcesz poprawić WB tak, żeby "białe było białe" :-) W moim przypadku znacznie częściej jest to kręcenie gałkami "tak, żeby było fajnie" :mrgreen:

Vitez
25-09-2005, 21:57
2) wybieramy pipetka kolor na fotce ktory oryginalnie byl neutralnie szary

(...)
Ja mam cos takiego zapisane jako akcja. Uzywa sie tego szybko a efekty sa calkiem niezle.

Mozesz rozwinac - jak mozna ten punkt (wg mnie zdecydowanie manualny i indywidualny) przygotowac jako akcje?

djtermoz
26-09-2005, 05:29
Mozesz rozwinac - jak mozna ten punkt (wg mnie zdecydowanie manualny i indywidualny) przygotowac jako akcje?

Po prostu wewnatrz akcji mam polecenie "Stop" ktore na ekranie wyswietla komunikat typu "Wybierz za pomoca pipetki kolor na zdjeciu ktory byl oryginalnie neutralny szary". Dalej klikam OK, komunikat znika, wybieram pipetka co chce i dalej klikam ponownie przycisk akcji zeby kontynuowac dalej (mam liste wszystkich akcja wyswietlona jako "Button Mode"). Tyle.

Vitez
26-09-2005, 17:07
Musze to pocwiczyc... bo do tej pory udawalo mi sie nagrywac tylko w pelni automatyczne akcje :roll: .

maro25
27-09-2005, 15:14
Działa :) naprawie sobie parę JPGów gdzie za ciepło dobrałem WB

jrock7
29-09-2005, 14:44
Ja polecam tą metodę:
http://www.cdrom.pl/index.php?title=Korekta_balansu_bieli_na_warstwach
była wspomniana juz wyżej, ale nie dokladnie (bez filtrowania "color")
Działa idealnie ;-)