PDA

Zobacz pełną wersję : $WANTED$ Profil barwny maszyny Xerox DocuColor 5000AP



elaphus
26-11-2009, 17:08
Witam,

Właśnie pracuje nad małą publikacją właściwie to kalendarz i wszystko było by ok ale niestety próbne wydruki wyglądają tragicznie (druk cyfrowy). Chodzi o kolory, wydruki są za ciemne a przede wszystkim kolory dalece odbiegają od tego co widać na monitorze:-(. Monitor jest w miare dobrze skalibrowany, oni tak samo codziennie kalibrują maszynę ale profilu nie mogą udostępnić bo system na którym pracują jest tak skomplikowany że się nie da(niby tutaj powinno to być ale nie wiem które i jak to zainstalować http://www.support.xerox.com/go/results.asp?Xtype=download&prodID=DC_5000AP&Xlang=en_US&Xcntry=USA&ripID=XRIP_DocuSP_DSP5000).
Kalendarz robiłem na PS'ie, stworzyłem pdf'y skonwertowane do cmyka no i sam już nie wiem co zrobić. Chciałem jeszcze zrobić softproofing no ale profilu maszyny nie mogę znaleźć.

Proszę o pomoc
Z góry dziękuje
Pozdr.

Janusz Body
26-11-2009, 17:14
Witam,

Właśnie pracuje nad małą publikacją właściwie to kalendarz i wszystko było by ok ale niestety próbne wydruki wyglądają tragicznie (druk cyfrowy). Chodzi o kolory, wydruki są za ciemne a przede wszystkim kolory dalece odbiegają od tego co widać na monitorze:-(. Monitor jest w miare dobrze skalibrowany, oni tak samo codziennie kalibrują maszynę ale profilu nie mogą udostępnić bo system na którym pracują jest tak skomplikowany że się nie da(niby tutaj powinno to być ale nie wiem które i jak to zainstalowaćhttp://www.support.xerox.com/go/results.asp?Xtype=download&prodID=DC_5000AP&Xlang=en_US&Xcntry=USA&ripID=XRIP_DocuSP_DSP5000).
Kalendarz robiłem na PS'ie, stworzyłem pdf'y skonwertowane do cmyka no i sam już nie wiem co zrobić. Chciałem jeszcze zrobić softproofing no ale profilu maszyny nie mogę znaleźć.

Proszę o pomoc
Z góry dziękuje
Pozdr.

Wydrukuj testowe kartki i sam sobie zrób profil. Tak można z każdym labem. Pliki do druku da Ci każdy kto ma możloiwości zrobienia profilu (spektrofotometr)

elaphus
26-11-2009, 17:19
Janusz Body -a nie wiesz czy na tej stronie http://www.support.xerox.com/go/results.asp?Xtype=download&prodID=DC_5000AP&Xlang=en_US&Xcntry=USA&ripID=XRIP_DocuSP_DSP5000 nie ma ogólnego profilu tej maszyny???

Pozdr.

Janusz Body
26-11-2009, 17:26
Janusz Body -a nie wiesz czy na tej stronie http://www.support.xerox.com/go/results.asp?Xtype=download&prodID=DC_5000AP&Xlang=en_US&Xcntry=USA&ripID=XRIP_DocuSP_DSP5000 nie ma ogólnego profilu tej maszyny???

Pozdr.

Profil generyczny raczej Ci się nie przyda.

EDIT: To zawszej jest profil konkretnej kombinacji "papier-atrament-drukarka". Pod słowo atrament możesz podstawić sobie "tusz drukarski"

sweetek
26-11-2009, 18:27
Witam
mamy taką maszynę i ja sobie na niej robie wydruki. Efekt zadowalajacy a koszt niski...
ale:
- koniecznie musisz robić wydruki na papierze xeroxa
- kalibracja na tej maszynie nie jest prosta i jej utrzymanie zależy od wielu czynników, wystarczy, że lekko rysują rolki i już kolory będziesz miał inne
- radze zrobic parę wydruków testowych na papierze xeroxa, ustawić pod te wydruki monitor i wtedy przygotować strony
- z doświadczenia wynika mi, że moduł w tej maszynie lepiej "łyka" RGB-y, więc lepsza kolorystyka wychodzi jak puścisz na maszynę RGB i ona sobie sama zrobi konwersję
powodzenia

Janusz Body
26-11-2009, 18:31
....
- radze zrobic parę wydruków testowych na papierze xeroxa, ustawić pod te wydruki monitor i wtedy przygotować strony.....

Ło Matko. A gwoździe najlepiej wbijać własną głową albo Canonem 1Ds. Ja bym do drukarni, która tak doradza nie poszedł.

sweetek
26-11-2009, 21:59
moje rady wynikają z praktyki. Możesz sobie kalibratorem ustawiać co chcesz. Większość poważnych firm wycofała się z profili ICC bo są:
- niestabilne
- nie ma standardów
- jest ich zbyt wiele
Sensowne systemy działają i tak tylko w zamkniętym obiegu. Polecam firmę ESKO i ich rozwiązania.
Nikt nie da ci gwarancji kolorów na maszynie typu xerox, nie mówiąc o powtarzalności. O ideale i sensie kalibracji można mówić przy urządzeniach pokroju Epson 8800 z 8 atramentami i oprogramowaniem za 5 000 Euro.
trochę wydruków, trochę popracowania nad dobrym monitorem (matryca min. S-IPS) i będzie działać.
pozdr.

slavek_g
26-11-2009, 22:14
też codziennie pracuję przy tej maszynie w drukarni.
osobiście wydrukowałem na niej dla siebie około 100 zdjęć.

kolega u góry miał sporo racji z tymi RGBami - maszyna konwertując sobie z RGB do CMYKA daje dużo bardziej zadowalajżący efekt niż konwersja w PSie.

de facto nie wiem czym do końca jest to uwarunkowane, ale widoczne jest przesadne dodawanie 'K' do wydruków, przez co zdjęcia są mocno różne od tego co widzimy na ekranie.

nawet serwis sobie nie poradził.

aktualnie korzystam w pracy z 'jakiegoś tam' profilu do tego urządzenia, jednakże wolę polegać raczej na praktyce nabytej przy maszynie niż na wiernym odwzorowaniu tego co widzę na LCD'ku.

to tylko moje drobne wywody, dlatego Janusz, proszę, nie jedź po mnie bardzo, bo chciałem tylko napisać moje spostrzeżenia z codziennej pracy przy tym urządzeniu.

elaphus
26-11-2009, 22:31
kolego slavek_g mógłbyś zapodać ten profil ???

sweetek
26-11-2009, 22:56
ja drukuje na kredzie xeroxa 300 g matowa, koszt wydruku 32 x 46 cm ok. 2 zł
kolory wporządku, tylko trzeba pamiętać, że to nie jest LAB

Janusz Body
27-11-2009, 09:24
moje rady wynikają z praktyki. ....

Raczej z niewiedzy. To co byłeś uprzejmy radzić to się żadnej kupy nie trzyma. Proponujesz mi kalibrowanie mojej stacji graficznej do Twojej maszyny. Dlaczego? Bo nie umiesz jej ustawić, może nie chcesz. A potem piszesz, że wydruk i tak będzie nieprzewidywalny. Noooooo.... to jest wysoce profesjonalne drukarstwo. :mrgreen:


....
Większość poważnych firm wycofała się z profili ICC...

Uhmmmm... i labów też. Tylko, że ja je kwalifikuję jako niepoważne.

Sorry ale nie mogę spokojnie przejść obok tego rodzaju rad.




....

to tylko moje drobne wywody, dlatego Janusz, proszę, nie jedź po mnie bardzo, bo chciałem tylko napisać moje spostrzeżenia z codziennej pracy przy tym urządzeniu.

To co piszesz jest jak najbardziej OK. Maszyna może być trudna do opanowania, maszyna może być niestabilna i wymagać jakich proofingów codziennie z rana. W drukarstwie doświadczenie od zawsze było ważniejsze od wszelkich teorii. Tylko to w porządnych drukarniach od zawsze była skrzętnie skrywana tajemnica firmy. Klient dostarcza materiał w jakimś standardzie i sprawą drukarni jest to wydrukować poprawnie. Propozycja kolegi sweetek sprowadza się do wizyty w warsztacie samochodowym w celu wymiany opon gdzie słyszymy żądanie: proszę se zdjąć kółka i zdjąć z nich opony i przyjechać do nas to Panu powiemy jak je założyć z powrotem.

We mnie się po prostu gotuje jak ktoś wmawia mi, że mam sobie stację graficzną wartą np. 5,000 $ kalibrować pod jego maszynę bo on nie potrafi jej obsługiwać.




kolega u góry miał sporo racji z tymi RGBami - maszyna konwertując sobie z RGB do CMYKA daje dużo bardziej zadowalajżący efekt niż konwersja w PSie....

Konwersja do CMYKa i separacja kolorów wymaga sporego doświadczenia więc nic dziwnego, że automat radzi sobie z tym lepiej niż niedoświadczona (bez urazy) obsługa.



....wycofała się z profili ICC bo są:
- niestabilne
- nie ma standardów
- jest ich zbyt wiele...

nooooooooo... ICC to jest standard właśnie a klientów też jest zapewne zbyt wielu i d... zawracają. Przy takim podejściu niewątpliwie ilość klientów spadnie i to szybko.

sweetek
27-11-2009, 09:47
Nie chciałem wywoływać wojny....
Skoro jesteś takim Fachowcem....
... no nasza drukarnia to taki mały zakład mechaniczny.... 6 maszyn gdzie 2 mają po 8 kolorów......, 160 osób zatrudnionych..... 22 lata na rynku....
a 5000 $ to kosztuje monitor do stacji graficznej......, tyle, że do tego o czym tu piszemy nie trzeba Stacji Graficznej, a wystarczy zwykły pecet z monitorem za 1200 zł i karta graficzną za 300...
Ale jak Cię bawi Panie Januszu prowadzenie wojny i pisanie bzdur to powodzenia...
Do zakładającego wątek "elaphus-a":
Myślę, że i tak zrobisz to dobrze, bo podchodzisz do tego rozsądnie. Niezależnie czy pokierujesz się radami moimi czy Janusza, koniecznie skontaktuj się wcześniej z firmą gdzie będziesz to drukował. Jeśli będziesz miał problem to odezwij się do mnie na priva to ci to zrobimy u nas.
pozdr. i dziękuję za czytanie moich uwag.

czornyj
27-11-2009, 09:50
Większość poważnych firm wycofała się z profili ICC bo są:
- niestabilne
- nie ma standardów
- jest ich zbyt wiele

Tłumacząc z polskiego na nasze:
- laserówki są niestabilne (np. są wrażliwe na zmiany wilgotności papieru oraz ilości toneru w kasecie), a obsłudze nie chce się ich nieustannie linearyzować. Bo jakże profil ICC może być niestabilny?
- operatorzy gówno się znają na zarządzaniu barwą i nie mają stosownego oprogramowania oraz sprzętu (b. kosztowne), ciężko też znaleźć kogoś kompetentnego, kto mógłby pożądnie to oprofilować i przeszkolić
- trzeba by zrobić profile dla każdego papieru z osobna, a komu by się chciało za to płacić i potem z tym bawić...

Janusz Body
27-11-2009, 09:55
... no nasza drukarnia to taki mały zakład mechaniczny.....

Uhmmmm... zakład prostowania gwoździ. :mrgreen: O reszcie czornyj napisał.

elaphus
27-11-2009, 12:48
Janusz a jak powinna wyglądać prawidłowa konwersja do cmyka???, gdzieś coś obiło mi się o uszy że trzeba któryś kanał usuwać czy coś, szukam ale mało konkretów w necie. Zapodaj jakiś link jak możesz.
Pozdr.

czornyj
27-11-2009, 16:01
Janusz a jak powinna wyglądać prawidłowa konwersja do cmyka???, gdzieś coś obiło mi się o uszy że trzeba któryś kanał usuwać czy coś, szukam ale mało konkretów w necie. Zapodaj jakiś link jak możesz.
Pozdr.

Najważniejsze w prawidłowej konwersji do CMYK-a jest to, by mieć poprawny profil CMYK-owy. CMYK Xeroxa w niczym nie przypomina typowego CMYK-a offsetowego, który standardowo ustawiony jest w Photoshopie (nb. wg drukarskich norm amerykańskich, a nie europejskich). Niektóre Xeroxy pozwalają stworzyć i zapiąć profil devicelink, dzięki któremu symulują przestrzeń CMYK offsetu, ale tak czy owak do stworzenia takiego profilu potrzebne jest wcześniej oprofilowanie maszyny, bo devicelink tworzymy z przestrzeni symulowanej i przestrzeni urządzenia symulującego. A potem jeszcze trzeba taką drukareczkę odpowiednio często linearyzować...

Sama konwersja jest prosta - najpierw zapinamy softproofing profilu CMYK naszej maszyny i dokonujemy edycji zdjęcia w przestrzeni RGB tak, by dobrze wyglądało na ekranie. Na sam koniec konwertujemy zdjęcie do CMYK i cześć pieśni. Jeśli profil jest dobrze ukręcony, w druku wyjdzie to, co było widać na ekranie.