PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie akcesorium foto na prezent ?



pachura
25-11-2009, 19:37
Cześć,

Rodzice kolegi chcą kupić mu na prezent jakieś akcesorium do aparatu (1000D), i nie mają za bardzo pojęcia co... syn ma już 50/1.8, które byłoby najprostszym wyjściem (do tego ma też jakąś spacerówkę). Zatem: co innego zaproponowalibyście, tak do 500 zł ? Statyw ? Filtr polaryzacyjny (w zimie chyba średnio się przyda ?) Jakąś książkę o fotografii (jaką ?)

Dzięki !

Vitez
25-11-2009, 20:23
Zatem: co innego zaproponowalibyście, tak do 500 zł ?

500zł w kopercie i niech zbiera na porządne szkło/lampę czy co mu tam potrzebne...

caveman
25-11-2009, 20:31
500zł w kopercie i niech zbiera na porządne szkło/lampę czy co mu tam potrzebne...

Kasa, czyli na maxa po najmniejszej linii oporu....Można i tak. Ja z kolei w tej kwocie bym widzial adapter m42 + jakies ciekawe szkło m42 - no ale tu już trzeba wiedziec co z czym sie "je".

Pretender
25-11-2009, 20:33
500zł w kopercie i niech zbiera na porządne szkło/lampę czy co mu tam potrzebne...


Tak jak mówi kolega, to będzie najlepsze wyjście. Nie dostanie czegoś, czego nie chce. Mając pieniądze sam zadecyduje co mu jest potrzebna. Albo kupi coś za tą kwotę, albo dozbiera no coś innego.

KMV10
25-11-2009, 20:34
Moje propozycje, do wyboru:
- kartę pamięci;
- dodatkowy akumulator;
- statyw;
- torbę fotograficzną;
- plecak fotograficzny;
- itd. :)

zaitsev
25-11-2009, 21:02
- Wężyk spustowy
- Grip
- Zamiast m42 może jakiś fajny obiektyw, np. Cosina/Soligor 100/3.5

Ale koperta by była faktycznie najlepsza... ;)

Bogdan56_Ch
25-11-2009, 21:10
Tak jak pisał wyżej kolega. Jeżeli nie wie się co kupić to najlepiej dać kasę z dopiskiem na sprzęt fotograficzny. Torby, statywy itp, w tej chwili są najmniej ważne. Najpierw sprzęt który pozwoli zrobić dobre zdjęcie, potem dopiero ww dodatki. Jak koniecznie prezent, to np dobrą kartę i to co zostanie do koperty. Filtr jest niewskazany, ponieważ zakup lepszego obiektywu spowoduje potrzebę zakupienia nowego. Sprzęt M42 to jeszcze za wcześnie.

Ja dogadałbym się z rodzicami i znajomymi, zebrał całą kasę i zakupił w imieniu wszystkich obiektyw który spełni oczekiwania solenizanta. Prezent zostałby wręczony przy wszystkich zainteresowanych i w ich imieniu przez wybraną osobę.

jack070
25-11-2009, 21:14
Jak najbardziej koperta, nie będzie musiał sprzedawać tego, co dostanie, a kupi sobie to, co będzie chciał. Najprościej, ale i najlepiej.

zaitsev
25-11-2009, 21:34
Ja dogadałbym się z rodzicami i znajomymi, zebrał całą kasę i zakupił w imieniu wszystkich obiektyw który spełni oczekiwania solenizanta. Prezent zostałby wręczony przy wszystkich zainteresowanych i w ich imieniu przez wybraną osobę.
To by było najlepsze rozwiązanie. Tylko trzeba pamiętać o bardzo dokładnym zbadaniu oczekiwań solenizanta... ;)

robgr85
25-11-2009, 21:42
Kasa, czyli na maxa po najmniejszej linii oporu....Można i tak.

I to jest najlepsze możliwe wyjście. Sam bym nie chciał aby ktoś mi próbował mi kupować coś fotograficznego na siłę w kwocie do 500zł ...skoro nie wiedzą co kupić, niech nie kupują...

dinderi
25-11-2009, 21:53
Uważam, że trzecim podstawowym zakupem foto, po body + obiektyw, jest dobra lampa. A tu trzeba trochę wiecej niż 500. Podzielam opinię, żeby dać kasę ew. dogadac się z resztą darczyńców i kupić mu za wspólną kasę co najmniej 430EX II

KMV10
25-11-2009, 21:57
Stary, jestes genialny - zapomnialem o lampie, to bardzo dobry pomysl!!! :)

MC_
25-11-2009, 22:00
Rowniez jestem za kasa. Chlopak pewnie bedzie sam wiedzial czego mu najbardziej potrzeba.

stroos
25-11-2009, 22:18
Lampe 420EX.

pachura
25-11-2009, 22:43
A takie malutkie lampy poniżej 430EX jest w ogóle sens kupować ? 220EX / 270EX na przykład ? Chyba jakiejś szalonej poprawy w stosunku do wbudowanego flesza nie będzie... a i używać trzeba z głową, bo błyskanie prosto w obiekt da takie same czarne cienie i nienaturalne kolory...

Cosina 100mm brzmi ciekawie, poczytam o niej.

Loome
25-11-2009, 22:47
kupic uzywana 430 ex

Memoriz
25-11-2009, 22:50
Wiadomo, że koperta będzie rozsądnym i najłatwiejszym posunięciem..
A czemu by niekupić za tą kwote dobrego statywu? Zawsze się przyda.

akustyk
25-11-2009, 23:03
jesli nie koperta, to dokupic drugie szklo do kompletu z kitem. czyli np. Tamron 55-200.

dinderi
25-11-2009, 23:04
A takie malutkie lampy poniżej 430EX jest w ogóle sens kupować ? 220EX / 270EX na przykład ? Chyba jakiejś szalonej poprawy w stosunku do wbudowanego flesza nie będzie... a i używać trzeba z głową, bo błyskanie prosto w obiekt da takie same czarne cienie i nienaturalne kolory...
Jeśli razem z lampą dasz mu jedno zdanie rady: "Żebyś mógł wreszcie świecić w sufit", to on juz będzie wiedział, co z tym dalej zrobić. Każda lampa, ktorą da się skierować gdzie indziej niz w przód, będzie dobra. A te najprostsze będa miały ta zaletę, że bedzie musiał myslec przy używaniu więc więcej sie nauczy. Uważam, że na tym etapie lampa dla początkującego jest duzo istotniejsza i bardziej się przyda, niż jakikolwiek drugi lub trzeci obiektyw, i/lub statyw.

airhead
26-11-2009, 00:34
książka jest chyba najbardziej elegancka z tego wszystkiego

Kana
26-11-2009, 15:25
Ja bym pieniądze włożyła do koperty, a kopertę do książki... Bryan'a Petersona "Ekspozycja bez tajemnic" lub "Czas naświetlania bez tajemnic"

voriax
26-11-2009, 16:41
polecam książkę o której pisze poprzedniczka (Kana)
"Ekspozycja bez tajemnic" - Bryan'a Petersona

do środka reszta jako wkładka :-)

początkującemu książka da mnóstwo frajdy, przykładów i tematów do "focenia"

Pozdrawiam!
Marcin.

XLesio
26-11-2009, 17:04
Koperta w książce jak najbardziej godna polecenia. O ile nie Mroczek, to zdecydowanie coś z cyklu Petersona. Tylko mała wątpliwość do "skroplonej kasy": Nie wiem ile młody ma lat, i jak bardzo jest zainteresowany fotografią, ale znając 'dzisiejszą młodzież' :mrgreen: trochę się boję, czy pasja foto i zbieranie na lepsze szkło zwyciężą z puszczeniem tej "kaski" tu i teraz :wink:

Maroos
26-11-2009, 17:10
Z książek na początek choć nie tylko seria "........bez tajemnic" - Bryan'a Petersona (w sumie 4) jak najbardziej.
a z lamp to np. nissin di622 zakupić można za mniej niż 450 PLNów

krzychoo
26-11-2009, 20:29
Ja obstawiam statyw. Nie każdy lubi czytać książki, nawet o fotografii :)

Vitez
26-11-2009, 21:24
Ja obstawiam statyw. Nie każdy lubi czytać książki, nawet o fotografii :)

Subiektywnie biorąc pod uwagę, że ja od ponad roku nie użyłem statywu to obstawiam dozbierać (grupowo) i nową 430EX II kupić.
Skąd wiecie co ten młody człowiek fotografuje? Czemu stereotypowo statyw wciskać jak może podoba mu się tematyka niekonieczni wymagająca statywu?
Statyw to taki stereotyp, troszkę przeceniany bo wg mnie NIE jest podstawowym narzędziem KAŻDEGO fotografa, tylko jest podstawowym narzędziem ŚWIADOMEGO fotografa, który wie do czego i kiedy jest statyw potrzebny...
W sumie lampa podobnie... dlatego napisałem na początku że "subiektywnie" :twisted: .

jac+
26-11-2009, 21:43
Proponuję sfinansowanie jakiegoś fajnego wyjazdu mogącego zaowocować interesującymi fotkami.

nor
27-11-2009, 14:05
A może jakiś soft ?
np. Corel Paint Shop Pro + ksiązka zeby wiedział co z tym zrobić

jac+
27-11-2009, 16:51
Fakt - pomysł z Corelem PSP nie jest zły. Trzeba tylko pamiętać o zmianie domyślnie ustawionej kompresji przy zapisie zdjęcia po obróbce.

Vitez
27-11-2009, 23:03
Fakt - pomysł z Corelem PSP nie jest zły. Trzeba tylko pamiętać o zmianie domyślnie ustawionej kompresji przy zapisie zdjęcia po obróbce.

A wg mnie jest zły... jak się chłopak trochę rozwinie to szybko zorientuje się że używa mało popularnego programu i dużo ciężej mu o dalsze porady będzie. Pieniądze w błoto jeśli to ma być przyszłościowe hobby. Już lepiej PSE (Photoshop Elements).

KMV10
27-11-2009, 23:13
Nein, niet, no - nie kupować Corela, Vitez dobrze napisał, PhotoShop Elements pomoże wejść chłopakowi w nawyki pracy z oprogramowaniem będącym okrojonym profesjonalnym programem graficznym. :)

borkomar
27-11-2009, 23:20
Koperta w książce jak najbardziej godna polecenia. O ile nie Mroczek, to zdecydowanie coś z cyklu Petersona. Tylko mała wątpliwość do "skroplonej kasy": Nie wiem ile młody ma lat, i jak bardzo jest zainteresowany fotografią, ale znając 'dzisiejszą młodzież' :mrgreen: trochę się boję, czy pasja foto i zbieranie na lepsze szkło zwyciężą z puszczeniem tej "kaski" tu i teraz :wink:
Jestem podobnego zdania - wręczenie gotówki może objawić się tym że koleś wyda na zupełnie inne przyjemnosć ;-) i nic poza wspomnieniami miał nie będzie 8-).
Z drugiej strony dobre wspomnienia lepsze niż kiepawy i niechciany prezent :mrgreen:

AdamMaxx
28-11-2009, 00:15
Młody człowiek z lustrzanka ma z pewnością zawalony dysk więc połowa pieniędzy na dodatkowy dysk przenośny a połowa na bony w laboratorium żeby odbił sobie coś na papier.

dinderi
28-11-2009, 10:25
Czy autor wątku mógłby zaspokoic moją ciekawośc i napisac co zostało ustalone w sprawie prezentu?

P.S. Popieram zdanie, że PaintShop, czy inny program, to na tym etapie rozwoju kiepski pomysł. Zwłaszcza, że programy podstawowe do obróbki są z aparatem i wystarczą. Sprzęt, sprzęt i jeszcze raz sprzęt! Niech chłopak robi zdjęcia.
A statyw to sobie można z ławki w parku zrobić, albo kamienia na skale...

Makudonarudo
28-11-2009, 11:04
Tu w sumie przydałoby się info co osoba docelowa fotografuje .
Dobrze by było dobrać się do jego fotek (może ma swoją galerię na necie ?)
I wyczaić jaka tematyka go najbardziej kręci i pod to coś dokupić .