PDA

Zobacz pełną wersję : obiektywy starsze konstrukcyjnie a cyfra



rosim
25-11-2009, 13:08
Witam, być może było już o tym w innych wątkach, ale chciałbym się podzielić spstrzeżeniami na temat kompatybilności lustrzanek cyfrowych z niektórymi obiektywami konstrukcyjnie starszymi, tj. nie projektowanymi pod aparaty cyfrowe. Mam aparat C450D i używałem z nim m.in. takich nowych (to jest kupionych w sklepie w 2009 r.) obiektywów jak canon 28-105IIUSM (konstrukcja z 2000 r.) oraz canon 28f2.8 (konstrukcja z 1987 r.). Chodzi mi o to, a być może są to subiektywne odczucie, że zdjęcia wykonane tymi obiektywamni są, trudno mi to opisać, bardziej "szorstkie", tak jakby mocniej ziarniste, przy czym nie chodzi tu o zaszumienie, z AF i ostrością te szkła problemu też nie mają. Inne zupełnie są zdjęcia wykonane np. sigmą 17-70, która jest równie ostra, ale zdjęcia są bardziej "wygładzone". Podobnie z konstrukcją tamrona 55-200, czy kita 18-55IS- zdjęcia też bardziej "wygładzone" (ale nie mydło).
Podejrzewam więc, że może to być wina niektórych starszych konstrukcyjnie modeli obiektywów nie projaktowanych "pod cyfrę", a może ich rozdzielczości? Może wewnętrznej konstrukcji. Piszę, że niektórych, bo np. z 50f.1.8 kłopotów "szorstkości" zdjęć nie miałem. Poza tym w 28-105IIUSM i 28f2.8 miałem duże problemy z włąsciwym ustawieniem ekspozycji, zwłaszcza, jeśli chodzi o oświetlenie twarzy światłem zastanym na zwenątrz - bardzo często wychodziły przepalenia mimo różnych prób m.in. z ustawieniami manualnymi, korektą ekspozycji, czy ustawieniem sposobu pomiaru śwaitła. Być może akurat to kwestia tych konkretnych obiektywów czyli 28-105IIUSM i 28 f2.8 w połączneiu z moim aparatem, ale być może jest to jednak problem innej konstrukcji starszych szkieł. Piszę, bo chciałbym kupić np. 28f1.8, a to jest także starsza konstrukcja i nie chcę mieć podobnych dośwaidczeń jak z ww. obiektywami o których mowa.

bebesky
25-11-2009, 13:55
łatwiej by było gdybyś pokazał tą "szorstkość"
bo za nic nie mogę pojąć o co ci chodzi :)

u mnie zarówno nowe jak i stare (a mam też 28-105 wersję I, mam też 50/1,8) robią poprawnie zdjęcia, odrobinę się różnią kolorystyką ale nie zależy to od tego kiedy konstrukcja powstała a bardziej (przynajmniej w moim przypadku) od producenta - sigma jakby daje bardziej nasycone zdjęcia, kit w porównaniu np do 24-70 też jakby mocniej kolorki oddawał ale jest to na tyle mało zauważalne że dopóki nie napiszesz jasno co to jest ta "szorstkość" ciężko cokolwiek napisać sensownego.

rosim
25-11-2009, 14:17
Ciężko to oddać słowami, może w ten sposób - robię zdjęcie ściany i mam jedno zdjęcie ostre i gładkie, a drugie, to "szorstkie" składa się jakby z drobnych punktów, chociaż nie jest to ziarno, bardziej jakby kryształki.

zaitsev
25-11-2009, 18:00
Ciężko to oddać słowami, może w ten sposób - robię zdjęcie ściany i mam jedno zdjęcie ostre i gładkie, a drugie, to "szorstkie" składa się jakby z drobnych punktów, chociaż nie jest to ziarno, bardziej jakby kryształki.
Wrzuć zdjęcia. :P

rosim
25-11-2009, 20:22
Ten drugi cytat to chyba z innej bajki :)

zaitsev
25-11-2009, 21:03
Ten drugi cytat to chyba z innej bajki :)
To jest podpis. :)