PDA

Zobacz pełną wersję : PS Elements, jak nie to co?



Merauder
24-11-2009, 11:26
Jako, ze nadszedl czas dla mnie zakupu jakiegos softu do obrobki to zwracam sie do was z malym pytaniem, bo jestem nie doinformowany. Dawno dawno temu tj jakies nie cale 10 lat uzywalem dosc sporo photoshopa jako samouk.Teraz zastosowanie nie co inne.

Cel: soft do wywolywania RAWow i obrobki zdjec juz po wywyolaniu.

Wynikalo by z tego, ze moze to byc najnowszy Photoshop Elements Bodajze 8.0. O ile sie nie myle to rozumiem, ze plugin Camera Raw zalatwia mi cala sprawe z RAWami.

Pierwszy aspekt czyli RAWy. Rozumiem, ze mozliwosci tyle co Lightroom ten plugin mi nie da. Wnioskuje to z faktu, iz Lightroom to kombajn stworzony tylko dla RAWow. Do tej pory zadawalalem sie tym co daje DPP, a wiec sadze, ze Camera Raw mnie zadowoli.

Drugi aspetk to pozniejsza obrobka. Tutaj rodzi sie kilka pytan.
Po pierwsze to jakie sa roznice pomiedzy wersja elements, a premiere elements oraz jakie sa roznice pomiedzy tymi wersjami, a pelnym CS4.

Po drugie to czy bede w stanie wykorzystac w Elementsie wskazowki stosowane w literaturze fotograficznej, a odnoszace sie do pelnych wersji photoshopow. To samo sie tyczy licznych turtoriali tekstowo/filmowych, ktorych w necie multum.

Podkreslam, ze wybor wersji Elements to kwestia typowo finansowa, nie mam najmniejszego zamiaru kupwac CSow, nie ten pulap cenowy. Ja na tym nie zarabiam.

Krzychu
24-11-2009, 12:02
Drugi aspetk to pozniejsza obrobka. Tutaj rodzi sie kilka pytan.
Po pierwsze to jakie sa roznice pomiedzy wersja elements, a premiere elements oraz jakie sa roznice pomiedzy tymi wersjami, a pelnym CS4.


Premiere to soft od obróki filmów - niepotrzebnie chyba sobie zawracasz nim głowę...
No i co do ACR w PSE - większości zakładek ACR dostępnych które są dostępne w PS, w Elementsach nie ma.



Po drugie to czy bede w stanie wykorzystac w Elementsie wskazowki stosowane w literaturze fotograficznej, a odnoszace sie do pelnych wersji photoshopow. To samo sie tyczy licznych turtoriali tekstowo/filmowych, ktorych w necie multum.


Częściowo tak, częściowo nie (IMHO) - raz że PSE niektórych rzeczy nie ma, dwa że są inaczej ponazywane i w innych zupełnie menu.



Podkreslam, ze wybor wersji Elements to kwestia typowo finansowa, nie mam najmniejszego zamiaru kupwac CSow, nie ten pulap cenowy. Ja na tym nie zarabiam.

Też się długo łamałem, w końcu przywiozłem CS4 z US (wyniósł mnie 1.7 kpln) - mimo że nie zarabiam i znacznej większości możliwości nie potrafię póki co wykorzystać.

Merauder
24-11-2009, 12:09
O pelnym CSie nie marze. Mowilem juz, nie ta kasa. Abstrahujac od wyboru moim zdaniem cena jest skrajnie chora.

Co do ACRa to mowa o braku wiekszosci zakladek. Jak to sie przeklada na praktycznosc i mozliwosci tego pluginu, bo brzmi tragicznie. Na ile dostane wieksze mozliwosci od DPP?

gadget_zary
24-11-2009, 12:17
http://www.dobreprogramy.pl/Oryginalny-Photoshop-CS-PL-za-zl-to-mozliwe,Aktualnosc,7513.html

Może to ci jakoś pomoże, jeżeli zależało by ci na PS CS.

Merauder
24-11-2009, 12:32
http://www.dobreprogramy.pl/Oryginalny-Photoshop-CS-PL-za-zl-to-mozliwe,Aktualnosc,7513.html

Może to ci jakoś pomoże, jeżeli zależało by ci na PS CS.
Na poczatku zeszlego roku, jak jeszcze bylem studentem tez bylem powaznie tym zainteresowany, niestety w tym samym czasie kupowalem XPeka oraz Office'a i braklo kasy. Teraz zaluje, ze sie nie zapozyczylem.

Teraz po pierwsze ani ja ani zona juz nie studiujemy, a po za tym to juz chyba nie aktualne.

airhead
24-11-2009, 12:45
może Lightroom? jest tańszy od PS

Krzychu
24-11-2009, 12:58
Co do ACRa to mowa o braku wiekszosci zakladek. Jak to sie przeklada na praktycznosc i mozliwosci tego pluginu, bo brzmi tragicznie. Na ile dostane wieksze mozliwosci od DPP?

IMHO niewiele, ale dawno do PSE nie zaglądałem... Co do Lightrooma - mi zupełnie nie podchodzi...

Merauder
24-11-2009, 13:03
może Lightroom? jest tańszy od PS
W ligtroomie zrobie cos po za wywolaniem RAWa?

No wlasnie Krzychu, przydalo by sie jakies konkretne porownanie CSa do Elementsa tez pod katem ACRa, ale nie tylko. Bo tu i owdzie czyta sie, ze Elements sie nie wiele rozni. Pytanie brzmi ile znaczy niewiele dla marketingowcow?

Krzychu
24-11-2009, 13:07
W ligtroomie zrobie cos po za wywolaniem RAWa?

No wlasnie Krzychu, przydalo by sie jakies konkretne porownanie CSa do Elementsa tez pod katem ACRa, ale nie tylko. Bo tu i owdzie czyta sie, ze Elements sie nie wiele rozni. Pytanie brzmi ile znaczy niewiele dla marketingowcow?

A dlaczego nie zainstalujesz sobie triala ? Przez 30 dni możesz powalczyć z PSE (z pełnym PS też zresztą) i zobaczyć czy Ci podchodzi czy nie...

gadget_zary
24-11-2009, 13:23
Może się mylę (jak tak to niech mnie ktoś poprawi) ale czy nie można by było sobie z tym poradzić w sposób następujący:

1.Stworzyć nową partycję na dysku
2.Postawić 2 system
3.Zainstalować w nim PS'a wersję trial
4.Korzystać póki nie minie okres ważnośći
5.Zrobić format partycji
6.Powtórzyć Kroki od 1 do 5

Upierdliwe ale jeżeli naprawdę uważasz że PS będzie niezastąpiony to i to zniesiesz

sid
24-11-2009, 13:51
Może się mylę (jak tak to niech mnie ktoś poprawi) ale czy nie można by było sobie z tym poradzić w sposób następujący:

1.Stworzyć nową partycję na dysku
2.Postawić 2 system
3.Zainstalować w nim PS'a wersję trial
4.Korzystać póki nie minie okres ważnośći
5.Zrobić format partycji
6.Powtórzyć Kroki od 1 do 5

Upierdliwe ale jeżeli naprawdę uważasz że PS będzie niezastąpiony to i to zniesiesz

Tak, to będzie działało, ale jest to, o ile się nie mylę, wbrew licencji. Co znaczy, że robiąc w ten sposób nie różnimy się od tych, co używają pirata, a jedyna różnica polega na tym, że być może trochę trudniej udowodnić nam winę. Jeżeli się mylę, to proszę mnie poprawić.

Moim zdaniem to jest tak.
Nie ulega wątpliwości, że Photoshop to rozwiązanie najlepsze pod kilkoma względami. Po pierwsze samych możliwości oprogramowania, po drugie, ze względu na dostępne materiały szkoleniowe, tutoriale itp. To jest po prostu przyjęty standard. Jeżeli rezygnuje się ze standardu, trzeba od razu pogodzić się z pewnymi konsekwencjami. Trudniej będzie znaleźć materiały i tutoriale, część opcji będzie niedostępna, ale da się.

Kiedy to powyżej zostało powiedziane, to trzeba zapytać czego tak naprawdę potrzebujesz.
Czy potrzebujesz obróbki w 16 bitach? Co jest twoim głównym celem, wydruki w drukarni? Odbitki? Fotki na stronę www i do domowego albumu?

Moim zdaniem tandem dający największe możliwości poza PS, to jakiś program do obróbki RAW (niech będzie nawet DPP, ale może być inny, płatny) i GIMP. Pod warunkiem, że rezygnujemy z 16 bitów a naszym głównym celem jest oglądanie fotek na monitorze, wrzucanie na WWW i jeszcze może odbitki.

Oczywiście, workflow będzie znacznie gorszy niż w Lightroom i PS, oczywiście, trzeba będzie na warstwach robić to co czasem w Lightroomie czy ACR 5.5 można zrobić maskowaniem, oczywiście trudniej wyszukać materiały edukacyjne, ale się da. Naprawdę się da. Ale trzeba buć świadomym, że w PS głównie płaci się za standard i workflow, więc trzeba podjąć decyzję, czy płacę i mam rozwiązanie wygodne, czy nie płacę, ale nie narzekam, że wszystko jest inaczej i interface do bani. Albo rybki albo akwarium.

Ja osobiście nie mam przekonania do rozwiązań pośrednich pomiędzy darmowymi (DPP + GIMP) a tymi z najwyższej półki (Photoshop), być może można pracować wygodniej niż GIMPem jakimś innym płatnym, ale nie tak drogim programem jak Ps. Ja pracuję albo w PS albo w GIMP i nie bardzo uznaje rozwiązania pośrednie. Ale może ktoś ma inne zdanie na ten temat.

Merauder
24-11-2009, 14:38
A dlaczego nie zainstalujesz sobie triala ? Przez 30 dni możesz powalczyć z PSE (z pełnym PS też zresztą) i zobaczyć czy Ci podchodzi czy nie...
Dobre pytanie, tylko skad wziasc ten czas. Liczylem na analityczne opinie kolegow z forum.

Może się mylę (jak tak to niech mnie ktoś poprawi) ale czy nie można by było sobie z tym poradzić w sposób następujący:

1.Stworzyć nową partycję na dysku
2.Postawić 2 system
3.Zainstalować w nim PS'a wersję trial
4.Korzystać póki nie minie okres ważnośći
5.Zrobić format partycji
6.Powtórzyć Kroki od 1 do 5

Upierdliwe ale jeżeli naprawdę uważasz że PS będzie niezastąpiony to i to zniesiesz
Nie mylisz sie, to jest jak najbardziej do zrobienia, tylko wtedy jak tez odpowiedzial ci sid w rezultacie to czyste piractwo. To takie oklamywanie samego siebie, ze jestesmy wobec siebie ok. :) Mysle, ze biorac pod uwage obecne techniki sledcze nie sadze,zeby to wyszlo na jaw i to w zasadzie jedyny plus tego rozwiazania, bo po za nim to pirat bylby lepszy,a w rownej mierze lamal by prawo.

[...]
Kiedy to powyżej zostało powiedziane, to trzeba zapytać czego tak naprawdę potrzebujesz.
Czy potrzebujesz obróbki w 16 bitach? Co jest twoim głównym celem, wydruki w drukarni? Odbitki? Fotki na stronę www i do domowego albumu?

Co ja potrzebuje, obrobka w 16 bitach, bardzo nie koniecznie tzn. nie wymagam tego. Cel to galerie internetowe, monitor, odbitki, ale tutaj uwaga, czasem o wiekszych rozmiarach niz pocztowka tj. najczesciej 20x30.



Ja osobiście nie mam przekonania do rozwiązań pośrednich pomiędzy darmowymi (DPP + GIMP) a tymi z najwyższej półki (Photoshop), być może można pracować wygodniej niż GIMPem jakimś innym płatnym, ale nie tak drogim programem jak Ps. Ja pracuję albo w PS albo w GIMP i nie bardzo uznaje rozwiązania pośrednie. Ale może ktoś ma inne zdanie na ten temat.
No obecnie dzialam w tandemie DPP+GIMP, choc na chwile obecna raczej 90% to DPP. W GIMPie robie tylk ocos z koniecznosci.

Pomyslalem o Elementsie, bowiem jest on w moim zasiegu cenowym, a jak mowilem tu i owdzie czyta sie o nie wielkich roznicach w stosunku do pelnego CSa. Ceny pelnych CSow sa moim zdaniem nie porozumieniem przynajmniej dla uzytkownikow niekomercjonalnych.

sid
24-11-2009, 15:00
No więc Elements to jest dobry pomysł pod warunkiem, że zdajesz sobie sprawę, że nie kupujesz większych możliwości, nowych funkcji, lepszej jakości, a jedynie wygodniejszy worklfow. Jeżeli ta wygoda jest warta tej ceny w Twoim odczuciu, to już dalej sam możesz podjąć decyzję. Nikt oprócz Ciebie tej decyzji nie podejmie, ponieważ nawet ty sam nie jesteś w stanie tej wygody ocenić dopóki nie spróbujesz np. wersji demo.

Nie jestem specjalistą od Elements, bo sam nigdy nie używałem, więc mogę się mylic, ale Elements nie zawiera niczego, czego nie miał by GIMP. Tylko wszystko jest podane w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Dla niektórych ta przyjazność jest najważniejsza i to za nią właśnie płacą.

Mam jednak wrażenie, że Ty poszukujesz nowych funkcji.

HenrykG
24-11-2009, 20:29
Dla świadomości: PSE funkcjonuje z głębią 16 bitową...

kaspeed
25-11-2009, 15:50
Współpracuje, ale dla znakomitej większości przekształceń obrazu trzeba te 16 bitów sprowadzić do 8

Vitez
25-11-2009, 17:09
Współpracuje, ale dla znakomitej większości przekształceń obrazu trzeba te 16 bitów sprowadzić do 8

Gdyby tak było to sens obróbki w 16bitach (niezależnie czy w PS Elements, czy w PS CS4 itp) byłby nikły.
Stwierdzenie "dla znakomitej większości" to demagogia jak dla mnie, gdy cały swój workflow i 95% albo i 99% obrabianych zdjęć od początku do prawie samego końca obrabiam w 16bitach :roll: .
Możesz naprędce przygotować jakąś solidnej zawartości listę przekształcen obrazu, czy to ogólnie używanych, czy to przez Ciebie używanych, choć trochę dowodzącą słuszności Twojej tezy?

Krzychu
25-11-2009, 17:38
Gdyby tak było to sens obróbki w 16bitach (niezależnie czy w PS Elements, czy w PS CS4 itp) byłby nikły.
Stwierdzenie "dla znakomitej większości" to demagogia jak dla mnie, gdy cały swój workflow i 95% albo i 99% obrabianych zdjęć od początku do prawie samego końca obrabiam w 16bitach :roll: .
Możesz naprędce przygotować jakąś solidnej zawartości listę przekształcen obrazu, czy to ogólnie używanych, czy to przez Ciebie używanych, choć trochę dowodzącą słuszności Twojej tezy?

Wydaje mi się że to co kaspeed miał na myśli to to że większość narzędzi w PSE nie działa w 16 bitach więc musisz zdjęcie sprowadzić do 8-miu żeby ich użyć...

Vitez
25-11-2009, 20:01
Wydaje mi się że to co kaspeed miał na myśli to to że większość narzędzi w PSE nie działa w 16 bitach więc musisz zdjęcie sprowadzić do 8-miu żeby ich użyć...

No to dlatego prosiłbym o przykłady tych narzędzi...

Canclerz
25-11-2009, 22:39
Jeśli nie zarabiasz na zdjęciach lub tylko dorabiasz (np. na mikrostockach) to Elements jest stworzony dla Ciebie. Sam kilka lat używałem Elementsa we wczesnej wersji i znam jego ograniczenia doskonale. Wszystkie (istotne z punktu widzenia amatora) są do obejścia poprzez pluginy lub mniej wygodną drogę która na końcu prowadzi do celu. CS4 warto kupić wtedy gdy Elements Cię naprawdę ogranicza. Ja przestałem dorabiać, zacząłem z fotografii żyć. Okazało się że liczy się czas, liczy się zarządzanie barwą, liczy się czas, liczy się czas, i jeszcze czas... To ten czas jest przewagą CS4 nad Elementsem.
Odpowiedz sobie na trzy pytania:
1. czy liczy się czas ?
2. czy korzystanie z programu dla amatorów gryzie Twoje ego ?
3. czy masz kilka tysięcy PLN-ów luzem na koncie ?
Jeśli odpowiedź na jedno z pytan jest twierdząca kupuj CS4 w innym przypadku elements jest stworzony właśnie dla Ciebie.
W mojej starej wersji Eementsa brakowało krzywych, są odpowiednie pluginy, ale okazuje się, że można żyć bez krzywych (z przyzwyczajenia w CS4 nie używam).
Ograniczone było maskowanie warstw, ale i to można obejść. Inne jest menu więc korzystanie z tutoriali jest nieco utrudnione. Ograniczona jest automatyzacja procesów i zarządzanie barwą. Te dwie ostatnie funkcje skłoniły mnie w końcu do przejścia na CS, ale dopiero jak zdecydowanie ewoluowały moje potrzeby. ACRa nie lubię więc nie korzystałem ani w elementsie ani nie korzystam w CS4. Teraz używam Lightrooma wcześniej DPP lub CaptureOne LE. Podsumowując: z Elementsa wychodzą równie fajne zdjęcia jak z CS4 tylko z CS4 wychodzą szybciej.
Zainstalowanie triala to chyba najlepszy sposób na przetestowanie oprogramowania przed zakupem.

Krzychu
25-11-2009, 22:42
No to dlatego prosiłbym o przykłady tych narzędzi...

Nie pamiętam w tej chwili mówiąc szczerze a nie chce mi się zaśmiecać kompa trialem ale na bank jedno z podstawowych narzędzi które używam było w 16 bitach niedostępne...

barman_pl
26-11-2009, 04:28
Może się mylę (jak tak to niech mnie ktoś poprawi) ale czy nie można by było sobie z tym poradzić w sposób następujący:

1.Stworzyć nową partycję na dysku
2.Postawić 2 system
3.Zainstalować w nim PS'a wersję trial
4.Korzystać póki nie minie okres ważnośći
5.Zrobić format partycji
6.Powtórzyć Kroki od 1 do 5

Upierdliwe ale jeżeli naprawdę uważasz że PS będzie niezastąpiony to i to zniesiesz

Jak tak chcesz kombinować to już lepiej mieć wersję portable na penie - po co sobie życie utrudniać ? :mrgreen:

Odnośnie różnic w ACR - dwa screeny - CS i PSE. Wystarczy spojrzeć choćby na zakładki po prawej:


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img134.imageshack.us/img134/8144/scrl.jpg)


https://canon-board.info/imgimported/2009/11/acrscreenshot-1.jpg
źródło (http://digitalphotographyformoms.net/wp-content/uploads/2009/03/acr-screenshot.jpg)

Ogólnie powiem tak - Jak dla mnie wystarcza w zupełności PSE, do tego kilka pluginów (jeden płatny) i jest lux :) , jednak ACR jest sporo okrojony i czasami brakuje mi niektórych funkcji np. pędzel korekty czy HSL, ale to może dlatego, że nie umiem tego znaleźć bezpośrednio w PSE...

Pozdr.

miklo
26-11-2009, 15:24
No to dlatego prosiłbym o przykłady tych narzędzi...
Praca na warstwach na przykład możliwa jest tylko w 8 bitach. Narzędzia typu cienie / światła, pędzel itp działają w 16 bitach.

Janusz Body
26-11-2009, 18:09
Może się mylę (jak tak to niech mnie ktoś poprawi) ale czy nie można by było sobie z tym poradzić w sposób następujący:

1.Stworzyć nową partycję na dysku
2.Postawić 2 system
3.Zainstalować w nim PS'a wersję trial
4.Korzystać póki nie minie okres ważnośći
5.Zrobić format partycji
6.Powtórzyć Kroki od 1 do 5

Upierdliwe ale jeżeli naprawdę uważasz że PS będzie niezastąpiony to i to zniesiesz

Nie będzie działało. Photoshop nawet po formatowaniu dysku będzie "pamiętał" kod instalacyjny PS. Tylko formatowanie niskopoziomowe wymazuje dane PS. PS zawsze na początku łączy się z Adobe w celu sprawdzenia legalności. Tak się oszukać nie da. :-)

EDIT: Formatowanie niskopoziomowe nie wymaże danych Twojego kompa z serwera Adobe (nr. procka) więc można się spodziewać szybkiego unieruchomienia takich 30 dniowych kopii rejestrowanych po raz trzeci na tym samym kompie.

Vitez
26-11-2009, 20:57
Nie pamiętam w tej chwili mówiąc szczerze a nie chce mi się zaśmiecać kompa trialem ale na bank jedno z podstawowych narzędzi które używam było w 16 bitach niedostępne...

No właśnie... jeden napisał "większość", Ty teraz piszesz że "jedno" . Więc jak jest tak naprawdę?
Jak dla mnie używanie słowa "większość" bez namacalnych dowodów to demagogia.

A interesuję się tematem bo chcę siostrze sprawić ten programik na prezent plus nauka podstaw workflowa, dlatego chciałbym wiedzieć które i jak wiele narzędzi nie działa w 16bit by się odpowiednio przygotować i np w procesie nauki olać konwertowanie do 16bitów...

Ale skoro nikt nie potrafi przedstawić odpowiednich dowodów że "większość" narzędzi w PSE nie obsługuje 16bitów to będę musiał na żywo sprawdzić :? .

robk1
26-11-2009, 21:58
Jeśli nie zarabiasz na zdjęciach lub tylko dorabiasz (np. na mikrostockach) to Elements jest ...

... Podsumowując: z Elementsa wychodzą równie fajne zdjęcia jak z CS4 tylko z CS4 wychodzą szybciej.
Zainstalowanie triala to chyba najlepszy sposób na przetestowanie oprogramowania przed zakupem.

Oto konstruktywna wypowiedź, ja używam jeszcze Corel Paint Shop Pro Photo - też w zasięgu cenowym.

Merauder
26-11-2009, 22:12
Dzieki za odpowiedzi. Chce zaznaczyc, ze na ACRze mi zalezy, bowiem chcialbym przejsc calkowicie na obrobke jednym programem czyli wolanie z RAWa i postprocessing. Dlatego tez dosc wazne dla mnie sa wskazowki na ile zyskam w ACRrze Elemntsa w stosunku do DPP, bo jesli naprawde nie wiele, jak ktos juz tutaj wyzej pisal to rodza sie male watpliwosci we mnie. Dosc istotne do mnie opcja odszumiania w ACR i jak ona wyglada.

A tak na marginesie orientuje sie ktos czy sa, a jesli tak jak jest z dostepnoscia w necie tutkow stricte pod Elementsa? Bo tego mi w tejc chwili brakuje w GIMPie, albo nie potrafie szukac albo tutkow stricte odnoszacych sie do obrobki foto nie jest zawiele.

Canclerz fajnie to ujales. Rozumiem z Twojego posta, ze jednak da sie zblizyc funkcjonalnosc Elementsa do CSa. Jesli tak jak mowisz to kwestia pewnych pluginow, ktore sie raz instaluje i koniec to nie jest to problem. Co do turtoriali to jesli to kwestia np. ze cos jest w innym menu i czasem czlowiek na czuja sie przyzwyczai to tez pol biedy. Gorzej jak sa inne nazwy etc. Mowiles o czasie, dla mnie to nie takie istotne, nie zarabiam na tym, a wiec dziennie nie obrabiam 100 fotek. Jezeli faktycznie tak jak wyzej wspomniales funkcjonalnosci sa zblizone po zastosowaniu kilku mykow to ja to kupuje zwlaszcza, ze roznica w cenie jest jak 1:10.

kaspeed
26-11-2009, 23:02
16 bitowość PSE widzę, że pokrótce wyjaśniona. Tutoriale:

http://www.pixel2life.com/tutorials/adobe_photoshop_elements/

Merauder
30-11-2009, 22:09
A wiec decyzja raczej zapadla. Pozostaje przy DPP i GIMPie. Przyczyny to jednak pewne nieudogodnienia w Elementsie, ktore w zestawieniu z GIMPem w zasadzie moga dawac poczucie troche zbednie wyrzuconej kasy. Dodatkowo niepelna funkcjonalnosc ACRa w stosunku do CSa tez budzi watpliwosci. Jedynym postanowieniem jest zaglebienie sie bardziej w GIMPa, bo do tej pory wszystko po za DPP bylo zlem koniecznym.

Ostatnie pytanie mam do was, jednoczesnie dziekujac za rady. Czy ten zbior tutkow jest sensowny http://www.tutoria.pl/sklep/kursy-wideo/grafika/kurs-gimp-fotografia-cyfrowa-plik ?
Tzn. o co mi chodzi. Z wypunktowanych omowionych zagadnien oraz dwoch przykladow ma to dla mnie rece i nogi i omawia w zasadzie wiekszszosc najczeciej wykorzystywanych i potrzebnych funkcji w obrobce foto. Przegladalem tez rozne fora GIMPowskie z tutkami i owszem jakas tam czesc tego co tutaj jest, ale wiele brakuje to raz, a dwa tutaj mam to zebrane w jakas logiczna calosc.

Moje pytanko tyczy sie przede wszystkim czy moze ktos mial stycznosc z ta paczka tutkow, a jesli tak to czy efekty osiagane przy ich okazji sa na serio na poziomie.

sid
30-11-2009, 23:15
Tych konkretnie nie znam, ale generalnie znam ten bul, jeśli idzie o poszukiwanie materiałów do wolnego oprogramowania, czasami to jest największa trudność.

Chyba nie ma lepszego sposobu, jak przeglądanie for i znajdowanie na nich odnośników. Czasami jeden link z jakiegoś forum załatwia sprawę, bo przez Googla jakoś czasem nie idzie trafić na te wartościowe strony.
Szczególnie polecam zagraniczne fora.
Tylko cierpliwość i systematyczne poszukiwanie oraz gromadzenie wartościowych linków.

whitewolfik
04-12-2009, 22:45
hmm A nikt nie uwzględnia np. Aperture? Ja używam i jestem zadowolony. Może nie można w nim wkleić głowy innej osoby do zdjęcia, ale wszystkie ustawienia, wykorzystywane przy podciąganiu zdjęć są podane na tacy. Wydaje mi się, że jeśli komuś naprawdę zależy na czasie w obróbce zdjęć, PS staje się zbyt rozbudowany.
Wiem, że zaraz napiszecie, że to tylko na Maki i to podbija cenę, ale maki mają monitory oferujące jakość obrazu godną profesjonalnych matryc, które przecież słono kosztują.

http://www.apple.com/pl/aperture/

Vitez
05-12-2009, 09:19
ale maki mają monitory oferujące jakość obrazu godną profesjonalnych matryc, które przecież słono kosztują.

O tym dyskutowaliśmy już na forum, np tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=27840

Nie powtarzaj pustych frazesów marketingowych :roll: .

My Nick
05-12-2009, 10:28
A może zobacz RawTherapee. Darmowy, szybko przewala zdjęcie do GIMP-a lub PS.

whitewolfik
05-12-2009, 12:18
O tym dyskutowaliśmy już na forum, np tu: http://canon-board.info/showthread.php?t=27840

Nie powtarzaj pustych frazesów marketingowych :roll: .

Może i to brzmi pusto, ale na biurku iiyama b2206ws, żebym nie wiem jak ustawiał, to po przystawieniu obok MacBooka, ma biały jak żółty, albo szary, albo sam nie wiem. Mam maka i PC i każdego dnia widzę te różnice.
Inne kolory będzie mi ciężko pokazać...
Żeby monitor tak ładnie świecił, to chyba tylko elizo. No nie wiem.

https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img228.yfrog.com/img228/81/img5581s.jpg)
Ale to jest temat poboczny. Czy ktoś bardziej doświadczony ode mnie używał Apreture?

Krzychu
05-12-2009, 12:24
Nie wiem jak inteligentnym trzeba być żeby wrzucić na forum obrazki o rozmiarze 4752px × 3168px... Poza tym świetny monitor do porównania sobie wybrałeś - no i bez kalibracji to sobie można porównywać...

whitewolfik
05-12-2009, 14:03
Zaraz poprawiłem to zdjęcie więc nie ubliżaj mi, proszę. Chciałem tylko pokazać różnicę, z jaką ja sam się spotkałem jako amator. Porównanie owszem nieprofesjonalne, ale nie o to mi chodziło. To miał być dodatkowy argument popierający wybór Aperture a nie test monitorów. Kończę offtop i przepraszam.

Krzychu
05-12-2009, 14:35
Zaraz poprawiłem to zdjęcie więc nie ubliżaj mi, proszę.

Przepraszam - ale w tym rozmiarze to była lekka masakra...

whitewolfik
05-12-2009, 14:42
Sam sie złapałem za głowę jak to zobaczyłem i starałem się szybko poprawić... Nie sądziłem, że w minute już ktoś zdąży to zobaczyć ;]

Janusz Body
05-12-2009, 20:45
.... Mam maka i PC i każdego dnia widzę te różnice....

Oprofiluj obydwa. Obydwa są równie nędzne ale przynajmniej nie będziesz miał różnic.

PS. Vitez pisał, ja powtórzę. Mac jest tak samo badziewiasty jak każdy notebook. Nic lepiej a często gorzej.



....Wynikalo by z tego, ze moze to byc najnowszy Photoshop Elements Bodajze 8.0. O ile sie nie myle to rozumiem, ze plugin Camera Raw zalatwia mi cala sprawe z RAWami.

Pierwszy aspekt czyli RAWy. Rozumiem, ze mozliwosci tyle co Lightroom ten plugin mi nie da. ....


ACR i Lightroom to jest dokładnie to samo w odnieśieniu do wołania RAWów. LR ma dodatkowo jakieś slideshow i inne podobne ale to dalej ACR z inna skórką i dodanymi bajerami "obok" wołania. LR i ACR korzystają z tego samego "engine". Suwaczki mają te same - czasem nieco inaczej porozmieszczane ale to co można zrobić w ACR można zrobić w LR i na odwrót.

Merauder
06-12-2009, 13:38
[...]



ACR i Lightroom to jest dokładnie to samo w odnieśieniu do wołania RAWów. LR ma dodatkowo jakieś slideshow i inne podobne ale to dalej ACR z inna skórką i dodanymi bajerami "obok" wołania. LR i ACR korzystają z tego samego "engine". Suwaczki mają te same - czasem nieco inaczej porozmieszczane ale to co można zrobić w ACR można zrobić w LR i na odwrót.
Ale ACR w Elementsie i CSie wygladaj inaczej z tego co pamietam z tego watku.