PDA

Zobacz pełną wersję : Masowa obróbka zdjęć



strumyk5
24-11-2009, 10:24
Witam,
Czy ktoś mógłby podzielić się wiedzą w zakresie masowej obróbki zdjęć w CS3? Chodzi mi dokładniej o masowe obrabianie powiedzmy 100 zdjęć, które wykonane są w identycznych warunkach oświetleniowych, a trzeba tylko podkręcić detale. Domyślam się, iż nie trzeba przechodzić przez każde zdjęcie pojedynczo?

pozdrawiam i dziękuje
Tomek

hyniek
24-11-2009, 10:36
W photoshopie jest coś takiego jak actions (akcje) działa to w ten sposób, że otwierasz zdjęcie, tworzysz nową akcję, nazywasz ją jakoś i wciskasz record(nagrywanie). Obrabiasz zdjęcie według upodobań. jak skończysz wciskasz stop.
Otwierasz nowe zdjęcie i wciskasz play na akcji którą przed chwilą utworzyłeś a PS zrobi to co zrobiłeś na poprzednim zdjęciu za ciebie.

Jak nie jest to dla ciebie wystarczająco jasne poszukaj w necie o akcjach i PS
Pozdrawiam

strumyk5
24-11-2009, 10:58
Super, dzieki za wskazówkę.
pozdrawiam
Tomek

SebaWolf
24-11-2009, 11:03
hyniek napisał - "...Otwierasz nowe zdjęcie i wciskasz play na akcji którą przed chwilą utworzyłeś a PS zrobi to co zrobiłeś na poprzednim zdjęciu za ciebie..."

Trochę męczące byłoby otwierenie każdego zdjęcia osobno i puszczanie akcji, dlatego jest coś takiego jak "Wsad" tak to chyba brzmi w polskiej wersji językowej w każdym razie w wersji ang. znajdziesz to w menu FILE/AUTOMATE/BATCH wskazujesz folder ze zdjęciami do obróbki, akcję jaką ma przeprowadzić i ewentualnie folder gdzie zapisać mają się kopie plików jeśli nie chcesz ich nadpisywać.

Nesla
24-11-2009, 11:18
Podpisuje sie pod tym co napisali poprzednicy. Od siebie dodam jeszcze, ze do hurtowej obrobki zdjec wole uzywac jednak Lightrooma, bo wg mnie duzo latwiej tam to jest zorgznizowane. Jesli to nie jednorazowa sprawa to moze warto abys sie zapoznal z mozliwosciami Lightrooma w tym temacie.

gadget_zary
24-11-2009, 11:23
Jeżeli tak jak ja większość obróbki robisz przy wywoływaniu RAWów to tam masz możliwość zapisu/skopiowania ustawień i wklejania ich do pozostałych zdjęć. Podpisuje się pod tym co pisze poprzednik - z moich doświadczeń wynika że o wiele wygodniej pracuje się w LR niż w CameraRAW.

strumyk5
24-11-2009, 11:31
Nie mam żadnego doświadczenia z Lightroomem więc będę się musiał nad nim zastanowić. Faktycznie większość obróbki robię przy wywoływaniu RAW`ów i niekiedy bywa to męczące...
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
Szczerze mówiąc nie zwróciłem uwagi na możliwość zapisywania ustawień - będę to musiał dzisiaj przećwiczyć :)
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!
...bo zapisywanie każdego zdjęcia pojedynczo (co pewnie rozbawi tych, którzy to czytają i mają znacznie większy warsztat w CS3) przy dużych ilościach bywa dobijające...

Nesla
24-11-2009, 13:57
W takim razie zamiast wglebiac sie w opcje CS3 skombinuj sobie LR i wygoogluj jakis tutorial a nie bedziesz zalowal. Hurtowa obrobka RAWow w LR jest dziecinnie prosta. Bez otwierania, zapisywania, czekania, mielenia.. Wystarszy dostosowac jedno zdjecie, zaznaczyc reszte, nacisnac na "Synchronize" i gotowe. Wszystkie zdjecia widzisz na podgladzie i kazde mozesz indywidualnie poprawic jesli zachodzi taka potrzeba. Potem eksport do formatu jaki sobie zyczysz i gotowe. Moim zdaniem w przypadku hurtowych RAWow szkoda czasu na BATCH, a AKCJI uzywam juz na zdjeciach ktore przeszly wstepna obrobke w LR.

strumyk5
24-11-2009, 16:02
dzięki za podpowiedź