PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z zarządzaniem kolorami...



leopold
20-11-2009, 23:51
Szanowni Koleżanki i Koledzy,
staram się doprowadzić do ładu zarządzanie kolorem w moim kompie, ale mimo lektury helpów i przegladaniu "szukajek"poległem...rozregulowawszy system totalnie :roll:.
Dlatego uprzejmie proszę o odpowiedzi na następujące pytania:

Środowisko:
Mam NVidie GeForce 6600. Monitor Belinea 102035W.
Software do monitora i karty: w autostarcie jest NVidia Nwiz i NvMediaCenter.

Robie RAW'y. Używam DPP i próbuję CS3.
Z foto-laba dostałem profil ICC maszyny.

Teraz niestety pytania:

A. Monitor:

Monitor można regulować "pokrętłami", z aplikacji Nvidia Control Panel a jeszcze dodatkowo Adobe Gamma. I pewno na milion innych sposobów. Co używać do regulacji, co wyrzucić, a co ustawic na defaulty aby doprowadzic do tego, by obraz kontrolny w JPG i wydruk kontrolny, oba otrzymane z foto-laba, wyglądały tak samo? I żeby potem można było myśleć o utworzeniu profilu?

1. "Pokrętła" monitora ustawiłem na "default" Czy to OK?

2. Na karcie Windows/.../Właściwości: Monitor/Zarządzanie Kolorami mam ustawione teraz "sRGB Color Space Profile".
Czy to OK?

3. Mam w "autostarcie" Nvidia Control Panel.
W zakładce "Wyreguluj ustawienia kolorów pulpitu" po milione prób i kombinacji ustawiłem jest teraz wszystko na
"default". Czy to jest OK? Czy też powinienem tą aplikację kompletnie wyrzucić?

4. Mam "Adobe Gamma". Ten nie jest w autostarcie. Czy powienien być w autostarcie?

5. No i teraz, po ustawiniu monitora czym utworzyć profil dla monitora? Adobe Gamma?

B: Software:

1. W Digital Photo Professional mam na razie:
Preferences/Color managment/For Display: sRGB. Czy powinienem to zmienic na mój profil monitora, gdy w końcu uda mi się go zrobić?

2. Dla druku zdjęc mam orginalny profil z laba, wrzuciłem do do Windows/system32/spool/drivers/color, a w DPP, okno Preferences/...Color Managment/Printing Profile wyswietla mi się tylko jakiś SRGB IEC.... . Jak zmusić DPP by zobaczył i zechciał zastosować profil laba?

3. W CS3 color settings/working spaces: mam ustawione sRGB IEC.... Czy to OK?

4. I znów zupełnie nie mogę znaleźć, gdzie podać profil drukarki (otrzymany z laba).

O rany, help, pleaseeeeeee...

Pozdrawia skołowany Leopold

PS. Uprzejmie informuję, że:
jestem forumowym "początkującym"
przeczytałem tonę przewodników, helpów, szukajek itp.
całkiem głupi nie jestem
więc za odpowiedzi typu "szukajka" albo "już było" serdecznie z góry dziekuję :)

czornyj
21-11-2009, 00:49
A1. ok, ew. zmniejsz jaskrawość
A2. nie - wybierz profil monitora z płyty lub strony producenta
A3. ok
A4. wywalić
A5. kalibratorem lub niczym

B1. use OS settings (o ile przeszedłeś A2)
B2. wejdź do folderu color, prawy przycisk myszy nad plikiem i "zainstaluj profil"
B3. ok
B4. View>proof setup>custom

marfot
21-11-2009, 08:43
Większość problemów z profilami ma swój początek w próbach zastąpienia "czymś" kalibracji monitora. Sam to też przerabiałem. To się nie da. I najgorsze, że to czynność bardzo podstawowa, dla każdego - nie tylko dla grafików, poligrafów i kogoś tam jeszcze.

Krzychu
21-11-2009, 09:11
5. No i teraz, po ustawiniu monitora czym utworzyć profil dla monitora? Adobe Gamma?


Stosownym software'm i urządzeniem - np. Eye One Display 2...



4. I znów zupełnie nie mogę znaleźć, gdzie podać profil drukarki (otrzymany z laba).


A gdzie go chcesz znaleźć ? Znajdziesz go w View - Proof Setup - Custom , ewentualnie Edit - Coonvert to Profile

W skrócie to wszelakie ustawiania monitora do odbitek w labie nie mają większego sensu bo może się okazać że wszystko inne będzie od czapy. Musisz sprzętowo skalibrować monitor i jeżeli profil labu ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością, to za pomocą soft proofa w PS będziesz w stanie podejrzeć jak będzie wyglądała odbitka i odpowiednio skorygować zdjęcie.

Janusz Body
21-11-2009, 10:02
Tak jak już napisał czornyj z uzupełnieniami:

A2: Profil monitora z płytki czy ze strony producenta jest lepszy niż nic ale... jest często źródłem kłopotów. Ilość postów na tym forum na ten temat jest zdumiewająco duża. Stosować ale w przypadku jakichkolwiek problemów to PIERWSZA rzecz do wywalenia.
Profile są w folderze: windows\system32\spool\drivers\color.

Profil labu jest TYLKO do soft proofa. Używanie go jako "profilu monitora" to śmierć w oczach. :-)

EDIT: EyeOneDisplay2 - pożycz "na początek" albo poproś kogoś żeby Ci monitor oprofilował. Bez tego to się nie da. Adobe Gamma nie nadaje się zupełnie do LCD. Wszystkie inne metody "kalibrowania" LCD na oko są tyle samo warte.

leopold
21-11-2009, 10:13
Serdecznie dziękuję za rady :)
Wszystko sobie pięknie wydrukowałem i zabieram się za walkę (runda druga, gong!).

A tak nota bene, na moim monitorze, w miejscach gdzie na odbitce próbnej jest piękny fiolet, pojawia się błękit przeczysty. Ponieważ LCD tworzy barwy metodą addytywną, w tych miejscach brakuje (chyba?) czerwieni. No ale jak tak dodam czerwieni, że pojawia się lokalnie porządany fiolet, to cały monitor jest już zafarbowany na czerwono. Czy jest inna metoda otrzymania fioletu, czy też monitor powinien wykonać krótki acz bolesny lot na śmietnik?

Rezerwując sobie prawo do dalszego nudzenia
Pozdrawia Leopold

PS. Takie zamieszanie, a autentiko chciałem tylko zrobić cioci odbitkę zdjęcia z imienin :-?

Janusz Body
21-11-2009, 10:28
.... Czy jest inna metoda otrzymania fioletu, czy też monitor powinien wykonać krótki acz bolesny lot na śmietnik?....

EyeOneDisplay2 albo inne podobne urządzenie. Bez ustrojstwa nie ma co marzyć o poprawnym wyświetlaniu kolorów.

leopold
21-12-2009, 20:43
Pozwolę sobie odświeżyć temat... kolejnym pytaniem.
Jeżeli obrabiam zdjęcia do wydruku (mając profil ICC laba w którym odbitki zostana wydrukowane) czy powinienem pracować włączywszy tryb "proof" zarządzania kolorem, czyli wyświetlać na monitorze kolory tak, jak będą wyglądały (przynajmniej w definicji) po wydruku w labie? Wydaje się to logiczne... ale może sa jakieś "myki" których jeszcze nie dostrzegam :) No i jak to się ma do profilu samego monitora, bo przecież on też ma swoje własności. Czy w trybie "proof" profil ICC laba przetwarza to, co wcześniej zostało przetworzone "pod monitor" zgodnie z profilem monitora?
Pozdrawia Leopold

Krzychu
21-12-2009, 20:45
Pozwolę sobie odświeżyć temat... kolejnym pytaniem.
Jeżeli obrabiam zdjęcia do wydruku (mając profil ICC laba w którym odbitki zostana wydrukowane) czy powinienem pracować włączywszy tryb "proof" zarządzania kolorem, czyli wyświetlać na monitorze kolory tak, jak będą wyglądały (przynajmniej w definicji) po wydruku w labie? Wydaje się to logiczne... ale może sa jakieś "myki" których jeszcze nie dostrzegam :)
Pozdrawia Leopold

Zdecydowanie tak - ja generalnie robię sobie kopię zdjęcia (Duplicate image) i po włączeniu soft-proofa staram się ją doprowadzić jak najbliżej oryginału...
Warto też włączyć gamut warning (Ctrl-Shift-Y) żeby zobaczyć co znajdzie się poza gamutem urządzenia - szczególnie w głębokich cieniach potrafi być jatka...

leopold
22-12-2009, 14:17
Dziekuje za odpowiedź.
Pozdrawia odświętny Leopold