PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 17-70 mm F2.8-4.5 DC Macro - focus



Quechua
20-11-2009, 15:55
Witam,

Od sierpnia posiadam Sigmę 17-70 mm F2.8-4.5 DC Macro, z początku myślałem, że to wina oświetlenia, poruszenia itd., jednak z biegiem czasu stało się to uciążliwe. Obiektyw przy dłuższych ogniskowych w ogóle nie ostrzy, posiadam body 50d, który z Canonem 85mm f1,8 pracuje idealnie. Czy to wina obiektywu czy body? Czy na tym teście widoczny jest BF czy mi się wydaje? Szczególnie na 70mm.

Poniżej wyciąg z FAQ serwisu Sigmy:


Mam problem z obiektywem. Zauważyłem, że występuje w nim FRONT FOCUS / BACK FOCUS. Co robić?

Obiektywy marki Sigma opuszczając linię produkcyjną nie są obarczone żadnymi usterkami technicznymi. Wszelkie fluktuacje optymalnej rozdzielczości punktu ostrości podczas pracy w trybie AF lustrzanek cyfrowych (front focus lub back focus) wynikają wyłącznie z niedoskonałości samego body. Obiektywy Sigma są fabrycznie regulowane tak, aby prawidłowo współpracować z lustrzankami analogowymi i cyfrowymi producentów, do których są dedykowane, a zakres AF znajduje się w granicach oferowanej przez nie głębi ostrości. Pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami obiektywów jak i pojedynczymi egzemplarzami lustrzanek zdarza się, iż granice tolerancji mają stosunkowo dużą rozbieżność, jednak jest to zjawisko całkowicie normalne. W tej kwestii znane jest m.in. stanowisko firmy Canon, która jasno stwierdziła, iż model D-SLR 300D nie nadaje się do prawidłowego testowania optymalnego punktu ostrości w trybie AF. Dodatkowo jeżeli body ma podobny problem z innym obiektywem, to bezwględnie należy udać się do serwisu autoryzowanego posiadanej lustrzanki w celu jej optymalnej regulacji.

Szczególnie istotnie ostatnie, wytłuszczone zdanie. Mam z tego rozumieć, że nie mam po co udawać się do nich z moim szkłem?

Poniżej moje testy:

17mm: (crop)


www.przemekbicki.pl/images/17mm.jpg

70mm: (bez cropowania)


www.przemekbicki.pl/images/70mm.jpg

pozdrawiam i liczę na jakieś informacje :)

Klusek
20-11-2009, 19:04
Na 70mm ewidentnie nie trafia. Próbowałeś mikroregulację? Jeśli tak i dalej jest kicha, to zostaje Ci serwis Sigmy i kalibracja w ich wydaniu.
Pozdrawiam

Quechua
20-11-2009, 19:21
Nie próbowałem i nie miałem z tym nigdy do czynienia, więc nie wiem jak ;)

yacek _b
20-11-2009, 20:36
Jeżeli od sierpnia masz obiektyw to jest na gwarancji , radze wysłać do serwisu w Gdyni na kalibrację z korpusem , ja mam " biednego " 1000D i miałem BF ( niewielki , ale był ) , serwis zrobił kalibrację w 2 dni i jest OK. Bezpłatnie .

Quechua
20-11-2009, 21:50
No właśnie jak to czasowo wygląda? Jeśli w poniedziałek wyślę kurierem to na kiedy dostanę mniej więcej?

jagular
20-11-2009, 22:04
Mam taką Sigmę. Jakość obrazu po prostu cudna, zawstydziłaby pewnie trochę 'eLek'.

Ale praca AF...cienizna. Na węższym końcu nie ma ani bf, ani ff - po prostu celność losowa w obydwu kierunkach, na 70mm czasami pomyłki rzędu kilku metrów.

Sprawdzane na sygnaturkowych korpusach. Nawet 1D3 nie pomaga Sigmie...

Quechua
21-11-2009, 14:14
Jakość obrazu po prostu cudna, zawstydziłaby pewnie trochę 'eLek'.

Dlatego też ją kupiłem :) No więc dzwonie w pon. do serwisu i wysyłam im szkło :)

KMV10
21-11-2009, 15:07
Dlatego też ją kupiłem :) No więc dzwonie w pon. do serwisu i wysyłam im szkło :)
Spróbuj mikroregulacji AF, koledzy dobrze radzą :razz:

Quechua
21-11-2009, 15:11
Zrobiłem... na 70mm jest teraz idealnie, ale na 17mm FF :) Także to jest chyba jedynie skuteczne w stałych obiektywach :)

KMV10
21-11-2009, 15:21
No tak, jak nie ma konsensusu to zostaje faktycznie serwis - powodzenia, jak dotychczas Sigma sobie z tym dobrze radzi :)

starling
23-11-2009, 09:29
Mam taką Sigmę. Jakość obrazu po prostu cudna, zawstydziłaby pewnie trochę 'eLek'.

Ale praca AF...cienizna. Na węższym końcu nie ma ani bf, ani ff - po prostu celność losowa w obydwu kierunkach, na 70mm czasami pomyłki rzędu kilku metrów.


Kurcze...ja akurat postanawiam sie przesiasc z tej sigmy... fakt, obiektywik godny, dobre swiatlo(chociaz nie stale) af u mnie dziala OK ale to czysta loteria w tej materii..akurat trafilem na dopasowany do mojego body obiektyw.

Pracuje jednak na ekstremalnych czasach..1/15 lub 1/8 z reki to nieraz norma...dlatego mysle o tamronie 17-50 stale 2,8 oraz stabilizacja...

rosim
23-11-2009, 09:54
starling, ja mam taki sam dylemat jak Ty - szkoda mi jednak w tych 70 mm w sigmie w porównaniu z tamronem
co do światła w sigmie, to niestety, ale 2.8 chyba jest tylko od 17 do 19mm

Quechua
23-11-2009, 09:57
2.8 chyba jest tylko od 17 do 19mm

Niestety masz rację :)

jack070
23-11-2009, 16:27
Ale jest, i to nawet nie całkiem mydlane :D

rosim
23-11-2009, 16:35
W tej sigmie plusem jest nienajgorsze makro:
http://fototok.tkb.pl/pt/photo.php?p=157588

Quechua
23-11-2009, 16:38
Bo na makro nie narzekam. od 20 cm, a jeszcze soczewki dokładam więc nie raz od 10 :) No i dodam, że 20 cm na każdej ogniskowej, czyli przy 70mm obiekt praktycznie dotyka ostatniego szkła, bo obiektyw wysuwa się ok 18cm