PDA

Zobacz pełną wersję : Zażółcone RAWy



roshuu
19-11-2009, 11:00
Czesc,

niestety nie mogle znalezc podobnego tematu, wiec postanowilem zalozyc nowy.
Mam pytanie - robie zdjecia 350tka, tamronikiem 17-50 i lampa 480ex II. Wczoraj wlaczylem opcje RAW+JPG, tak zeby sobie zobaczyc roznice oryginalu a obrobki apatatu. No i roznica byla duza. Kazdy plik RAW zawiera znaczne zazolcenie i nie jest to kwestia balansu bieli. Zazolceni pojawiaja sie w miejscach duzego iso, z kolei na samych jpg nie ma ani jednego zoltego piksela w tych miejscach..
Czy jest to wina programu do obrobki, ktory tak wyswietla surowe RAWy? Korzystam z CameraRAW 4? Czy moze tak wlasnie powinny wygladac RAWy?
Jaki jest sposob na te zazolcenia?

Dzieki za odpowiedz.

Aha dodam jeszcze, ze zdjecia kolegi rowniez maja takie zazlocenia (on uzywa 400tki i 70-200L). W czym jest problem?

Janusz Body
19-11-2009, 12:05
...
Czy jest to wina programu do obrobki, ktory tak wyswietla surowe RAWy? Korzystam z CameraRAW 4? Czy moze tak wlasnie powinny wygladac RAWy?
Jaki jest sposob na te zazolcen...

Każdy odrawiacz otwiera RAWa ze swoimi defaultowymi ustawieniami i poza DPP nie korzysta z tego co tkwi w RAWie o ustawieniach aparatu. Jedynym wyjątkiem jest White Balans, który zwykle jest pobierany "z kamery"

Musisz poszperać w "defaultowych" ustawieniach ACRa i ustawić defaultowo np. Camera Standard zamiast Adobe Standard. Jest w zakładce "Camera Calibration" - tej z aparatem

Merde
19-11-2009, 12:28
Musisz poszperać w "defaultowych" ustawieniach ACRa i ustawić defaultowo np. Camera Standard zamiast Adobe Standard. Jest w zakładce "Camera Calibration" - tej z aparatem

AFAIR z ACR 4 nie było jeszcze tych profili. W pierwszej kolejności sugeruję aktualizację do najnowszej wersji ACR (5.5).

Janusz Body
19-11-2009, 12:39
AFAIR z ACR 4 nie było jeszcze tych profili. W pierwszej kolejności sugeruję aktualizację do najnowszej wersji ACR (5.5).

Chyba (nie mam pewnośći) 5.x nie działa z CS3 i niżej. W ACR 4 trzeba było dodatkowo sciągać profile ze stron Adobe. Wtedy nazywały się 'beta".

roshuu
19-11-2009, 13:04
Chyba (nie mam pewnośći) 5.x nie działa z CS3 i niżej. W ACR 4 trzeba było dodatkowo sciągać profile ze stron Adobe. Wtedy nazywały się 'beta".

dokladnie v5 jest dla cs4, ja uzywam 3ki wiec max wersja 4.5

Janusz czyli uzywajac oprogramowania Canona DPP nie bedzie tego problemu?
Jakie sa Twoje odczucia co do roznic pomiedzy DPP a ACR - czy lepiej jest na DPP? Jestem grafikiem i zawsze korzystalem z ACRki stad moje pytanie.

Wydaje mi sie, ze mam w ACR ustawiony profil aparatu jako default ale aktualnie nie moge tego sprawdzic - jestem w pracy :P

Janusz Body
19-11-2009, 13:10
ACR daje duuuuuuużo większe możliwości. DPP - tak, wiele osób używa tylko DPP i sobie chwalą.

Pomyśl o upgradzie do 5.5.

Gdzieś chyba mam jeszcze pliki z profilami 'Beta' - napisz na PW to ewentualnie wyślę. Muszę poszukać po dyskach.


https://canon-board.info//brak.gif
źródło (http://img692.imageshack.us/i/acr.jpg/)

piast9
19-11-2009, 13:11
Zazolceni pojawiaja sie w miejscach duzego iso

Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi z tymi miejscami dużego ISO?

roshuu
19-11-2009, 13:35
Możesz wyjaśnić o co Ci chodzi z tymi miejscami dużego ISO?

fakt, uzylem troche niewlasciwego okreslenia - sprostowanie: chodzi o miejsca zacienione oraz odcienie skory w tych miejscach np. oczodoly, kaciki ust, etc..

Niestety nie zrobie upgrate, gdyz nie mam CS4.
Janusz czy moglbys mi podeslac ten profil, wydaje mi sie ze jedyne co mam w tej liscie to faktycznie profil ACR 4.X

Janusz Body
19-11-2009, 13:40
...
Janusz czy moglbys mi podeslac ten profil, wydaje mi sie ze jedyne co mam w tej liscie to faktycznie profil ACR 4.X

Poszukam. Daj mi adres mailowy na priva. Przez PW nie można wysyłać załączników.

aptur
19-11-2009, 13:43
ACR daje duuuuuuużo większe możliwości. DPP - tak, wiele osób używa tylko DPP i sobie chwalą.

Pomyśl o upgradzie do 5.5.

Gdzieś chyba mam jeszcze pliki z profilami 'Beta' - napisz na PW to ewentualnie wyślę. Muszę poszukać po dyskach.



Czy profile w CS4 w ogóle się różnią od tych dostępnych w CS3 (beta)?
Przykładowo czy taki adobe standard beta 2 który mam w CS3 daje taki sam obrazek jak analogiczny profil dostępny w CS4?

Janusz Body
19-11-2009, 13:44
Spróbuj tego: http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles

tam jest link do download

EDIT:


Czy profile w CS4 w ogóle się różnią od tych dostępnych w CS3 (beta)?
Przykładowo czy taki adobe standard beta 2 który mam w CS3 daje taki sam obrazek jak analogiczny profil dostępny w CS4?

To chyba tylko Adobe mógłby odpowiedzieć. Adobe wszystkie profile aparatów publikuje najpierw w wersji beta i po uwagach od beta-testerów zmienia na wersje finalna. Nawet jeśli są różnice to raczej nie są duże. Profile do aparatów były najpierw w wersji beta potem beta2 więć w raczej powinno być dobrze.

roshuu
19-11-2009, 14:18
Spróbuj tego: http://labs.adobe.com/wiki/index.php/DNG_Profiles

tam jest link do download


Ok sciagne. A wlasnie, widzialem gdzie kiedys typowy profil do 350d
(ACR color profile for 350D czy cos w tym stylu).
Czy ten profili Camera Standard o ktorym rozmawiamy ustawia sobie jakos samemu te suwaki? Czy lepszy bylby typowy profil mojej puchy?

Janusz Body
19-11-2009, 14:26
Ok sciagne. A wlasnie, widzialem gdzie kiedys typowy profil do 350d
(ACR color profile for 350D czy cos w tym stylu).
Czy ten profili Camera Standard o ktorym rozmawiamy ustawia sobie jakos samemu te suwaki? Czy lepszy bylby typowy profil mojej puchy?

Suwaki są "na zero". To raczej sposób, algorytm wywołania. Suwakami można ustawić włąsny profil ale jest z tym trochę zachodu. ACR Calibrator, tablica gretaga są raczej niezbędne chba, że chcesz mieć jakieś "efekty specjalne" to można się pobawić suwakami i zapisac ustawienia jako profil.

roshuu
19-11-2009, 14:47
Suwaki są "na zero". To raczej sposób, algorytm wywołania. Suwakami można ustawić włąsny profil ale jest z tym trochę zachodu. ACR Calibrator, tablica gretaga są raczej niezbędne chba, że chcesz mieć jakieś "efekty specjalne" to można się pobawić suwakami i zapisac ustawienia jako profil.

aha. No nie - nie interesuja mnie jakies fku-miku tricki. Chcialbym uzystkac tylko identyczny RAW jak w aparacie, bez zadnych dodatkowych udziwnien ze strony porgramu.
Czyli proflil o ktorym rozmawiamy daje 100% zrzutu z aparatu?
Zapytam z ciekawosci - czy profile na printscreen w Twoim poscie (tj. Camera Portrait, Neutral..) sa ustawiane przez Ciebie czy sa to tez jakies wtyczki do pobrania?

roshuu
20-11-2009, 09:54
Profile zainstalowane - pomoglo.
Mam jeszcze pytanie do Janusza - zauwazylem, ze uzywanie profilu Faithful daje zdecydowanie lepsze efekty zwlaszcza w miejscach bardzo zacienionych. Sam profil Standard jakos kiepsko sie sprawdza pod wzgledem kolorystyki - jest zwyczajnie za ciemno, kontrast za wysoki, choc sam plik raw na ekranie puchy jest zdecydowanie jasniejszy (wiem glupie porownanie, gdyz wszystko zalezy od ustawien monitora ale ten akurat ma skalibrowany i ustawiony optymalnie - zboczenie zawodowe :)). Stad pytanie czy nie lepiej dzialac na Faithful? Moze to kwestia indywidualna ale zapytam z ciekawosci.

ps. ogromnie wielkie dzieki dla Janusza za wszelka pomoc i nakierowanie na istotne elementy :)

Janusz Body
20-11-2009, 10:09
Profile zainstalowane - pomoglo.
Mam jeszcze pytanie do Janusza - zauwazylem, ze uzywanie profilu Faithful daje zdecydowanie lepsze efekty .....- zboczenie zawodowe :)). ....

Sam sobie odpowiedziałeś :-)

Każdy z tych profili to swego rodzaju "propozycja" jak wywołać danego RAWa. Faithfull jest najbardziej "wyblakły" - chyba najmniej ingeruje w RAWa i zostawia userowi pole do popisu.

roshuu
20-11-2009, 10:37
Sam sobie odpowiedziałeś :-)

Każdy z tych profili to swego rodzaju "propozycja" jak wywołać danego RAWa. Faithfull jest najbardziej "wyblakły" - chyba najmniej ingeruje w RAWa i zostawia userowi pole do popisu.

Ale zaraz bo czegos nie rozumiem. Skoro profil standard rzekomo jak sama nazwa wskazuje oznacza standard (ja to rozumem tak lopatologicznie), to inne profile powinny byc czym a le "programem tematycznym" jak np. sport, portret, etc. Jednak zauwazylem, ze to wlasnie ten faithful odwzorowuje najbardziej wyglad RAWa z aparatu, reszta juz delikatnie ingeruje w kolorystyke.
A jak to wyglada u Ciebie? Korzytasz tylko ze standardu?

aptur
20-11-2009, 10:48
Ale zaraz bo czegos nie rozumiem. Skoro profil standard rzekomo jak sama nazwa wskazuje oznacza standard (ja to rozumem tak lopatologicznie), to inne profile powinny byc czym a le "programem tematycznym" jak np. sport, portret, etc. Jednak zauwazylem, ze to wlasnie ten faithful odwzorowuje najbardziej wyglad RAWa z aparatu, reszta juz delikatnie ingeruje w kolorystyke.
A jak to wyglada u Ciebie? Korzytasz tylko ze standardu?

Wszystkie profile Adobe inaczej odwzorowują barwy niż np. DPP. Jeśli chcesz mieć to samo co robi softowo aparat to pozostaje Tobie DPP. Poza tym mylisz nazwy profili z programami tematycznymi ustawianymi pokrętłem w aparacie.
Osobiście jeśli chodzi o zdjęcia ludzi to podstawą dla mnie jest profil neutral.

roshuu
20-11-2009, 11:02
Poza tym mylisz nazwy profili z programami tematycznymi ustawianymi pokrętłem w aparacie.

W tym przypadku chodzilo mi tylko o porownanie nie doslowne oczywiscie, bo wiadomo, ze to zupelnie co innego :)
Czyli korzytasz z profilu standard?

Janusz Body
20-11-2009, 11:18
W tym przypadku chodzilo mi tylko o porownanie nie doslowne oczywiscie, bo wiadomo, ze to zupelnie co innego :)
Czyli korzytasz z profilu standard?

Standard jest nieco bardziej kontrastowy. Mnie się wydaje, że używanie jest "zdjęciozależne". Korzystam, ze wszystkich profili plus mam parę własnych :-) robionych tym ACR Calibratorem (uzywam też in Camera - ale to jest poza ACR).

EDIT: Wygląd RAWa czy podglądu z aparatu jest "meaningless". Trzeba pamiętać, że Canon musi to robić "pod przeciętnego usera" i "przeciętny monitor". Jak dla mnie na monitorze Wide Gamut kolorki z DPP (aparatu) są nazbyt jadowite - takie dobrze wyglądają na tanszym displayu ale niekoniecznie są w jakikolwiek sposób "lepsze".

airhead
20-11-2009, 11:19
ja używam standard, bo faithful w piątce daje dziwne zielenie

aptur
20-11-2009, 11:27
Czyli korzytasz z profilu standard?

Tylko jeśli chodzi o zdjęcia krajobrazowe i traktuję ten profil jako podstawę do dalszej manipulacji kolorystycznej.

roshuu
20-11-2009, 11:49
Tylko jeśli chodzi o zdjęcia krajobrazowe i traktuję ten profil jako podstawę do dalszej manipulacji kolorystycznej.

ok, dzieki za odpowiedz.
Faktycznie tak jak powiedzial Janusz nie bede sie upieral przy jednym, choc dla mnie ful jest najbardziej korzystny.
Wyeliminowalem te zolte piksele i temat teoretycznie jest w pelni wytlumaczony :)