PDA

Zobacz pełną wersję : Rozregulowanie puszki (bf/ff) - możliwe?



Aruan
15-11-2009, 23:44
Witam,

Czy jest możliwe żeby zamiast obiektywu, rozregulowało się coś z ostrzeniem w samym body (40D)? Robiłem sesję dwoma w miarę sprawdzonymi obiektywami i na obu widzę lekki bf... albo zbieg okoliczności rozregulowania dwóch szkieł, albo coś jest nie tak z body... Spotkaliście się z czymś taki, jest to w ogóle możliwe?

tomek1906
16-11-2009, 08:36
oczywiście że jest, np. po wgraniu nowego firmware

Aruan
16-11-2009, 08:50
Firmware się nie zmienił, wykluczam zmiany software-owe. Chwilę po wysłaniu posta okazało się że uszkodził mi się jeden z tych obiektywów - wyleciała z jego wnętrza śrubka :) Podejrzewam że może to mieć coś wspólnego z tym BF, ale zanim to się stało to jednak działał i podobnie jak drugi obiektyw miał BF. Zastanawiam się czy od strony mechanicznej mogło coś się stać w tym body.

aptur
16-11-2009, 09:36
Zastanawiam się czy od strony mechanicznej mogło coś się stać w tym body.

Mało prawdopodobne. Mogły się Tobie zabrudzić czujniki AF w body. Spróbuj przedmuchać gruszką.

Aruan
16-11-2009, 12:52
Mało prawdopodobne. Mogły się Tobie zabrudzić czujniki AF w body. Spróbuj przedmuchać gruszką.

Właśnie sprawdziłem z nowym obiektywem - to samo. Robię punktowe, celują na jakieś napisy pod kątek 45 stopni, prawie zawsze wychodzi za punktem ostrzenia.

A gdzie są czujniki AF? To może być prawdopodobne bo używam często aparatu w mało sterylnych warunkach. Co jakis czas przedmuchuję wnętrze sprężonym powietrze (ale albo małe ciśnienie albo pośrednio np. w odbiciu od ręki aby "wiało" w środku a nie "dmuchało"), ale może nie dotarłem tam, gdzie powinienem.

dinderi
16-11-2009, 13:20
A gdzie są czujniki AF?
Rafał, tu masz watek podobny http://canon-board.info/showthread.php?t=15851
A tu przekrój Twojej puszki http://kanok.net/blog/wp-content/uploads/2007/12/windowslivewritercanon40dreview-b1c6specsview01-001-2.jpg
Czujnik AF masz w dolnej części - tam gdzie celuje drugie lustro za tym podstawowym.

sebcio80
16-11-2009, 13:23
wedlug mnie to prawdopodobne,
miałem taki przypadek z 5D, gdzie po kupnie nówki wszystko było super, po pół roku uzytkowania z wszystkimi obiektywami nagle miałem mały BF i puszka poszla do regulacji na Żytnią,
serwis ustawił mi body do jednego z obiektywow i do tej pory jest wszystko ok

Aruan
16-11-2009, 13:37
Bardzo dziękuje, faktycznie to chyba sprawa do zrobienia :) Dziś poszukam czegoś co by się nadało na taki kluczyk, chyba że ma ktos z Warszawy taki do pożyczenia? Dał bym na Żytnią ale chyba będzie szybciej jak zrobie to sam :) Uff... troche mi ulżyło :) Druga dobra wiadomość dla mnie to że mam do sprzedania Sigmę 70-200 f2.8 w której był BF.... teraz może się okazać że problem może być mniejszy lub zniknie :)

Gdyby ktoś miał taki kluczyk to proszę o informacje.

dr11
16-11-2009, 14:19
Kluczyk jest standardowym kluczykiem imbusowym, tylko w systemie calowym. Najczęściej najmniejszy w komplecie. Np. http://www.allegro.pl/item788948849_klucze_imbusowe_calowe_bondhus_usa_i mbusy_fvat.html Ten .050". Zobacz w Praktikerze, Leroy, Castoramie itd. ;)

Krzysiek27
17-11-2009, 23:57
Nie wiem, ale ja nie widzę takiej śrubki w 40D w tym miejscu gdzie 300d w podanym wątku.

dr11
18-11-2009, 00:57
No właśnie to jest najlepsze...
W ferworze chęci pomocy zapomniano, iż autor wątku ma 40D, który takowej regulacji mechanicznej nie posiada :lol:
Z tego, co pamiętam, mają ją modele 300D, 350D, 400D, 10D, 20D, 30D, 5D mk I (nie wiem jak starsze jedynki).

Aruan
18-11-2009, 22:50
No proszę, czyli nawet jak bym chciał to nic nie podreguluję, eh... :) Trudno i tak idzie do serwisu za tydzień więc powiem żeby i to sprawdzili...

A odniosę się jeszcze do rozregulowania przez firmware - właśnie widzę że jest do 40D wersja 1.1.1 (mam 1.0.8) i teraz już się zastanawiam nad update - czy jest prawdopodobne że aparat sie po tym rozreguluje? Moim zdaniem update dotyczy tylko UI i ewentualnych funkcji aparatu, ale nie jego kalibracji itp... jak myślicie, zmieni się coś?

dinderi
18-11-2009, 23:12
W odniesieniu do innych, wszelkich, mozliwych sprzetów elektronicznych, takie dane jak stałe poterzbne do prawidłowego przeliczanie np "ostrości" etc., powinny być zapisane w eeprom i nie powinny podlegać modyfikacji, przy wymianie FW.
Ale ręki sobie nie dam uciąć, że jest podobnie i w tym przypadku...

dr11
18-11-2009, 23:16
Po update do 1.1.1 nie zauważyłem różnicy w AF. Jedyne, co się stało dla mnie widoczne to to, że 85L zaczęła działać prawidłowo (wcześniej jej AF powodował komunikat o rozładowaniu baterii). Ale to była właśnie główna funkcjonalność tej poprawki :)

Aruan
18-11-2009, 23:28
Jutro robię sesję, mam nadzieję że nie upiłuję sobie gałęzi na której siedzę jeśli dzisiaj zrobię update :)
Warta uwagi jest poprawka zmieniająca obliczanie jasności przy użyciu asysty AF'a - jak by w nocy robić zdjęcia z flashem zewnętrznym to przynajmniej lepiej obliczy naświetlanie.

A wracając do tematu posłałem tą szalejącą Sigmę do serwisu, zobaczę czy te jej dziwne strojenia to były jej urojenia ;) czy body. Na puszce mam czasem wyraźne nietrafienia ale już nie wiem czy to kwestia przeczulenia (bo ostatnio zwracam na to większą uwagę) czy faktycznie coś aparat szaleje. Jak się czegoś dowiem to dam znać.