PDA

Zobacz pełną wersję : problem z aparatem i obiektywem



arturrek
20-09-2005, 22:21
witam mam pewien problem, posiadam aparat Canon EOS 500N i chce kupic obiektyw na mocowanie FD ale jak wiadomo 500N ma mocowanie EF i teraz rodzi sie pytanie gdzie dostac taką redukcje ub co zrobic aby pasował, prosze o pomoc

KuchateK
20-09-2005, 23:18
Istnieja dwa typy redukcji FD-EOS. Jeden czysto mechaniczny bez mozliwosci ostrzenia na nieskonczonosc i drugi zaopatrzony w optyke. Mozna wyostrzyc na nieskonczonosc, ale psuje ona odpowiednio jakosc zdjec z niezlych szkiel robiac przecietne.

Generalnie sprawa wyglada identycznie jak w nikonach z m42 i w zasadzie ma sens jedynie do makro. W innych wypadkach lepiej sie zaopatrzyc w zestaw szkiel na m42 czy od contaxa.

Redukcji najlepiej chyba szukac na allegro albo e-bay'u.

Fotos
21-09-2005, 12:01
Zdecydowanie odradzam takie przejsciowki. Jesli chcesz miec manuale do EOSa to kup adapter do M42. Tyle ze dobre obiektywy M42 sa ostatnio w cenie bo kupuja je splukane lustrzane cyfraki :-)
(po zakupie D70 czy 20d obiektyw M42 to prawie darmo).
Ja radze - zbieraj na obiektywy EF. 50-ka nie jest taka droga.

KuchateK
21-09-2005, 16:19
Dorzuce tylko, ze seria szkiel FD pod koniec ich produkcji miala mozliwosc ostrzenia "ponadnieskonczonosc", co powodowalo ze z adapterem bez optyki na bagnecie EF ostrzyly w pelnym zakresie.

Ale to juz trzeba pogrzebac po necie ktore konkretnie i jak byly oznaczane.

Fotos
21-09-2005, 17:02
A ja dorzuce, ze Canon sam wyprodukowal specjalna przejsciowke do FD dla EOS, z ktora pracowala prawidlowo wiekszosc obiektywow, tyle ze byla ona dostepna jedynie dla grona wybrancow ( w oryginale zaprzyjaznionych profesjonalistow). Zwykle przejsciowki optyczne mialy mnoznik chyba 1.26 wiec kolejny minus - zmianialy ogniskowa.

Ramirez
21-09-2005, 17:03
Dorzuce tylko, ze seria szkiel FD pod koniec ich produkcji miala mozliwosc ostrzenia "ponadnieskonczonosc", co powodowalo ze z adapterem bez optyki na bagnecie EF ostrzyly w pelnym zakresie.

Rezczywiście tak chyba jest z niektórymi rodzajami obiektywów.
Mam starego Pentacona six i kilka obiektywów. Kupiłem przejściówkę body EOS -> obiektyw Pentacon six, ale mam problem z ostrością a dokładnie jej brak :( chyba w całym zakresie ostrości ale w szczególności przy ostrzeniu na nieskończoność.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić, co może być tego powodem?

Krakers
21-09-2005, 19:10
Rezczywiście tak chyba jest z niektórymi rodzajami obiektywów.
Mam starego Pentacona six i kilka obiektywów. Kupiłem przejściówkę body EOS -> obiektyw Pentacon six, ale mam problem z ostrością a dokładnie jej brak :( chyba w całym zakresie ostrości ale w szczególności przy ostrzeniu na nieskończoność.
Czy ktoś mógłby wyjaśnić, co może być tego powodem?
To ze przejscowka oddala obiektyw od korpusu

Ramirez
21-09-2005, 19:37
To ze przejscowka oddala obiektyw od korpusu
Też nad tym myślałem, ale przecież mieszki albo pierścienie makro też oddalają... :confused:

Krakers
21-09-2005, 19:45
Też nad tym myślałem, ale przecież mieszki albo pierścienie makro też oddalają... :confused:
tak ale z mieszkiem fotografujesz prawie wylacznie macro

pazurek
21-09-2005, 21:37
Na tym to polega, po to sie wstawia mieszek pomiedzy obiektyw a body, zeby zmniejszyc odleglosc ostrzenia. Ja mam na przyklad obiektyw do zenita ktory ostrzy od 12 metrow - jak chce zrobic zdjecia z blizszej odleglosci to wstawiam pomiedzy niego a aparat pierscienie posrednie - dzieki temu moge ustawiac ostrosc nie od 12m-nieskonczonosc ale np. 3m-25m (przyklad z glowy). Tu jest ten bol, zakres ostrosci sie przesuwa kosztem utraty nieskonczonosci.

Ramirez
21-09-2005, 21:57
OK. Już łapię. A w Canonie nie ma problemu ze szkłami M42, bo mają węższy bagnet niż szkła EF i można ustawić je w związku z tym ustawić w odpowiedniej odległości od kliszy/matrycy. Czy tak?

A są może jakieś rozwiązania optyczne (typu konwerter między body a obiektywem), które pozwoliłyby na poprawne ostrzenie szkłami od Pentacona? :confused:

KuchateK
21-09-2005, 22:23
Nie tyle chodzi o srednice a o to jaka jest odleglosc mocowania od plaszczyzny filmu/matrycy (camera register).

EF ma 44mm. Praktycznie wszystkie systemy o wiekszej jak 44mm odleglosci nadaja sie do stosowania z bagnetem EF.

Dla przykladu M42 ma 45.46mm, wiec przejsciowka powinna miec grubosc 1.46mm (lub mniej), aby zachowac ostrzenie na nieskonczonosc. FD ma 42mm, wiec obiektyw jest o 2mm za daleko od filmu/matrycy zamocowany na bagnecie EF.

Tutaj wykaz dla dociekliwych
http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/Lens-adapters.html
http://www.a1.nl/phomepag/markerink/mounts.htm

Co do pentacona... Przeciez to to sredni format jest. Tam odleglosc jest z pewnoscia duzo wieksza jak w eos'ie (74.10mm). Moze jestes juz poza zakresem i stad ten problem?

Jescze dwa linki jak by ktos chcial zglebiac temat:
http://photonotes.org/articles/eos-manual-lenses/
http://www.bobatkins.com/photography/eosfaq/manual_focus_EOS.html

Ramirez
21-09-2005, 23:52
Moze jestes juz poza zakresem i stad ten problem?

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Poza zakresem - tzn. że przejściówka może być źle wymierzona i jest zbyt długa, czyli odległość obiektywu od matrycy jest zbyt duża. Czy tak?

Odległość między matrycą a początkiem obiektywu wynosi ok. 74.10 mm, choć nie wiem, jak dokładnie to sprawdzić. Tzn. mam na aparacie oznaczoną powierzchnię filmu, ale nie wiem od którego miejsca powinienem liczyć początek obiektywu od strony bagnetu :confused: