PDA

Zobacz pełną wersję : Ustawienia puszki a RAWy



Grucha23
15-11-2009, 22:47
Z czystej ciekawości zapytam, czy ustawienia puszki maja wpływ na jakość RAWa? Głównie chodzi mi o to czy można ustawieniami w body zmasakrować RAWa. Chodzi o to że ostatnimi czasy zauważyłem straszne mydło na moich fotkach, najmocniej efekt widać na dużych przysłonach i zastanawiam się czym to może być podyktowane. Sprawdzałem na kilku szkłach i zawsze jest to samo. W szczególności 50 1,8 powinno być ostre po domknięciu do 2,8 . A może to jakiś nalot na matrycy? -40D ma rok i prawie 20000 klapnięć, nawet jeśli AF się rozjechał to gdzieś powinno być ostro, u mnie w najostrzejszym miejscu jest mydło

duperel
15-11-2009, 22:55
W przypadku robienia zdjęć w RAW-ach ustawienia aparatu są stosowane tylko do miniaturki JPG zaszytej w każdym pliku RAW. Zmasakrować możesz co najwyżej tą miniaturkę. Polecam sprawdzenie Pisture Styles w aparacie a następnie odpalenie jakiegoś RAW-a za pomocą Digital Photo Profesional. Zobaczysz o co chodzi w RAW-ach.

crater
15-11-2009, 23:18
jesli korzystasz z Camera Raw albo Lightrooma to proponuje zainteresowac sie tematem pod tytulem DNG Profile na stornie Adobe

Grucha23
15-11-2009, 23:19
Postaram się wstawić jakieś sensowne przykłady, ale to już nie dziś, swoją droga z czego jescze może wyjść mydło na fotach?

szuler
15-11-2009, 23:21
Z tego co ja się orientuję ustawienia puszki mają tylko taki wpływ na RAW-a, że zaczynając obróbkę w np. Camera RAW zaczynasz od usawień jakie były w aparacie. Nie masz zdjęć z suwakami ustawionymi na zero i nie musisz każdego zdjęcia korygować jeżeli twoje ustawienia były trafne.

tantal
15-11-2009, 23:31
W przypadku robienia zdjęć w RAW-ach ustawienia aparatu są stosowane tylko do miniaturki JPG zaszytej w każdym pliku RAW. Zmasakrować możesz co najwyżej tą miniaturkę. Polecam sprawdzenie Pisture Styles w aparacie a następnie odpalenie jakiegoś RAW-a za pomocą Digital Photo Profesional. Zobaczysz o co chodzi w RAW-ach.
Ale autor o Picture Styles nawet się nie zająknął....
Zaraz wyniknie potrzeba zdefiniowania pojęcia: ustawienia aparatu...
Zanim wyjechałeś z Picture Styles myślałem, że w pierwszej kolejności są to nastawy optyki, iso, czas ekspozycji. Zresztą nadal tak uważam, stąd mocno niedoświetlone, mydlane, poruszone, fatalnie skadrowane czy z widocznym pudłem autofocusa rawy nadają się tylko do wywalenia. Identycznie jak jpg.
Czyli jak: strzelisz raw+jpg i jpg jest ok a raw mydlany ? Ano raw to nieostrzona surowizna ale zanim zaczniemy przypisywać odrawiaczom magiczne zdolności blurowania to chyba w pierwszej kolejności optyka, autofocus, przysłona.

Janusz Body
15-11-2009, 23:32
Z tego co ja się orientuję ustawienia puszki mają tylko taki wpływ na RAW-a, że zaczynając obróbkę w np. Camera RAW zaczynasz od usawień jakie były w aparacie....

Nie. Tak jest tylko w DPP i Zoombrowserze. ACR "pobiera" tylko WB i pozostałe dane z exifa.

duperel
15-11-2009, 23:41
Ale autor o Picture Styles nawet się nie zająknął....
Zaraz wyniknie potrzeba zdefiniowania pojęcia: ustawienia aparatu...
Zanim wyjechałeś z Picture Styles myślałem, że w pierwszej kolejności są to nastawy optyki, iso, czas ekspozycji. Zresztą nadal tak uważam, stąd mocno niedoświetlone, mydlane, poruszone, fatalnie skadrowane czy z widocznym pudłem autofocusa rawy nadają się tylko do wywalenia. Identycznie jak jpg.
Czyli jak: strzelisz raw+jpg i jpg jest ok a raw mydlany ? Ano raw to nieostrzona surowizna ale zanim zaczniemy przypisywać odrawiaczom magiczne zdolności blurowania to chyba w pierwszej kolejności optyka, autofocus, przysłona.

Pierwsze co mi się skojarzyło to wartość wyostrzenia w Pisture Styles. Jest szansa, że autor zmienił styl i nie zwrócił uwagi że wcześniej miał ostrzenie np. na 4 a teraz na 0. Stąd mydło

tantal
16-11-2009, 01:05
Pierwsze co mi się skojarzyło to wartość wyostrzenia w Pisture Styles. Jest szansa, że autor zmienił styl i nie zwrócił uwagi że wcześniej miał ostrzenie np. na 4 a teraz na 0. Stąd mydło
Spoko, autor nie napisał czy chodzi o rawy wołane w DPP do mydlanych jpg czy o rawy mocno mydlane na podglądzie odrawiacza, więc niewiele wiadomo. Wątpię żeby chodziło o coś tak prostego jak np. wyostrzenie tylko dla podglądu czy raczej przypadkowe odznaczenie tej opcji np. w ACR.

oxydum
16-11-2009, 01:36
Chyba jednak RAW jest "dziewiczy" do końca. Ustawiłem aparat na B/W i ku mojemu przerażeniu zdjęcia w ACR i Lightroomie miały kolor.

tantal
16-11-2009, 04:19
Chyba jednak RAW jest "dziewiczy" do końca. Ustawiłem aparat na B/W i ku mojemu przerażeniu zdjęcia w ACR i Lightroomie miały kolor.... i to pewnie niejeden :mrgreen: ale to chyba jest OK, bo jak się rąbniesz i jakiś wzornik kolorystyczny cykniesz w B/W, to jeszcze wyjdziesz z tego cało :-P

Janusz Body
16-11-2009, 09:56
RAW jest czarno-biały. Kolor jest nakładany przez "odrawiacz" na bazie mapy filtru Bayera przed matrycą.

Ustawienie aparatu na B/W zmienia tylko jpega. RAW pozostaje ten sam - dalej czarno biały.

oxydum
16-11-2009, 18:05
Czyli można sobie odpuścić prawie wszystkie ustawienia w aparacie, oczywiście z wyjątkiem czasu, przysłony, ostrości i balansu bieli?

Janusz Body
16-11-2009, 18:13
Czyli można sobie odpuścić prawie wszystkie ustawienia w aparacie, oczywiście z wyjątkiem czasu, przysłony, ostrości i balansu bieli?

Można se odpuścić balans bieli też.

Sławek
16-11-2009, 19:07
Czyli można sobie odpuścić prawie wszystkie ustawienia w aparacie, oczywiście z wyjątkiem czasu, przysłony, ostrości i balansu bieli?
Oraz ISO

Janusz Body
16-11-2009, 19:28
Oraz ISO


O ISO, przysłonie i czasie niestety zapomnieć się nie da.

EDIT: Chociaż nie. Można zapomnieć i o tym. Wystarczy pstrykać "na zielonym".

mamiyka
16-11-2009, 19:38
Na zielonym to rawa chyba nie da się wyczarować? ;-)

Janusz Body
16-11-2009, 19:44
Na zielonym to rawa chyba nie da się wyczarować? ;-)
Ano nie da się. Ale da się na "P" :-)

Kolaj
16-11-2009, 22:39
najmocniej efekt widać na dużych przysłonach i zastanawiam się czym to może być podyktowane.Jeśli masz na myśli przysłony rzędu f/16, f/22 itp, to mydło jest wynikiem dyfrakcji na listkach przysłony. Zupełnie normalna rzecz. Stosunkowo najmniejszą utratę ostrości na dużych przysłonach mamy w obiektywach macro, bo one są projektowane do pracy w takich warunkach.

oxydum
16-11-2009, 23:25
Ciekawe kiedy jakaś firma wypuści aparat zapisujący tylko raw, odpadłoby trochę zbędnych dupereli w menu i kilka przycisków ;) ale co japończycy wiedzą o prostocie.

yellowpliszka
17-11-2009, 05:48
Nie. Tak jest tylko w DPP i Zoombrowserze. ACR "pobiera" tylko WB i pozostałe dane z exifa.
Ale otwierajac RAW-a w Camera RAW 4.6 mam mimo 'default' ustawien ostrosc ustawiona na; amount: 25 radius :1.0 detail:25 color: 25.. Czyli nie jest zero. Czy otwierajac pozniej to zdjecie w CS3 zachowuje sie te ustawienia na zdjeciu? A co gdy je nieco podniose, zauwazylem ze nie wracaja na "swoje" default miejsce przy kolejnych RAW-ach.

Krzychu
17-11-2009, 07:23
Ale otwierajac RAW-a w Camera RAW 4.6 mam mimo 'default' ustawien ostrosc ustawiona na; amount: 25 radius :1.0 detail:25 color: 25.. Czyli nie jest zero. Czy otwierajac pozniej to zdjecie w CS3 zachowuje sie te ustawienia na zdjeciu? A co gdy je nieco podniose, zauwazylem ze nie wracaja na "swoje" default miejsce przy kolejnych RAW-ach.

Bo to jest default ACRa, dlaczego miałoby niby być inaczej ? Możesz go ustawić dowolnie (np. na 0) i później zapisać jako nowy default...

Janusz Body
17-11-2009, 09:32
.... zauwazylem ze nie wracaja na "swoje" default miejsce przy kolejnych RAW-ach.

Bo się zmiany, te Twoje, zapisały w pliku *.xmp

Poczytaj to: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=12828 i sporo tego co napisano w dziale software na temat RAWów. Trochę zanudzsz pytaniami o rzeczy, które były tu już po kilkanaście razy.




Ciekawe kiedy jakaś firma wypuści aparat zapisujący tylko raw, odpadłoby trochę zbędnych dupereli w menu i kilka przycisków ;) ale co japończycy wiedzą o prostocie.

Tj. które przyciski by odpadły? Jakoś nie widzę nadmiaru tychże u siebie a nawet dodał bym ze dwa np. MLU. W menu też by się znalazło parę rzeczy co mogły by być a nie ma

Kolaj
17-11-2009, 09:49
Jakoś nie widzę nadmiaru tychże u siebie a nawet dodał bym ze dwa np. MLUNie masz przycisku do LiveView? Traktuj go jako MLU a LV uważaj za dodatek.

janmar
17-11-2009, 10:28
Janusz ma 1Ds m III.Live view uruchamiasz z menu.Przycisku oddzielnego nie ma.

Kolaj
17-11-2009, 10:29
Przycisku oddzielnego nie ma.Uuuu, nie wiedziałem :oops: