PDA

Zobacz pełną wersję : Obróbka szumu



luke48
15-11-2009, 00:52
Witajcie.
Robię zdjęcia 1000d obiektywem 55-250 canona. Wykorzystuję film 800 przy marnym oświetleniu. Obiektem są piłkarze nożni :roll: 1600 z góry odpada, bo jednak niewiele mozna z niego wyciagnąć. 400 jest raczej do pominięcia. Teraz pytanie: w jaki sposób obrobić zdjęcia by stosunek ostrość/szum przemawiał za tym pierwszym.
Chyba że pytanie powinno brzmieć jakie nastawy mógłbym wprowadzić by przy tym swietle zamrozic ruch.
Do obróbki wykorzystuje Photoshopa i Camera Raw ale efekty nie dość mnie satysfakcjonują. Czyżby na takie warunki pozostawał zamysł kupna lepszego sprzętu?

igor58
15-11-2009, 01:00
noise ninja

luke48
15-11-2009, 01:04
Igor, jeszcze zanim napisałem tego posta ściągnąłem tego Ninja, ale w międzyczasie stwierdziłem, ze warto dopytać by wiedzieć czy aby nie pakuję się w marnotrawstwo czasu ;)

mamiyka
15-11-2009, 01:09
Neat Image też sobie radzi...

Mellan
15-11-2009, 01:10
Po pierwsze staraj się właściwie naświetlać zdjęcia na wysokim iso, po drugie dobrymi odszumiaczami są :neat image lub wspomniany wyżej noise ninja.
Uniwersalną nastawą by zamrozić ruch jest by czas był odwrotnością ogniskowej, czyli max 1/50s przy ogniskowej 50mm itp.

luke48
15-11-2009, 01:18
Mellan rozumiem te zasady.. Powiedzcie jeszcze jak powiązac to z rawem? Najpierw obróbka, zapis do tifa i później ta ninja? Nie mozna tego dokonac z poziomu Raw?

Mellan
15-11-2009, 01:25
Mellan rozumiem te zasady.. Powiedzcie jeszcze jak powiązac to z rawem? Najpierw obróbka, zapis do tifa i później ta ninja? Nie mozna tego dokonac z poziomu Raw?

To dobrze. :)
Z poziomu RAW one nie działają, ale jako pluginy do Ps tak.
Przy instalacji warto zaimportować profile Twojej puszki, musisz poszukać.

luke48
15-11-2009, 01:28
Czyli co, najpierw wyostrzyć rawa a później usuwac szum? Czy wyostrzać i usuwac szum już po obróbce w Camera Raw? Jednocześnie mając na myśli czas..

Mellan
15-11-2009, 01:33
Czyli co, najpierw wyostrzyć rawa a później usuwac szum? Czy wyostrzać i usuwac szum już po obróbce w Camera Raw? Jednocześnie mając na myśli czas..

RAWa tylko wstępnie się wyostrza.
Docelowe wyostrzenie jest na szarym końcu obróbki, po ostatecznym wyskalowaniu foty.

luke48
15-11-2009, 01:42
Ok Mellan, jutro zastosuje się do tych wskazówek..
Takie drobiazgi jeszcze.. Wyostrzać powinno się obraz docelowo rozmiarem ujęty? Nie ma co liczyć na uniwersalną ostrość bez względu na wielkośc zdjęcia? A drugie: w Psie w powiązaniu z Bridge można sobie tą ostrość dla wielu zdjęć jednym kliknięciem nastawić?
Ogólnie dziękuję za szybkie odpowiedzi ;)

Doleslav
15-11-2009, 07:50
Uniwersalną nastawą by zamrozić ruch jest by czas był odwrotnością ogniskowej, czyli max 1/50s przy ogniskowej 50mm itp.


Mellan rozumiem te zasady.

A ja nie rozumiem. Co ma odwrotność ogniskowej do zamrożenia ruchu na zdjęciu? Chyba ze przy małych ogniskowych chodzi o ślimaki albo szybko rosnące roślinki...

Mellan
15-11-2009, 11:46
... Wyostrzać powinno się obraz docelowo rozmiarem ujęty? Nie ma co liczyć na uniwersalną ostrość bez względu na wielkośc zdjęcia?

Nie ma czegoś takiego jak "uniwersalna ostrość". Ostrość to ogólnie kontrasty na krawędziach detali. Kiedy powiększasz obraz - program dodaje piksele, kiedy pomniejszasz - część pikseli tracisz. Po takich zabiegach owe kontrasty najczęściej wymagają korekty wyostrzającej.


...
A drugie: w Psie w powiązaniu z Bridge można sobie tą ostrość dla wielu zdjęć jednym kliknięciem nastawić?...

Do wyostrzania nie służy Bridge tylko Ps.
Jeśli chcesz wyostrzyć grupę zdjęć za jednym zamachem, powinieneś skorzystać z funkcji File/Scripts/Image processor, tam określić folder do obróbki, użyć zdefiniowanej akcji wyostrzającej i określić folder oraz rodzaj plików wynikowych.

luke48
15-11-2009, 12:47
Dzięki, biorę się do roboty:wink:

siudym
15-11-2009, 13:52
Uniwersalną nastawą by zamrozić ruch jest by czas był odwrotnością ogniskowej, czyli max 1/50s przy ogniskowej 50mm itp.


To chyba sie ma do poruszenia/rozmycia zdjecia przez drgania aparatu/reki, a nie zamrozenie sceny. Bo nie wydaje mi sie, ze stojac przy boisku z 50mm uda sie zamrozic kopiacego pilke w 1/50 :)

Klusek
15-11-2009, 13:57
Poza tym trzeba uwzględnić fakt, że owa odwrotność to 1/ogniskowa obiektywu*crop (1.6 w przypadku Canonów) i wtedy otrzymamy nieporuszone zdjęcie.
Natomiast zamrożenie ruchu to inna bajka - można zamrozić niewielki ruch gości w trakcie ceremonii ślubu przy czasie np. 1/60, ale graczy biegających za piłką to już raczej niespecjalnie :lol:

tezmarek
15-11-2009, 14:09
Po pierwsze staraj się właściwie naświetlać zdjęcia na wysokim iso, po drugie dobrymi odszumiaczami są :neat image lub wspomniany wyżej noise ninja.
Uniwersalną nastawą by zamrozić ruch jest by czas był odwrotnością ogniskowej, czyli max 1/50s przy ogniskowej 50mm itp.

No sportowcy to się chyba wolno poruszają - a piłkarze to już szczególnie - zresztą to widać na boiskach ;) Ja czasami fotografuję rozbrykanego trzylatka - niewielka szansa na "zamrożenie obiektu" zaczyna się pojawiać dopiero przy czasach krótszych niż 1/(10*ogniskowa)...

allxages
15-11-2009, 14:56
A mnie zawsze zastanawiało to "wstępne wyostrzanie", po co? Dlaczego nie można wykonać wyostrzania tylko na końcu? Co przez to stracilibyśmy?

tezmarek
15-11-2009, 15:16
A mnie zawsze zastanawiało to "wstępne wyostrzanie", po co? Dlaczego nie można wykonać wyostrzania tylko na końcu? Co przez to stracilibyśmy?

Ja sobie wyobrażem, że wstępne wyostrzanie ma za zadanie głównie zmniejszenie skutków działania dolnoprzepustowego filtra AA. W takim wypadku ma to sens...

bebesky
15-11-2009, 15:47
Uniwersalną nastawą by zamrozić ruch jest by czas był odwrotnością ogniskowej, czyli max 1/50s przy ogniskowej 50mm itp.

eee no nie wprowadzaj nowych w błąd
Przeczyta, uwierzy i nie daj Boże będzie się stosował do twoich wskazówek