PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z ostrymi krawędziami



pisaki
14-11-2009, 10:47
Witam!

Od pewnego czasu zauważam pewien błąd na swoich zdjęciach i nie wiem skąd on się bierze. Chodzi o ostre krawędzie krzywych linii na zdjęciu.
Używam Canona 40D. Zdjęcia zapisuję w Rawach. Kiedy są już w jpg w max rozdzielczości zmieniam rozmiar, bo zdjęcie trafia na stronę, a wymagane jest 1000pxl dłuższego boku.
Załapałem, że z sRAW nie wycisnę dobrej jakości przy 1000pxl, bo z sRAW te 1000pxl wychodziło mi bardzo spikselizowane, a z RAW już nie.
Podaję przykłady:

Zdjęcie z sRAW przekonwertowane do JPG i zmniejszone do 1000pxl szerszy bok
Ford - bardzo wyraźne poszarpane krawędzie:
http://img137.imageshack.us/img137/7861/c104914431.jpg

Mercedes - poszarpane krawędzie na linii drzwi z przodu od strony maski i na liniach dachu.
Zdjęcie z RAW przekonwertowane do JPG i zmniejszone do 1000pxl szerszy bok:
http://img252.imageshack.us/img252/4984/img1029x.jpg

Jedno i drugie zdjęcie zmniejszane było na irfanie i na gimpie. Efekt ten sam.
Irfan trochę bardziej wygładza, ale różnica jest niewielka.
Przy porównaniu sRAW i RAW różnica jest kolosalna, ale i tak przy RAW pikselizacja nie znika do końca.
Czy problem może tkwić w ustawieniach aparatu? Włączone jest czyszczenie zdjęcia przy dużych czułościach i wygładzanie przy długich czasach. Czy funkcja "szczegóły w światłach" ma jakieś znaczenie? Domyślam się, że nie, ale na wszelki wypadek pytam o wszystko, bo nie wiem już jak z tym walczyć.

Bardzo proszę o pomoc. Problem jest dla mnie nowością i nigdy wcześniej się z tym nie spotkałem. Nie wiem jak mam temu zaradzić.

P.S.
Tak! Zdjęcia są z otomoto, ale ja jestem ich autorem.

qb4hkm
14-11-2009, 11:40
Może kompresja zbyt mocna? Ja nigdy takiego efektu nie zauważyłem... Albo wyostrzone za mocno?

pisaki
14-11-2009, 11:48
Zapomniałem dodać. ZERO KOMPRESJI. Żadnego JPGowego wyostrzania. Czysty zrzut z aparatu. RAW do JPG i JPG do 1000pxl. Udręka jak cholera... pomóżcie bracia canonowcy
( kanoniarze? ;D )

Janusz Body
14-11-2009, 12:01
połóż gdzieś RAWa


EDIT:
Podejrzewam, że po prostu wybierasz złe opcje przy zmniejszaniu - tam można sporo popsuć przy zmniejszaniu.

EDIT: Zobacz w ustawieniach zmniejszania co masz obok "interpolacji przy zmniejszaniu" - np. "nearest neighbor" tak właśnie robi - "bicubic sharper" wygładza te randy

qb4hkm
14-11-2009, 12:02
hmm no to może dlatego, że nie wyostrzone :-D ja zawsze po zmniejszeniu wyostrzam, kiedyś w irfanie(raz), a teraz w LR z odpowiednimi opcjami(np. for screen standard itp.)...

sebcio80
14-11-2009, 13:51
w Irfanie w oknie zmiany rozmiaru obrazu, w opcjach "metody zmiany obrazu" wybierz Lanczos

Vitez
14-11-2009, 16:13
Czysty zrzut z aparatu. RAW do JPG i JPG do 1000pxl.

1. Czym konwertujesz RAW -> JPG ? Pokaż screenshot ustawień.
2. Czym zmniejszasz JPG do 1000px ? Pokaż screenshot ustawień.
3. Ja zwykłe pstryki na Allegro robię od razu w małym JPG. Przy świetle dziennym z okna na autoWB wychodzi OK. Po co się babrać potem z konwersją i zmniejszaniem z wielgachnego pliku do małego?

pisaki
15-11-2009, 11:43
Jeśli chodzi o irfana to w SIZE METHOD w oknie zmniejszania wybieram Lanczos filter (slowest) w rubryczkach rozmiaru daję 1000pxl dla szerszego boku, krótszy wychodzi mi sam.
RAW do JPG konwertuję przez Digital Photo Professional tak jak zawsze od samego początku.
JPG do 1000pxl pisałem już że próbowałem GIPMem i IRFANem i jest to samo.
Ja robię w Rawach, ponieważ robię też wnętrza samochodów, a jeżeli pstrykam bez lampy to są fragmenty, które wychodzą za ciemne. Nie chcąc rozjaśniać całości, wyciągam tylko cienie suwakami "cienie i światła".
Screenshot? Nie wiem co miałbym zrobić na tym screenie... jak klikam "konwertuj do jpg"?
Ustawienia są proste:

Width: 1000
Height: wychodzi samo
Units: pxl
Size method: Lanczos filter
DPI: bez zmian. u mnie 72, kiedy zapisuję w RAWie
poza tym nic już nie ma do zmiany.
Aply sharpen after resample? to nie ma przecież nic do rzeczy.

Nie wiem już gdzie mogę szukać przyczyny.
Digital Photo Professional jest przecież w porządku. Zrzucałem nim JPGi z RAWów setki, jak nie tysiące razy. Nigdy nie było nic takiego, a teraz jest!
Zaczynam bać się, że to wina samego aparatu. Czy może tak być? Co mogłoby to powodować w takim razie? Matryca? Czyżby była w jakiś sposób uszkodzona? Nie wiem już nic....