PDA

Zobacz pełną wersję : AiAf w G11



Allora
13-11-2009, 16:26
witam,
czy w trybie AiAF, któremuś z użytkowników G11 udało się zmusić aparat żeby wybrał inne pole fokusu niż tylko centralnie? Pomijam sytuację, w której pojawia się w polu widzenia jakaś twarz. Teoretycznie jest 9 pól, aparat jednak z uporem godnym lepszej sprawy zawsze wybiera centralne. Miałem w rękach Panasonika DMC-LX3, który w trybie AiAF po naciśnięciu spustu migawki do połowy zaznaczał kilka pól, na których aparat "łapał" ostrość. Podobnie było z Canonem PowerShot A610. Może w tym G11 mam coś źle ustawione? Z podobnym problemem spotkałem się w Canonie SX 10 IS. Może po prostu tak mam być...? Taka nowa moda :->

steku
14-11-2009, 00:20
A czy aparat przypadkiem nie ustawia ostrości na obiekt, który jest najbliżej aparatu? Wykadruj tak, aby mieć najbliższy obiekt poza centrum kadru...

Allora
19-11-2009, 12:33
A czy aparat przypadkiem nie ustawia ostrości na obiekt, który jest najbliżej aparatu? Wykadruj tak, aby mieć najbliższy obiekt poza centrum kadru...

Odpowiedź znalazłem przypadkowo włączając i wyłączając różne funkcje aparatu. W menu należy zmienić przełączanie ustawienia ostrości: CIĄGŁY z (Wł. - nast. domyślne) na (Wył). Funkcja ta znajduje się w menu pod SERVO AF. W instrukcji obsługi aparatu na str. 152. Niestety nic tam nie ma o tym, że przy włączony trybie CIĄGŁY aparat będzie ostrzyć tylko na środku.