PDA

Zobacz pełną wersję : 70-200 f/2,8 - przełacznik odleglosci ostrzenia



Da__FreaK
13-11-2009, 11:22
Witam
Ostatnim razem, podczas focenia ( pilka nozna ) nie zauwazylem ze mam przestawiony przelacznik minimalnej odleglosci ostrzenia z 3 ,na 1,5 m. Efektem tego ( albo ja cos zwalilem ) byly foty, jak by nie trafione ,a nawet z wielkim FF.( czasy rzedu 350-500, f/4 ,all servo ) Teraz pytanie: W jakim celu owy przelacznik jest w obiektywie, co ma na celu ?..
pozdrawiam

fahrenheit
13-11-2009, 11:31
obiektyw szuka obiektu albo 1,5 do 3 m od siebie albo powyżej 3m. Czyli po chłopsku albo chodzi 1,5-3m albo 3m--->niesk. Jest to półprawda bo czasem idzie dalej niż 3m w trybie krótkim, ale jest to raczej ratowanie zdjęcia bo żylety z tego nie ustrzelisz

marekk_ok
13-11-2009, 11:31
W zasadzie napisales sam po co przelacznik - minimalna odleglosc ostrzenia - od 1.5 lub 3m. Nie sadze iz powodem problemow bylo to przelaczenie - zakladajac iz obiektyw/body sa sprawne.
Gdybys np. przelaczyl na 3m i probowal ostrzyc na 2m to wowczas nie zadziala.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Czyli po chłopsku albo chodzi 1,5-3m albo 3m--->niesk.
Moza ja sie myle ale chyba jest 1,5m -->niesk. lub 3m -->niesk. Uzywam tego szkla dosc dlugo i nie zauwazylem aby byly jakies problemy/roznice jak ustawie 1,5 czy 3m.
!!! Łączenie podwójnego wpisu !!!

Jest to półprawda bo czasem idzie dalej niż 3m w trybie krótkim, ale jest to raczej ratowanie zdjęcia bo żylety z tego nie ustrzelisz
Skąd pochodzi ta informacja - bo jestem zaskoczony :confused:

Alde
13-11-2009, 11:47
Moza ja sie myle ale chyba jest 1,5m -->niesk. lub 3m -->niesk...

Nie nie mylisz się ... przełącznik ma na celu przyśpieszenie ostrzenia coby obiektyw nie musiał kręcic za długo ... jak jest ustawiony na 1,5m a foci sie obiekty dalsze zmieniajace położenie może nie ustawic ostrości na czas

fotomih
13-11-2009, 11:54
Jeśli obiekt jest blisko to ustawiasz 1,5m.
Jeśli daleko to 3m.
I tak jak pisze Alde precyzujesz zakres w jakim znajduje się obiekt więc AF zadziała szybciej.

moher
13-11-2009, 17:04
Jeśli jest ustawione na 1,5 m to ja jakoś nie widzę problemu z ustrzeleniem "żylety". Przełącznik umożliwia tylko nieznaczne przyśpieszanie działania, bo AF ma do oblatywania mniejszy zakres. Ot tyle filozofii :)

drsemen
14-11-2009, 12:12
Moza ja sie myle ale chyba jest 1,5m -->niesk. lub 3m -->niesk. Uzywam tego szkla dosc dlugo i nie zauwazylem aby byly jakies problemy/roznice jak ustawie 1,5 czy 3m.

Nie nie mylisz się ... przełącznik ma na celu przyśpieszenie ostrzenia coby obiektyw nie musiał kręcic za długo ... jak jest ustawiony na 1,5m a foci sie obiekty dalsze zmieniajace położenie może nie ustawic ostrości na czas
Zgadzam się z tym co powiedzieli przedmówcy.
Być może, że przy wciskaniu spustu migawki AF nie zdążył jeszcze ustawić ostrości, lub poruszyłeś pierścieniem zooma.

siudym
14-11-2009, 13:47
Takie ograniczniki sa zawsze w bardziej profesjonalnych szklach, w typowo amatorskich tego nie ma. Roznice w zwyklym foceniu moga nie byz zauwazalne. Natomiast tego ogranicznika uzywa zawodowiec, ktory nie raz i nie dwa mial sytuacje gdzie ulamki sekund sa na wage zlota. Lepsze szkla tele maja nawet jeszcze mozlowosc zapamietania ustawien AF. :)

Goomis
15-11-2009, 14:54
ustawiając zakres 3m->niesk. obcinasz szukanie ostrości w zakresie 1.5-3m co ma duże znaczenie bo w tym zakresie obieg pierścienia AFa to jakieś 60% czyli teoretycznie szukanie ostrości jest ponad 2razy szybsze. Korzyść jest jakby oczywista. No i tym większa jeżeli masz słabą puchę.