PDA

Zobacz pełną wersję : Lampa Canon SPEEDLITE 430 EX II



an_zak
10-06-2008, 08:04
wyciągnięte z wątku o 1000D: http://canon-board.info/showthread.php?t=34923

Jest na dpreview:
....
http://www.dpreview.com/news/0806/08061001canon430iiex.asp
...
Fajnie, że 430 odświeżyli. Jeśli komuś wystarczała moc, to ucieszy się z nowych usprawnień... a reszta kupi taniej stary model ;)

gwozdzt
10-06-2008, 11:23
niech lampka ma od razu swój wątek, bo i tak prędzej czy poźniej i tak ktoś by go założył :-)

a co do samej lampy - nie widzę, aby dodali tryb "auto" (E, EM), a jedynie takie usprawnienie by mnie interesowało w 430EX.

MacGyver
10-06-2008, 11:40
... ale za to, podobnie jak w 580EX II, przełączanie w tryb slave ukryli w menu :-(
Z faktycznych usprawnień będzie zapewne możliwość obsługi wszystkich funkcji lampy z poziomu body (w duecie 40D + 430EX Mk I tak się nie da: c.fn lampy, HSS, synchronizacja na drugą lamelkę ustawiane wyłącznie na lampie)

Lulu1988
10-06-2008, 16:21
O nowej lampie na optyczne.pl (http://optyczne.pl/1024-nowość-Speedlite_430EX_II.html)

Dla mnie, amatora, taka 'nowość' może być kuszącą propozycją.....chyba ;)

PoulNoise
01-11-2008, 13:08
Witajcie

Wczoraj dotarła do mnie 430EX II
Jako, że pierwszy raz mam do czynienia z zewnętrzną lampą - mam do Was parę pytań:

1. Czy normalne jest, że "głowica" ma luzy w każdym jej położeniu?
2. Zauważyłem, że w trybie (aparatu) Manual - lampa wspomaga AF jedną "linią"
pionową, a w trybie aparatu Auto - wspomaga AF dwoma "liniami" pionową i poziomą.
Jak wł. wspomaganie "krzyżowe" w trybie Manual w apaacie? - w końcu takowe jest
wydajniejsze.
3. Wyczytałem, że lampę można w pełni kontrolować z poziomu body,... mam 30D - i coś
nie widze odpowiedniej zakładki w Menu,... jak z tym jest?

Pomóżcie Lajkowi w opnaowaniu tego ustrojstwa... :))

mor_feusz
01-11-2008, 13:42
1) to alezy co rozummiesz pod pojeciem luzy. Nie lata na prawo i lewo - ale jest lekki luzik.
2) N/A - nigdy sie nie przygladalem - nie odpowiem
3) Sterowanie z poziomu body dosstepne jest tylko w 40D, 50D, 1D MK III, 1Ds MK III, 5D MK II, (nie wiem jak 450D i 1000D)

PoulNoise
01-11-2008, 13:57
Pisząc luzy miałem na myśli to, że głowica nie lata na boki, lecz ma "małe luzy", które da się wyczuć trzymając aparat w ręku ;) i operując nim.

Dzięki za wyjaśnienie, tylko jeszcze to AF Beam mnie zastanawia ;)

krzysztofr
01-11-2008, 14:20
W 580EX II też jest delikatny luz ;) więc to chyba normalne.
Wszystkie diody będą świecić gdy ustawisz boczny punkt af albo automatyczny wybór punktu af. Na centralnym działa tylko jedna dioda.

kris200
01-11-2008, 14:54
1. Czy normalne jest, że "głowica" ma luzy w każdym jej położeniu?
2. Zauważyłem, że w trybie (aparatu) Manual - lampa wspomaga AF jedną "linią"
pionową, a w trybie aparatu Auto - wspomaga AF dwoma "liniami" pionową i poziomą.
Jak wł. wspomaganie "krzyżowe" w trybie Manual w apaacie? - w końcu takowe jest
wydajniejsze.

ad1. U mnie ma luzy.

ad2. W trybie automatycznym podejrzewam, że masz automatyczny wybór pól ostrości. W manualnym trybie korzystasz pewnie najczęściej ze środkowego punktu AF - zmień sobie na boczny lub automatyczny wybór - wtedy wspomaganie AF-u będzie krzyżowe. Poza tym do środkowego punktu wystarcza tylko jedna lampka wspomagania (pionowa linia) AF-a - bo nie musi oświetlać wszystkich punktów tylko ten jeden (który dodatkowo jest najlepszy).

PoulNoise
01-11-2008, 20:12
Dokładnie tak jest.
Dzięki za wyjasnienie ;)

sylwester Samluk
11-12-2008, 13:59
Witam

Wczoraj kupiłem, dzisiaj podłaczyłem lampę 430II do mojej 400D. Właczyłem ETTL i mam podpięty obiektyw 85mm f/ 1.8.
I tu zastanawiam się dlaczego na LCD nie ma napisu o tym jaka jest oogniskowa oraz jaki bedzie maksymalny zasieg blysku w metrach.

jak przelaczyłem na maulach i ustawilem i klikałem przycisk zmieniajacy ustawienie o ognioskowej to w pewnym momencie otrzymałem 80 oraz kwadracik, który według instrukcji okresla, że właczyłem opcję, która automatycznie wykrywa wielkość matrycy.

Moje pytanie brzmi dlaczego przy tej stałce i ETTL nie wyswietla sie na wyswietlaczu wlasnie moja ogniskowa oraz skuteczny zasieg lampy przy tej ogniskowej?

Jago
13-12-2008, 15:14
Witam

Wczoraj kupiłem, dzisiaj podłaczyłem lampę 430II do mojej 400D. Właczyłem ETTL i mam podpięty obiektyw 85mm f/ 1.8.
I tu zastanawiam się dlaczego na LCD nie ma napisu o tym jaka jest oogniskowa oraz jaki bedzie maksymalny zasieg blysku w metrach.

jak przelaczyłem na maulach i ustawilem i klikałem przycisk zmieniajacy ustawienie o ognioskowej to w pewnym momencie otrzymałem 80 oraz kwadracik, który według instrukcji okresla, że właczyłem opcję, która automatycznie wykrywa wielkość matrycy.

Moje pytanie brzmi dlaczego przy tej stałce i ETTL nie wyswietla sie na wyswietlaczu wlasnie moja ogniskowa oraz skuteczny zasieg lampy przy tej ogniskowej?


Przy mojej stałce na monitorku lampy wyświetla się ogniskowa obiektywu (stałki) oraz zasięg lampy dla tej ogniskowej. Jak założę swojego zoomika, to także wyświetla mi się dana ogniskowa na jakiej jest ustawiony obiektyw wraz z zasięgiem lampy. Zauważyłem, że zmieniając ogniskową na zoomie także zmieniają się informacje na monitorku, tzn lampa "czyta" aktualną ogniskową zapodając jednocześnie swój skuteczny zasięg. Powinno być i tak u Ciebie. Lampa przestaje mierzyć ogniskową szkła z chwilą opuszczenia wbudowanego dyfuzoru. Jeśli masz opuszczony dyfuzor, to zachowanie lampy jest OK. Jeśli masz go schowanego, to sprawdź w ustawieniach. Może być i tak, że ustawienia masz OK, ale nie ma komunikacji (wymiany wiadomości) na linii szkło-body-aparat. Z tego co pamiętam (nie mam instrukcji przy sobie), to zakres ogniskowych, które "czyta" lampa wynosi 17 -105 mm - czyli Twój zoom się łapie w tym zakresie. Podłącz go i sprawdź, czy w zakresie 70-105 lampa będzie odczytywać ogniskową. U mnie czyta, więc powinna także i u Ciebie. Dodaję, że ta funkcja chodzi u mnie na automacie i nie miałem z nią nigdy najmniejszych kłopotów. Pozdrawiam.

axk
13-12-2008, 15:29
Lampa przestaje mierzyć ogniskową szkła z chwilą opuszczenia wbudowanego dyfuzoru.

Oraz w sytuacji kiedy to głowica przemieszczona jest względem ustawienia "startowego" (odchylenie 45 stopni, głowica skierowana w stronę obiektywu).

Jago
13-12-2008, 22:46
sylwester Samluk ....... W manualu jest tak samo jak w auto :!: Sprawdziłem w instrukcji - lampa "czyta" ogniskową w zakresie 24-105 mm. Podejrzewam, że jak wartość odczytanej ogniskowej w lampie nie pokrywa się z rzeczywistą ogniskową na szkle, to zdjęcie może być w części niedoświetlone :?:

axk
13-12-2008, 23:15
Moje pytanie brzmi dlaczego przy tej stałce i ETTL nie wyswietla sie na wyswietlaczu wlasnie moja ogniskowa oraz skuteczny zasieg lampy przy tej ogniskowej?

Sprawdzałem powyższą konfigurację na swoim sprzęcie (posiadam model 430 EX jednakże w tym przypadku nie ma to większego znaczenia) i po podpięciu EF 85 f/1.8 oraz uruchomieniu lampy na jej wyświetlaczu wyświetla się ogniskowa 80 mm oraz skuteczny zasięg błysku wynoszący 18 m. Oczywiście głowica była ustawiona w pozycji "startowej" (w innym przypadku powyższe wartości nie będą wyświetlane).

FURIANIN
12-11-2009, 20:02
Witam szanownych kolegów i koleżanki.Jestem nowym przedstawicielem Canonowców i jestem zaszczycony mogąc znaleźć się w gronie uczestników tego forum.Jako początkujący laik mam problem z w/w lampa otóż nie wiem jak przełączyć 430 EX II w tryb TTL proszę o pomoc w tym temacie niestety w instrukcji obsługi nie znalazłem tego zagadnienia.Mam EOSA 50 D i z pozycji aparatu nie mozna przejsc na TTL wiem ze w 580 można przestawić to w nastawach indywidualnych w 430 tego nie znalazłem.Proszę o pomoc


Pozdrawiam

paproszek_na_kredensie
12-11-2009, 22:32
A wciskałeś przycisk "MODE" ?

A z poziomu body też się da. I uwierz mi, to wszystko jest w instrukcjach...

Tomsarz
14-11-2009, 23:19
Z jakiego trybu chcesz przełączyć w TTL.

FURIANIN
15-11-2009, 21:20
wiec tak w instrukcji nie ma i z poziomu body nie można tego zrobić chce przełączyć z ETTL

HuleLam
15-11-2009, 21:38
wiec tak w instrukcji nie ma i z poziomu body nie można tego zrobić chce przełączyć z ETTL

Żaden Eos Digital nie obsługuje TTL (OTF), tylko ETTL/ETTL2
zdRAWki

FURIANIN
15-11-2009, 22:09
Żaden Eos Digital nie obsługuje TTL (OTF), tylko ETTL/ETTL2
zdRAWki

w lampach 580 można to przestawić w funkcji C.Fn i działa TTL w Eos 50 natomiast nie znalazłem tego ustawienia TTL w 430.

wojtek_j
15-11-2009, 22:46
http://vitez.ceron.pl/PL430EX.pdf

hyniek
15-11-2009, 23:43
Witam, ja mam troszkę inny problem z moją lampą. Jak zostawię baterie w lampie to po dwóch dniach baterie są puste.
Jest to normalne? Powinienem zawsze wyciągać baterie jak nie używam lampy czy może jest to jakiś błąd fabryczny?
Dodam, że używam tych samych baterii w różnych urządzeniach i ten problem występuje tylko w lampie.

siudym
16-11-2009, 00:30
Raczej masz walniete albo aku, albo ladowarka. Ja takze tak mialem i juz za leb sie lapalem co sie dzieje... 3 czteropak AKU, varta, energizer, philips i ciagle po 2 dniach puste. Wadliwa sie okazala ladowarka - paliła aku, kupilem taka fajna polskiej firmy BATIMEX, aku polecialy na gwarancje, od teraz po wymianie mialem chyba 2 tygodnie akumulatorki w 430ex i bylo ok (psytykajac co jakis czas do zdjec).

axk
16-11-2009, 09:11
...otóż nie wiem jak przełączyć 430 EX II w tryb TTL...

Nie ma takiej możliwości, albo E-TTL/E-TTL II albo manual.

hyniek
16-11-2009, 16:26
siudym, sprawa jet tego typu, że używam tych samych baterii, ładowanych tą samą ładowarką, w różnych urządzeniach i baterie trzymają. Jak włoże je do lampy, to po dwóch dniach są rozładowane. Nawet jak lampa jest cały ten czas wyłączona.
Dzięki twojej wypowiedzi wnioskuje, że to nie jest normalne.

Mariusz_C
16-11-2009, 17:28
Ja mam 430EX mk1 i też miałem problemy z akumulatorkami, po paru dniach w lampie padały na amen. Teraz kupiłem sobie ładowarkę BC900 i aku technoline albo coś podobnego. Naładowałem je 3 tygodnie temu i do dziś działają. Co jakiś czas strzelę parę fotek z lampą, w sumie już chyba ze 150 się mogło nawet uzbierać i wszystko jest ok.

hyniek
16-11-2009, 17:32
Jakich ogniw używacie NiCd czy NiMH?

FURIANIN
16-11-2009, 19:00
Kolego wojtku_j dziękuje za link ale ta instrukcja jest od zwykłej 430 EX a ja kupilem 430 EX II.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.Pozdrawiam

HuleLam
16-11-2009, 21:19
Kolego wojtku_j dziękuje za link ale ta instrukcja jest od zwykłej 430 EX a ja kupilem 430 EX II.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.Pozdrawiam

To może napisz, co chcesz osiągnąć przełączająć E-TTL na (to, co nazywasz) TTL?
zdRAWki

Merauder
16-11-2009, 23:41
Kolego wojtku_j dziękuje za link ale ta instrukcja jest od zwykłej 430 EX a ja kupilem 430 EX II.
Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.Pozdrawiam
A one sie czyms roznia po za metalowa stopka i szybszym i moze cichszym ladowaniem?

HuleLam
17-11-2009, 09:10
A one sie czyms roznia po za metalowa stopka i szybszym i moze cichszym ladowaniem?

...ustawieniami z body, innym sposobem włączania Slave...
zdRAWki

axk
17-11-2009, 09:12
A one sie czyms roznia po za metalowa stopka i szybszym i moze cichszym ladowaniem?

Model 430EX II wcale nie ładuje się szybciej a niżeli 430EX, zresztą kwestia ta była już wielokrotnie poruszana.

Tomsarz
17-11-2009, 13:16
wiec tak w instrukcji nie ma i z poziomu body nie można tego zrobić chce przełączyć z ETTL

TTL - system pomiary światła przez obiektyw.
ETTL - wielosegmentowy system pomiary światła przez obiektyw związany z aktywnym punktem AF.

TTL jest starszym systemem i wlampach serii EX nie stosowany. TTL jest w lampach seri EZ. System ten ustawia siłe błysku w stosunku do całego kadru (mierzy ilość wpadjącego przez obiektyw światła bez względu na to gdzie jest ustawiona ostrość. Tak więc mała osoba w bardzo duzym ciemnym pomieszczenie będzie prześwietlona bo system będzie próbował doświetlić całą scenę.

ETTL ustawia siłę błysku tak by prawidłowo był doświetlony obiekt na którym ustawiona jest ostrość (to jest właśnie powiązanie z aktywnym punktem AF). w 99% jest to tez pierwszy plan. Tak więc ta sama osoba będzie naświetlona prawidłowo (jeśli moc lampy na to pozwoli) przy niedoświetlonym pomieszczeniu. A w głównej mierze o to chodzi by doświetlić to na co ustawiamy ostrość bo to jest najważniejsze. Co nam z jasnego pomieszczenia jak gęba fotografowanej osoby będzie wypalona.

ETTL jest kolejną generacją TTL tak jak ETTL II jest kolejną generacją ETTL.
Oczywiście lampa założona do aparatu który nie obsługuje ETTL (nie daje lampie odpowiednich informacji) będzie działała w trybie TTL, tak jak lampa ETTL II założona do aparatu obsługującego tylko ETTL będzie działać właśnie w tym systemie. Po prostu nie wykorzystasz pełnych możliwości systemu lampy.

nachodnik
30-09-2010, 15:33
Witam.. właśnie nabylem ową lampe i nie moge wyjść z podziwu nad swoja nieporadnościa, bo sprzęt do kostki rubika niepodobny, a mam problem z jej podłączeniem..a śclislej rzecz ujmując do ustawien ogniskowej w parametrach lampy..Rzecz wglada nastepująco, wg instukcji po włączeniu lampy w gornym prawm roku wyswietlacza dot. ogniskowej powino wyskcozyc pole bez parametrow owej ogniskowej (dwie kreski) a sam ciag wyswietlajacych sie danych tj. "ETTL" -po lewej i "zoom _ _ " po prawej" powinno swiecic ciagle, a u mnie cały czas miga.. Po podłączeniu lampy do aparatu (5dII) z obiekywem (28-105) lub (50-200) miganie nie ustaje, a w miejsce parametrow zooma wyskakuje stała wartość "14mm"..krecenie mordka obiektywu nic nie daje..pozostałe wartości przy upierdliwie migajacym całym ekranie da sie utawić, ale siłę błsku w metrach i samą ogniskowa za cholerę..prosze o pomoc

MC_
30-09-2010, 15:35
A czy przypadkiem nie masz odbłyśnika wyciągniętego na palnik?

latant
30-09-2010, 15:44
A czy przypadkiem nie masz odbłyśnika wyciągniętego na palnik?

430 nie ma odbłyśnia, tylko dyfuzor rozsyłający światło dla szerokątnych obiektywów, właśnie 14 mm

MC_
30-09-2010, 15:47
To właśnie miałem na myśli. Źle się wyraziłem.

nachodnik
30-09-2010, 15:53
Kuracja pomogła za co wielkie dzięki, jednak z tego co wczytałem mozna ustwić w lampie rozpiętość ogniskoweych od 24mm do 105mm a co z ultra wide'ami i teleskopami, dobiera parametry błysku intuicyjnie z jak najmniejszym odchyłem? a co do samego odbłyśnika na planiku, to jakiś mik na te ultra wide;?

MC_
30-09-2010, 15:55
24-105 to zoom na palniku. Powoduje "poszerzenie" lub "zawężenie" błysku. Przy obiektywach tele część błysku niestety pójdzie na boki. Z kolei przy szerokich jeśli nie założysz tego dyfuzora, to boki mogą być niedoświetlone.

MariuszJ
30-09-2010, 15:57
Kuracja pomogła za co wielkie dzięki, jednak z tego co wczytałem mozna ustwić w lampie rozpiętość ogniskoweych od 24mm do 105mm a co z ultra wide'ami i teleskopami, dobiera parametry błysku intuicyjnie z jak najmniejszym odchyłem? a co do samego odbłyśnika na planiku, to jakiś mik na te ultra wide;?
Jak opuścisz rozpraszacz, masz ogniskową 14mm (wg FF).
Dla ogniskowych >105mm po prostu światło idzie bezproduktywnie w eter - ale nie martw się, może coś wróci w cel :)

Pirx
30-09-2010, 22:39
TTL jest starszym systemem i wlampach serii EX nie stosowany. TTL jest w lampach seri EZ. System ten ustawia siłe błysku w stosunku do całego kadru (mierzy ilość wpadjącego przez obiektyw światła bez względu na to gdzie jest ustawiona ostrość. Tak więc mała osoba w bardzo duzym ciemnym pomieszczenie będzie prześwietlona bo system będzie próbował doświetlić całą scenę.

Gwoli ścisłości, "stary" TTL opierał się o pomiar ilości światła odbitego od powierzchni filmu.
Pomiar był realizowany przez specjalne czujniki umieszczone u dołu komory lustra w trybie on-line, tzn. w chwili otwarcia migawki lampa się zapalała, a czujniki rozpoczynały pomiar i w chwili, gdy uznały, że na film padło już dość światła gasiły lampę.

E-TTL korzysta z przedbłysku pomiarowego i matrycy służącej normalnie do pomiaru światła zastanego (mierzy światło na matówce aparatu) i na podstawie tego wstępnego pomiaru oblicza ilość światła z jaką trzeba błysnąć przy wykonywaniu zdjęcia.



Oczywiście lampa założona do aparatu który nie obsługuje ETTL (nie daje lampie odpowiednich informacji) będzie działała w trybie TTL, tak jak lampa ETTL II założona do aparatu obsługującego tylko ETTL będzie działać właśnie w tym systemie. Po prostu nie wykorzystasz pełnych możliwości systemu lampy.


Pewne nieścisłości się tu wkradły.


Lampa dedykowana do E-TTL, podpięta do korpusu bez E-TTL nie będzie działać w trybie automatyki.
E-TTL II to właściwość korpusu, a nie lampy. Wszystkie lampy EX działają w E-TTL II z korpusami wyposażonymi w ten system pomiaru ekspozycji z błyskiem.

malfoyfoto
13-06-2011, 09:00
witam, chciałbym sie dowiedziec bo nigdzie nie moge znalezc jaki najkrotszy czas błysku ma lampa 430ex II przy pełnej sile 1/1.

tezmarek
13-06-2011, 09:11
witam, chciałbym sie dowiedziec bo nigdzie nie moge znalezc jaki najkrotszy czas błysku ma lampa 430ex II przy pełnej sile 1/1.

Jesteś pewny, że chodzi ci o czas błysku, a nie o synchronizację z migawką?

dulak
13-06-2011, 09:16
Ja kiedyś poruszyłem obszerniej temat, Janusz miał dość precyzyjne informacje na ten temat. W każdym razie pamiętam, że najkrótszy możliwy czas błysku dla lamp Canona i tak był, niestety, o wiele dłuższy od lamp Metza.

puciu
13-06-2011, 09:19
Wiem o co Ci chodzi. Może napisz do serwisu, albo na Canon Polska jest pomoc techniczna.

axk
18-06-2011, 19:33
Ale jakie to ma znaczenie (gdybyś zapytał o najkrótszy czas synchronizacji to co innego)?

puciu
18-06-2011, 20:19
Znaczenie ma takie, że można poprzez błysk zamrozić ruch np. rozpryskującą się kroplę.
Są lampy których najkrótszy błysk trwa przez 1/8000 sek. a inne nawet 1/20000 sek.
Dlatego ma to znaczenie.

axk
19-06-2011, 10:18
Są lampy których najkrótszy błysk trwa przez 1/8000 sek. a inne nawet 1/20000 sek.


Ale i tak wszystko zależy od możliwości zsynchronizowania się z czasem otwarcia migawki.

Bangi
19-06-2011, 14:42
Ale i tak wszystko zależy od możliwości zsynchronizowania się z czasem otwarcia migawki.

no ale można i pokombinować, zupełna ciemność tryb bulb a zamrażasz błyskiem, błysk odpalasz ręcznie... i problem synchro odpada, owszem trochę kombinacji ale możliwe 8-)

Maver
28-06-2011, 11:32
Napisales pytanie troche od tak zwanej D U P Y (idiotycznym filtrom stanowcze nie) strony. Jesli chodzi ci o czas blysku to ten bedzie zalezal wlasnie od mocy lampy.
Moc lampy blyskowej to wlasnie czas przez jaki swieci. Wiec jesli bierzesz pod uwage lampe z liczba przewodnia (przykladowo) 50, a druga z liczba przewodnia 30, to tak... ta pierwsza bedzie "dluzej swiecila" przy pelnej mocy. Po porostu regulacja mocy lampy to regulacja tego jak dlugo swieci. Przy czym podejzewam ze maksymalna moc takiej 580EX to i tak w okolicach 1/10000, 1/20000 sek?
Jesli chcesz zeby mocniejsza lampa "swiecila tak krotko" jak slabsza, to ustaw ja po prostu na 1/2 albo 1/4 mocy.

@axk:
czas synchronizacji nie ma zadnego znaczenia, jesli nie robisz zdjec w miejscu gdzie masz za duzo swiatla zastanego ktore "przeswietlalo by ci reszte zdjecia ktora nie jest oswietlana lampa"
Przy fotografowaniu z lampa ruch zamraza blysk lampy. Wiec robiac np zdjecie kropli wody w "studiu" ustawiasz sobie czas nawet na kilka sekund, a potem blyskiem lampy zamrazasz ruch.

adriandz1
04-07-2011, 13:39
witam, wykorzystuje już założony wątek choć pytanie mam inne. Mam mozliwość kupna lampy 430 ex II za 650zł i 430ex za 600zł. Ta pierwsza jest bez akcesoriów czyli stopki, kartony i futerału natomiast druga choć starsza z całym kompletem. Poniżej linki do obu na allegro. prosze o radę, na którą się zdecydowac. Z góry dzięki:)

430ex
http://allegro.pl/show_item.php?item=1696621550

430ex II
http://allegro.pl/canon-430ex-ii-gratis-i1693364758.html

madc0w
04-07-2011, 23:20
Napisales pytanie troche od tak zwanej D U P Y (idiotycznym filtrom stanowcze nie) strony. Jesli chodzi ci o czas blysku to ten bedzie zalezal wlasnie od mocy lampy.
Moc lampy blyskowej to wlasnie czas przez jaki swieci. Wiec jesli bierzesz pod uwage lampe z liczba przewodnia (przykladowo) 50, a druga z liczba przewodnia 30, to tak... ta pierwsza bedzie "dluzej swiecila" przy pelnej mocy. Po porostu regulacja mocy lampy to regulacja tego jak dlugo swieci. Przy czym podejzewam ze maksymalna moc takiej 580EX to i tak w okolicach 1/10000, 1/20000 sek?
Jesli chcesz zeby mocniejsza lampa "swiecila tak krotko" jak slabsza, to ustaw ja po prostu na 1/2 albo 1/4 mocy.

a moc lampy to nie czasem ILOŚĆ PRĄDU jaka przepływa przez palnik w danym momencie? :) bo na pewno nie jest to czas świecenia

Maver
12-07-2011, 16:41
a moc lampy to nie czasem ILOŚĆ PRĄDU jaka przepływa przez palnik w danym momencie? :) bo na pewno nie jest to czas świecenia

W pewnym sensie. Tylko zeby lampa dluzej swiecila wieksza ilosc pradu musi przeplynac przez palnik prawda?



used an oscilloscope and fiber optic cable to measure Canon 430EX flash. If I interpret the graphs and tables correctly, the duration times to rise and discharge back down to 25% of peak are:
1/32 power = 210 microseconds = 1/4761 seconds
1/16 power = 300 microseconds = 1/3333 seconds
1/8 power = 520 microseconds = 1/1923 seconds
1/4 power = 1110 microseconds = 1/900 seconds
1/2 power = 1920 microseconds = 1/520 seconds
Full power = 1920 microseconds = 1/520 seconds

Canon's 580EX manual and 580EX II manual state that normal flash duration (I am assuming at full power) is 1.2milliseconds (1/833 seconds) or shorter. Quick flash duration is 2.3milliseconds (1/434 seconds) or shorter. This is the most info I've seen from Canon. Shame on them for not providing more info.


A tutaj jeszcze z CB jak bys mial dalej wątpliwosci:
http://www.canon-board.info/showthread.php?t=18950

ps. Z tego co doczytalem to te wartosci czasu blysku (zacytowane po angielsku) sa z **** wziete. Koles probowal mierzyc to oscyloskopem udowadniajac ze czas blysku lampy nie moze trwac 1/50000sek. Jednak i tak widac zmiane czasu swiecenia lampy w zaleznosci od ustawionej mocy, po prostu trzeba by wstawic inne wartosci.

axk
12-07-2011, 18:08
Tylko zeby lampa dluzej swiecila wieksza ilosc pradu musi przeplynac przez palnik prawda?

Nie do końca. Nie chodzi o natężenie prądu tylko o czas jego "przepływu". Jeżeli przez żarnik będzie dłużej przepływał prąd to żarnik będzie dłużej świecił. W tym przypadku natężenie prądu determinuje "moc świecenia".

Maver
13-07-2011, 09:04
Czyli jesli prad bedzie dluzej przeplywal, przez palnik przeplynie wieksza ilosc pradu prawda? Nie pisalem niz o natezeniu, moze uzylem zbyt duzego uproszczenia.
Poza tym jak pisalem wczesniej, w lampach blyskowych moc lampy reguluje sie dlugoscia blysku.

Im krocej swieci tym niej swiatla "wygeneruje", im dluzej tym wiecej... znacznie to latwiejsze do zrealizowania niz regulowanie natezenia pradu i wsadzanie palnika ktory musi takie natezenie wytrzymac. Ale jak wolisz uwazac ze czas blysku sie nie zmienia to twoja sprawa.

ps. Ciekawe dlaczego producenci lamp podaja w specyfikacjach np. Czas blysku 1/200 do 1/40000
Pewnie nie doszukalem w opcjach moich lamp gdzie mozna to recznie zmienic... i jak glupi zawsze regulowalem tylko moc blysku ;-)

Zoom
25-08-2012, 13:47
Chyba odgrzebuję wątek.
Mam wątpliwości co do liczby przewodniej. Trochę tego nie rozumiem w przypadku lamp z zoomem.
Dla lampy Canon Speedlite 430EX II liczba przewodnia wynosi 43 dla ogniskowej 105.
Dla lampy Canon Speedlite 270EX II liczba przewodnia wynosi 27 dla ogniskowej 50.
Jednak gdy w tej "silniejszej" lampie zmniejszymy ogniskową do 50, czyli 2x mniej, to powierzchnia oświetlana powiększa się 4x, czyli siła światła też spada 4x na zadanej odległości. Czyli wychodzi mi, że dla ogniskowej 50 liczba przewodnia tej "silniejszej" lampy wynosi 11, czyli mniej niż tej mniejszej lampy.
To jak to jest?

kosdkp
25-08-2012, 13:55
Spoti.pl - instrukcja obsługi lampa błyskowa canon 430 ex ii (http://spoti.pl/dokument/8184/instrukcja-obslugi-lampa-blyskowa-canon-430-ex-ii)
Na stronie 36 masz tabelkę.

caniggia
09-10-2012, 23:15
Czyli jesli prad bedzie dluzej przeplywal, przez palnik przeplynie wieksza ilosc pradu prawda? Nie pisalem niz o natezeniu, moze uzylem zbyt duzego uproszczenia.
Poza tym jak pisalem wczesniej, w lampach blyskowych moc lampy reguluje sie dlugoscia blysku.



Z racji, że kotlet odgrzany, pozwolę sobie na małą dygresję.

Moc reguluje się napięciem i czasem wyładowania kondensatora, co pośrednio wpływa na czas długości błysku. Natężenie wiadomo z jakiego wzoru wynika, jest zmienne oczywiście w czasie, bo zmienną pozostaje zmniejszające się w czasie napięcie, być może właśnie i oporność, czyli inne natężenie prądu będzie na początku błysku i inne na końcu, im większe natężenie, czyli moc samego palinika, tym czas wyładowania krótszy vs palnik o mniejszej mocy znamionowej. Same palniki jak wiadomo mają różne moce.

Im mniejsze napięcie/słabiej naładowany kondensator, tym czas wyładowania krótszy, ale również wystartowany z niższego napięcia.
W zwolnionym tempie, to jak żarówka podłączona do akumulatora, przy w pełni naładowanym aku na początku da mocne światło które z czasem słabnie, ta sama żarówka w aku naładowanym do połowy oczywiście będzie dużo krócej świecić, ale zarazem zacznie świecić z dużo mniejszym natężeniem.

A wracając do lampy z tematu, całe szczęście, że da się ją obsługiwać z aparatu, bo przyciski w niej to tragedia vs sterowanie w 580EX II.

Adam71
12-10-2012, 17:10
Mam pytanko do posiadaczy 430EX II. Czy Wasze lampy mają mały luz ok 1mm na zawiasie ? Czy są super sztywne ?

kosdkp
12-10-2012, 17:37
Jeśli mówisz o zawiasie palnik - korpus, to tak. Luz jest wyczuwalny i słyszalny.

Adam71
12-10-2012, 17:46
Tak o tym palnik - korpus. Jak wyczuwalny to OK> Bo nagle mnie coś naszło że mi to lata chyba.

kosdkp
12-10-2012, 18:20
Lata o wiele bardziej niż w chińczyku za 200 zł. Też się kiedyś zastanawiałem ( bodaj 4 lata temu) "odpadnie czy nie odpadnie", ale jakoś się trzyma:mrgreen:

caniggia
14-10-2012, 17:39
Odnośnie mocy lampy, dołożę linka jak w których lampach jest to sterowane, speedlight vs studyjne, bardzo fajne objaśnienie:

Speed of flash for high speed photography (http://www.scantips.com/speed2.html)

W skrócie speedlight startuje z pełnej mocy i jest regulowany czasem, przy czym na większych mocach jak napisałem wcześniej z czasem moc słabnie,
inne lampy np studyjne są ograniczane napięciem z którego startują.

To uzupełniam, gdyż jeden z kolegów mnie wywołał do tablicy w innym temacie, z przykładem typowo na lampach bardziej czytelne będzie niż porównanie do akumulatora:)

jacur
28-11-2012, 12:05
Witam, jestem raczej pasywnym użytkownikiem forum, raczej się nie udzielam, ale w tym wypadku postanowiłem napisać. Nie chcę otwierać nowego wątku bo dylemat dotyczy właśnie 430exII. Posiadam aktualnie 3 lampy 550EX, używam ich często do zdjęć sportu, bardzo często o zmroku, lampy jadą w trybie slave na 50% mocy, często po godzinie muszę się udać by zmienić akku (a urządzenia znajdują się nie jednokrotnie w ekstremalnych miejscach), ale to nie jest najgorsze, problem tkwi w tym, że przy szybszym zużyciu akumulatorów lampa ładuje się do kilku sekund od błyśnięcia. Jest to niedopuszczalne w mojej sytuacji. Mam pytanie do osób, które posiadały 550EX i miały też do czynienia z 430exII, czy warto pozbyć się dwóch lamp 550EX na korzyść dwóch 430exII? Zaznaczam, że warunkiem nie jest moc, wystarczy w zupełności max przewodnia z 430. Potrzebuje więc szybkiej i oszczędnej lampy, a słyszałem, że w 430exII jest założony lepszy (czytaj: szybszy i bardziej oszczędny) system renderowania mocy z akku, czy to prawda? 550EX to stara lampa, ale posiadająca full manual, czy 430exII nie zawiedzie mnie w tej kwestii? Mogę okazyjnie (w cenie 550EX) kupić 430exII, nie wiem tylko czy warto... Będę wdzięczny za wszystkie opinie. Pozdrawiam Jacek.

caniggia
28-11-2012, 12:14
430ex II jak aku są słabe ładuje się bardzo długo. Na tyle długo, że przeszkadza.

obcy21
28-11-2012, 19:25
sprzedaj je wszystkie 550ex - będziesz miał ok 2000zł, zakup 3 lampy YN-560II cenowo po ok 320zł/sztuka + Battery Pack typu CP-E3 i CP-E4 (każdy po niecałe 200zł) + wyzwalacze radiowe YongNuo (poluj na używki, za zestaw 3 odbiorników i nadajnik zapłaciłem 165zł z przesyłką) - czyli sumując: 3lampy(960zł)+3battery packi (600zł)+wyzwalacze i odbiorniki (300zł nówki) = 1860zł i jeszcze troszkę kasy zostaje na nowe baterie. - zestaw full manual o bardzo dobrej mocy...