PDA

Zobacz pełną wersję : RAW w S2IS a kolorystyka



kristover
09-11-2009, 22:30
Nie bardzo wiem więc pytam (od czytania wcześniejszych postów trochę sobie zamieszałem), korzystam z softu CHDK, od jakiegoś czasu przerzuciłem się na RAW (a raczej próbuję).
Efekt trochę sprowadził mnie na ziemię, tzn kolorystyka plików RAW jest gorszej jakości zdjęcia są znacznie mniej doświetlone niż np JPG.

Czy korzystając z softu CHDK muszę wprowadzić jakieś ustawienia ręcznie żeby to wszystko jakoś wyglądało, czy po prostu ten typ tak ma. Może ktoś napisze jak poustawiać te wszystkie funkcje odpowiedzialne za RAW, tzn te korekcje szumów, usuwanie złych pikseli itp. Powiem szczerze pierwsze próby trochę mnie zawiodły. :-(

kristover
12-11-2009, 22:27
acha i jak zrobie właściwości w RAW to nie ma żadnych danych o sposobie wykonania zdjęcia, a w JPG jest całe podsumowanie rozdzielczość, przesłona itp

Juriko
13-11-2009, 13:09
...tzn kolorystyka plików RAW jest gorszej jakości zdjęcia są znacznie mniej doświetlone niż np JPG....


To jak będzie, zależy od Ciebie jak RAW'a wywołasz. Nic nie piszesz o tym, czym wywołujesz i jak. Przejrzyj forum pod kątem wywoływania RAW'ów.

acha i jak zrobie właściwości w RAW to nie ma żadnych danych o sposobie wykonania zdjęcia, a w JPG jest całe podsumowanie rozdzielczość, przesłona itp
Dane z exifa(jpg) przejdą do RAW'a(DNG) tylko w przypadku konwersji do DNG gdy oba pliki, czyli jpg i CRW będą w tym samym folderze.

Janusz Body
13-11-2009, 14:10
Nie bardzo wiem więc pytam (od czytania wcześniejszych postów trochę sobie zamieszałem), korzystam z softu CHDK, od jakiegoś czasu przerzuciłem się na RAW (a raczej próbuję).
Efekt trochę sprowadził mnie na ziemię, tzn kolorystyka plików RAW jest gorszej jakości zdjęcia są znacznie mniej doświetlone niż np JPG.

Czy korzystając z softu CHDK muszę wprowadzić jakieś ustawienia ręcznie żeby to wszystko jakoś wyglądało, czy po prostu ten typ tak ma. Może ktoś napisze jak poustawiać te wszystkie funkcje odpowiedzialne za RAW, tzn te korekcje szumów, usuwanie złych pikseli itp. Powiem szczerze pierwsze próby trochę mnie zawiodły. :-(

CHDK to Canon Hack Development Kit więc nie oczekuj, że będzie miał wszystkie funkcje jak orginalny firmware.

RAW ma to do siebie, że dostajesz surowy (w pewnym sensie) zrzut z matrycy - na dodatek czarno-biały. To dokładnie tak samo jak z mięsem. Trzeba odpowiednio przyrządzić żeby wyszedł kotlet. Bez przypraw i obróbki to będzie niestety tylko surowizna.

Juriko
13-11-2009, 20:47
CHDK to Canon Hack Development Kit więc nie oczekuj, że będzie miał wszystkie funkcje jak orginalny firmware.
...
CHDK nie zastępuje oryginalnego firmware, jest nakładką na oryginalny firmware znakomicie rozszerzającą możliwości aparatu, pozostawiając dalej aparat pod kontrolą orygnalnego firmware. Nie może być więc mowy o pogorszeniu funkcjonalności, ale wręcz o niesamowitym rozszerzeniu opcji. CHDK zapewnia wszystko to co nam podsunie wyobraźnia już dziś, a jak czegoś jeszcze nie oferuje, to z pewnością będzie to miał za chwilę. :)
Oczywiście CHDK nie zrobi z kompaktu lustrzanki, ale chyba nikt się tego nie spodziewał ;), i tak jeśli matryca jest 10 bitowa, to CHDK nie wyciągnie z niej 12, ani tym bardziej 14 bitowego rawa.

Janusz Body
13-11-2009, 21:00
CHDK nie zastępuje oryginalnego firmware, jest nakładką na oryginalny firmware znakomicie rozszerzającą możliwości aparatu, pozostawiając dalej aparat pod kontrolą orygnalnego firmware. Nie może być więc mowy o pogorszeniu funkcjonalności, ale wręcz o niesamowitym rozszerzeniu opcji. CHDK zapewnia wszystko to co nam podsunie wyobraźnia już dziś, a jak czegoś jeszcze nie oferuje, to z pewnością będzie to miał za chwilę. :)
Oczywiście CHDK nie zrobi z kompaktu lustrzanki, ale chyba nikt się tego nie spodziewał ;), i tak jeśli matryca jest 10 bitowa, to CHDK nie wyciągnie z niej 12, ani tym bardziej 14 bitowego rawa.

Jak w firmwarze nie ma RAWow to nakladka niekoniecznie musi zapewnić wszystkie możliwości, które w oryginalnym sofcie w takich np. lustrzankach są dostępne. To jest jednak jakaś ułomna proteza i nawet jeśli "niesamowicie rozszerza opcje" to nie musi tego robić tak jak to jest w Canonowskim sofcie (moze to sprawy patentowe). Wystarczy, że nie radzi sobie z odczytem ustawień aparatu, WB itp, itd. i już wyniki są.... no własnie takie.

Juriko
13-11-2009, 21:16
Jak sam zauważyłeś soft jest przeznaczony do kompaktów i to do tych które nie oferują RAW'ów. Nie można więc twierdzić, że jest gorzej niż w oryginalnym oprogramowaniu, co najwyżej można powiedzieć , że może jest gorzej (z naciskiem na może ;)) jak w firmware w lustrzankach.
A jest gorzej na pewno z powodu sprzętowego, kompakty nie dysponują 12 bitową matrycą, ale i mieć 10 bitów to rzecz nie do pogardzenia.

Wystarczy, że nie radzi sobie z odczytem ustawień aparatu, WB itp, itd. i już wyniki są.... no własnie takie.
Nawet gdyby sobie z tym nie radził, to co z tego? Po co komu ustawienia WB aparatu mając rawa?
Kolega kristover nic nie pisze jak obrabia te rawy, a może póki co w ogóle ich nie obrabiał, tylko wyświetla jakąś przeglądarką?

Janusz Body
13-11-2009, 21:22
.... co najwyżej można powiedzieć , że może jest gorzej (z naciskiem na może ;)) jak w firmware w lustrzankach.
A jest gorzej na pewno z powodu sprzętowego,....

Się może zdecyduj. Czy może czy "na pewno".

Większość softu do ustawień defaultowych używa ustawień z aparatu - bo tak po prostu jest łatwiej userowi poustawiać co trzeba a wątkodawca napisał:



Czy korzystając z softu CHDK muszę wprowadzić jakieś ustawienia ręcznie żeby to wszystko jakoś wyglądało, czy po prostu ten typ tak ma. Może ktoś napisze jak poustawiać te wszystkie funkcje odpowiedzialne za RAW, tzn te korekcje szumów, usuwanie złych pikseli itp. Powiem szczerze pierwsze próby trochę mnie zawiodły.

Juriko
13-11-2009, 21:37
Się może zdecyduj. Czy może czy "na pewno".


To nie jest kwestia niezdecydowania. Nie robiłem badań porównawczych, stąd to "może".



Większość softu do ustawień defaultowych używa ustawień z aparatu - bo tak po prostu jest łatwiej userowi poustawiać co trzeba.
Aha, łatwiej, idąc tym tokiem, to najlepiej dać sobie spokój z rawami. ;)
edycja, na edycję ;) :
Wątkodawca to najlepiej zrobi jak opisze najpierw co robi z tymi rawami po "wyjęciu" ich z karty aparatu.

Janusz Body
13-11-2009, 21:44
....

Aha, łatwiej, idąc tym tokiem, to najlepiej dać sobie spokój z rawami.....


Moja opinia jest tu: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=20393 :mrgreen:

Juriko
13-11-2009, 21:57
Moja opinia jest tu: http://www.canon-board.info/showthread.php?t=20393 :mrgreen:
Znam, czytałem. :)

kristover
15-11-2009, 20:42
Już wyjaśniam co zrobiłem z plikami RAW. Skorzystałem z funkcji w sofcie CHDK, która "transformuje" RAW'y na pliki z rozszerzeniem DNG. Pliki z takim rozszerzeniem otworzyłem w Picasa2. Otworzony plik jest gorszej jakości w stosunku do JPG tego samego ujęcia...
Zastanawiam się czy aby aparat nie "psuje" transformacji, może będę robił zdjęcia w RAW a potem konwertował na DNG zewnetrznym programem DNG for PowerShot( był wspominany na forum), i dopiero potem Picasa2, może tędy droga ?

Janusz Body
15-11-2009, 22:36
Już wyjaśniam co zrobiłem z plikami RAW. Skorzystałem z funkcji w sofcie CHDK, która "transformuje" RAW'y na pliki z rozszerzeniem DNG. Pliki z takim rozszerzeniem otworzyłem w Picasa2. Otworzony plik jest gorszej jakości w stosunku do JPG tego samego ujęcia......

Picasa2 czy picasa129876 jest gorszej jakości... :-)

zonk
15-11-2009, 23:49
Już wyjaśniam co zrobiłem z plikami RAW. Skorzystałem z funkcji w sofcie CHDK, która "transformuje" RAW'y na pliki z rozszerzeniem DNG. Pliki z takim rozszerzeniem otworzyłem w Picasa2. Otworzony plik jest gorszej jakości w stosunku do JPG tego samego ujęcia...
Zastanawiam się czy aby aparat nie "psuje" transformacji, może będę robił zdjęcia w RAW a potem konwertował na DNG zewnetrznym programem DNG for PowerShot( był wspominany na forum), i dopiero potem Picasa2, może tędy droga ?

Plik z rozszerzeniem .DNG to nadal jest RAW tyle, że jest to format wymyślony i używany przez Adobe (chyba). Taki plik z rozszerzeniem .DNG musisz otworzyć w jakimś programie do wywoływania rawów (np PS), poustawiać suwaczki jak Ci pasuje a następnie zapisać w formacie .jpg
Jeżeli nie wywołasz tego rawa (.DNG) i nie zapiszesz w formacie .jpg to będziesz w przeglądarce widział obraz zaszytego jpga w tym pliku .DNG

tantal
16-11-2009, 03:52
Zastanawiam się czy aby aparat nie "psuje" transformacji, może będę robił zdjęcia w RAW a potem konwertował na DNG zewnetrznym programem DNG for PowerShot( był wspominany na forum), i dopiero potem Picasa2, może tędy droga ?
Ok- popieram, po pierwsze dng4ps-2, ale wynikowe DNG otwieraj do edycji raczej czymś innym niż przeglądarka którą jest np. Picasa. To że potrafi jakoś-coś-podejrzeć nie oznacza, że jest do tego przeznaczona. Rawy CHDK nie mają np. informacji o WB i poprawianie tegoż narzędziami Picasy daje komiczne efekty. Popróbuj np. ufraw http://ufraw.sourceforge.net/ , Rawtherapee http://rawtherapee.com/ i koniecznie zacznij od tego http://canon-board.info/showthread.php?t=12828 (choć to dotyczy Camera Raw- wykuć na blachę nie zawadzi :mrgreen: )

Juriko
16-11-2009, 13:15
Tak przy okazji, Rawtherapee otwiera natywny RAW CHDK bez potrzeby konwersji do DNG. Sam konwertuję do DNG z opcją kompresji, zaoszczędza to sporo miejsca na dysku, stąd preferuję konwersję zewnętrzną od wewnętrznej w aparacie, gdzie nie ma kompresji. Kompresja naturalnie nie powoduje strat w informacji.
Do wywolania DNG, o ile masz taką możliwość użyj ACR photoshopa, jeśli nie, to wspomniany Rawtherapee.
A przeglądarki to sobie odpuść w tym przypadku

tantal
16-11-2009, 13:55
Ufraw również otwiera RAW CHDK, ja jednak również wolę uprzednio użyć dng4ps-2 bo oprócz kompresji oferuje dołączenie danych exif do DNG, pobiera je z odpowiednich jpgów znajdujących się w tym samym folderze co rawy CHDK.

kristover
19-11-2009, 21:56
Fotografię "smakuję" amatorsko, przeczytałem naprawdę sporo
wątków na tym forum i ze złożenia wiedzy tu zdobytej oraz swoich
prób wynikło kilka pytań (trochę zmieszanych tematycznie):

1) Czy gdy fotografujemy scenę z zamiarem wykorzystania jej jako HDR, to
czy zakres tonalny w jakim robimy poszczególne ujęcia liczymy od 0 - srodkowej sceny, czy od jej
prawidłowego naświetlenia np -1/3EV czyli pozostałe np -2 1/3 oraz +1 2/3 ?

2) Czy natknął się ktoś może na "tutka" (takiego z przykładowymi zdjęciami), który obrazuje - mniej więcej -
jak wywołać RAW, na co zwrócić uwagę itp. ( T&T Pana Janusza pt "Z RAW do TIFF lub JPG" - czytałem - może
coś na wzór tego + przykładowe fotki)

3) Czy mając Canon S2IS i soft CHDK zagłebiać się w RAW, czy pozostać przy JPG - chodzi mi oto
aby nie wyszło że wchodząc w RAW na sofcie CHDK mamy swoisty "przesrost formy nad treścią".

4)Czy mając wspomniany aparat mogę wykorzystać do zrobienia sceny potrzebnej do HDR, funkcję oryginalnego
softu, która pozwala przy jednym wciśnięciu spustu zdrobić trzy foki ( raz ustawiona ostrość, z różnymi wartościami
ekspozycji np -2 0 +2)

5) To pyanie jest jakoby kontynuacją poprzedniego: Czy jest dostępny skrypt do sofyu CHDK,
w którym można by: ustawić ostrzenie tylko raz na początku serii, ustawić różnicę ekspozycji w poszczególnych ujęciach,
ustawić czas pomiędzy odstępami w jakich będą zrobione (aby pliki RAW zdążły zapisać się na karcie) oraz ilość ujęć ?

6) Cytat z T&T wspomnienego wcześniej post#66 Pana Janusza:

"...Każdy konwerter ma zaszyte profile do danego aparatu. Bez tego nawet nie otworzy RAWa
(to akurat nie jest przyczyną ale "koincydencją" ).
Do C1 są profile Magne Nielsena - nie do wszystkich aparatów.
Zeby wyglądało tak jak w DPP to... trzeba używać DPP Adobe wypuścił ostatnio - jeszcze są w wersji beta -
nowe profile do canonów. Do ściągnięcia ze stron Adobe."

- i tutaj pytanie, jeżeli będę używał DPP to muszę "zaaplikować" odpowiedni profil do mojego aparatu ?
- będą takie, Canon S2IS nie wychodził z RAW w oryginale ( tę opcję umożliwił CHDK), więc jak się mają te profile do jakości
wywoływanego RAW

Trochę tego jest, ale nie dają mi spokoju takie szczególiki, gdyby komuś chciało się odpowiedzieć - wyjaśnić, bardzo dziękuję.

Janusz Body
19-11-2009, 22:40
Fotografię "smakuję" amatorsko, przeczytałem naprawdę sporo
wątków na tym forum i ze złożenia wiedzy tu zdobytej oraz swoich
prób wynikło kilka pytań (trochę zmieszanych tematycznie):

1) Czy gdy fotografujemy scenę z zamiarem wykorzystania jej jako HDR, to
czy zakres tonalny w jakim robimy poszczególne ujęcia liczymy od 0 - srodkowej sceny, czy od jej
prawidłowego naświetlenia np -1/3EV czyli pozostałe np -2 1/3 oraz +1 2/3 ?



Bez znaczenia. I tak trzeba zrobić więcej klatek od prawie czarnej do prawie białej.




4)Czy mając wspomniany aparat mogę wykorzystać do zrobienia sceny potrzebnej do HDR, funkcję oryginalnego
softu, która pozwala przy jednym wciśnięciu spustu zdrobić trzy foki ( raz ustawiona ostrość, z różnymi wartościami
ekspozycji np -2 0 +2)


Tak ale w wielu sytuacjach to nie wystarczy.



- i tutaj pytanie, jeżeli będę używał DPP to muszę "zaaplikować" odpowiedni profil do mojego aparatu ?
- będą takie, Canon S2IS nie wychodził z RAW w oryginale ( tę opcję umożliwił CHDK), więc jak się mają te profile do jakości
wywoływanego RAW



1. DPP ma już te profile "zaszyte" nic nie trzeba dodawać.
2. Trudno powiedzieć.

Pisz krótsze posty. Łatwiej się odpowiada na jedno pytanie niż na 5.

tantal
20-11-2009, 01:44
3) Czy mając Canon S2IS i soft CHDK zagłebiać się w RAW, czy pozostać przy JPG - chodzi mi oto
aby nie wyszło że wchodząc w RAW na sofcie CHDK mamy swoisty "przesrost formy nad treścią".
To chyba sam musisz sobie odpowiedzieć po próbach. Moim zdaniem z rawami chdk jest jeszcze więcej pitolenia niż z "oryginalnymi" a przecież w temacie tych ostatnich jest sporo do nauczenia i do wyćwiczenia. Ale jak się nie ma innych niż 10 bitowe to można przecież i na nich czegoś się nauczyć. O ile jest ochota. A wymierne korzyści będą widoczne szczególnie przy ewidentnie spapranym w jpg WB, lekkich błędach ekspozycji, brzydkim odszumianiem/wyostrzaniem. Zresztą jak czytasz o raw to wiesz...


5) To pyanie jest jakoby kontynuacją poprzedniego: Czy jest dostępny skrypt do sofyu CHDK,
w którym można by: ustawić ostrzenie tylko raz na początku serii, ustawić różnicę ekspozycji w poszczególnych ujęciach,
ustawić czas pomiędzy odstępami w jakich będą zrobione (aby pliki RAW zdążły zapisać się na karcie) oraz ilość ujęć ?
A zapoznałeś się z istniejącymi możliwościami CHDK w Twoim aparacie (np.wymuszone opcje naświetlania/Ustaw bracketing ?
http://chdk.wikia.com/wiki/CHDK


- będą takie, Canon S2IS nie wychodził z RAW w oryginale ( tę opcję umożliwił CHDK), więc jak się mają te profile do jakości
wywoływanego RAWale do DPP czy ACR ? O ile wiem Canon nie zajmuje oficjalnego stanowiska wobec CHDK, trzepie za to kasę za trochę lepiej sprzedające się kompakty. Profile w DPP dla oficjalnie nieistniejących rawów stanowiłyby bardzo poważny wyłom w dotychczasowych praktykach firmy. A co do profili dla ACR to albo ColorChecker+DNG Profile Editor albo kombinuj na bazie tego http://chdk.setepontos.com/index.php/topic,2032.msg37577.html#new (http://chdk.setepontos.com/index.php/topic,2032.0.html)

Trochę tego jest, ale nie dają mi spokoju takie szczególiki, gdyby komuś chciało się odpowiedzieć - wyjaśnić, bardzo dziękuję.Niezłe mi szczególiki... LOL
Jak przez nie przebrniesz to pewnie będziesz je tak pieszczotliwie nazywał ale teraz ? To się nazywa niedocenianie przeciwnika :mrgreen:

Juriko
20-11-2009, 22:25
- i tutaj pytanie, jeżeli będę używał DPP to muszę "zaaplikować" odpowiedni profil do mojego aparatu ?
Nie wiem jak teraz, ale na poczatku mojej zabawy z CHDK, rawy uzyskane za jego przyczyną nia dało się "ożenić" z DPP.
Jedynie RawTherapee, lub po konwersji do DNG, ACR photoshopa.
Zacznij wywoływać, to sporo wątpliwości się rozwieje.