PDA

Zobacz pełną wersję : Prostowanie ścian w Photoshopie



Shadow
07-07-2004, 20:05
Mam pytanko jakim narzędziem w PS należy poprawiać "walące się ściany" przy zdjęciach architektury ? Ktoś coś mówił o perspektywie, ale nie znalazłem takiego narzędzia ?

LukasS
07-07-2004, 20:38
1. Ctrl + T na wybranej warstwie (czy tle),
2. Trzymajac Shift + Ctrl ciagniesz za gorne (lewy i prawy) pkty i wyciagasz je na boki tak aby sciany byly proste. Najlepiej widok zmniejszyc do 50-66% i dac full screen bo pkty napewno beda poza zdjeciem...

Jesli bedziesz mial problemy daj znac.

alahari
08-07-2004, 00:42
Hmmm.. Na mój gust najlepiej postąpić tak: Edycja > Przekształć > Perspektywa... Potem wyciągnac boki jak powiedział mój przedmówca (tylko że to sie bedzie działo proporcjonalnie).
To nie wszystko - powinieneś potem jeszcze naprawić zrąbane proporcje - wyciągnać obraz w góre (jeśli jest miejsce) lub go zciesnić, za pomoca "zniekształć" lub "swobodnie przekształć" (czyli ctrl+T :wink: ) - ciągnąc za środkowe punkty (górne lub boczne). A potem skadrowac.
Techniki opisane w najnowszym KŚ Ekspert (na przykladzie PS Elements):
http://www.ks-ekspert.pl/images/nowosci/big/2952.jpg Polecam :wink:

Shadow
08-07-2004, 20:11
Dzięki. Już zrobiłem jedno zdjęcie. Kurde no super sprawa :) A już myślałem, że będę musiał składać kasę na TS-E. I niech mi ktoś jeszcze powie że fotografia cyfrowa jest gorsza od analogowej :)

Vitez
08-07-2004, 20:53
I niech mi ktoś jeszcze powie że fotografia cyfrowa jest gorsza od analogowej :)

Sproboj zrobic zdjecie kontrastowe.
Sproboj zrobic zdjecie czarno biale z ladnym, nieregularnym ziarnem i super poltonami, kontrastami itp.
Ale taka dyskusja juz wiele razy miala miejsce... po prostu ostrozniejszy badz z takimi stwierdzeniami bo przy niektorych typach zdjec i zastosowaniach fotografia cyfrowa JEST gorsza od analogowej.
Np twoje prostowanie scian w PS ma sie nijak i jakosciowo jest spoooro gorsze od zdjec architektury robionych aparatem wielkoformatowym (szczegoly, odwzorowanie, perspektywa).

Shadow
09-07-2004, 18:03
Ja jestem zwolennikiem postępu technologicznego i uważam że dni fotografii analogowej są już policzone. To zupełnie tak samo jak z płytami winylowymi a kompaktami. Kto dzisiaj słucha takich płyt ? Garstka maniaków. Teraz wszystkie starocie się odszumia, cyfryzuje i pali na kompakty z dopiskiem Digital Remix, żeby jeszcze trochę kasy zarobić. Podobny los czeka fotografię tradycyjną. Pozostaną przy niej tylko wielcy artyści i kilku sentymentalnych gości. Oczywiście proces ten potrwa jeszcze kilka może kilkanaście lat, ale uważam że sprawa jest już przesądzona. Zresztą co tu dużo mówić. Wystarczy sprawdzić wyniki sprzedaży cyfraków w przeciągu ostatniego roku. Ostatnio słyszałem w radio że cyfraki stanowiły około 60% wszystkich sprzedanych aparatów oczywiście w USA.

Vitez
09-07-2004, 20:04
Oczywiście proces ten potrwa jeszcze kilka może kilkanaście lat, ale uważam że sprawa jest już przesądzona. Zresztą co tu dużo mówić. Wystarczy sprawdzić wyniki sprzedaży cyfraków w przeciągu ostatniego roku.

Tego nie neguje. Twierdze tylko ze sa jeszcze pewne dziedziny fotografii w ktorych sprzet cyfrowy nie umywa sie do analogowego dlatego uwazam ze mozna kledze Shadowowi powiedziec ze fotografia cyfrowa jest gorsza od analogowej, a zarazem bywa tez lepsza. Nie lubie stwierdzen radykalnych dlatego zamarudzilem 8) .
A chociazby w temacie tego watku - do profesjonalnej fotografii architektury uzywa sie tylko aparatow wielkoformatowych... no ostatecznie sredni format z obiektywem shift... a nie cyfrowek i Photoshopa.

Przemek Białek
24-07-2004, 18:05
znalazlem na plytce plugin do PS o nazwie Perspektive - nie pamietam nazwy poducenta, jak go zainstaluje i przetestuje to napisze jakies opinie....


Shadow napisał:
I niech mi ktoś jeszcze powie że fotografia cyfrowa jest gorsza od analogowej


Sproboj zrobic zdjecie kontrastowe.
Sproboj zrobic zdjecie czarno biale z ladnym, nieregularnym ziarnem i super poltonami, kontrastami itp.
Ale taka dyskusja juz wiele razy miala miejsce... po prostu ostrozniejszy badz z takimi stwierdzeniami bo przy niektorych typach zdjec i zastosowaniach fotografia cyfrowa JEST gorsza od analogowej.
Np twoje prostowanie scian w PS ma sie nijak i jakosciowo jest spoooro gorsze od zdjec architektury robionych aparatem wielkoformatowym (szczegoly, odwzorowanie, perspektywa).

prawie wszystko mowie prawie mozna przeksztalcic przy uzyciu odpowiednich filtrów
sa takie filtry ktore potrafia dzialac cuda...

Vitez
25-07-2004, 00:10
sa takie filtry ktore potrafia dzialac cuda...

Zdecydowanie wole gdy to fotograf i materialy/sprzet jakich uzywa wg wlasnego doswiadczenia i pomyslu dzialaja cuda... a nie komputer :? .

Przemek Białek
25-07-2004, 01:19
Zdecydowanie wole gdy to fotograf i materialy/sprzet jakich uzywa wg wlasnego doswiadczenia i pomyslu dzialaja cuda... a nie komputer

poczekajmy jeszcze troche jak aparaty cyfrowe wyposaza w 64mpix to niewiem czy ktos bedzie mogl odroznic czym to zrobione!

LukasS
25-07-2004, 01:20
sa takie filtry ktore potrafia dzialac cuda...

Zdecydowanie wole gdy to fotograf i materialy/sprzet jakich uzywa wg wlasnego doswiadczenia i pomyslu dzialaja cuda... a nie komputer :? .

To ze ty wolisz to niewiele znaczy, Przemek stwierdzil ze wszystko jest mozliwe, a komputer sam z siebie nic nie zrobi bo jeszcze takowego nie wymyslono, trzebabylo lepiej uwazac na informatyce :).

[ Dodano: Nie Lip 25, 2004 1:22 am ]


Zdecydowanie wole gdy to fotograf i materialy/sprzet jakich uzywa wg wlasnego doswiadczenia i pomyslu dzialaja cuda... a nie komputer

poczekajmy jeszcze troche jak aparaty cyfrowe wyposaza w 64mpix to niewiem czy ktos bedzie mogl odroznic czym to zrobione!

Gdzies czytalem ze teraz trendem przestalobyc tworzenie coraz wiekszych matryc ale polepszenie tego co juz jest i zmniejszenie cen.

Przemek Białek
25-07-2004, 01:27
Gdzies czytalem ze teraz trendem przestalobyc tworzenie coraz wiekszych matryc ale polepszenie tego co juz jest i zmniejszenie cen

tak ale jest to tylko w odniesieniu do fotografii komercyjnej, powazne zastosowania maja swoja wlasna droge poszukiwan coraz to nowych technologii ktora to niedlugo bedzie sie rozpoczynac od nanotechnologii a konczyc na biotechnologii - moze za 100 lat beda ludzio wszczepiac matryce do glowy, a moze bardziej pozwolic zapisywac obraz widziany ludzkim okiem....tak by bylo najlepiej i nie bylo by szumow a jaka rozdzielczosc ok 100 mpix na matrycy wielkosci 4 cm2 to jest rozwiazanie, tylko jak to przenosic do komputera....

LukasS
25-07-2004, 01:34
rozdzielczosc ok 100 mpix na matrycy wielkosci 4 cm2 to jest rozwiazanie, tylko jak to przenosic do komputera....

Wszystko zalezy od czulosci materialu, zageszczenia informacji na obszarze i sposobie przetworzenia tego na format cyfrowy. Narazie sie uzywa usb, w lepszych modelach juz wchodzi FireWire, mozliwe ze niedlugo bedzie lepszy standard przesylu danych, jedno jest pewne formaty zdjec napewno ulegna zmianie i beda lepsze. Watpie jedynie co do 100Mpix poniewaz taka matryca bylaby bezuzyteczna bez odpowiednich szkiel a dodatkowo nikt nie potrzebuje takich ilosci danych.

Przemek Białek
25-07-2004, 01:37
na razie to ja sobie fantazjuje!

a najlepsze byly by aparaty (co dla niektorych) podpowiadajace jak zrobic zdjecie;
- kompozycja kadru
- oswietlenie
- parametry ekspozycji
- zastosowanie obiektywu i ogniskowej
itd,itp;

Tomasz Golinski
25-07-2004, 17:23
Wydaje mi się, że łatwiej zrozumieć algorytm działania filtru w PS (a nawet napisać samemu), niż zrozumieć emulsję/wywoływacz/itd. (lub zrobić własne). Dlatego myślę, że obróbka cyfrowa jest zabiegiem bardziej świadomym niż chemiczna. Mimo to, prawie nie używam takich zabawek.

Przemek Białek
25-07-2004, 18:22
Wydaje mi się, że łatwiej zrozumieć algorytm działania filtru w PS (a nawet napisać samemu), niż zrozumieć emulsję/wywoływacz/itd. (lub zrobić własne). Dlatego myślę, że obróbka cyfrowa jest zabiegiem bardziej świadomym niż chemiczna. Mimo to, prawie nie używam takich zabawek.

ale pamietajmy od czego sie to wszystko zaczelo i jakich mialo pionierow, gdyby nie oni to niewiadomo jak by wygladala dzisiejsza fotografia....
podam przyklad Jan Battisto Benedetti de la Porta!